אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יום גורלי למאבק המתמחים: האם תושג פשרה?

בארגון המתמחים מאיימים להתפטר מחר אם לא יתוקן המתווה לקיצור שעות התורנות, שלטענתם יחול רק על חלק קטן מהמוחים. שרי הכלכלה והבריאות יכנסו היום מסיבת עיתונאים

יום גורלי למאבק המתמחים: האם תושג פשרה?
  (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

היום צפוי לפוג תוקפו של ההיתר הכללי לשעות עבודה ומנוחה שבועית והיקף שעות נוספות במוסדות רפואיים. עשרות רופאים מתמחים בבתי החולים ברחבי הארץ החלו לחתום אתמול (שלישי) על מכתבי התפטרות שיוגשו מחר במידה והמתווה לקיצור תורנויות לא יורחב לכל המקצועות הרפואיים בכל הארץ, כפי שהם דורשים.

לטענת המתמחים, רק עשרות בודדות של מתמחים יזכו לקיצור תורנויות, בעוד שלמעלה מ־90% ימשיכו לעשות תורנויות של 26 שעות.

הגבלה ל-18 שעות

כזכור, שרת הכלכלה אורנה ברביבאי צפויה לחתום היום על היתר חדש למתווה התורנויות שצפוי להיכנס לתוקף. על פי המתווה החדש, היקף שעות העבודה צפוי להיות מוגבל ל-18 שעות והגבלה לעד שש תורנויות בחודש. המתווה המוצע יתחיל בעשרה בתי חולים בפריפריה כפי שהומלץ ע"י משרד הבריאות (למעט התמחות במקצועות כירורגיים) ויורחב באופן מדורג בחמש השנים הקרובות לכלל המתמחים בארץ.

ברביבאי (צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90)

משרד הבריאות מבקש להכניס שינויים לטיוטת ההיתר, שלטענת המתמחים "מבטלים כמעט לחלוטין את המתווה לקיצור תורנויות ומעמידים בספק כל אפשרות להרחיב אותו מעבר לארבע מחלקות בבתי החולים בפריפריה".

בשלשלאות מול שר הבריאות

אתמול הפגינו המתמחים וחסמו את הרחוב המוביל לביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ. המפגינים שרפו מדי מתמחים, קשרו עצמם בשלשלאות והחזיקו שלטים שעליהם נכתב "ניצן הפקרת אותנו", ו"לא נוותר עד שנקצר".

עוד באותו נושא

המתמחים: ברביבאי בעד קיצור התורנויות

"כרגע, המתווה לקיצור תורנויות כולל קיצור ב-2022 רק לכ-10% מהמתמחים ומשאיר את כוח העבודה העיקרי בבתי החולים, המלר"ד והפנימיות מאחור- לא נוכל לתת לזה לקרות. על זה יקום ויפול דבר!", מסרו בארגון המתמחים.

(צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

"הפנימית והמלר"ד הם עמוד השדרה של מערכת הבריאות הציבורית. אותם הציבור פוגש כשהוא מגיע לבית החולים, ולציבור מגיע רופאים שלא נרדמים להם מול העיניים. הפנימית והמלר"ד הם גם קו החזית במאבק הקורונה, שכבר כמעט שנתיים נושאים על גופם את המאבק במגיפה. אם משרד האוצר לא יתקצב קיצור במקצועות הללו כבר ב-2022 זו יריקה בפרצוף של לוחמי הקורונה, ופגיעה קשה בציבור. אנחנו קוראים למשרד האוצר להוסיף את התקציב הנדרש מיד כדי לאפשר זאת. ככל שהדבר לא יקרה, לא תוותר בידינו ברירה וניאלץ להוביל להתפטרות המונית בכל ביה"ח בארץ".

היום יקיימו ארגון הרופאים המתמחים "מרשם" מסיבת עיתונאים בנושא מול משכן הכנסת בשעה 09:30, וגם ברביאי צפויה לקיים מסע"ת כשעה מאוחר יותר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו