אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: על שם מי נקראת 'חורשת החמישה'?

כשתסעו מקריית גת לצומת נחושה לכיוון חברון תביטו שמאלה ותראו את חורשת החמישה. חמשת הנופלים לא נפלו ביחד. יאיר קליין מביא את סיפורם של הארבעה ועוד אחד

היום בהיסטוריה: על שם מי נקראת 'חורשת החמישה'?
  צילום אהרון פיינסליבר

"ביום שלישי י"ד אלול תשל"ג יתקיים טקס נטיעת חורשה והסרת הלוט מעל המצבה לזכר חמישה לוחמים שנפלו באזור בית ג'וברין. הטקס יתקיים בחורשה ליד משטרת בית ג'וברין".

דיווחה ידיעה קטנה בעיתון מעריב מיום ה' אלול תשל"ג מספר ימים לפני הטקס. מי הם אותם חמישה? והאם כולם נפלו ביחד?

בסיום מלחמת העצמאות מדינת ישראל הרחיבה את גבולותיה והתפנתה לקליטת עלייה והתמודדות כלכלית לא פשוטה. אך המדינות השכנות לא השלימו עם המצב, חוליות פדאיון חדרו לאזורי הספר כשמטרתם לפגוע בנפש וברכוש. חלק גדול מהחדירות התרחשו בסופי השבוע ובאזור בית ג'וברין שנקרא בפי החיילים המערב הפרוע.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: 101 שנה להקמת גדוד העבודה

ביום ראשון י"ד באלול תש"י (27.8.1950) טנדר עמוס חיילים ומדריכים שחזרו מחופשת השבת עושה דרכו לבסיס ההדרכה (כיום ליד בסיס מג"ב בכביש קריית גת- צומת נחושה) כשהחל הטנדר לטפס בעלייה לכיוון הבסיס פיצוץ עז החריד את השלווה המדומה. ארבעה מדריכים מבסיס ההדרכה נהרגו. ילידי הארץ ועולים חדשים יוצאי 'לח"י' ו'הגנה' לכל אחד סיפור חיים משלו שתרם להקמת המדינה.

צילום: אהרון פיינסליבר

אפרים זטלר מהלח"י לצה"ל

אפרים זטלר אחד ההרוגים נולד בפתח תקווה בערב פסח תרפ"ג (1923), אביו בן ציון זטלר ממקימי כפר סבא. בגיל 14 הצטרף אפרים לאצ"ל ולאחר הפילוג בעקבות אחיו יהושע עבר ללח"י. יהושע אחיו מפקד הלח"י בירושלים תכנן והורה על חיסול הרוזן ברנדוט בי"ג אלול תש"ח.

אפרים זטלר הי"ד

אפרים נעצר בתקופת הסזון והוגלה לאריתראה. כששב לארץ התגייס לצה"ל והשתתף בקרבות לשחרור הגליל העליון.

בטוב-לבו ומזגו ומסירותו הרבה לידידיו העיר לרופא שטיפל בו, כי מוטב שיטפל בחבריו הפצועים מאשר בו, כי הוא במילא הולך למות.

לא נאריך בכל אחד. אך מיהו החייל החמישי שנכלל במצבה ועל זכרו הוקמה חורשת החמישה ולא הארבעה?

אברהם שילר מקרית אתא

לקראת הכנת הפינה קיבלתי מסגולה זמירי מירושלים רעיון לכתוב על המצבה והאירע והנה אני רואה את שמו של אברהם על המצבה. שמו היה מוכר לי, מטקס הדלקת המשואות בבית הספר היסודי 'יבנה', מלוח זכרון בבית כנסת בקרייה בה גדלתי. פניתי לאחיינו של אברהם הרב אברהם שילר רב היישוב עלי ושאלתי על אברהם.

אברהם שילר נולד ברומניה בתר"צ ובגיל חמש עלתה משפחתו ארצה והתיישבה בכפר אתא (לימים קריית אתא) אברהם למד בבית היסודי 'יבנה' והלך ללמוד שנה אחת בישיבת בנ"ע בכפר הרוא"ה במחזורים הראשונים.

אברהם שילר הי"ד

אברהם הושפע מאוד מהרב נריה (אז החבר נריה) והחליט להקים את סניף בנ"ע בכפר אתא. וגם שלא נמצא דאג לכל דבר הקשור לסניף. אברהם התגייס לגדנ"ע ונמנה על הגרעין חברי בני עקיבא שעלו לביריה.

אברהם יצא לקורס מכ"ים מטעם הגדנ"ע כשהגיע יום קודם הלך ללמוד ליום שלם בישיבה שאליה היה קשור. לאחר קום המדינה שימש כמדריך בבית ספר למכי"ם בבית ג'וברין והיה אהוב מאוד על חייליו.

יומיים לפני ארוע הטנדר כשהדריך על נשק חדש שנכנס לצה"ל התפוצץ הנשק בידיו של אברהם. אברהם פונה לבית חולים אך נפטר מפצעיו.

כשתסעו מקריית גת לצומת נחושה לכיוון חברון תביטו שמאלה ותראו את חורשת החמישה. הארבעה ועוד אחד.

==

בהכנת הטור נעזרתי במדריך הטיולים אהרון פיינסילבר, והרב אברהם שילר מעלי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו