אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: האמת על פטירתו של ר' יואל משה סלומון

בניגוד למשתמע מהבלדה של אריק איינשטיין ושלום חנוך, ר' יואל משה סלומון לא נעלם בפתח תקווה בשנת תרל"ח, אלא המשיך לפעול עד פטירתו בשיבה טובה בשנת תרע"ג

היום בהיסטוריה: האמת על ר' יואל משה סלומון
  ר' יואל משה סלומון ז"ל

היום בהיסטוריה: י"ב בחשוון תרע"ג – האמת על פטירתו של ר' יואל משה סלומון

בבוקר לח בשנת תרל"ח, עת בציר הענבים, יצאו מיפו על סוסים, חמשה רוכבים.

בין הרוכבים היה גם יואל משה סלומון, יותר נכון, הרב יואל משה סלומון. השיר הידוע מספר על הקמת פתח תקווה, אבל ר' יואל משה לא הקים רק את פתח תקווה, אלא פעל ועשה מפעלים רבים ליישוב הארץ.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: מבצע "הלם" עשה חושך במצרים

יואל משה נולד בירושלים לרב מרדכי סלומון. סבו, רבי אברהם שלמה זלמן צורף, ממייסדי היישוב הישן האשכנזי בירושלים, הביא לביטול החוב של הישוב הישן למוסלמים על בניית החורבה, ונהרג בפעולת טרור ונחשב להרוג הראשון בפעולות האיבה בעת החדשה. להלוייתו של הראש"ז כתב יואל משה שהיה אז בן 13 שיר הספד.

אותו סיים במילים:

עורה נא ישראל, מתרדמת ליל, עורה זרוע אל, יאזור נא חיל.

נחלת שבעה, ביקור חולים ושערי חסד

יואל משה (להלן רימ"ס) נחשב מגיל צעיר לעילוי בתורה. לאחר נישואיו נסע רימ"ס ללמוד תורה בחו"ל. שמו הלך לפניו והוצע לו לכהן כרב בלומזה בפולין. אך רימ"ס סרב וענה: "לא אהיה רב לא פה בחו"ל ולא בירושלים אלא טוב יהא לי להנות מיגיע כפיי בארץ הקודש"

רימ"ס וחברו מיכל הכהן למדו את מקצוע הדפוס באבן (ליטוגרפיה) רכשו מכונת ליטוגרפיה ואיתה חזרו לירושלים וביחד עם ידידם יחיאל בריל הקימו את דפוס סלומון ופתחו את העיתון העברי הראשון בירושלים "הלבנון".

לאחר שהוריו נפטרו ממגפת הכולירע שפרצה בירושלים החליטו רימ"ס ושישה חברים נוספים, שיש לפרוץ מחוץ לחומות ושבעת החברים יצאו והקימו את שכונת נחלת שבעה. ומאוחר יותר הקים את שכונת שערי חסד.

רימ"ס נשלח לחו"ל לאסוף כסף לבית החולים היחיד בירושלים "ביקור חולים". והביא לגידול בית החולים לשיפור הטיפול הרפואי ולהקמת בית חולים גדול יותר מחוץ לחומות.

הקמת פתח תקווה

לאחר שנסגר עיתון "הלבנון" פתח רימ"ס עיתון חדש בשם יהודה וירושלים ובו קרא להפרחת הארץ ולהקמת מושבות. רימ"ס אמר ועשה והחל בניסיון לקנות קרקעות ליישוב הארץ בתחילה באזור יריחו ובאזור רפיח. ועד לגולת הכותרת הקמת אם המושבות פתח תקווה, ולאחר מכן את המושבה יהוד.

לאחר שרבה של יפו והמושבות נפטר פעל רימ"ס להביא את הרב קוק לארץ ישראל והשיג אשרה מיוחדת המתירה לרב קוק להישאר בארץ לצמיתות.

בניגוד לעולה מהשיר של חבורת לול, רימ"ס לא ב לא נעלם ולא פרח באותו בוקר בשנת תרל"ח. בי"ב חשוון תרע"ג (23.10.1912) שבע ימים ומעשים כשהוא רואה את מפעליו פורחים נפטר ר' יואל משה סלומון.

==

נהנים מהפינה?

הזמינו הרצאה למשפחה לקהילה ולחברים לעבודה

יאיר קליין 058-5479943

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
גדולי עולם.שאוזנם הייתה קשובה לשמוע ......
משה אהרון | 20-10-2021 14:34
לא רק קול התורה אלא גם קול התור והזמיר . שצייצו את תחינתה ושוועתה של ארץ מכורה לגאולתה על ידי בניה