אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: יום פטירתו של יצחק לייב גולדברג - "הנדיב הלא ידוע"

בט"ז באלול תרצ"ה הלך לעולמו יצחק לייב גולדברג, אחד מהתורמים הגדולים של הישוב. הוא תרם את הסכום הראשוני להקמת בנק לאומי, את הקרקעות הראשונות לקק"ל וייסד את עיתון 'הארץ'. הנדיב שלא הכרתם

היום בהיסטוריה: יום פטירתו של "הנדיב הלא ידוע"
  יצחק לייב גולדברג ז"ל

היום בהיסטוריה: ט"ז באלול תרצ"ה – יום פטירתו של "הנדיב הלא ידוע"

"ירושלים הייתה שרויה אתמול שוב באבל מר בהתקבל הידיעה מחוץ לארץ על פטירתו של העסקן הציוני הותיק יצחק לייב גולדברג"

דיווח עיתון דבר מיום י"ח באלול תרצ"ה (16.9.35).

מי אתה יצחק לייב שכל כותרות העיתונים והמוסדות הוציאו מודעות אבל ענקיות על פטירתו של העסקן הציוני? וירושלים התעטפה שוב אבל מר שבועיים לאחר פטירת הרב קוק?

יצחק לייב גולדברג נולד בי"ד שבט תר"ב (1860) בעיירה בשם שאקי בפולין, על גבול ליטא, בתחום רוסיה הצארית. יצחק לייב הלך ללמוד בקובנא אצל הרב אלחנן יצחק ספקטור ושם החל העניין הציוני לקנן בליבו. כשסיים את לימודיו התורניים השלים ללימודים כלליים. נכנס לעסקים ועשה בהם חיל, והחל להיות פעיל מרכזי בוועידות ציוניות בראשות הרב מוהליבר.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: על שם מי נקראת 'חורשת החמישה'?

"חשוב הרבה יותר יהודי בלי זקן, מזקן בלי יהודי"

כשביקש גולדברג להתחתן עם בתו של סוחר היערות העשיר מיכל-זלמן פינס. דמותו של חובב ציון גלוח פנים לא נשאה חן בעיני פינס, אולם הרב מוהליבר הצליח לשכנע אותו כשטען כי "חשוב הרבה יותר יהודי בלי זקן, מזקן בלי יהודי".

יצחק לייב קנה 200 דונם אדמה ליד חדרה ותרם את כל שטח האדמה לקק"ל וזה היה רכושה הקרקעי הראשון. בהמשך תרם שלושים אלף רובל להשלים את הסכום שיועד כדי לפתוח את הבנק הראשון לתנועה הציניות – לימים בנק לאומי, ו-300 אלף פרנק להשלמת רכישת שטח הר הצופים לקמת האוניברסיטה.

יצחק לייב ואישתו רחל סייעו למפעל תרבותי יהודי במוסקבה בשם 'הבימה' לימים התאטרון הלאומי. וכשהגיע התאטרון לארץ תמכו בו הגולדברגים.

פרדס גולדברג והקמת הארץ

גולדברג השקיע רבות, בפיתוח החקלאות החדשה בארץ-ישראל, והקפיד על עבודה עברית. הוא הקים חווה בהר טוב, ואת "פרדס גולדברג" בתחומי רמת-גן של ימינו. זה היה אחד הפרדסים הראשונים בארץ שעובד בשיטות המודרניות ביותר.

להסתדרות הציונית לא היה כסף לקנות את העיתון שיצא בעברית בצבא הבריטי, וגולדברג התגייס לעניין קנה את העיתון ושינה את שמו ל'הארץ', וגולדברג שימש כמו"ל הראשון של העיתון.

גולדברג פעל מאחורי הקלעים להשכנת שלום לטובת היישוב כשהברון רוטשילד הסתכסך עם תושבי מזכרת בתיה על רקע פרשת השמיטה ורצה לגרשם לרוסיה דיבר גולדברג על ליבו שלא יעשה כן.

תרם בדמים

גולדברג תרם בדמים תרתי משמע אחיו נרצח במאורעות תרפ"א (1921) ובנו בנימין זאב שנקרא ע"ש הרצל נרצח בפרעות תרפ"ט, כשהוא נופל לידי חברו הטוב שמחה חינקיס, הוא מלמל את דברי טרומפלדור ומוסיף אך ארץ ישראל תהיה שלנו. לזכר בנו הקים אביו שכונה גדולה בשם 'תל בנימין' שהיום נמצאת ברמת גן.

מותו של בנו גרם לגולדברג לשברון לב גדול ובקיץ תרצ"ה (ספטמבר 1935) נסע לשוויץ לכינוס ועידה ציונית ולטיפול רפואי. אך ביום השבת ט"ז אלול תרצ"ה (14.9.1935) בפרשת "כי תבוא אל הארץ" בא אוהב הארץ והעם לבית עולמו ובכ"ח אלול נקבר גולדברג לצד בנו בארץ שכה אהב.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו