אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הוועדה תוביל לשינוי? על החשיבות במינוי דיינים

כבר הרבה שנים שהציבור משלים עם העובדה שהוועדה למינוי דיינים נשלטת בידי שמרנים שמכתיבים את הנישואים והגירושים של כולנו, ומינוי הדיינים מוזנח לטובת סוגיות שנחשבות בוערות יותר. והנה סוף סוף רוחות של שינוי

הוועדה תוביל לשינוי? על החשיבות במינוי דיינים
  (צילום תמונה ראשית: יונתן זינדל\פלאש 90. תמונת כתבת: דוברות מבוי סתום)

נטע (שם בדוי) הייתה מסורבת הגט הראשונה שהכרתי כשהגעתי לעבוד בארגון "מבוי סתום". בית הדין האזורי דחה את תביעת הגירושים שלה ושלח אותה הביתה. פשוט ככה. לא שינה שהנישואין שלה היו סבל צרוף ושבעלה נהג כלפיה באלימות מילולית ונפשית. לא שינה שהיא ובעלה היו פרודים כבר שלוש שנים. הדיינים לא האמינו לה ושלחו אותה לשלום בית חסר סיכוי.

בגיוס כל כוחותיה, נטע בחרה להיאבק על החופש שלה, והגיעה ל"מבוי סתום" לבקש את עזרתנו. אנחנו הצטרפנו למאבק שלה ואחרי ערעור לבית הדין הגדול עבר התיק שלה להרכב אחר של דיינים בבית הדין האזורי. שם הדיינים הבינו מיד שהבעל מנסה לסחוט אותה ולכן מסרב לתת לה גט. הם לא היו צריכים להטיל סנקציות ואפילו לא לתת פסק דין שמחייב את הבעל בגירושים. הם פשוט התייחסו לסרבן הגט כסרבן גט. באותו דיון סודרו הגירושים.

הסיפור של נטע הוא דוגמה מובהקת לחשיבות זהות הדיינים היושבים בבית הדין הרבני. נכון, אפשר לטעון הרבה טענות כנגד השיטה כולה – כנגד היעדר חופש נישואים בישראל וכנגד ההתפתחות האיטית של ההלכה בפתרון בעיית העגונות. אבל גם בלי לפתור את הבעיות הרחבות האלו, יש משמעות אדירה לכך שבבית הדין יישבו דיינים רחבי כתפיים, מחויבים לחוק הישראלי ואוהבי אדם. יש היום בבתי הדין הרבניים שעושים עבודת קודש ולצידם – כאלה שמחמירים את הבעיה.

עוד באותו נושא

היסטוריה: לראשונה יכהנו 6 נשים בוועדה לבחירת דיינים


20

סיפורה של תמר (שם בדוי), אישה נוספת שטיפלנו בה, ממחיש את אותו עקרון: כשתמר הגיעה לדיון בבית הדין הרבני אחרי שנים של נישואים אומללים, אב בית הדין הודיע שגם אם באופן עקרוני חייב בעלה לתת לה גט, מותר לבעל להתנות תנאים לגט. משמעות ההצהרה הזאת היא השארה של תמר לחסדי הבעל הסחטן. למזלה של תמר, לאחר אותו דיון הרכב הדיינים התחלף. הדיון הבא התנהל אצל דיין שגישתו אחרת לגמרי. עוד באותו הדיון ניתן פסק דין לגירושים, ותוך מספר שבועות סודר הגט ותמר שוחררה מבעלה האלים.

מה שהכריע את גורלן של נטע ותמר הוא לא סנקציות ולא יצירתיות הלכתית. מה שהכריע את גורלן הוא בסך הכול דיינים בעלי לב פתוח והיגיון בריא, שהיו מוכנים לקרוא לסרבנות הגט בשמה.

עוד באותו נושא

חוק הדיינים: עימות בין קריב למקלב על ייצוג נשים


10

בצעד יוצא דופן ביותר, מונו לוועדה שתי חברות הכנסת שישבו בוועדה למינוי דיינים – שירלי פינטו וגילה גמליאל. כבר הרבה שנים שהציבור משלים עם העובדה שהוועדה למינוי דיינים נשלטת בידי שמרנים שמכתיבים את הנישואים והגירושים של כולנו. שנים שסוגיות כמו מינוי דיינים מוזנחות לטובת סוגיות שנחשבות בוערות יותר. והנה סוף סוף רוחות של שינוי.

ברור לנו שמהלך למינוי דיינות לבתי הדין עוד רחוק מאיתנו, אבל עצם העובדה שבוועדה ישבו אנשים עם ראש פתוח שבאים להוביל שינוי מעודדת מאוד. עכשיו נותר שייבחרו דיינים ישרים, חרוצים ועם לב רחב ופתוח, שיביעו חמלה על אותן נשים ששנים ארוכות מנסות להשתחרר מכבלי בני זוגן ורק רוצות לצאת לחופש.

===

הכותבת הינה מהמחלקה המשפטית בארגון "מבוי סתום" המסייע לנשים מסורבות גט ועגונות

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
שטויות. כאילו הגברת...
אורי | 05-08-2021 0:44
שטויות. כאילו הגברת יודעת לפסוק ומבינה את השיקולים הלכתיים וכמובן שלפי הבנתה אם דיינים לא פסקו כרצונה הם רועי לב, מצומצמים ולא אנושיים וגם כנירא טיפשים ומעניין איך בכלל קיבלו סמיכה. בורות אופניית שכל אחד חושב שבענייני הלכה הוא המבין הגדול . טיפשות ובורות.
2
שילכו לעזזזזזזאאאאאזזזל כמה...
טיבי | 05-08-2021 9:29
שילכו לעזזזזזזאאאאאזזזל כמה שיותר מהר
תתחיל לארוז...
בני | 05-08-2021 12:56
תתחיל לארוז אתה צריך.להיות מורה הדרך.של העזאזל,ותיתקדם עם ההורים שלך לשם השאר יבואו לכסות אתכם בעפר,אחרי שלא ישאר זכר מיכם,
3
מאור את כתבת...
בני | 05-08-2021 12:09
מאור את כתבת מטעם הבוגדים הארורים כמוך כדאי שתלכי חזרה לאירופה, אתם אולי סרוגים, אבל יהודים אתם לא, רק להצר את צעדי היהודים,עמלקים ארורים כולכם בקרוב ניפרע מיכם כל הסרוגים שמיתחזים ליהודים,אנחנו יודעים מהמקורות שלנו שהסיטרא אחרא שזה אתם הסרוגים,והשמאלנים וכל המזיקין למינהם, תיתגבר בעיקבתא דמשיחא,ואנחנו יודעים שזה ענין של שבועות עד שיתגלה הגואל,היום אנחנו בבירור יודעים מי הוא יהודי ומי לא,אתם בטוח לא שיכים,כאשר יגיע הגואל תינתן הרשות להיפרע מכל המזיקים כמוכם יהיו כאן זעקות שבר בכל מקום בארץ עד להשלמת כל הטיהור מיכם ארורים,
4
שמרנים?
יעקב | 08-08-2021 9:15
השיטה של הנדסת התודעה היא ללכלך עי קודים. ובעניינינו הקוד הוא שמרנים - היינו חשוכים, חסרי מצפון, מזלזלים בנשים. לעומתם הליברליים הם פתוחים, רגישים,בעלי מצפון, אנושיים.בעוונותינו, אנו רואים כמה החברה הליברלית נגועה בחוסר סובלנות ובחוסר יחס הוגן כלפי נשים. ולגופו של עניין. החלוקה הזו בין שמרניים וליברליים הינה שטותית. יש דיינים שמרניים מעולים בכל בחינה שהיא, ויש ליברליים בעלי מזג שיפוטי גרוע. כמו כן יש הרכב משפטי שסבור שהדעת נוטה לצד אחד, בעוד שבית דין אחר יסבור להיפך. כך זה בכל מערכת, כפי שאנו רואים בבתי המשפט האזרחי.גפ הקוד רבנים ציוניים, זהו לא רלוונטי לעצם הדיונים בבתי הדין, אלא הוא קוד של הנדסת התודעה, רוצה לומר - ליברליים. ובכלל האם זה כוון נכון לזרז כל תיק לכוון פירוד ולא לנסות לשקם את הבית? יש פעמים שזה חסר סיכוי אבל לא מעט פעמים עם רצון טוב של שני הצדדים הדבר אפשרי. לא כל מקרה זהו בגדר עיגון, להיפך זהו מתן סיכוי לתיקון.