אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הממשלה הזו באמת מייצגת את ישראל הראשונה?

דה הלגיטימציה לממשלה הזאת מגיעה מכל מיני מקומות, אחד מהם מובל על ידי פרשן חדשות 13 ד"ר אבישי בן חיים. אי אפשר לומר שאין בתיאוריה שלו מאום. אבל יש הרבה חורים ובעיקר שירות פוליטי מסוים

הממשלה הזו באמת מייצגת את ישראל הראשונה?
  ממשלת בנט-לפיד (צילום: מארק ניימן, לע"ם)

אני חושב שיש הרבה בתיאוריית ישראל השנייה של ד"ר אבישי בן חיים, אבל לא פחות מכך יש בה חורים. החשיבות לדבר עליה היא בגלל הפמפום שהוא ואנשים בליכוד מתאמצים להחדיר אותו לשיח לצרכים פוליטיים.

רק בסוף השבוע שעבר תקף ח"כ גדי יברקן את השר הורביץ' בכך שהוא אשכנזי וגלית דיסטל הטיחה באריה גולן שהוא גזען.

בן חיים עצמו מקפיד להזכיר ולקדם אותה בכל עת. רק היום (ראשון), הוא צייץ: "אי אפשר לנתח את הקואליציה שבנתה את ממשלת בנט, בלי להבין את המכנה המשותף העמוק: 'רב האנטי מזרחי על המפריד'."

עוד באותו נושא

בנט נגד נתניהו: ערעור על הלגיטימציה מסוכן


67

בנוסף יש שיח במגזר על חיבור ל- "עם שבשדות", שגם הוא מתנשא משהו, ומערבב את הסוגיה הזו שדוחף בן חיים בכל הכוח.

גם אם המטרה היא שיפור השוויון בקרב אזרחי ישראל, שאין להתעלם שיש שם פער, זה נעשה על בסיס זהות המנהיג, המושג נתניהו הפך קרדום לחפור בו, ולעלות ולהציב את כל יחסי העליות השונות וסוגיית הזהות הישראלית המורכבת באדם אחד ואפילו לא במחנה פוליטי. כי המחנות התפוררו סביב דמותו של נתניהו.

אבישי בן חיים (צילומסך, חדשות 13)

ישראל השנייה זו לא המצאה של אבישי בן חיים, הוא רק לקח אותה והפך אותה תיאוריה דרכה הוא מסתכל על העולם. פריזמה לבחון את המציאות במדינת ישראל 2021.

עוד קודם לדיבור על ישראל השנייה, בתקופה הטרום בן חיימית, טבע את המושג 'אחוס"לים' הסוציולוג ברוך קימרליג ז"ל – ראשי תיבות של 'אשכנזים, חילונים, ותיקים, סוציאליסטים, לאומיים' – לאפיון הקבוצה ששלטה במדינה ושהיה לה נגישות למרבית המשאבים. קימרליג שאל זאת ממושג – WASP באנגלית המאפיין הסוציולוגי של 'לבן, אנגלו-סקסי-פרוטסטנטי' בארה"ב.

אלימות ליגלית

מאז קימרלינג, השסעים בישראל לא חד ממדיים ויש עירוב והצלבה של נושאים. אדם יכול להיות חילוני ומזרחי, שמאלן ודתי, מזרחי שמאלן, או אשכנזי ודתי. המסקנה שלו הייתה שזה שאין חפיפה בן השסעים, זה מה ששמר על מסגרת אחת של ישראליות. אני מסכים שבקווים כלליים יש קבוצה אחת שמרנית, דתית ומזרחית יותר מהקבוצה השנייה. וזו מאופיינת יותר בציבור הבוחרים שנשמר כך ופחות בייצוג הפוליטי.

אבל מכאן ועד לעירוב שעושה בן חיים כפגיעה בייצוג הפוליטי של קבוצה שלמה בדרכים לגליות – היינו בידי חקירות בית המשפט, או בידי אי לגיטימציה, המרחק רב. הוא שם את משפט דרעי ונתניהו ואף גירוש גוש קטיף – כאבן בוחן לשינוי החוק לצרכים פוליטיים, שמטרתם היא להדיר את הכוח המזרחי שמרני העולה.

דע עקא, גירוש גוש קטיף נעשה בידי הליכוד, אם זו לא אלימות וכוחניות לגליות, מה כן? נזכיר שלאחר מכן שרון אף זכה בסקרים ל-40 מנדטים. יתרה מזו הליכוד אותה תנועה ששלטה כארבעים שנה במדינה, לא שינתה כלום ביחסי מערכת בית המשפט. לא רק זאת, אלא שאת השינוי שניסו איילת שקד, סמוטריץ' ואחרים לנסות נתניהו רק דחה ותקע.

