אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרס רוחני במסווה של רפורמת כשרות

התחום היחיד שנשאר עדיין בידי רב מקומי היה הכשרות, וכעת שר הדתות מחליט מה יהיה כשר ואיך יהיה כשר?! מעבר לחוצפה הנוראה הזו של שר להעמיד את עצמו כסמכות עליונה לענייני כשרות. מאז הצדוקים לא שמענו כזאת בישראל!

הרס רוחני במסווה של רפורמת כשרות
  צילום: רפי פריימן

קיבוץ גלויות והקמת מדינת ישראל, להם זכינו בימינו בניסי נסים אחרי אלפיים שנות גלות מרה ותחנונים אין קץ, הביאו אתם ברכות אין קץ. אך יחד אתם מכות גדולות ונאמנות בלא מעט תחומים בישראל. בעקבות התרחשויות אלה, העולם היהודי השתנה מן הקצה אל הקצה כמעט.

מצד אחד חיי יהודים חדלו להיות הפקר, כבוד עם ישראל עולה מיום ליום בעולם ויש בדבר משום קידוש השם בתוך תוכנו, ועולם התורה בניסי נסים הגיע למימדים שספק אם היו כמותם אי פעם בתולדותינו. לצד זה, דוקא הרוחניות האמורה להיות גולת הכותרת של היותנו "ממלכת כהנים וגוי הקדוש" ספגה מהלומות קשות מאד, עד שכמעט ואין ערך יהודי שלא נרמס ברגל גסה בארצנו הקדושה.

עוד באותו נושא

פארסה בדיון על רפורמת הכשרות: "את שפויה?"


21

גילויי עריות הפכו לנורמה, עד כדי איום על מי שמערער על זכות ביצוען. שפיכות דמים מתחרשת באופן כמעט חופשי על ידי העולם התחתון (לכל צורותיו). השפלת עם ישראל בנגב ומקומות נוספים על ידי בדואים המאיימים אפילו על כוחות צה"ל. כניעה מקוממת ובלתי מוסברת לאויבינו מבפנים ומבחוץ. הפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה. מדיניות של 'ספר לבן' כנגד ההתישבות בכל ארץ קודשנו (כבר תחת הממשלות הקודמות, וכל שכן הנוכחית!).

הרס יסודי של מוסד המשפחה. ייבוא בלתי מסוייג של זרים וילדי זרים מתוך כוונה להפוך אותם ליהודים לכל דבר, באמצעות כתיבת שמם הנכרי באותיות עבריות במשרד הפנים, כאילו יהדות היא פועל יוצא של הצהרה ערטילאית נטולת כל תוכן מהותי, והרשימה עוד ארוכה. והכאב למראה מחזה מדאיב זה כה גדול, שקשה לעצור את הדמעות.

יוליה מלינובסקי (מתוך חשבון הטיקטוק שלה)

אין כאן כל כוונה לצייר תמונה קודרת של המציאות, כי אז יש בכך עוול וכפיות טובה כלפי שמים, וגם כי לצד הבעיות הקשות האלה, מתגלה הדור כ"כולו חייב וכולו זכאי" – רע מבחינות רבות וטוב מבחינות אחרות. אבל אם ערים אנו לאחריות המוטלת עלינו, במיוחד אנו הרבנים, בכל הנוגע לעתיד עם ישראל ומדינת ישראל, אין לנו כל רשות לשבת בחיבוק ידיים, ומחובתנו לעורר את הצבור לתקן את ההרס הרוחני הבלתי נסבל הזה כי בנפשנו הוא.

קיטרוג דווקא על הרבנים

השינוי הגדול ביותר שהתרחש בעקבות הקמת המדינה הוא שהנהגת הצבור שעד אז הייתה כולה רוחנית בידי הרבנים נעשקה מהם והועברה לידיים לאומיות. וההנהגה הלאומית הזו, עקב מחדל התנגדותם של רבנים מסוימים לציונות (מכיון שזו לא הראתה תמיד סימני טהרה מובהקים), הפכה להנהגה שכולה חילונית. התנגדות זו התבררה ככשל נוראי של העולם הרבני, שברצותו לשמר את הקודש איבד, תרתי משמע, פיזית ורוחנית, את יכולת השפעתו על רובו של העם.

חז"ל מתארים זאת בתלמוד, באופן שבדור שהמשיח בא, יהיה קטרוג על תלמידי החכמים. וזאת מפני שיש עמי הארצות שיזהו את הגאולה בשיבת ציון, בעוד שתלמידי החכמים לא יזהו אותה. הכישלון הרוחני הצורב הזה רודף את העולם הרבני מאז ראשית המאה הקודמת.

לדאבוננו, במקום להתרומם למה שנדרש, עוד התווספו לזה כישלונות רוחניים נוספים וגרועים ממנו. דמויות רבניות מסוימות, החסרות כל מעוף וכל שיעור קומה שאפיין את גדולי העבר, סללו להם דרכים עקלקלות המושתתות על תפיסות עולם זרות לתורה. דמויות אחרות, חיללו את השם במעשיהם המתועבים לעיתים, והעמיקו את הניכור בין רוב העם שרצון הקרבה לקודש לא נמחק מלבו, ובין כל אלה האמורים להוות נציגות נאמנה של דבר ה'.

התרעומת הלכה והחריפה בסיוע של עיתונאים המתנדבים להרבות שנאה לכל קודש, והפכו זאת למלחמה בין אנשים הקשורים לתורה, לבין אנשים המתקוממים נגד שחיתות ותומכים בליברליות קיצונית.

גופים קטנים ביקשו לתקן בדרך קלוקלת

בשנים האחרונות גופים קטנים החליטו לנסות ולתקן, ולשנות את התדמית הנוראה לעיתים של עולם הקודש בעיני אזרחי ישראל. אבל הם עשו ועושים זאת בדרך קלוקלת, הנובעת מכך שהעומדים בראשם הם דמויות קטנות, המחזיקות לעיתים בתואר רבני כשלהו, אבל המתגלות כעמי הארצות ברורים שמעולם לא שימשו תלמידי חכמים שהנהיגו ציבור (ולעיתים כל תורתם מסתכמת בניצול מאגרי מידע תורניים שהם רחוקים מלשלוט בהם).

יתירה מזו, לעיתים, רוחות זרות לתורה נושבות שם, ובמקום ללחום נגד מה שרע, הם פתחו במלחמה נגד מוסד הרבנות כולו. עד הקמת הממשלה הנוכחית הם לא הצליחו לבסס את מעמדם כרצונם, אבל כעת שהממשלה כוללת כמעט את כל מה שנוגד מהותו של עמנו מבחינה רוחנית: אויבי היהדות האורתודוקסית, אויבי המדינה ואפילו שוללי זכות קיומנו בארצנו – הם מצאו אוזן קשבת אצל כל שונאי היהדות בממשלה זו.

השר כהנא נותן אמון בדמויות קטנות

גם יהודים תמימים כמו שר הדתות הנוכחי, שאינו מבין את ההרס התורני והערכי שהוא מביא לעם כולו ב'רפורמת הכשרות' שלו, נתמך ומעודד על ידי רבנים שכף רגלם לא דרכה בבית מטבחיים מעולם, ושלא נשאו באחריות על מפעלי מזון, מסעדות וכדו', ואף לא ברוב המטלות המעשיות שהיו תמיד מוטלות בעבר על כתפי כל רב במקומו. הוא נופל בעצתם לתהום של טעויות הזויות. קשה להאשים אותו, שהרי די כיום לעבור מספר בחינות, בהן נדרש מועמד לדקלם חומר מעובד בסיכומים למיניהם כדי לזכות בתואר רב. כאשר בעבר תואר זה היה מוענק רק על ידי גדולי ישראל, פוסקי הלכה ששלטו בכל מכמני התורה, שהיו בוחנים את תלמידיהם כמעט בכל מקצועותיה, ורק לאחר שנבחנו גם מוסרית, אנושית וערכית על ידם – היו זוכים לתואר. מר מתן כהנא ברצותו לתקן עיוותים שאין ספק שהם טעונים תיקון, נותן אמון בדמויות קטנות, מבלי לדעת שאינן ראויות להיות במעמד של יועצים בתחום.

על בסיס עצות אחיתופל שלהם, שר הדתות אינו מבין שהוא עומד להרוס את מוסד הרבנות עד היסוד. הלא, אם כל רב יוכל להתערב במה שמתרחש בעיר אחרת, במה רב מקומי ישאר הרב של מקומו? כבר כל מערכת המשפט העברי שהוא יסוד כל התורה, וכן כל דיני המשפחה כמעט, נעשקו ממנו על ידי המערכת המשפטית החילונית. דיני שבת ומועד ברחוב, נלקחו מידיו על ידי עיריות העושות כאוות נפשם כדי לחלל כל קודש כשנוח להן, כלכלית או אחרת.

התחום היחיד שנשאר עדיין בידי רב מקומי היה הכשרות, וכעת שר הדתות מחליט מה יהיה כשר ואיך יהיה כשר?! אין זה אלא הרס הרבנות ועיקורה מכל תוכן! מעבר לחוצפה הנוראה הזו של שר להעמיד את עצמו כסמכות עליונה לענייני כשרות. מאז הצדוקים לא שמענו כזאת בישראל!

איך פוגעים במורשת הרב קוק?

עיקר תפקידו של רב אינו עריכת חופות, יעוץ זוגי, הכרעה בכף חלבית שערבבו בה בשר, ודרשנות בשבת בבית הכנסת. אלא הוא מתבטא במה שניסח כבר הראי"ה קוק זצ"ל: "שאלת הרבנות היא ממש שאלת החיים לאומתנו. … החזרת כבוד הרבנות הלא זהו הד קול הנבואה המובטחת: "ואשיבה שופטיך כבראשונה ויועציך כבתחלה".

… דלדול כבוד הרבנות גרם הרבה לדלדולה של האומה בחומר וברוח, … הרבנות, זה הכח הרוחני הגדול, זה הכח החשוב אשר יצר תמיד את דעת הקהל בישראל, זה הכח הנעלה שהחזיק את נשמת האומה ועורר אותה לחיים לאומיים שלמים ומתוקנים … כלומר: ההשפעה האישית של הרבנות על חיי הצבור מצד ערכו של האיש הנבחר או הממונה למשרה כבודה אחראית זו, מצד מנויו בתור בעל בעמיו ומצד השפעתו על החיים הצבוריים בתור כח מנהל ומשפיע. אחרי ההשפעה באה ההוראה, הדיינות, הדרשנות, ההשכלה, הספרות כל אלה התנאים החשובים שעל פי המהלך העתיק היה כל זה כלול בתוך אותה האישיות המיוחדת של הרבנות, שהיתה כוללת ומקפת את הכל ועל הכל היה חופף הוד הקדושה והאמונה העמוקה בסגולתו האישית של הרב".

וכיצד שר הרואה את עצמו נאמן למורשת הרב קוק, מעז לפגוע בכל זה?

איך הרבנים לא מקשיבים לרבנות?

העריצות החילונית תפסה את השלטון על כל הנעשה בעם באמצעות מערכת המשפט החילונית, והממשלה הקיימת רקובה עד היסוד מבחינה ערכית. אם כן, מה נשאר לנו לעשות? להזהיר את השר מכשלונות רוחניים צורבים ומפגיעה בתפקיד החשוב של הרב. והחשוב ביותר: להזהיר את הרבנים המתעתדים לשתף פעולה עם הכללים החדשים, ולומר להם ללא כל היסוס: על פי ההלכה כל רב שירשה לעצמו להחליט על הכשרות במקום בו משמש רב עיר אחר, מתחייב כלפי שמיים מבחינה הלכתית עונש חמור, כי ראוי הוא לנידוי, כמפורש במסכת שבת (יט:).

את הממשלה הנוכחית אין תקוה לשכנע שהיא הולכת בדרך הרסנית כפי שלא ראינו מאז ימי בית ראשון. אבל לגבי הרבנים, אני תקוה שיש עדיין סיכוי שיעדיפו את דבר ה' ודברי רבותינו על פני יהדות רפורמית. כי אם הם אינם מוכנים לציית להוראות רבותינו, מה להם להלין על כשרות או על כל דבר פגום אחר מבחינה תורנית?!

נסיים בתפילה שרבני ישראל יבינו את חומרת המצב, ויעמדו על המשמר הנדרש מהם, לפני שתבוא עוד קטסטרופה בדמות הרצון להכניס כל מה שזז לחיק עם ישראל במסווה של גיור פיקטיבי, ובתקווה שהקב"ה יחונן להם דעה בינה והשכל החיוניים כל כך להצלת עמנו ולהצלחתו.

==

הרב ד"ר אליהו זייני הוא ראש ישיבת ההסדר 'אור וישועה' בחיפה. לשעבר רב הטכניון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
גאלק הרס מוסרי, עושים על חשבוננו הון עתק וכעת
מנחם מהלל | 26-10-2021 22:01
מתחילים לבכות ארגוני שמירת הכשרות למינהם. טוב עושה השר שעושה סדר בבלגן של הכשרות.
2
יש עוד דבר...
פנחס | 26-10-2021 23:02
יש עוד דבר שפגום מאוד ברפורמה נגיד מסעדה בעיר רגילה לא חרדית.היא נמצאת ברבנות אבל יודעת שהיא יכולה כל רגע לעבור לתאגיד איזה כח יש למשגיח או למפקח במצב כזה?אפס הוא לא יכול לכתוב דוח רציני נגד המסעדה כי היא תעבור לכן זה אסון ענק לכשרות חוץ ממקומות חרדים.
3
ראיתי היום את...
רונן | 26-10-2021 23:04
ראיתי היום את מלינובסקי והבנתי שכל הדבר שהם יוצרים זה רק לדפוק את הכשרות.
ברור ...
דני | 27-10-2021 13:41
ברור
4
לפני שמאשימים את כהנא, האם הרבנות עשתה חשבון
דנינו | 26-10-2021 23:42
נפש? האם הרבנים לא שואלים את עצמם מדוע הגענו למצב שבו שר נאלץ להכנס לגוב אריות כדי לעשות סדר? כל תוקפי הרפורמה לא זוכים להערכה אצלי, מלבד הרב זיני. איש חכם ועצמאי שמעולם לא נהג בצביעות כמו שאר הרבנים. אבל הרב טועה. טור ארוך לא מעיד על נכונות. הרבנות חשובה, אבל להציג אותה כמובילת היהדות זו בדיחה. גם הרב יודע שהתפיסה החרדית אשכנזית שולטת בה והיא בעוכריה. חומרות אין סופיות, מחלוקת בין עיר לעיר. אחד לא אוכל אצל השני, ואפילו אברך מסרב לאכול אצל חברו האברך בגלל שגעונות הלכתיים. זה מה שצורם לשר כהנא, ואת זה הוא בא לשנות. הוא רוצה שכולם יאכלו לאכול אצל השני בלי להעליב ולפגוע! בלי לקרוע משפחות! הוא רוצה להתייעץ עם הרבנים אבל הם מתנהגים כמו תינוקות!!! ומסרבים. כי נח להם לשמא את המצב הקיים מהרבה סיבות, שמיעוטן טהור. כשכל אחד מושך לכיוונו - החוט נקרע. וכהנא נאלץ להעזר בקטנים ושונאי דת כמו מילינובסקי וליברמן. וכעת האשמה היא אך רק על המתנגדים והתומכים בהם. וכלל לא נגעתי בבעיות השחיתות, מינוי מקורבים, פסילת רבנים בעלי תפיסות עולם שונות. קומבינות במינוי רבנים, כולל הראשיים לישראל... שדורשות רפורמה קיצונית ומיידית. אני מתפלא מאוד על הרב זיני שלא ירד לעומקם של דברים.
תגובה למר דנינו
זייני אליהו | 27-10-2021 11:09
מר דנינו היו, כיהודי ירא שמיים, מדוע שלא תנהג כמקובל מאז ומעולם בישראל, והוא שכאשר דברי רב לא מובנים לאדם פםונים אליו ומבקשים הבהרה? אשמח להשיב ולהבהיר לך! טלפן נא ל-048324379
טעות בפרסום...
דנינו | 27-10-2021 0:12
טעות בפרסום התגובה. לפני שמאשימים את השר כהנא, האם הרבנות והרבנים עשו חשבון נפש? תוספת: הרב זיני טוען שאסור לרב להחליט על כשרות במקום של רב אחר. (אין הבדל בין כשרות לכל דבר אחר). איך זה מסתדר עם היציאה שלו עצמו בשצף קצף נגד הרב עובדיה במסירת השטחים? הרי הרב עובדיה הוא גדול רבני ישראל, ובפרסום הפסק ב1979 כיהן בתפקידו הרב הראשי לישראל! וגם לאחר מכן, עפ החרדים והמנהג המקורי בהלכה, הרב עובדיה נחשב הרב הראשי עד שנת 2013 בפטירתו, ולמה הרב זיני יצא נגדו ב1993? ישנם עוד מקרים בהם הרב זיני לא רואה באותה עין עם המיינסטרים הרבני. שואל בשביל לדעת.
5
אנו בדרך האמת
פיני | 27-10-2021 6:41
רבני אירופה היו נגד הציונות חוץ מכמה רבנים ששמם נעלם בעולם התורה לעט לעט באים רבני המיגזר למסכנה שהמדינה היא לא התחלתה דגאולה אלא התחלתה דהשמדה אין מי שיעמוד בפרץ והתוצאות מי ישורנו
6
מי שייכנס לעומק...
ג'ו | 27-10-2021 9:04
מי שייכנס לעומק העניין יבין שחוץ ממה שהרב כותב , יש גם הפסד כלכלי עצום לבעלי העסקים..
7
צריך לפרסם את...
דני | 27-10-2021 13:42
צריך לפרסם את רשימת הכשרוית שניתנו על ידי הרפורמים ולהזהיר את הציבור מלהסתמך עליהם.
8
במילים אחרות...
גלגל | 27-10-2021 14:38
... הבעיה היא לא כשרות! החרדים החרימו את הרב קוק. כשהחרדים שלהיום ירשו קו עם הציונים, נתקדם.
9
פיהוק
ני | 27-10-2021 15:32
מזמין את כל הטהרנים לגשת לכל מלון וכל אולם אירועים, ולצפות במשגיחי הכשרות ואיך שהם גונבים ומתעללים בבעלי העסק. אין אחד שעבד במלון / אולם אירועים ולא ראה את זה. רק הרבנים עיוורים.
חרטא רוב המקומות משגיח...
אורי | 29-10-2021 6:05
חרטא רוב המקומות משגיח עושה תפקידו נאמנה לא מתעלל , אלא מוערך
10
רק שאלה
סקרן | 27-10-2021 16:30
יש משהו שלא הבנתי, איך אפשר לזעוק על כך במאמר אחד שמדינת ישראל מאבדת צביון לאומי ומייד לקונן על כך שמפקיעים סמכויות של רשות עירונית ומעבירים אותה לחזקת הכלל? בנוסף, לבכות על כך שלוקחים סמכויות לרב עיר ובנשימה אחת להזכיר כמה קל היום לקבל תעודה של רב עיר?
11
הרבנים לקחו את הכח של הכהנים.
הזמכיר הכללי | 27-10-2021 18:02
.
12
חזק וברוך כבוד...
עלי | 28-10-2021 0:45
חזק וברוך כבוד הרב
13
אין על תלמידי...
דני | 28-10-2021 19:52
אין על תלמידי מניטו בחדות והבהירות ובהבדלה בין אור לחושך. תודה הרב על הדברים החשובים ללא פחד ומורא.
14
לא בוכים פשוט מסבירים...
דוד | 29-10-2021 6:07
לא בוכים פשוט מסבירים את ההרס ושאין לסמוך על כשרות יוליה