אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: 100 שנה למאורעות נובמבר

ביום ב' בנובמבר 1921 יצאו פורעים ערבים לציין את יום הצהרת בלפור בתקיפת יהודים בעיר העתיקה בירושלים. חמישה יהודים נרצחו במכות ודקירות סכינים

היום בהיסטוריה: 100 שנה למאורעות נובמבר

היום בהיסטוריה: א' בחשוון תרפ"ב – 100 שנה למאורעות נובמבר

מאורעות בלפור

בשנים שלאחר הצהרת בלפור (ב-1917), ציינו בארץ את ההצהרה כיום חג וכינו יום זה יום 'ב' בנובמבר'. בעיתונים ציינו בכותרות את השנה ליום ההצהרה, מאמרים בעיתונות איחלו ביום זה כפי שמאחלים לתחילת השנה. על מצבתו של בן יהודה צוין יום פטירתו מיום השנה להצהרה.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: 20 שנה לרצח השר רחבעם זאבי

אך בצד החגיגות היה מתח רב. יום ב' בנובמבר הפך ליום מחאה של התנועה הערבית בארץ ישראל.

אברהם אלמליח מראשי העדה המערבית בירושלים פרסם בעיתון דאר היום מאמר קצר לרגל יום השנה הרביעי להצהרה. במאמר הוא מביע חשש מהמתנכלים מחוץ: "העם השכן… שם עינו לרעה בכבשת הרש…של עם מרודף שכל מטרתו בחיים אלא בניין ביתו הלאומי בפינה שקטה זו שהייתה לפנים מולדתו למען יוכל שוב להיות כאשר לפנים לאור גויים"

חששו של אלמליח התממש. לקראת יום השנה הרביעי להצהרה, הובאו כרוזים ממצרים שקראו לקיים יום אבל על הצהרת בלפור.

למרות אזהרות השלטונות, את ההנהגה הערבית שלא יקיימו מחאות והפגנות, בירושלים לא נפתחו חנויות הערבים. וביום ב' בנובמבר שחל בא' בחשוון תרפ"ב, היום לפני מאה שנה (2.11.1921), התאספו ערבים רבים בעיר העתיקה בירושלים עם מקלות בידיהם וקראו קריאות נגד היהודים. יהודים רבים הוכו במקלות וחלק מהם נדקרו.

המון ערבי הסתער אל הרובע היהודי, הפורעים פרצו לביתו של דוד ישעיהו כהן דרעי, רצחו את דוד פגעו במשפחתו ובזזו את רכושם. הם לא הצליחו להיכנס לחצר נוספת בגלל שתושבי החצר הערבית מנעו זאת מהם. היהודים שהתגוררו ברחוב חברון נמלטו לרובע היהודי ושוכנו באופן זמני בכיתות של תלמוד תורה 'עץ חיים' בחצר חורבת רבי יהודה החסיד.

רק בסביבות השעה 14:30 אחר הצהריים הוכנס הצבא הבריטי לעיר העתיקה והמהומות שככו. במהומות נרצחו חמישה יהודים, וערבי אחד נהרג מאש המגינים.

שמות הנרצחים במאורעות ב' בנובמבר

יששכר דב זלטוביצקי, שמש בית הכנסת של ישיבת תורת חיים אשר נפגע מפצצה שהושלחה לחצר הישיבה ולאחר מכן נגרר ממנה ונדקר למוות.

אברהם מסנר, צעיר בן 19 מפולין שליווה אורחים ממלון אמדורסקי ונדקר למוות

אהרון אריה פריינד שנרצח בפתח מלון אמדורסקי

דוד ישעיהו כהן דרעי שנרצח בביתו לעיני משפחתו

זלמן רובין, יושב ראש "הוועד הכללי כנסת ישראל" וסגן יו"ר ועד העיר ליהודי ירושלים שהוכה בלכתו ברחוב ונפטר מפצעיו כעבור שבוע.

הלווית הנרצחים נערכה רק ביום שישי, יומיים לאחר האירוע, מכיוון שרצו לקיים הלוויה גדולה בשעות היום, הרבנים הרב קוק והרב יעקב מאיר, הספידו את החללים.

אלמליח סיים את מאמרו, שפורסם לפני המאורע: "תהא נא השנה החמישית הבאה שנה של מעשים ממשים בבניין הבית הלאומי, שנה של שלום פנימי וחיצוני…"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תודה רבה על המאמר
קורא | 08-10-2021 8:19
היסטוריה עצובה, שחוזרת על עצמה, כי אנחנו לא רוצים ללמוד את הלקח ממנה.