אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא רק נחלתם של מחבקי עצים: ההזדמנות הישראלית

עליית מחירי הגז מוכיחה את המדיניות האנרגטית של ישראל ומהווה הזדמנות לקחת חלק משמעותי במהפכת האנרגיות הירוקות. משברים אנרגטיים בכלל ותלות אנרגטית בפרט הינם בעלי השלכות דרמטיות לישראל

לא רק נחלתם של מחבקי עצים: ההזדמנות הישראלית
  מפרץ אילת אילוסטרציה (צילום: אור יזרעאלי)

אם בעבר דיבורים על אנרגיה ירוקה נתפסו בעיקר כנחלתם של מחבקי עצים ופקידים במשרדי ממשלה, המשבר ההולך ומתהווה באירופה מבהיר שוב שנושא האנרגיה הוא נושא בעל משמעויות כלכליות ואסטרטגיות אדירות לכל מדינה, וכך גם לישראל.

עליית מחירי הגז מוכיחה את המדיניות האנרגטית של ישראל ומהווה הזדמנות לקחת חלק משמעותי במהפכה טכנולוגית שתלווה מעבר לאנרגיות ירוקות.

מחודש אוגוסט, שורה של גורמים הובילו לעלייה מטאורית במחירי הגז באירופה. ההתאוששות המסוימת של שווקים בעולם ממשבר הקורונה מובילה לחוסר וודאות ומעלה את הביקוש. בנוסף, החורף האירופאי מתקרב ואיתו צורך עולה בגז וחשש של האירופאים מהיעדרו.

שיטפון בגרמניה כתוצאה ממשבר האקלים (צילום: מ. וולק/ שאטרסטוק)

סין מנסה להיגמל מפחם כדי להפחית את הזיהום במדינה, דבר המוביל אותה למסע קניות נחרב בעולם בעקבות גז. אמנם אירופה מתקדמת למדי בניסיון המעבר לאנרגיות ירוקות יותר, אך השימוש באותה אנרגיה במוצרים חיוניים טרם בשל להטמעה נרחבת.

שיקול דרמטי בפוליטיקה הבינלאומית

כמובן שלא ניתן לשכוח את התלות של אירופה בייבוא גז, אשר חלק משמעותי ממנו מגיע מרוסיה. תלות זו מקשה על הובלת מדיניות אנרגטית עצמאית של האיחוד האירופי, ומכניסה, בעיקר סביב המשבר, שיקול דרמטי לפוליטיקה הפנים-אירופאית.

כיום נראה שניסיונות אמריקאים (של נשיאים רפובליקנים ודמוקרטים יחדיו) להקטין את התלות האירופאית הזו בשכנה ממזרח עלו בתוהו, וניתן לשמוע, גם בבריסל וגם בוושינגטון, קולות אשר מכים בדיעבד על החטא של אפשור תלות אנרגטית זו.

עוד באותו נושא

בסוכות תשבו: זה הזמן להתחבר למשבר האקלים


7

סיבות אלו יחד עם סיבות נוספות מובילות לעלייה יוצאת דופן זו במחירי הגז אשר מדאיגה את מדינות אירופה ומנהיגי בעולם. עקב חששות מחזרתם של משברים דוגמת עליית מחירי הגז בעתיד, ייתכן כי נראה ניסיון לניצול המצב הקיים על ידי מדינות וגופים פרטיים.

בתי הזיקוק בחיפה, לאחר שאחד מהם התמוטט (צילום: מאיר וקנין/ פלאש 90)

מדינות העולם אשר נמנעו עד כה מפיתוח מצבורי גז מסיבות ירוקות או בעקבות תעדוף של פיתוח אנרגיה מתחדשת, עלולות לשנות את דעתן כתוצאה מחששות של ביטחון אנרגטי ועלות האנרגיה לאזרחיהן. המחיר הפוליטי והאסטרטגי שמשלמת אירופה עקב תלות במרכיבים חיצוניים הקובעים את אספקתו של מוצר בסיסי ומשפיעים על מחירו יעודד מדינות אף יותר מבעבר לנסות להגיע לעצמאות אנרגטית.

ההזדמנות של ישראל

המיקום הייחודי של ישראל והאתגרים הנובעים ממנו, משפיעים בצורה מובהקת גם בעולמות האנרגיה. משברים אנרגטיים בכלל ותלות אנרגטית בפרט הינם בעלי השלכות דרמטיות יותר לישראל מאשר למדינה האירופאית הממוצעת.

ישראל נוקטת באופן כללי במדיניות של עצמאות אנרגטית המבוססת על הסתמכות על אנרגיה אשר מיוצרת בארץ. המשבר באירופה רק מחזק ומוכיח את ההיגיון מאחורי מדיניות זו, כמו גם את ההבנה שיש לגוון ככל האפשר את מקורות האנרגיה המיוצרים בישראל.

קולטנים לשימוש באנרגיית השמש (צילום חן לאופולד/ פלאש 90)

ב-31 באוקטובר מדינות העולם יפגשו בגלאזגו שבסקוטלנד בועידת האקלים הגדולה ביותר לאחר ועידת פריז ב-2015. מטרת ועידה זו היא לעודד מדינות לנקוט ביעדים שאפתניים על מנת להפחית פליטה של גזי חממה לאטמוספרה, בין היתר על ידי מעבר לאנרגיות ירוקות.

אמנם מדובר באנרגיה פחות מזהמת מנפט או פחם, אך גז עדיין נחשב לאנרגיה מזהמת אשר מדינות העולם שואפות להיגמל ממנה. התזמון של עליית מחירי הגז והחשש העולמי מזמינות המשאב עלולים לפגוע במוכנות המדינות להתחייב ליעדים שאפתניים ולהשלכות דרמטיות על הסביבה.

אורי קוטלרסקי (צילום: tom goetz)

אם יש לקח פרקטי מעליית המחירים הנוכחית הוא שעל מנת להיגמל מאנרגיות מזהמות, אין די בפיתוח אנרגטי בלבד, אלא נדרשת מהפכה טכנולוגית אשר תלווה את האנרגיה ה-"חדשה", על מנת להתאים אותה לשימוש המוני. מסיבה זו, בועידת האקלים בגלאזגו על מדינות העולם לשים דגש על הצורך במהפכה טכנולוגית מהסוג הזה.

ישראל כאומת הסטארט-אפ צריכה ויכולה להיות אחת מהמובילות של אג'נדה זו, לא רק ממניעים סביבתיים אלא גם ממניעים אסטרטגיים הנובעים מחשיבות העצמאות האנרגטית.

 

שירלי לוקין ואורי קוטלרסקי הם עוזרי הוראה וסטודנטים במסלול ישיר לדוקטורט במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו