אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: גירוש המחתרות לאריתריאה

כבולים זוגות זוגות הועלו על משאיות והשיירה, מלֻווה במכוניות משוריינות, עשתה את דרכה אל שדה התעופה בוילהלמה. בדרכם למחנה מעצר באסמרה באריתריאה

היום בהיסטוריה: גירוש המחתרות לאריתריאה
  גולי המחתרות בקניה

היום בהיסטוריה: ב' בחשוון תש"ה – גירוש אסירי המחתרות לאריתריאה

לאחר בריחתם הגדולה והנועזת של 20 חברי לח"י מלטרון, חששו הבריטים מבריחות נוספות. בממשלה הבריטית התקבלה ההחלטה לגרש את אסירי הלח"י והאצ"ל לאפריקה כדי למנוע מהם לברוח מן המאסר ולנתק אותם מחבריהם. מבצע הגירוש, שכונה "כדור שלג" בוצע במהירות ובהפתעה מוחלטת.

ביום חמישי, ב' בחשוון תש"ה, (19.10.44) בשעה 4:30 בבוקר, הקיפו את מחנה המעצר בלטרון כוחות צבא גדולים. בשעה 6:00 בבוקר הוצאו, לפי רשימה מוכנה מראש, 239 עצורים מן הצריפים, נכבלו בידיהם ולאחר שנעשה חיפוש על גופם, הובלו אל מחוץ למחנה. העצירים לא הורשו לקחת איתם דבר.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: 100 שנה למאורעות נובמבר

251 גולים מגורשים לאריתריאה

כבולים זוגות זוגות הועלו על משאיות והשיירה, מלֻווה במכוניות משוריינות, עשתה את דרכה אל שדה התעופה בוילהלמה. שם הורדו מן המכוניות והצטרפו אל 12 עצורי כלא עכו שהגיעו לשדה שעה קודם לכן.

ה-251 סודרו ב-12 קבוצות וכל קבוצה, נועדה לאכלס מטוס אחד. כאשר היה ברור לעצירים כי עומדים לגרש אותם מן הארץ, הם פרצו בשירה אדירה של "התקווה". 12 המטוסים עשו דרכם לאסמרה, בירת אריתריאה, ולמחרת היום הועברו אל מחנה סמבל, שליד אסמרה.

לאחר גירושם של 251 העצירים, הוסיפה ממשלת המנדט לגרש מארץ-ישראל עוד חשודים בהשתייכות למחתרת. בסך הכול גורשו מן הארץ עד סיום המנדט 439 עצירים.

יצחק שמיר הצליח לברוח

העצורים יזמו שמונה בריחות, אך רובן נכשלו. למעט בריחתם של יצחק שמיר ואריה בן אליעזר ולאחריהם שישה עצירים נוספים שבדרך לא דרך התגלגלו והגיעו לצרפת. בין העצורים היה מאיר שמגר לימים נשיא בית המשפט העליון שרכש את השכלתו המשפטית במחנות באפריקה.

בט"ו בשבט תש"ו (17.1.46) ארעה תקרית חמורה ומצערת בין שומרי המחנה לעצירים. בתקרית נהרגו ארבעה עצירים. שלטונות המחנה לא הסכימו להעביר את גופותיהם ארצה ורק לאחר קום המדינה הועברו גופותיהם.

לאחר החלטת החלוקה ואף לאחר הקמת המדינה סרבו הבריטים לשחרר את העצורים. ורק בה' תמוז תש"ח (12.7.48) חודשיים לאחר קום המדינה הגיעו הגולים ארצה.

לקראת הגולים יצאה ספינה של חיל-הים, ממנה בקע קולו של רב החובל מילה ברנר:

"כאן רב החובל של אניית חיל-הים, ברוכים הבאים!

נשלחנו לקדם בברכה את הגולים השבים למולדת. מעתה הנכם אזרחים חופשים של מדינת ישראל"

הגולים ירדו מהאוניה והצטרפו ללוחמים במלחמת העצמאות.

כשחזר דוד ניב אחד העצורים מטיפול רפואי מצא את חבריו מלאי חיים ואמונה. באותו יום כתב את השיר "הם לא ישברו אותנו", שנעשה עד מהרה למעין המנון של עצורי המחתרת.

הם לא ישברו אותנו, אנו גם לא נכוף הגב, על אף כל כובל וצר, עוד נצעד בעוז ליום מחר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו