אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

להט"ב דתי זה אוקסימורון בדיוק כמו צמחוני בשרי

לאחר עשרות שנות ויכוח בין 'ליברלים דתיים' ל'חרד"לים', בנט וחביריו גרמו לציבור הישראלי להכריע. הדמוקרטיה אינה קדושה כמו התורה, אלא היא מקסימום שיטת ממשל די טובה רוב הזמן. ולהט"ב דתי זה אוקסימורון. תגובה

להט"ב דתי זה אוקסימורון בדיוק כמו צמחוני בשרי
  אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)

במאמר שפורסם ב'סרוגים', פרס הכותב (האנונימי) באריכות את עמדתו, ולפיה הציבור החרד"לי משניא את עצמו כיון שאינו מקבל את עם ישראל. הכותב, 'להט"ב דתי' כהגדרתו, מסביר כי 'זעם' חרדל"י נובע מכך שרבים בעם ישראל מחוברים למסורת ולתורה, אך בה בעת מכילים ומקבלים תופעות כמו להט"ב ושאר ירקות.

ובכן, אם דבריו יכלו לשכנע עד לפני חצי שנה, הרי שמי שחי היום בישראל ובוודאי מי שמציץ מידי פעם ברשתות החברתיות רואה מהפך גדול – או אולי נכון יותר לומר חשיפה עוצמתית של התהליך שמתרחש מזה זמן רב. התורה, במובנים רבים, קשה לעיכול למי שחי היום בעולם המודרני. אולי אפילו – רחוקה מהמציאות. והמשבר והפער הזה מוביל מזה כמה עשורים לתנועה כפולה בציבור הדתי לאומי: מחד, 'דתיים ליברלים' שמנסים עוד ועוד להגמיש את התורה וערכיה, לרענן אותם, להתאים אותם למציאות. מדובר בתנועה רפורמית ביסודותיה ובמניעיה, לכן לא מפליא לגלות שבקצה ובחלוף השנים היא באמת מוצאת בתנועה הרפורמית ידידה לגיטימית וזרם נוסף והגיוני ביהדות.

עוד באותו נושא

חרד"לים! זה הזמן לחשבון נפש ולבקשת סליחה | דעה


89

מאידך, עומדים 'החרד"לים' וצועקים, אכן לעתים בתחושת חירום ולעתים אפילו בזעם: ערכי התורה הם נצח נצחים, ואם הם רחוקים מהמציאות שברחוב – עלינו להתנזר מהרחוב ולראות כיצד ניתן לתקנו ולהעלותו. ובכל מקרה עלינו האחריות והחובה לשמור על ערכי התורה בטהרתם ובגובה הראוי להם, עבור עם ישראל כולו שבוא יבוא אליהם.

עד לפני מספר חודשים הדיון היה תיאורטי ודתי. האם שמירת מצוות היא כך או כך, האם היחס לתרבות המערב הוא כזה או כזה. ואז הגיע בנט, והפך את הדיון העקרוני להכי מעשי שבעולם, כשייסד את התנועה הפוליטית הדתית-ליברלית הראשונה. תמונתו של בנט שהתפרסמה ו'עוררה התרגשות' כדברי הכותרות, עטור בתפילין רגעים לפני תחילת מרתון הפגישות בוושינגטון, היא תמצית העניין. וכאן, בדיוק, אפשר לחתוך בסכין: בעוד אלו המקבלים ושמחים בקיפול והגמשת ערכים בשביל ערכים אחרים, בהקרבת התורה ומצוותיה על מזבח קרבתן למציאות הפוליטית והחברתית, הביעו התרגשות ושמחה, עמדו החר"דלים ושוב היו חייבים לקלקל ולזעוק: צביעות, עושה מעשה זמרי ומבקש שכר כפנחס.

הם לעולם לא יראו את המציאות בעין טובה, החרד"לים הללו. ועם ישראל? כל מי שעיניו בראשו ופייסבוק או טוויטר בכיסו יודע – עם ישראל כבר הכריע מזמן, והתמונה השבוע וה'התרגשות' שעוררה המחישו זאת יותר מאי פעם: בנט, סילמן אורבך וכהנא הם כנראה השמות השנואים ביותר בקרב רוב הציבור היהודי בישראל. מלבד ציבור מצביעי מרצ ושאר אנשי שמאל קיצוני, ועוד מספר 'דתיים ליברלים' עקשנים, רוב הציבור רואה בהם הבוגדים הגדולים ביותר שקמו בפוליטיקה הישראלית. דווקא העובדה שאנשים חובשי כיפות וכיסויי ראש לראשם הקימו לתחיה את השמאל הפרוגרסיבי הפוליטי, וכרתו ברית אחים עם הגרועים שבשונאי התורה וערכיה ואף עם גוים תומכי טרור הגביה עוד את להבות התיעוב: "צבועים", "שקרנים" ו"נוכל" הם כנראה המלים השימושיות ביותר בישראל בחצי השנה האחרונה.

בנט וחבריו גוררים איתם שנאה אדירה ליהדות ולחובשי הכיפות כולם. "הציבור הסרוג חשף את עצמו, יותר לעולם לא נסמוך עליהם" כותבים עוד ועוד ישראלים ברשתות החברתיות. ואבי מעוז, סמוטריץ', בן גביר ושאר חרד"לים? דרכם הלא מתפשרת, השמה את העקרונות וערכי התורה והיהדות מעל לכל ומסרבת לכופף אותם גם כשאפשר לאחר 70 שנה 'לשים יד על הגה המדינה' אם רק יהיו קצת פחות עקשנים וקיצוניים – הם, והציבור שמאחוריהם והרבנים שבראשם, הם אלו ששומרים על כבודה של התורה והיהדות, ומרבים אהבת אמת לתורה ומצוותיה.

היום, בזכות בנט וניר אורבך, אפשר לומר זאת בקול, והאוזניים פתוחות יותר מאי פעם לשמוע: משה אמת ותורתו אמת, להט"ב דתי זה אוקסימורון בדיוק כמו צמחוני בשרי, אישה זה אישה וגבר זה גבר, הכותל הוא מקום קדוש ליהדות ויהדות היא בדיוק מה שהיתה תמיד. משפחה זה אבא ואמא וילדים, מדינת ישראל נולדה בתור מדינה יהודית וייעודה להיות 'תהילתי יספרו' והדמוקרטיה אינה קדושה כמו התורה, אלא היא מקסימום שיטת ממשל די טובה רוב הזמן. ערכי הפוסטמודרנה והפרוגרסיביות הולכים ופושטים את הרגל, וההולכים בהם הולכים ומאבדים את דרכם, גם אם כיפה (קטנה ומוסתרת) על ראשם.

ותודה לבנט.

 

יאיר אוריאל, לשעבר עורך הדיגיטל בערוץ 20

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
45 תגובות - 27 דיונים מיין לפי
1
מצויין!!! ...
בבר מבבר שבע | 26-08-2021 13:57
מצויין!!!
2
לא מקבל את...
בר פלוגתא | 26-08-2021 14:15
לא מקבל את הנחת המוצא. אם יש כעס ותיסכול כלפי בנט שקד וכהנא - הדבר לא קשור למידת דתיותם. אם הם שנואים בגלל בגידתם הפוליטית, הדבר לא בהכרח קשור להיותם ליברלים. לא שנאו אותם עד לפני חודשיים, למרות שהם היו דתיים ליברלים בדיוק באותה מידה. השינאה כלפיהם כעת נובעת בעיקר מהחבירה לשמאל הפוליטי ולמפלגה ערבית. רוב הבוחרים שכועסים עליהם - חוששים מצעדים מדיניים, השפעה על התנהלות הצבא, מתן קדימויות לצרכי הערבים וכו'. הרי עמדת בנט או כהנא באשר למקומה של התנועה הרפורמית לא נולדה היום. למה בעבר לא שנאו אותם והיום שונאים ? בגלל החשש מתוצאות בתחומי המדיניות, הצבא, הכלכלה והיחס לערבים.
לבר פלוגתא,הוא יצר הרע הוא מלאך המוות
אחד העם | 27-08-2021 3:35
אתה לא מבין שהדברים קשורים ותלויים אחד בשני, תרין רעין דלא מתפרשין ,תורת ישראל וארץ ישראל ,מי שמפנה עורף לתורת ישראל יפנה עורף לארץ ישראל, חזל קבעו הוא יצר הרע הוא השטן הוא מלאך המות ,מי שיהרוס את הכשרות הגיור טהרת המשפחה, הוא ולא אחר יהיה המוציא להורג של מפעל ההתנחלויות הוא ולא אחר יחזיר את ארץ ישראל לשלטון חמאס ודעאש
, אז...
דתי = ימני ? | 26-08-2021 16:24
, אז תפיסתך מאוד שנויה במחלוקת. הרי רוב השמאל כלל איננו מתיימר להיות דתי ותפיסתו לא נובעת מפשרנות דתית. לעומת זאת יש אני ימין חילוניים למהדרין. לא קיים קשר הכרחי בין פשרנות דתית ובין תפיסה מדינית. גישתך גורסת שכל דתי אמיתי חייב להיות גם ימני בגישתו הפוליטית והמדינית. זה קישור שאיננו הכרחי, אף כי בדור האחרון הוא מאוד נפוץ, בגלל הדגש שהפוליטיקאים הדתיים שמו על שלימות הארץ. יש גדולי ישראל שתפיסת ארץ ישראל השלמה כלל אינה יסוד מתפיסתם, ועדיין הם דתיים במלוא מובן המילה. כבר לא נתייחס לחרדים האנטי ציונים.
ליאיר. אני לא מסכים
זאב | 26-08-2021 15:11
אז מה תאמר על מצביע הליכוד האשכנזיים הליברליים והמסורתיים ? בסוף אתה מייצג רק קבוצה קטנה בתושבי ישראל.. הציבור החרדי והחרדלי. אף אחד במפלגת ימינה לא טען שהומו שמממש נטייה הוא דתי . פשוט חברו לציבור לא דתי. אין הבדל בין הומו למחלל שבת. אם אתה לא רוצה לחבור למחללי שבת אז את כבר לא ציוני דתי שזה בסדר אבל אז מה הטעם בלהיות חרדלי ? זה לא פה ולא שם.
אכן עיקר...
יאיר אוריאל | 26-08-2021 14:32
אכן עיקר טענתי היא שהצעדים שנוקטים בנט ושות' הם תוצאה ישירה של תפיסתם הדתית, הפשרנית והמתגמשת. כשהלכות ניתנות לעיקום ועיוות בשביל להתאימם למציאות, אין סיבה שערכים ודגלים לא יתעוותו גם הם.
3
התורה כתובה לא...
ורד | 26-08-2021 14:19
התורה כתובה לא ישכב זכר עם זכר . והרפורמים משנים לפי מה שמתאים להם . צבועים .
4
הנוכלים והצבועים כדוגמת...
ורד | 26-08-2021 14:23
הנוכלים והצבועים כדוגמת בנט הרפורמי , שמקיימים מה מתאים להם . וחושב שתמונה עם תפילין עושה זאת .הרי הוא שקרן . מתפללים לא בזביל להצטלם . כמו אחיו הנלוז לפיד שמצטלם עם תפילין ואוכל חזיר . נוכלים צבועים
5
מאמר נוטף צביעות...
אני 2- צאצאית ר' יוסף ברוך דיין, כהנא מצפת. | 26-08-2021 14:25
מאמר נוטף צביעות ושנאה; זו לא התמונה האמיתית. רק מלהסתכל על נציגי הציבור החרדים וחרדלים; מטנפים פה עם קללות עסיסיות: באחולי מיתות שונות ומשונות כאילו הם סמוכים לשולחן הכבוד או חלילה יושבים לדיון עם הסיטרא אחרא; מעוררים חלחלה. זה שהרבנים שלהם לא מקבלים להטבים; אבל כן נותנים כדורים אנטי דיכאוניים: (בשיתוף פסיכיאטרים מטעם) וממש שלא לצורך( רק ליישור קו- של כל מי שמפקפק). זו הצביעות בהדרה. ויותר מכך מעשה חסר ערכים; וחסר חמלה לכל בריה שנוצרה בחסדי ה' , מלבד היותו כמובן עברה על חוקי המדינה.
לצאצאית
אחד העם | 27-08-2021 3:42
הייחוס שלך לא מרשים אותי ,עשו וישמעאל היו מיוחסים יותר,מעניין שלפי סיום דברייך את מבינה שאסור לעבור על חוקי המדינה ,אז אני הקטן והלא מיוחס שואל על חוקי המדינה לא ועל חוקי התורה כן?ולא תהא כהנת כפונדקאית? תתביישי, הסבא שלך מתהפך בקברו כל זמן שאת מזכירה אותו תעשי איתו חסד ואל תזכירי אותו בדברייך ,גם יעקב התפלל בקהלם אל תחד כבודי ,תעייני בפירוש רשי ,ימי הסליחות עכשיו חיזרי בתשובה
גם זה...
חיפאי | 26-08-2021 19:26
גם זה ברור שאסור ורק דתיי שולחן ערוך יכלו להתיר בנק זרע פשוט עטורים כמו מתנגדי חיסונים. בחיים רבותינו הקדומים לא היו מתירים דבר טריקי שכזה
מאחר וכל...
אני 2 | 26-08-2021 15:56
מאחר וכל הנאמר הוא בקצוות ראוי להיות הוגנים; זה לא שייך לליברלים. בהנחה שגם גברים חרדים עקרים משתמשים בבנק הזרע שקיבל וודאי הכשר; כמו שנשים יכולות באישור רב להישתמש באמצעי מניעה. ( זה לא ליברליזם?). אז אי אפשר לעשות איפה ואיפה; רק מתי שנוח.
יש לך את זה ביותר פוליטיקלי קורקט?
אני | 26-08-2021 14:46
הליברלים גורסים שלהורים יש יותר זכויות מילדיהם, לילד אין זכות לאמא ואבא אך להורים יש זכות לקנות את ילדיהם האקראיים. בושה
6
כתבת ממש יפה,...
תומר | 26-08-2021 14:33
כתבת ממש יפה, בנט הצליח לעשות מה שאף אחד לא הצליח לעשות וזה לחבר ולייצר שיתופי פעולה מדהימים בין הציבור החרדי לציבור הדתי לאומי משנייהם לציבור הכלל ימני.
אני לא מבין...
יוסי | 26-08-2021 15:23
אני לא מבין למה אתה חושב כותרת החרדים צדקו ? אולי התורה צדקה יותר נכון
7
מאמר חזק ...
דוד | 26-08-2021 14:36
מאמר חזק
8
מאמר אדיר
איש ימין | 26-08-2021 14:41
אני בדכ לא מגיב אבל המאמר הזה יוצא דופן. מדויק וחד!! ישר כח
9
משכב זכר זה יהרג ובל יעבור וגם תועבה זו התורה
משכב זכר זה תועבה | 26-08-2021 14:54
משכב זכר זה יהרג ובל יעבור וגם תועבה זו התורה. אי אפשר לשנות את התורה גם אם אתה להטב ומרגיש מסכן.
10
במקום להתאים ערכים...
יוסף יוסף | 26-08-2021 14:55
במקום להתאים ערכים למציאות תתאימו מציאות לערכים
11
מאמר מצוין. בנט - חלאה ושקרן אולטימטיבי
אורן | 26-08-2021 14:55
בנט ייזכר לדיראון עולם כמי שסיכן את עם ישראל ובגד בערכיו
. יש לי...
כיפה עליזה | 26-08-2021 15:02
. יש לי חדשות עבורך. כמו שהשמש בבוקר זורחת, יש דתיים שאוכלים בתXת.
12
גם אני יכול...
רק שאלה | 26-08-2021 15:00
גם אני יכול לעשות רשימה של הערכים שלי, להגיד שלב ט אין אותם לקרוא לזה כתבה או דעה ולפרסם פה?
טכנית כן....
אני | 30-08-2021 11:20
טכנית כן. זה הקטע של מאמר דעה אחי, שאתה כותב את דעתך
13
ואוא יפה מאוד כתבת, רק שאלה חשובה יש לי..
שלום | 26-08-2021 15:07
מאמר עוצמתי ומלא בישרות. רק יש לי שאלה קצת מרגיזה: לא היה אפשר להחליף את הכותרת ב: : החרדים צדקו ???
לא אי...
נועם שמואל | 26-08-2021 19:09
לא אי אפשר היהדות והדת לא של החרדים אלא ה' אמת ותורתו אמת
14
הכי מצחיקים הם אלה שקוראים לעצמם
אני | 26-08-2021 15:21
הומו דתי הילכתי. כאילו, יש הומו דתי לא הילכתי ויש כן הילכתי. וכולם דתיים. רק שכל אחד מחליט מה רוצה ממנו הקדוש ברוך הוא. כשתמצאו היגיון - קראו לי
15
השיטה הדמוקרטית היא...
פם | 26-08-2021 18:39
השיטה הדמוקרטית היא שיטה די טובה. אבל: א. צריך שתהיה דמוקרטיה, מה שאין במדינה הפלסטינית הזאת (יש בגץ ותקשורת). ב. דמוקרטיה קצת פחות שייכת בעמדות וגישות שבאות לבטל את כל מהותה היסודית והבסיסית של המדינה, ללכת לפי חזון נביאי ישאל ולטובת עם ישראל, לא מחבלים רוצחים ולא שמאלנים אנטישמים.
16
זה לא שבפיד...
כן... כי תיבת התהודה של רשתות חברתיות זאת אינדיקציה מוכחת, בדוקה ומדוייקת לדעת קהל | 26-08-2021 18:58
זה לא שבפיד של כולם הרוב מסכים עם דעתם... (-:
חחח מה...
אני | 30-08-2021 11:19
חחח מה שנכון
17
מאיפה הבאת את...
ימני מצביע בנט | 26-08-2021 20:47
מאיפה הבאת את זה? חסר מסורתים מעריצי ביבי שטינפו את סמוטריץ שהוא לא מסכים להימנעות של עבאס?
הם נרגעו אח"כ
זאב | 26-08-2021 23:35
והבינו שהוא צדק . כרגע לא צתמצא אף אחד כועס עליו. במיוחד לא אחרי הפרעות
18
כל הכבוד! מאמר...
יוני | 26-08-2021 22:27
כל הכבוד! מאמר חזק.
19
כמים קרים על נפש עייפה!!!!
elyasiv | 26-08-2021 22:59
יישר כוחך!!!
20
האם דתי שגנב...
אורי | 26-08-2021 23:14
האם דתי שגנב נחשב דתי? האם דתי שהרים יד נחשב דתי? כל אחד מסמן את הגבול איפה שהוא רוצה ומשתמש ביהדות כתרוץ לכך.
איזה להטב...
עדי | 28-08-2021 21:37
איזה להטב רוצה לעקור משהו מעם ישראל? הם חיים את החיים הפרטיים שלהם.
לאורי
אחד העם | 27-08-2021 3:47
האם באמת אתה לא מבין אתההבדל בחומרה בין חטא פרטי שהוא חמור מאוד מאוד, אבל בכלל בלי השוואה למחטיאי הרבים שרוצים לעקור מעם ישראל כולו את השבת,טהרת המשפחה ,הכשרות ,ולגרום להתבוללות המונית, אתה כל כך הדיוט או רק מתחזה?
שום דתי לא מתיר גניבה והרמת יד
זאב | 26-08-2021 23:34
אולי נכשלים בזה אבל לא מפקירים את עצמם לזה ומבקשים שיקבלו אותם כמות שהם...
21
להטבים זו חרפה למין האנושי לא רק לדתיים
דתי לא מחמד | 27-08-2021 1:07
והם בעצמם מבינים את זה
22
מדויק! תודה לך!
דתי לאומי | 27-08-2021 15:14
ליברלים=רפורמים
23
בת יענה תשאר...
רענן אבידור | 27-08-2021 21:04
בת יענה תשאר בת יענה
24
לא כי דרעי...
עקיבא | 28-08-2021 19:36
לא כי דרעי העבריין המורשע שמעל בכספי ציבור ושיקר עם כיפה על הראש הוא דתי... תלך כפרה על הלהטב הדתי, עין צרה רצוי שתבדוק מה המקור לזריעת רע
25
היהדות הרבנית פושטת...
דניאל בגוב היהדות | 29-08-2021 11:33
רגל. גם אחרי שהמדינה שפכה ושופכת מאות מיליוני שקלים אל הישיבות ואל חיק הרבנים, לא קם ולא רב אחד משמעותי בכל ארץ-ישראל. פונדמנטליזם היא באמת הדרך הקלה. הביטו על מדינות ערב. הכהונה החילונית כבר מתחממת כדי להשיב את יופי יה של היהדות שאבדה...
יופיה של יהדות
עמדין | 29-08-2021 14:17
הלהטבים הם יופיה של היהדות שאבדה? אפשר מקורות בבקשה
26
המאמר שכתבת זה הבדיחה הכי עצובה שראיתי
א | 19-09-2021 12:04
גם ערבבת מושגים כשכתבת על אוקסימורון של להטב-דתי. זה כאילו כתבת: יש לך מכונית - אתה לא יכול להיות דתי. אין קשר בין הדברים מלבד שבמכונית ניתן לעשות שימוש בשבת ואז אתה באמת כנראה לא דתי. גם הכנסת את המימד הלאומי ולא ענית לעניין - וכך ענית בדיוק על מה שכותב המאמר הקודם כתב: שמרוב לאומויות לא רואים אדם. וגם יצאת קצת מוכחש - כי לא מכיר כל כך הרבה אנשים שהפנו לבנט עורף. אולי מי שקורא רק את עיתון סרוגים ובשבע יחשוב כי הציבור הדתי לאומי בארץ מרגיש נבגד. נכון, בנט הפר הבטחת בחירות. אבל אתה רוצה לעשות השוואה לביבי??? אני מתגלגל פה מצחוק. כשביבי הונה את גנץ - איפה סמוטריץ היה ? הוא לא רצה להיות ערב כמו דרעי? בקיצור, לא יודע איפה אתה מסתובב, אבל כדאי שתגיע מדי פעם לפתח תיקווה, גבש, נתניה ועוד. אלוהים יודע מאיפה הגעת למסקנה כי בנט הוא שנוא נפשם של הציבור הדתי לאומי. בינתיים - לא יודע, אני לא רואה ממשלת שמאל, אלא ממשלה שאמנם מורכבת טלאים טלאים אבל לפחות העבירה תקציב. 3 שנים סמוטריץ שתק על זה.
27
ממש הסתה לחג נוסח יגאל עמיר
רן | 21-09-2021 12:02
לדעתי יש קונפליקט בין להיות יהודי דתי לבין להיות בן אדם