גירוש גוש קטיף. אלימות לגלית (צילום: נתי שוחט/ פלאש 90)

לא צריך רק את הציוץ של חבר הכנסת שמחה רוטמן בתגובה לגדי טאוב כדי לדעת זאת.

בממשלת בנט לפיד אותה צובע בן חיים בצבע אחד ישנם מזרחיים, דתיים ועולים, אבל הטאוטולוגיה של התיאוריה של בן חיים תגיד תמיד שמי שהלך לכיוון הזה אז הוא מזרחי/ דתי/ עולה שמכר את נשמתו כדי לשאת חן בעיני האליטה, ובכך הוא קבע כבר מה תהיה התוצאה ושום ממצא לא יכול לערער על כך.

ראשי ערים מהדרום, עולים ודתיים

בקואליציה הנוכחית מכהנים שלושה ראשי ערים מהדרום: ראש עיריית ירוחם לשעבר מיכאל ביטון, ראש עיריית דימונה לשעבר, מאיר כהן, ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי.

בממשלה מכהנים יפעת שאשא ביטון, שרת החינוך שגדלה בקריית שמונה. איתם מכהנת פנינה תמנו שטה, שרת העלייה והקליטה שהיא עולה מאתיופיה. קארין אלהרר בת לעולים ממרוקו, כך גם מירב כהן ירושלמית, בת לעולי מרוקו. חמד עמאר, שר במשרד האוצר בן לעדה הדרוזית ואלי אבידר יליד מצרים ועיסאווי פרג', מהמגזר הערבי.

גם אנשים כגדעון סער, אורנה ברביבאי ואיילת שקד בנים לעולים מארצות ערב מצד אב או אם.

עולים מברית המועצות לשעבר נמצאים אף הם בממשלה הזו: אלקין, רזבוזוב וכמובן ליברמן, או בני הציונות הדתית כהנא, טרופר, שטרן וכמובן ראש הממשלה הראשון עם כיפה מאז קום מדינת ישראל. יו"ר הכנסת הוא מיקי לוי, ירושלמי יוצא כורדיסטאן.

ישראל הראשונה או השנייה? (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

אין המטרה לספור כאן עדות, כיפות, או עולים מול ותיקים. המטרה היא א', להראות שיש כאן מסה ואלו לא רק עלי תאנה. ב' להראות שכל ההשארה בכוח של הסוגיה הייצוגית "תיאוריית ישראל השנייה", נועדה לשרת צורך פוליטי מאוד מסוים. יש הטרוגניות ופספס שלם בממשלה הנוכחית.

בן חיים טוען שמעמדו של נתניהו כסמל לאומי מתחזק, גם כשהוא לא ראש ממשלה ולא רואה בכלל את הממדים הבלתי דמוקרטיים שאדם בדמותו ובחייו הופך לסמל לאומי כמעט מקודש. אפילו משה רבינו לא זכה לקבר בגלל החשש מפולחן אנושי ביהדות. לנתניהו זכויות רבות, אך הוא רק נציג פוליטי שיש כנגדו כתב אישום, שיתכן ויתמוטט בבית המשפט אך הוא קיים. יתרה מזו, הייתה סגה ארוכה סביב הרכבת ממשלה בראשותו שלא צלחה.

אפשר להגיד שהקואליציה הנוכחית היא קואליציה של מיעוטים.

