אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השר כהנא, אתה לא באמת מקיים דיאלוג עם הרבנים

אפילו הדבר האלמנטרי בעולם ההלכה, של דו שיח הלכתי והחלפת דעות לא נמצא בטייסת של כהנא תת אלוף במיל' הוא רק מבטיח לנו שהוא יקרא את ההערות שיקבל. תודה רבה. הרב אליעזר שמחה וייס משיב לשר הדתות

השר כהנא, אתה לא באמת מקיים דיאלוג עם הרבנים
  הרב אליעזר שמחה ווייס (צילום מהאלבום המשפחתי)

בעקבות מכתבו של השר לשירותי דת מתן כהנא, לרבני ישראל לתת לו הערות על רפורמת הכשרות המתוכננת, שלח הרב אליעזר שמחה ווייס, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל את תשובתו.

מכתב תשובה לשר הדתות

במבט ראשון מכתבו של מר מתן כהנא שר לענייני דת, לא מובן להיכן הוא חותר. הוא מזכיר 'בעיות במערכת הכשרות ואינו מפרט מה הם, הוא כותב על בשר לא כשר שחדר לבסיסי צה"ל, ואינו מפרט האם הוא פנה בנידון לרבנות הצבאית, הוא מדבר על המשמרת שלו, ואינו מסביר על מה הוא בעצם מתכוון לשמור.

עוד באותו נושא

כהנא במפגש עם רבנים: מה שייצא יהיה רק ע"פ ההלכה


19

הוא מדבר על קבוצת עמלים לשיפור מערכת הכשרות, ואיננו מגלה מי הם אותם עמלים ומה ניסיונם בכשרות, הוא מסמן את הרבנים המקומיים כנקודה בעיה במערכת הכשרות, ואינו מציין שבעצם בערים רבות בארץ לא מכהן אפילו רב ראשי אחד כבר תקופה ארוכה, וכך הוא ממשיך לדבר על מושגים מעולם האינסטלציה ['שסתומים'] וההנדסה ['מנגנון בטיחות'].

לאחר קריאה נוספת של המכתב אני שואל את עצמי מה בעצם השר הנכבד רוצה. לחזק את הדת? לשמור על הכשרות? לחזק את כוחו הציבורי? להתנכל לרבנים? לנטרל את כח הרבנים בארץ?

ותקרבו אלי כולכם – בערבוביא

ואז כאשר אני נבוך ומבולבל, אני נזכר בדברי הפרשנדתא, רבינו שלמה יצחקי המכונה רש"י, לספר דברים פרק א' פסוק כב, על הפסוק 'ותקרבון אלי כולכם'. לכאורה דמוקרטיה במיטבה. המון העם פונה למנהיג ומציג בפניו את דעתו בפומבי כיצד על העם להתנהל במדבר.

אבל רש"י מפרש אחרת. 'בערבוביא. ולהלן הוא אומר 'ותקרבון אלי כל ראשי שבטיכם וזקניכם ותאמרו, הן הראנו וגו'. אותה קריבה היתה הוגנת, ילדים מכבדים את הזקנים, ושלחום לפניהם, וזקנים מכבדים את הראשים ללכת לפניהם, אבל כאן, ותקרבון אלי כולכם, בערבוביא, ילדים דוחפים את הזקנים, וזקנים דוחפים את הראשים'.

לא מתקיים דיאלוג, רק הבטחה לקרוא את ההערות

ובכן מר מתן כהנא נוהג כאותה התנהגות 'דמוקרטית' ישראלית במדבר. ילדים דוחפים את הזקנים. כהנא בכל התוכנית שלו, איננו מתייעץ עם הזקנים, וגם לא עם הראשים. הוא דוחף אותם, וכפי שהוא מציין בדבריו, יחד עמו יש עוד קבוצה שמסייעת בידו לדחוף ולדחוף עוד ועוד את הזקנים ואת הראשים שסמכותם מקובלת על העם.

זו טיבה של הדמוקרטיה הישראלית לפי השקפת עולמו של מר מתן כהנא. במשמרת שלו, זה מה שיקרה כאן: ערבוביא, דחיפות, ומאבקים חסרי תוחלת. כבוד לזקנים? קריבה הוגנת? מתן אפשרות לראשים לנהל את הכשרות? שום כלום.

אפילו הדבר האלמנטרי בעולם ההלכה, של דו שיח הלכתי והחלפת דעות לא נמצא בטייסת של כהנא תת אלוף במיל' הוא רק מבטיח לנו שהוא יקרא את ההערות שיקבל. תודה רבה.

זה מה שעומד לדעתי מאחורי מכתבו של מר כהנא שר הדתות.

כהנא נלחם בעד אי שמירת שמיטה

אתייחס לנקודה הלכתית אחת שמופיעה במכתב. שמיטה והיתר המכירה. מר כהנא מגלה את קלפיו, כשהוא כותב שבסל המטרות שלו נמצא 'השסתום' למנוע מהרבנות הראשית לישראל לאסור שימוש בהיתר מכירה.

לא זה המקום להתייחס להיתר המכירה  שהייתה הוראת שעה בעת צרה (שבע"ה עבר/יעבור) עם שלל 'הבאגים' שמאפיינים אותו. מה שדוקר זה, כיצד מר מתן כהנא, שסביו נמנו על ותיקי קיבוץ חפץ חיים, וקיימו את מצוות שמיטה כהלכתה, מתנכר למשנת השמיטה של הקיבוץ, ולוחם בעד אי שמירת שמיטה. בבית העלמין של חפץ חיים טמונים ותיקי הקיבוץ. המצבות לא מספרות דבר. מלבד שם הנפטר ותאריך הסתלקותו, אצל ותיקי חפץ חיים לא מוסיפים שבחים על המצבות. כאן שוכבים במנוחת עולמים חיילי השמיטה האלמונים. והנה מגיח לו משום מקום כהנא, לדחוף אותם הוא כבר לא יכול, אז הוא מתנער ממורשת שמירת שמיטה שהנחילו המייסדים לבניהם ולנכדיהם. אוי, כמה זה עצוב.

ולחברי הרבנים ומפקחי הכשרות אומר: שאו תפקידכם בעוז ובגאון, לא תבושו מפני המלעיגים על עבודתכם. דעו, כי המשמרת שלהם, ורק היא, היא זו שתקבע כיצד תתפקד הכשרות במדינת ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
חזק וברוך לרב...
יוני | 25-08-2021 17:03
חזק וברוך לרב דברים ישרים. כהנא צריך להתבייש ביחס שלו לזקני הדור. הוא בעיקר דמגוג גדול שיודע לדבר. אפס ענווה.
אם
עמדין | 27-08-2021 3:20
אם אתה כל כך לא רוצה לפרנס ערבים ,אז אל תתן לחמאס ודעאש את הנגב ,אל תתן להם 52 מיליארד ,מעניין גם שאתם שלא נחים מדאגה לגורל החקלאים ,הולכים לעשות רפורמה שהיא מגה פיגוע לענף החקלאות ,אין סוף לרשעות ואין גבול לצביעות
מצוה לקנות ירקות מערבים ולהרוס חקלאים יהודים
חנן | 26-08-2021 14:06
השמיטה היא הזדמנות נפלאה להרוס את המדינה הציונית ובמקביל - לפשוט טלפיים ולצווח יהודים כשרים אנחנו
2
תודה רבה על הדברים
יישר כח גדול | 25-08-2021 17:35
תודה רבה על הדברים
3
דברים חשובים. כן...
דוד | 25-08-2021 20:02
דברים חשובים. כן ירבו. כהנא מזלזל ברבנים ולא התייעץ בהם לפני. עושה בעיקר רעש פופוליסטי. לא חרבה ירושלים אלא מפני שהושוו בה קטן וגדול בושה.
4
כל חברי הכנסת...
יצחק 11 | 25-08-2021 20:54
כל חברי הכנסת מימינה הם חלאות ויהי רצון מלפניך ה'אלוקינו.שתתן לילדיהם כדי שהוריהם יראו את.את המכות....(שרוב אנשי הימין מדוכאים בגללם. תתן להם פרקינסון אלצהיימר וכל מיני דברים קשים שהיו במצריים. אמן אמן ואמן
מי שמקלל...
חייל | 25-08-2021 21:28
מי שמקלל כמוך הוא חלאה ולא בן אדם.
5
דברים אמתיים אמר...
"הרב כהנא" | 25-08-2021 21:32
דברים אמתיים אמר הרב לעומת השקר שנקרא כהנא
6
כל הכבוד לרב....
משה | 25-08-2021 21:45
כל הכבוד לרב. לרב אני אומר יש אנשים שעות קדומות על הרבנות הראשית הם חלק מחייהם. וגם קיבלו הכשר הלכתי לזה.הם יעמדו בשמים לדין ויגידו אנחנו אמיתים ואז יראו להם מאפה הכל צמח מלשון הרע שהושרש .איך הם יגנו על פגיעה באלפי משגיחים כמוני.שממש לא נרדמים ממה יהיה.הוא לא מוטרד יש לו פנסיה תקציבית לכן הוא בז לחסרי אמונה כמונו אבל הקדוש ברוך הוא יתבע את עלבוננו אם לא היום אז מחר.
7
מה לא שמתם...
חיים | 25-08-2021 21:47
מה לא שמתם לב שימינה זה אנשים חסרי לב.הולכים עם אנשים שבעד החרם ומרגישים נח.מה יותר נבזי מזה?
8
כבר הרבה זמן...
הרב דב ליאור | 25-08-2021 22:06
כבר הרבה זמן שאני מנסה להבין איך תאל טייס מתעסק ברפורמות במקום להתעסק במליון דברים חשובים בטחון התיישבות חינוך וכו .אז לאט לאט נופל לי האסימון שכהנא ונשות הכותל 1 הם מהשורש הזה יוצא כל הפעולות והמחשבות שלו .כהנא זה נשת כותל בתחופשת לגבר .עכשיו הכל ברור .הרבנים והרבנות זה בכלל מחוץ לגדר וצריך לעקור אותם מהשורשים עץ עץ פרח פרח .אני מתפלא על כמה רבנים שלא מבינים את המהות הזאת .ושחבל להם לבזבז זמן בדיבורים איתו .כשהוא בעצם זומם להעיף אותם לכל השדים והרוחות .הוא רוצה רפורמה בכותל גם בגיור גם וכו .כל המתק שפתים זה מקורס שעבר בחיל האויר למקרה של נפילה בשבי .הוא חדור מטרה נעול .ומעונין להפציץ את הרבנות כמו הכור העירקי .במשך הזמן יתגלה שגם בישראל טעו בקבלת טייסים כמו שקורה באינדונזיה שבא לטייס לקחת מטוס ולהתרסק לים רק בגלל שעיצבנו אותו .דווקא החברים שהוא מלכלך עליהם שאכלו חזיר הם אומרים אל תאמינו לו הוא גנב מדינה יהודית ושקרן כמו שהוא נושם וכו .יפול כמו המן נעשה מסיבה גדולה כשממשלת פלסטין ובנטטו יפלו עם עבאס ושאר המחבלים אחים ורעים שלהם .רובם שכנזים כמו מכשפות הכותל כמו הרפורמים למינהם .ערב רב כוזרים אנוסי מחנות עבודה מקאפו .טפוו עליהם שיכנס להם התפוח בדבש בגרון כמו אלחרומי .מי שהולך עם מחבלים הוא מחבל .מי שהולך עם ערבים הוא אח שלהם .אני סומך על הערבים שידעו לתפוס את כהנא מהמקום הכואב ולומר לו יהודון אתה זוכר איך אחיםשל יוסף בגדו בו מכרו אותו לישמעלים אנכנו זוכרים .ואנכנו זוכרים איך שרה גירשה את ישמעל ואנכנו זוכרים שאלקצה שלנו אז זהו הסתיימה ההודנה כמו שבט חמורבי נקצור את כל הכנסת ברובי סער באמצע ההצבעה נשלוף מתחת לדוכן רובים ורימונים ונלמד אותם שהנביא אין עוד מבלעדו .כהנא ירים ידים או יתחבה מתחת לכסא ויתחנן אבל הם יעברו כסא כסא ויעשו וודוי .עד אז כהנא יתחבק אם האחים הערבים שלו וימכור לנו סיפורים על אכפתיות .לעם לתורה לרבנים ולארץ .
שרבנים מתעסקים בדברים לא להם
לרב דב ליאור | 26-08-2021 8:58
התוצאה שפוליטיקאים נוהגים כמותם
9
אם היית באמת...
הרב אלישיב שמינה את מצגר לרב ראשי.. בעעעע | 25-08-2021 22:47
אם היית באמת מאמין בדו שיח הלכתי היית קצת מכבד את הרבנים שסבורים שהיתר מכירה הוא פתרון עדיף הלכתית.. אבל אתה נוהג כפי שנוהגים החרדים כבר עשרות שנים בפלגנות וביזוי תלמידי חכמים שאינם מהמגזר הנכון.. מאז ימי הרב קוק זצל.. וזה עוד לפני שדיברתי על שלל כינויי הגנאי שרבנים מכנים את השר מתן כהנא.. אנטיוכוס וכל זה..
היתר מכירה
אחד העם | 26-08-2021 3:00
אין ספק שהשמיטה הזאת היתר המכירה הוא הפתרון ההלכתי העדיף ביותר,משום שהמכירה של ארץ ישראל הנגב והגליל לחמאס ודעאש היא מכירה גמורה ללא שום הערמה, מאז שהליסטים המזויין ביחד עם חבריו מהגייס החמישי חובשי הכיפות הסרוגות כבשו בדרכי ערמה רמאות ובריונות את השלטון ,ארץ ישראל רובה ככולה עברה לשליטה פלסטינית ,ובקנין אגב של מטלטלי אגב מקרקעי הם הקנו להם עוד 52 מיליארד ,בנוגע לתמיכה של הרב קוק בהיתר המכירה .בניגוד למה שמכרו לנו כל השנים שהיא נועדה להגן על החקלאים. האמת הכואבת היא הפוכה לגמרי ,החקלאים היו מועסקים על ידי הממסד של רוטשילד בתנאי עבדות ועברו התעללות פיזית ונפשית עד שקצו בחייהם,הם שוועו למנוחה בשנת השמיטה ,הפקידים של רוטשילד שחששו לאבד את ההנאה הסדיסטית שלהם ,הזמינו את היתר המכירה אצל הרב קוק ,החקלאים כעסו מאוד מאוד על הרב שסיפק לשוביהם היתר זה ,הרידבז הטיח את האמת המרה ברב קוק ,באגרות הראיה חלק ב עמוד קצ יש התייחסות של הרב להאשמת הרידבז בזה הלשון, וכבוד גאונתו מקשה עלי 2 קושיות 1שכמה יהודים כשרים ביקשו ממני במכתבים שלא אעשה ההתר ולא אתן חרב בידי האדמיניסטראציאן ועל ידי היו מוכרחים לעקור שמיטה והרבה מהם שונאים לי עבור זה שנאה גדולה סוף ציטוט .הרב עונה על האשמה זו בהמשך במילים מתחסדות ולא משכנעות בעליל
10
הרב וויס היקר...
משה אלטבך | 26-08-2021 10:48
הרב וויס היקר חבל על זמנך כהנה עם כל האמיתיות שהוא מנסה לשדר שונא לפי דעתי לא מהיום אלה שנים את החרדים בלע המון לשון הרע תקשורתי .והוא נמצא במקום אחר ממה שאתה חושב שהוא נמצא.ימים יגידו תזכור את השם שלי ותגיד הוא צדק
11
שמירת שמיטה - דמגוגיה
חברון | 26-08-2021 11:41
השר כהנא מסביר במכתבו את החריגה מהסתמכות על הרגולציה של הרבנות בהנחיית שלשה רבנים שבראשם אחד שהיה בעבר או בהווה רב עיר שזה נועד להבטיח את המשך היתר המכירה בשמיטה.אבל האמת שכולם יודעים היא שהיא נועדה לאפשר מתן כשרות לבית עסק שרוצה להפעילו בשבת, דבר שהרבנות מתנגדת לכך בתוקף, שהרי מי שמחלל שבת בפרהסיה, כיצד ניתן לוודא שהוא ישמור על הכשרות, שהרי לא יהיה משגיח צמוד שיפקח עליו כל השבת. נושא השמיטה - זהו תירוץ דחוק. וכבר היו דברים מעולם בכהונתו של הרב מצגר, שלא רצה לסמוך על היתר זה, ומצאו דרכים להפעילו.
12
בוקר טוב מר אלוקים
בני | 26-08-2021 13:35
אני יודע שאתה סבור שאתה נציג הקדוש ברוך על פני האדמה, ושאתה השליט והמחליט והקובע, ואני בטוח שזה מפליא אותך שיש ממשלה, ויש שרים, ויש אנשים שהוסמכו לקבל החלטות והם לא אתה. קצת צניעות, קצת דרך ארץ, וקצת פחות התבכיינות עלובה.
ידידי שכחת...
דור | 26-08-2021 14:14
ידידי שכחת שראש הממשלה עם שבעה מנדטים.זה אחלה גניבה אפילו הוא לא האמין שעם חות מ15זה לגיטימי אבל ככה זה שגניבה נהפכת להיתר.
13
מי אשם שבערים לא מכהן רב ראשי? אדישים לעוולות
אליהו | 26-08-2021 21:01
שאלה לכבוד הרב וייס, אתה מעיד ש: בערים רבות בארץ לא מכהן אפילו רב ראשי אחד כבר תקופה ארוכה אתה יודע בדיוק מי הם האשמים במצב הזה. אתה יודע בדיוק שתנועת שס מונעת בחירות לרבנות עיר בערים רבות בארץ, כיוון שהם חששים שלא יתמנה רב משלהם אתה יודע שהם מפלים לרעה רבנים גדולים, תח יראי שמיים אך ורק מפני שהם נמנים על בני הציונות הדתית. אתה יודע בדיוק שהם מתעללים ברבנים מכהנים ופוגעים במעמדם רק בגלל שהם לא שייכים לזרם הנכון. מדוע על זה לא מחיתם? מדוע אתם מוחים רק כאשר מגיע אדם ירא שמיים שמבקש לעשות את תפקידו ולתקן מערכת מסואבת? אולי אתם נכשלתם בתפקידכם כשלא עוררתם ולא מחיתם על העוולות הקיימות?
14
הכותב מיתמם, השר...
חיים | 26-08-2021 23:12
הכותב מיתמם, השר הוא נבחר הציבור ואצלו הסמכות והאחריות. חשוב להתייעץ עם רבנים, אבל הם לא הסמכות בחוקי המדינה.
גם רבנים נבחרי ציבור
אברהם | 31-08-2021 20:15
מצביעי כהנא הצביעו ימין וקיבלו שמאל. כל המקום שלו בכנסת ובממשלה רק בקולו של אדם אחד והוא נפתלי. לא נבחר בפריימריס. רבנים הם נבחרי ציבור מובהקים כי נבחרים על ידי גוף בוחר המורכב מנציגי ציבור.
אל תהרוס...
גדי | 28-08-2021 21:40
אל תהרוס לרב את התאוריה הפוליטית שלו.