אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דרישה חדשה: פיצול סמכות הרב הראשי מבי"ד הרבני

במכתב שפרסמו דיינים בכירים בדימוס, הם דורשים לפצל בין תפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול לתפקיד הרב הראשי: "משרה זו דורשת מהנושא בה להקדיש את כל זמנו"

דרישה חדשה: פיצול סמכות הרב הראשי מבי"ד הרבני
  (צילום: שלומי כהן, פלאש 90)

דיינים בכירים בדימוס קוראים לפצל בין משרת נשיא בית הדין הרבני הגדול למשרת שני הרבנים הראשיים לישראל.

הנהלת בתי הדין הרבניים פרסמה היום (ראשון) מכתב 'גילוי דעת', עליו חתומים דיינים בכירים בדימוס אשר כיהנו בעבר בבית הדין הרבני הגדול ובבתי הדין האזוריים הקוראים לשינוי החוק באופן אשר יפריד בין משרת נשיא בית הדין הרבני הגדול לבין משרות שני הרבנים הראשיים.

עוד באותו נושא

הרב הראשי במתקפה על מתן כהנא: זה רוצה לחלוק?


71

כזכור, בית הדין הרבני הגדול הוא ערכאת הערעור של מערכת בתי הדין הרבניים בישראל. מושב בית הדין נמצא בירושלים. נשיא בית הדין הרבני הגדול הוא אחד מהרבנים הראשיים לישראל. כעת מכהן הרב דוד לאו כנשיא בית הדין.

"תפקיד הדיין הינו מקצוע 'הקובע ברכה לעצמו' ודורש הכשרה, ידע וניסיון רב במלאכה זו…", טוענים הדיינים הבכירים בדימוס. "על העומד בראש מערכת בתי הדין הרבניים בישראל ועל דיין בית הדין הרבני הגדול לצמוח מתוך מערכת בתי הדין הרבניים ולצבור ידע וניסיון רב שנים במלאכת השפיטה קודם למינויו לנשיא או לדיין בית הדין הרבני הגדול".

"מן הראוי שלכהונת נשיא בית הדין הרבני הגדול ימונה אחד מחברי בית הדין הרבני הגדול שכיהן קודם לכן תקופה משמעותית הן בבי"ד רבני אזורי והן בביה"ד הרבני הגדול".

הדיינים בדימוס טוענים כי "משרה חשובה זו של נשיא ודיין בבית הדין הרבני הגדול דורשת מהנושא בה להקדיש את כל זמנו, מרצו ומאווייו בתפקיד זה. מנגד, תפקיד הרב הראשי לישראל דורש אף הוא זמן רב והשקעת משאבים רבים".

עוד הם טוענים, כי הדבר גם יאפשר לרב הראשי לישראל חופש ביטוי פומבי מלא הנדרש לצורך מילוי תפקידו, אשר אינו מתאפשר כאשר הוא נושא בתפקיד שיפוטי של דיין ונשיא בית הדין הרבני הגדול.

הדיינים הבכירים מדגישים כי הרפורמה תכנס לתוקף רק מהמינויים החדשים, ולא תשפיע על מי שמכהנים בתפקידים כעת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מי הדיינים
ח.ש | 10-10-2021 17:18
אם פורסם המכתב למה מסתירים מי הדיינים? הם צודקים לגמרי
2
מה עם פיצול...
לוי | 11-10-2021 6:25
מה עם פיצול תפקיד הרועץ המשפטי? זה גם תופס את כל זמנו 7גם עומד בניגוד עניינים.
3
זה בדיוק הגדרה...
ג | 11-10-2021 8:52
זה בדיוק הגדרה דל ספין , מכתב שלא קיימת שרוב הדיינים מסכימים בה לכאורה .עוד ספין ועוד ספין ועוד ספין ….
4
יש מי חכם...
אור | 11-10-2021 15:07
יש מי חכם וידען תורה כמו הרב יוסף. השנאה מהלכת אימים להחליף לשנות בית יוסף. לא יעזור לכם כי הטיפשות גברה על כל חכמה. כל כך שונאים את בני הרב יוסף העיקר להגיד שהם ידענים וחכמים. בושה אין תורה אלא צדוקים כמו בבית שני לקנות כהונה תמורת נזיד עדשים