אין מפלגה גדולה כמו הליכוד, שאליה מצטרפים מפלגות קטנות, אלא יש הרבה מפלגות קטנות שחברו יחד ושמו קץ לשלטון נתניהו, שהיה ממושך, רמס את שותפיו ולא משנה הצמיחה שלו בסקרים, הוא עדיין כרגע, על הנייר לא יכול להקים ממשלה בישראל.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
לא תגיע לקרסול...
צבי | 17-10-2021 14:55
לא תגיע לקרסול של אבישי חוקר והיסטוריון אמיתי.
אני 3...
אני 3 | 18-10-2021 16:44
אני 3 תיסתום את הגו'רה סרוג גוי,תביא ציטוטים מהקוראן,או מהברית החדשה אתם סתם בליל של יצורים מכמה עממים לא ראויים,
/ סייג...
אני 2 | 17-10-2021 17:34
/ סייג לחוכמה; שתיקה.
סרוג שנושנש...
גדי | 17-10-2021 16:19
סרוג שנושנש מדבר על מלח הארץ,חחחחח
גם חרבנט...
קובי | 17-10-2021 16:18
גם חרבנט צאצא של שפחה כנענית, ונכד של חוסייני,ומה זה נותן לו לחלאה הזה,כלום,אתה תמשיכי להיתהדר באתר של חולים כמוך וצאצאית עדיין לא נותן לך כלום רק לישון יכול לעשות לך טוב,כשיושנים יש פחות שטויות באויר,
התגובה שלך...
צבי תסתובב | 17-10-2021 15:40
התגובה שלך מסגירה את זה שאתה מהמגזר הוורוד
/ אבישי...
אני 2- צאצאית ר' ברוך דיין כהנא מצפת. | 17-10-2021 15:22
/ אבישי מתנהג כמו כותב מטעם. למישהו יש אינטרס לפלג ולשסות אותנו. גם אחרי שנוצרו גלויות מחורבן בית שני; היסטוריית העם היהודי היא; שב- 1492; גירוש ספרד ופורטוגל נפוצו יהודים לצפון אפריקה אך גם למזרח ומרכז אירופה. כלומר מוצאם של רבות מהמשפחות בגליציה; (פולין, כיום אוקראינה) ורומניה/מולדובה; או סוריה; עיראק: יוון , תורכיה ועוד; הוא בגולי ספרד ופורטוגל. אלו ואלו התערבבו באוכלוסיות יהודיות מקומיות. גם בצפון אפריקה חל עירוב בין גולי ספרד ואוכלוסיה יהודית מקומית. אין באמת גוש אוכלוסיה מזרחית טהורה והומוגנית מאיראן ועד לוב, מבוכרה ועד קהיר. זהו שקר נחמד. שנועד לצרכים פוליטיים. כמו השקר שיהודי פולין זהים ליהודי רוסיה או ליהודי גרמניה.
2
הממדלה הזו אינה...
גוני דור | 17-10-2021 14:56
הממדלה הזו אינה מייצגת כלום פרט לאווילות ותאוות שלטון
3
ממשלת מיאוס ותיעוב,ובגידה,וחולניות,...
עצמון | 17-10-2021 15:03
ממשלת מיאוס ותיעוב,ובגידה,וחולניות, חוץ מכסא,וכבוד,ומשכורת שום דבר לא מחזיק את הרמאים האנטי דמוקרטים ובראשם הנוכל הכי שנוא בישראל חרבנט הזבל,
עוד זבל...
בני | 17-10-2021 15:55
עוד זבל מפגר מהזבל הסרוג אתה בטוח הומו ארור מהנישנושים של הזבל הכמרים לך תחפש מישהו שילטף אותך זבל
אתה מפגר...
עצמון המיסכן | 17-10-2021 15:38
אתה מפגר מסכן בנט משתין עליך ועל ביבי
4
אם אתה חושב שישראל השנייה זה לפי מוצא ומגורים
רות תבור | 17-10-2021 15:07
לא הבנת את אבישי זאת פריזמה מדויקת מאד וזאת ממשלה של רודנות פטרונית בלי טיפת לגיטימיות
ביביסטית אידיוטית...
רוו | 18-10-2021 8:39
ביביסטית אידיוטית - קיסריהו הפריוולג עם נכסים במעל מאה מיליון שקל, נופש באיים פרטיים וחי ברמת חיים של אלפיון - זה נציג ישראל השניה?
5
עוד כתב שלא...
בני | 17-10-2021 15:08
עוד כתב שלא מגיע לקצה קצהו של העיפרון של אבישי בן חים, סרוט תלך כפרה על עם ישראל כי חוץ משופר של החרבנט, וכל הזבלים שמישתרכים אחריו אתה סתם מכוער והכיפה היא לא ראויה על ראש ריק ללא כוונת מכוון,ואנטי יהודים,
אבא שלך...
בני | 17-10-2021 15:54
אבא שלך קוראים לו בני? מעניין רק אצל הזבלים הסרוגים קוראים לאבא המרביע את הכלבה שהמליטה אותך מפגר,זה שאן לכם הכרת הטוב ידוע אבל לנשוך את היד שמאכילה?אתה סתם זבל ומי שעשתה טינופת כמוך בטוח הישתוללה בדרום תל אביב אצל הסודנים, טינופת חסר צורה, זבל סרוג
אתה מפגר אבל...
בני הוא מפגר | 17-10-2021 15:37
אתה מפגר אבל אתה לא יכול לדעת את זה כי אתה מפגר
6
בתור אשכנזי, אתאיסט...
יהודה החשמלאי | 17-10-2021 18:23
בתור אשכנזי, אתאיסט ושמאלן זה תענוג לקרוא כאן את הטוקבקיסטים. ניבולי פה ודברי שטנה כמו כאן, אין אפילו טוב ב ynet
7
וכמה יש בבית המשפט העליון וכמה בפרקליטות....
עדי | 17-10-2021 19:01
וכמה מהם מקבלים פרס ישראל
8
הממשלה החרא הזאת לא מייצגת אותי
ג'פרי | 17-10-2021 19:22
מקווה שאלו שמייצגים אותי יילחמו בחונטה הגועליציוניות הזאת עד שישברו אותה טוטאלית שיהיו בחירות וכל חברי הגועליציה הארורה הזאת בעזרת ה' לא יעברו את אחוז החסימה
הייתי מקווה...
רון | 18-10-2021 8:35
הייתי מקווה שאתה ואלו שמייצגים אותך יתגייסו לצבא, ילמדו וישלמו מיסים במקום להפוך למשקולת על צווארנו
9
סער ובנט לא...
צבי | 17-10-2021 19:47
סער ובנט לא מייצגים אותי הם גנבו את היצוג אבל אני ממש לא אסלח לעולם.
, מנטרה...
היה רוב בכנסת ? נגמר הסיפור ! | 17-10-2021 20:53
, מנטרה שקרית , גם כשחוזרים עליה שוב ושוב לא הופכת לאמת. הממשלה הנוכחית קיבלה רוב בכנסת. במשטר פרלמנטרי זה מה שקובע. איש לא גנב מאומה. הוקמה קואליציה לא כמו שהיינו רגילים לה. עדיין זו קואליציה לגיטימית שקיבלה רוב בכנסת. בינתיים זו ממשלה שמתפקדת היטב ומנסה לרפא ולשקם את כל הנזקים שהותירו ממשלותיו של נתניהו. אז תנו לעבוד בשקט ומספיק עם הבכיינות וההתקרבנות.
10
רק נתניהו מייצג...
גל | 17-10-2021 19:48
רק נתניהו מייצג כמות נכבדה שאפשר לקרא לה יצוג.
מולטי מיליונר...
רון | 18-10-2021 10:23
מולטי מיליונר מקיסריה עם חוף ים פרטי ועשרות מליונים בחשבון הבנק מייצג את ישראל השניה? פריוולג שלמד בבתי ספר פרטיים ואוניברסיטאות ששכר הלימוד שם בשנה משתווה ל-4 משכורות שנתיות בישראל השניה. נהנתן שנופש באיים פרטיים עם חבריו המיליארדרים נשמע שחיים טוב בישראל השניה, אז למה כולם מתלוננים?
11
סליחה את הצד...
עמית | 17-10-2021 20:40
סליחה את הצד הימני לא יכולים לייצג 10מנדטים מתוך 70
12
הנקודה זה לא ספרדים-אשכנזים
רוטשילד | 18-10-2021 1:10
יש כאן דברים נכונים, אבל זה לא פשוט לא עונה לתאוריה
13
רוב הרשימה של...
דוד | 18-10-2021 11:48
רוב הרשימה של הספרדים שהביא הכותב חוץ מהשר ביטון ועוד אחד או שנים הם כאלה שאין בניהם לבין ספרדיות שום דבר, הם כאלה שנטמעו בתוך התרבות האשכנזית באופן מוחלט. במה הם ספרדים חוץ מזה שהסבא שלהם נולד במרוקו או בעירק, במה הם ממשיכים את התרבות הספרדית, תשובה בשום דבר. חבר טוב שלי שגר בנתיבות אמר לי פעם שביהודה ושומרון אין אפליה של ספרדים כי פשוט שיכנזו את כולם. מלבד ישוב אחד או שנים )כמו כוכב יעקב( אין כמעט ספרדים שזהותם ברורה להם בציונות הדתית, אחרי שבישיבות התיכוניות והאולפנות מחקו להם את הזהות, חייבו אותם להתפלל בנוסח אשכנזי גם כשרוב הכיתה והמורה והמנהל היו ספרדים, כי כך הוראת הרשת. בשבת ישיבה השירים כמובן אשכנזים, לומדים רק על גדולי ישראל אשכנזים כאילו אין גדולי עולם ספרדים כדוגמת החידא ר' חיים פלאגי הפרי חדש הבן איש חי כנסת הגדולה הגינת ורדים ועוד... הכתב בכתבה משתייך לאותה קבוצה של הציונות הדתית האשכנזית שאם יכניסו אותה לבית כנסת ספרדי היא לא תמצא את ידיה ואת רגליה, ואחר כך הוא בא להטיף מוסר.