אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היתר המכירה יצא לדרך: הקרקעות נמכרו לגוי

היתר המכירה תשפ"ב. שבועיים לפני שנת השמיטה, בבית הרבנות הראשית לישראל בירושלים, נערך היום מעמד מכירת קרקעות המדינה לווסלי שמידט, נכרי השומר על 7 מצוות בני נח

היתר המכירה יצא לדרך: הקרקעות נמכרו לגוי
  מכירת הקרקעות בהיתר מכירה (צילום: רוסו פאול)

בבית הרבנות הראשית לישראל בירושלים, נערך היום (ב') מעמד מכירת קרקעות המדינה לנכרי על ידי ועדת השמיטה הלכתית של הרבנות הראשית, נציגי רשות מקרקעי ישראל, וכל יתר הגורמים הממונים.

במהלך השנה האחרונה וכחלק מההיערכות הרבנות הראשית לשנת השמיטה מיפתה הרבנות הראשית באמצעות חברת מילגם, את השטחים החקלאיים במדינת ישראל, ופעלה למציאת פתרונות מותאמים לכל חקלאי, לשם שמירה על הלכות שנת השמיטה – השבתה, אוצר בית-דין, מצעים מנותקים ועוד, או לחילופין סיוע לחקלאים במכירת אדמותיהם במסגרת היתר המכירה.

בנוסף הדריכה הרבנות את חקלאים שימכרו את אדמותיהם בדבר ההיתרים והאיסורים במהלך שנת השמיטה לאחר ביצוע המכירה וביצוע פעולות פיקוח ובקרה בשטח בשנת שמיטה ובשנה השמינית באמצעות נציגי החברה הכוללות בין היתר: פיקוח הלכתי על חקלאים הכלולים בהיתר המכירה, פיקוח על השווקים הסיטונאים, המרכזים הלוגיסטיים של רשתות השיווק, בתי אריזה, משווקים ברחבי הארץ תחת הכוונת והדרכת וועדת השמיטה ההלכתית של הרבנות הראשית לישראל.

השאלות שעלו בנושאי השמיטה נדונו על ידי הרבנים חברי ועדת השמיטה בראשות חבר מועצת הרבנות הראשית הרב אליעזר שמחה וייס (לשעבר רבה של כפר הרא"ה), רב העיר רמת גן לשעבר הרב יעקב אריאל, הרב יצחק רלב"ג והרב מרדכי נגארי.

כמו כן, גויסו על ידי מנהלת השמיטה כ-15 מפקחי שמיטה שחולקו לכל אזורי הארץ במטרה לאתר ולפגוש את חקלאי ישראל באופן פיזי להסביר להם את האפשרויות העומדות בפניהם ולהחתימם על האפשרות הרצויה מבחינתם להשבתת הקרקע עוד בטרם תכנס שנת השמיטה, המפקחים נפגשו עם אלפי חקלאים, תוך תיאום עם הרב המקומי, כאשר במסגרת ההחתמה על האפשרות של מכירת הקרקע לגוי וביצוע – 4 המלאכות האסורות מהתורה לצורך גידול תוצרת חקלאית, שהם זריעה, קצירה, בצירה וזמירה על ידי נוכרי.

מכירת הקרקעות בהיתר מכירה (צילום: רוסו פאול)

מכירת הקרקעות בהיתר מכירה (צילום: רוסו פאול)

מפקחי השמיטה של הרבנות הראשית למעלה מ- 6,200 חקלאים על אפשרות של היתר מכירה, והיום התקיימה מכירת האדמות החקלאיות למר ווסלי שמידט גר תושב המקיים את 7 מצוות בני נוח, הגר במדינת ישראל מה שיאפשר לחקלאים להמשיך ולעבד את הקרקעות גם בשנת השמיטה, העברת הבעלות בקרקע נעשית בדרכי הקניין ההלכתיים והחוקיים, באופן שנחשב קניין גמור הן בהיבט ההלכתי והן בהיבט המשפטי.

מאחלים שלא יהיה צורך בהיתר מכירה

הרב יעקב אריאל, חבר ועדת השמיטה מטעם הרבנות הראשית לישראל ציין את חשיבות מצוות השמיטה וחביבותה. ואמר אנו נמצאים כשבועיים לפני כניסת שנת השמיטה ולרבנות הראשית לישראל יש אחריות לכלל ישראל הן לאזרחים והן לחקלאים ולארץ ישראל.

הרב פירט את עניין השמיטה ואמר כי הוא מייחל ליום שבו לא רוב החקלאים יבחרו באוצר בית דין ולא יהיה צורך בהיתר המכירה שתוקן בארץ ישראל, אלא נקיים את מצוות השמיטה כהלכתה. הרב הזכיר את דברי מרן האור החיים הקדוש על הפסוק "והיה כי תבואו אל הארץ" שאמר כי 'והיה' זה לשון שמחה להעיר שאין לשמוח אלא בישיבת הארץ", תוך שהרב מסביר כי השמיטה היא אחת האפשרויות המעשיות שיש לנו לשמוח בשמחת הארץ וכפי שאנו מקבלים את השבת בשמחה ושירים, כך גם את שנת השמיטה עלינו לקבל בשמחה כולנו יחד כעם. אנחנו שמחים בכניסתה של שנת השמיטה.

חבר מועצת הרבנות הראשית ומ"מ יושב ראש ועדת השמיטה הרה"ג ר אליעזר שמחה וויס אמר : אני זוכה להיות נציג הרבנות הראשית בוועדת השמיטה, כמי שעלה ארצה לפני שנים רבות אנחנו צריכים להודות על כך שיש לנו את האפשרות לשמור בארץ ישראל את שנת השמיטה כהלכתה, בשנה הבאה לפירות וירקות במדינת ישראל יהיה קדושת שביעית, זהו משהו שאי אפשר היה לעשות ולשמור במשך אלפיים שנה, בזכות כל היושבים כאן ובראשם מר אלי לבנון ממונה השמיטה מטעם הרבנות הראשית שעשו מאמצים מרובים אנחנו מקיימים את מצוות שמירת השמיטה כהלכתה.

שר הבינוי והשיכון והממונה על רשות מקרקעי ישראל זאב אלקין אמר בטקס: ״אני רוצה לאחל שהחקלאות הארץ-ישראלית תהיה מספיק חזקה ושערך השמיטה יהיה מספיק חשוב למדינה כדי שלא נזדקק עוד להיתר המכירה״

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מה עוד נשאר למכור?
עמדין | 23-08-2021 20:07
הרי כבר נתתם את כל הנגב במתנה לחמאס ודעאש הרי מכרתם להם את שלומם ובטחונם של חיילי צהל ,הרי מכרתם להם את קופת המדינה כדי לתחזק את ממשלת הרמיה וההונאה שלכם,ו שלא תטעו ,עכשיו אחרי ההרס החורבן הגשמי והרוחני והאנדרמולוסיה שהם ייצרו ,הם יפתחו במסה הסתה נגד החרדים שלא סומכים על ההתר המפוקפק איך אתם ממנים את הערבים, אין קץ לצביעות,ו אין סוף לרשעות
2
למה? לא עדיף?
זוננפלד | 23-08-2021 20:13
במקום למכור לנכרי ששומר על 7 מצוות בני נח ,לא עדיף למכור לחכים של ימינה שאפילו 7 מצוות בני נח לא שומרים
. למה שכחת...
מוטי יהודי | 30-08-2021 13:09
. למה שכחת כמה מתקווה חדשה?...
3
מה אתם רוצים?...
אברהם רוזנטל | 25-08-2021 23:11
מה אתם רוצים? היתר המכירה הוא פירון הלכתי לגיטימי לחקלאים שצריכים אותו. יש לו 0 משמעות משמעות פוליטית. מהי בדיוק הטענה שלכם לא הבנתי?
האמת ההיסטורית
זוננפלד | 26-08-2021 3:16
בניגוד למקובל ולמה שאתה הרב רוזנטל סבור שהיהתר נבנה כדי למצוא פיתרון לחקלאים, האמת ההיסטורית הפוכה לגמרי,בארץ ישראל שלטו הפקידים האכזריים והסדיסטיים מבית היוצר של רוטשילד ,החקלאים היו מועסקים על ידם בתנאי עבדות והשפלה ,ועברו התעללות פיזית ונפשית חמורה מאין כמוה ,הם שיוועו בקוצר רוח לשנת השמיטה בה יקבלו קצת מנוחה משוביהם, הפקידים שחששו מאוד שלא יוכלו לממש בשנה זו את תאוותם הסדיסטית פנו לרב קוק לספק עבורם היתר מפוקפק זה ,החקלאים מצידם כעסו על הרב קוק ובצדק רב שגזל מהם את המנוחה המיוחלת ,הרידבז שידע את כל אשר נעשה, הטיח ברב קוק את האמת באגרות הראיה חלק ב עמוד קצ יש התיחסות של הרב להאשמה זו, במכתב תשובה ששלח לרידבז ואלו דבריו וכבוד גאונותו מקשה עלי שתי קושיות 1 שכמה יהודים כשרים בקשו ממני במכתבים שלא אעשה ההיתר ולא אתן חרב בידי האדמיניסטראציאן ועל ידי היו מוכרחים לעקור השמיטה ,והרבה מהם שונאים לי עבור זה שנאה גדולה ,סוף ציטוט ,בהמשך מביא הרב את גירסתו במילים גבוהות ומתחסדות שכל כוונתו היתה לטובת החקלאים ומאשים אותם בכפיות טובה ,אבל מה לעשות שהתשובה מתחמקת ואינה משכנעת בעליל
להפך
עמדין | 26-08-2021 2:36
בדיוק הפוך,אני חושב שהשנה גם החרדים יכולים לסמוך על ההתר,בגלל שהמכידה לערבים היא מכירה גמורה ללא הערמה, הציבור הדתי לאומי וחלק מההנהגה הרוחנית שלו הם גייס חמישי שהשנה נתנו במתנה גמורה ללא שום ההערמה את הארץ לדעאש ולחמאס, אדרבה יאכלו ענוים וישבעו, אגב לא יודע אם אתה קשור אבל משפחת רוזנטל אוהבים היתירים מפוקפקים אחד מאבות המשפחה היה שותף להיתר הממזרים של גורן