אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: אריק שרון מקים את יחידה 101

בכ"ד אב תשי"ג הוקמה יחידה 101 באופן רשמי. באותו היום גויס גדול לוחמי היחידה ומגדולי לוחמי צה"ל מאיר הר ציון, שנודע כבר אז כסייר הטוב ביותר בצה"ל

היום בהיסטוריה: אריק שרון מקים את יחידה 101
  קציני יחידה 101 עם הרמטכ"ל משה דיין (לע"ם)

היום בהיסטוריה: כ"ד באב תשי"ג – אריק שרון מקים את יחידה 101

בסיום מלחמת העצמאות חוליות פאדיון חדרו לאזורי הספר כשמטרתם לפגוע בנפש וברכוש. התגובות לחדירות הללו היו רפות ולרוב נכשלו. באחת הפעולות בכפר פלמה, נתקל כוח של צה"ל בגדר תיל ובאש ירדנית, הכוח מיהר לסגת כשהוא משאיר גופת חייל מאחור.

מפקדי צה"ל וראשי מערכת הבטחון היו נבוכים ואובדי עצות. בשל כך, נוצר צורך הכרחי להקים יחידה שתכריע את המסתננים ותביא לשינוי ברוח הלחימה.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: התורה חזרה לעיר חברון

מישאל שחם שתפקד כמח"ט 16 ותחת אחריותו היו רוב החדירות פנה לרב סרן צעיר שכבר אז היה ידוע כקצין אמיץ ולא שגרתי – אריק שרון.

שחם שהכיר את יכולותיו של שרון ניגש לשרון שבאותם ימים יצא ללימודי היסטוריה ומזרחנות באוניברסיטה העברית בירושלים, וביקש ממנו לגייס מספר בחורים לבצע פעולת תגמול בכפר של מוסטפה סמואלי שהטיל את חיתתו בישובי עוטף ירושלים. שרון אמר לו אני כרגע בלימודים ויש מבחנים. שחם ענה תשמע יש כאלה שלומדים היסטוריה ויש כאלה שעושים אותה.

שרון גייס מספר חברים מהכפר בו גדל ומסיירת גולני בה שירת. ראשון המגוייסים היה שלמה באום שישמש כסגנו של שרון ביחידה, יקבע את תוכנית האימונים, ויפיק לקחים מכל פעולה. בליל א' באב תשי"ג (יולי 53) יצאו 7 לוחמים לכפר של סמואלי. גם המשימה הזו לא בוצעה במילואה אך הלוחמים התעקשו לבצע.

לאחר פעולה זו התברר כי יש להקים יחידה מיוחדת מקצועית שכל לוחם בה יהיה אמיץ ובעל יכולת קרבית גבוהה. שרון ובאום החלו לגייס לוחמים לאחר ששמעו על יכולותיהם של כל לוחם ולוחם.  בכ"ד אב תשי"ג (5.8.53) הוקמה המאה ואחת באופן רשמי. באותו היום גויס גדול לוחמי היחידה ומגדולי לוחמי צה"ל מאיר הר ציון, שנודע כבר אז כסייר הטוב ביותר בצה"ל.

מיום הקמתה משאבים רבים הוקצו ליחידה לביגוד ונעליים מיוחדים וכלי נשק עפ"י דרישותיו של אריק שרון

ה-101 הייתה קיימת בסה"כ חמישה חודשים, ובשיאה מנתה כ-40 לוחמים. אך רוח הלחימה, דבקות במשימה, לא משאירים לוחמים מאחור, הם אלו שהניעו את לוחמי היחידה, ולימים הטמיעו ערכים אלו בכל צה"ל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו