אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חוק צהר הוא חוק רע שנועד לכשלון

חוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין, עומד להיות כשלון קולוסאלי שלא רק שעתיד להכניס בדלת האחורית פסולי חיתון ומגיורים בספק, אלא בעיקר ברמה המערכתית, כשהשירות לא רק שלא ישתפר אלא אולי יהפוך לבלתי יעיל בגלל עומס חריג על לשכות שלא תוכננו לכך. ובכלל שירותים ממשלתיים לא הופכים ליעילים בעקבות תחרות

חוק צהר הוא חוק רע שנועד לכשלון
  מבסוטים. הרב בן דהן ובנט (פלאש90)

חוק פתיחת אזורי רישום הנישואין שעבר היום בקריאה שניה ושלישית הוא חוק רע שרק יפגע במערכות העדינות של הרישום לנישואין.

נתחיל קודם כל בצהלות השמחה של הבית היהודי. צריך לזכור שהחוק עלה בקריאה ראשונה, כשנפתלי בנט עוד היה מנכ"ל מועצת יש"ע. את החוק הציעו עוד בכנסת הקודמת ח"כ פאינה קירשנבוים מישראל ביתנו ועוד ח"כים שבינתים לא נבחרו לכנסת או שמונו לשרים וסגני שרים (החוק נרשם בסוף על שמו של איתן כבל). הנתון הזה לא הפריע לדובר הבית היהודי להציג את העברת החוק כ"הישג לבית היהודי".

והסיבה ברורה. אחרי ההפסד בבחירות לרבנות הראשית, בבית היהודי היו לחוצים להראות קבלות בשטח. 'חוק צהר' הוא חלק מהמהפכה בשירותי הדת עליה הכריזו בנט והרב אלי בהן, מהפכה שבינתיים תקועה בגלל וטו של השרה ציפי לבני כנקמה על הפלת חוק שטרן.

אז בבית היהודי רצו להראות הישג, ונראה כי מישהו שם במערכת לא עשה 'רגע חושבים' כדי להבין מה מטרתו של החוק ואם הוא בכלל יכול לעבוד.

קודם כל נקדים כי סביר שהמצב במועצות הדתיות וברישום לנישואין הוא לא משביע רצון, וייתכן כי במקומות רבים יש איטיות במערכת או נהלים קפדניים מדי. יכול להיות שגם השירות גרוע ולא אדיב. אך עם כל זאת החוק שמוצע כיום הוא חוק רע שיסתיים בכשלון קולוסאלי, גם מבחינה רוחנית וגם מבחינה פרקטית.

חוק רע ליהדות

החוק החדש קובע כי זוג המבקש להנשא יוכל להרשם לנישואין בכל מועצה דתית בארץ ולא רק במועצה הדתית המקומית של אחד מבני הזוג כפי שהיה עד היום. בשלב הראשון מדובר כאן ברמיסה מוחלטת של מושג ה'מרא דאתרא' שגם הוא נמצא כיום על כרעי תרנגולת. על פי ההלכה סמכות הרב המקומי היא הקובעת גם כנגד רבנים גדולים ממנו.

ויותר מזה, הפרצה הגדולה בחוק, היא במקרה של רושם נישואין שיחליט שלא לקבל את הכללים של הרבנות בנושאי בירור יהדות או בירורי רווקות. אם עד עכשיו הבעיה הייתה נקודתית, כשברבנות ידעו כי בעיר פלונית יש רושם נישואין בעייתי ויכלו לטפל בו בועדות משמעות (בין אם הוא מחמיר מדי או מקל מדי), כעת הבעיה הנקודתית הופכת להיות בעיה ארצית.

רושמי נישואין יוכלו להחליט על דעת עצמם לקבל אנשים מבלי לברר כראוי את מצב היהדות שלהם, עם דגש על עולים חדשים או על אנשים שהתגיירו בחו"ל. השמועה על 'רבני שכונה' תעשה לה כנפיים ומכל הארץ ינהרו לאותו מועצה דתית כל אותה אוכלוסייה בעייתית שאינה יכולה להתחתן ברבנות "נורמלית", שלא לדבר על רבנות מחמירה.

בנוסף, מאחר שכל מועצה דתית גובה אגרת רישום עבור כל מי שנרשם אצלה, והכנסותיה מגיעות לקופת המועצה עבור פיתוח ותקנים לעובדים, יצור החוק החדש מוטיבציה כפולה אצל אותם רבנים מקלים, מה שיגרור אחריהם גם את הרבנים 'המתנדנדים' ללכת לכיוון הזה, ולחתן כל מה שזז.

התחרות תיצור מן הסתם, פרסומות גלויות וסמויות, לא ירחק היום ונראה על שער העיתון כתבה מפנקת על הרב האמיץ שקיבל את ההחלטה לסייע לאוכלוסיות שסומנו על ידי הרבנות.

הכשלון המערכתי

ברמה המערכתית צפוי החוק לכשלון מהסיבה הפשוטה, שמעולם שירותי ממשלה לא שופרו באמצעות תחרות.

בסניפי הביטוח הלאומי לא יקבלו מי שלא גר באזור הרישום, בדיוק כמו במשרד הפנים או בלשכות התעסוקה. הסיבה לכך היא שאותם סניפים תוכננו פיזית עבור מספר האנשים אותם הם אמורים לשרת, מבחינת מספר העמדות, מספר הכסאות בחדרי ההמתנה ואפילו מספר תאי השירותים בסניף. ניסיתם פעם להחליף סטטוס בתעודת זהות, בסניף משרד הפנים הלא נכון? בשיעורי נהיגה הטסטים נקבעים לפי המורים ולא לפי התלמידים ובלשכת התעסוקה יקבלו רק את המובטלים מהאזור הספציפי, אז למה כשמדובר בנושאי דת פתאום הכל צריך להיות פתוח ופרוץ?

גם מערכת המחשוב בה מתפארים במשרד לשירותי דת לא תועיל. המועצות הלא יעילות לא יטמיעו את המערכת, שרק תפריע להן ותהפוך אותן לעוד פחות יעילות בהשוואה למועצות העמוסות.

פתיחת אזורי הרישום, ונהירה עתידית אפשרית של זוגות לסניפים "מוצלחים" תביא לעומס יתר ולהתארכות התורים באופן שיהפוך את השירות לבלתי יעיל.

אגב, גם הבנקים עובדים בשיטה דומה. פתיחת תיק למשכנתא או להלוואה גדולה, יכולה להעשות רק בסניף הבנק של המבקש, לא רק בגלל שצריך זיהוי מדוקדק יותר, אלא גם בגלל העובדה שפעולה כזו לוקחת מספר שעות, וצריך לחלק את העומס בין סניפי הבנקים השונים.

אז מה כן צריך לעשות?

ההתייעלות של המשרדים הממשלתיים בעשור האחרון, נובעת בין השאר ממהפכה שהוביל נתניהו בעת שהיה שר אוצר. בזמנו הוא שכר חברות ייעוץ שבדקו את השירותים הממשלתיים, וקבע נקודות לשימור ונקודות לשיפור. החברה המליצה על מילוי טפסים באינטרנט, תשלום מקוון, אפשרות לתשלום בכרטיסי אשראי, צמצום תקנים או הרחבתם וכו'.

התקן הממשלתי חויב בכל משרדי הממשלה נותני השירות, כשמדי פעם נבדקים המשרדים ונערך בהם ייעול או בדיקה מחדש.

ברישום לנישואין היה צריך סדר הדברים להיות: קודם כל אכיפת נהלי החוק כנגד רבנים מחמירים והתנהלות קשוחה מול רבנים שאינם נשמעים לתקנות הרבנות הראשית. במקומות קשים מאוד פותרת הרבנות הראשית לישראל את הבעיה על ידי עקיפת הרב המקומי, אך פתרון זה נעשה בצורה נקודתית ובמספר מועט של מקרים, אחרי בדיקה וחקירה.

במקביל היה צורך להטמיע קודם את המערכת הממוחשבת במועצות הדתיות ולבחון היכן נקודות התורפה והחולשה במערך קבלת הקהל שלהן ואותו לשפר, על ידי מתן בונוסים למועצות מצטיינות ויעילות. אלא שתהליך כזה דורש זמן רב, והיו כאלה שדרשו הישגים עכשיו.

אז בתסריט הגרוע, מערך הרישום לנישואין לא הולך להשתפר ומאידך עלולים להיות רשמי נישואין מקלים, שיגרמו לקרע בתוך העולם היהודי. אם כרגע כל היהודים בישראל מהרפורמים ועד לחרדים הקיצוניים, נותנים אמון במערך הרישום לנישואין, החוק החדש עלול לפרום את האמון הזה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
שינוי בחוק כנראה ללא בחינה מערכתית
יהודה | 28-10-2013 22:59
אני לא זוכר שהופיע ניתוח אינטליגנטי של החלופות השונות לשיפור התנהלות המערכת דומני שגם למקבלי ההחלטות אין ניתוח אמיתי של החלופות השושנות אלא יותר תחושות בטן.. נו באמת... ככה משנים חוקים ?
2
סוף סוף רקת היגיון!!
נעם | 28-10-2013 23:05
דווקא לא מתאים לסרוגים כתבה... כתבה אמתית ונכונה, תודה רבה פקחתם את עיני!!
3
בנט כרגיל כשלון ענק מה יהיה עוד חצי שנה עם ציפי שוב כשל
לוזי | 28-10-2013 23:34
4
מאמר רע מאוד!
ישראל | 28-10-2013 23:44
מאמר מתנשא של אנשים שלא למדו את החומר ויש להם את החוצפה להתנשא על מי שעשו עבודה יסודית ומוקפדת. מספיק שרק היו מקשיבים לדיון שהיה היום בכנסת, שלא לדבר על כל הדיונים בועדת הפנים ובועדת החוקה, והיו מבינים שכל הטענות שהעלו במאמר מגוחכות או קיבלו מענה הולם בחוק שאושר. ולמרות שעד כה מאוד לא התלהבתי בלשון המעטה מהבית היהודי, אין ספק שהפעם מדובר בהישג חשוב מאוד שלהם כי בלעדיהם החוק הזה לא היה עובר. אפשר גם לפרגן כשמגיע.
5
כתבה של כשכשן מטעם רבנים חשוכים שהמתחתנים יברחו מהם מהר
רבנים זה כסף וכסף | 29-10-2013 1:40
6
מאמר כל כך נכון
| 29-10-2013 7:53
אבל זה קצת מידי, מאוחר מידי! איפה הייתם כשרק התחילו לדבר על החוק? מה, בגלל שהבית היהודי תפס על זה בעלות אז אתם נזכרים לצאת נגד החוק?
7
רבנים הנלחמים בחוק צוהר הם אנשים רעים תאבי בצע ושררה
" תנו לחיות לחיות " | 29-10-2013 8:04
8
מילה בסלע.הגיון צרוף
אלי | 29-10-2013 9:03
באמת למה המוסד לבטוח לאומי ומשרד הפנים מגבילים את האזרח לאזור מגוריו ובמועצות הדתיות צריך לשנות?
9
עובדות לא נכונות, פרשנות שגויה
| 29-10-2013 9:07
10
כל מילה בקרח!
חנוך | 29-10-2013 9:08
בס"ד כמה שטויות אפשר לכתוב בכתבה אחת. אין אפילו שורה אחת עם דברים של טעם, או אמת.
11
תגובה עניינית
אברך | 29-10-2013 9:49
החשש לקולות בהלכה-לא יהיה יהיה רק ויתורים על חומרות מיותרות, והקפדה יתרה על ההלכה כי החוק יחייב כל רושם נישואים לבדוק במחשב ששם יהיה מידע לא רק על ההווה של הנרשם (שזה במקרה הטוב המצב היום) אלא גם על העבר שלו ושל הוריו (למשל אם עבר דירה). החשש לקריסת מערכות- יש מערכות כמו שהוא ציין שלא מותאמות, יש כאלה שמותאמות, אין ספק שאם אפשר עדיף לפתוח, רק ימים יגידו אם תהיה קריסה או לא אגב החששות שציינת סותרות ואולי זה מה שיאזן- האינטרס לקבל את האגרה יתאזן עם החשש מקריסת המערכת כל החוק הזה הוא פשוט תיקון המצב שכל ראש ישיבה ואדמו"ר של תת פלג בציבור החרדי יכול לערוך חופה ות"ח בצה"ד לא.
12
זה חדש לכם שאריה יואלי חרדי?
החרדלי"ם השתגעו | 29-10-2013 9:53
13
אין דבר כזה מרא דאתרא
דודו | 29-10-2013 10:04
האם יש להקשיב לרב העיר רק בגלל שבש"ס התקבלה החלטה להעניק לו את הגו'ב? צא וראה כמה מקורבים ובנים ואחים מקבלים מינוי לרבני ערים. באמת נראה לך שאח של דרעי הוא הרב הכי בכיר בדרום בשביל לקבל את הרבנות בבאר שבע?? המושג של מרא דאתרא לא קיים היום אלא בשביל לכפות על הציבור הדתי חומרות חרדיות וכמובן בכדי שרבני שס יוכלו להמשיך ולהשפיל מנהגי עדות ספרדיות אחרות.
14
מעניין שכל מי שכותב נגד הכתבה לא נותן סיבה
| 29-10-2013 10:07
בתור מישהו שרוצה להבין, הכתבה מעלה טיעונים ראויים מאוד - אם אתם טוענים שהם לא נכונים, אדרבה, אני מאוד אשמח להחכים! בינתיים לא שמעתי טענה אחת שמפריכה את הנאמר. חבל.
15
זה קורה כבר שנים בבית הדין של שארית ישראל בבני ברק
שלמה | 29-10-2013 16:00
שרושם זוגות מכל רחבי הארץ ואין פוצה פה ומצפצף , וכן עוד בדצים למיניהם ... אז פתאום יש שמחליטים שאי אפשר לסמוך על רב זה או אחר .. אם הוא נבחר כרב עיר , אז ניתן לסמוך עליו . באו לא נהיה צבועים , מה שמותר לשארית ישראל מותר גם ללשכות הרבנות המקומיות.
16
אתה טועה
קרן | 29-10-2013 21:18
היום יש אוכלוסייה 'בעייתית', לדבריך, מכיוון שעושים לאנשים האלה (המתגיירים) בעיות. אתה מודאג מסמכות הרב המקומי, אך מה עם סמכות בתי הדין בישראל? אם החלטותיהם חסרות משמעות, וכל רב יכול להטיל בהן ספק ולבטלן, אין להם משמעות. מי שרוצה להחמיר על עצמו בבואו להתחתן, זכותו, אך אי אפשר לגרום לכולם להחמיר. כמו שיש כשרויות מהודרות, אך אין סוגרים עקב כך עסקים שפועלים תחת השגחה רגילה, כך צריכה להיות לכל זוג האופציה להינשא אצל רב שמכיר בסמכות בתי הדין לגיור ואינו זקוק לבית דין חרדי או לכל סמכות קפדנית יותר.
17
ספר יוחסין
צחי | 29-10-2013 23:13
החוק מקדם את עריכת ספר יוחסין ורבני צהר יצטערו רבות על הרגע שהתחילו בכל הענין ספר היוסין שלהם לא יתקבל בציבור
18
בדוק ומנוסה על מה שחרדים נובחים זה דבר בריא למדינה ולעם
האויב הפנימי לא קובע | 30-10-2013 9:06
19
חוק שלא על דעת גדולי ישראל
המיוחד | 01-11-2013 7:52
מה תעשו אם החרדים ושומרי התורה האמיתיים יעשו ספר יחוסין למה אתם ממציאים תורה חדשה לכו לרפורמים שם יהיה לכם נח יותר עושים מעשה זימרי ומבקשים שכר פנחס תיתעוררו בורא עולם לא אוהב את פלגנותכים ורצונכים למצוא חן בעיני החילוניים בגלל כבוד ושררה הרי אם תיבחנו את מעשיכם תגיעו למסקנה אין כח נגד עולם התורה