אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב משה צוריאל: תיבת פנדורה של השר מתן כהנא

מה שאולי השר מתכווין (ולא בטוח שזה כך) שתהיה לרבנות הראשית סמכות לבטל רשיונות ההכשרים, לאיגודים אלו אם ינהגו לפי סעיפים פסולים, או אם יקום גוף כשרות המנוהל על ידי שיטות הרפורמים. אם כבר נותן לרבנות הראשית סמכות לבטל מה שלא נראה בעיני חכמי הדור, מה הועיל בהפרטה?

הרב משה צוריאל: תיבת פנדורה של השר מתן כהנא
  השר מתן כהנא (דוברות השר)

השר לשירותי הדת, מתן כהנא, מציע להפריט שירותי מתן-ההכשרים למזון בארץ, ולפי עצתו של שר האוצר, הוא טוען שבכך יוזיל את מחירי שכר המשגיחים, וגם ישיג סטנדרט אחיד לכל רמות הכשרות בארץ, כלומר בלי חומרות מיותרות.

תוכנית זו היא באמת "תיבת פַּנְדוֹרָה" כלומר נזקים רבים יצוצו לנו.

עוד באותו נושא

השר כהנא לח"כים החרדים: "ממה אתם מפחדים?"


60

[א] מה פירוש "הוזלת התשלום למשגיחי הכשרות"? המדד ליוקר מתן ההכשרים הוא אך ורק לפי כמות שעות עבודה של נוכחות המשגיחים במפעלים, במסעדות או בבתי-מלון. אם לפי הרבנות הראשית דורשים שעות מרובות, מה מפריע לארגון ממונה על הכשרות לאפשר השגחה של שעה ביום? או שעה בשבוע? או שעה בחודש? כמובן בהתנאה שיופיע המשגיח במפעל או במלון בלי הודעה מוקדמת לבעליהם. אבל אין ספק שכשרות כזו תהיה מפוקפקת ביותר.

[ב] השר מציע שלא רק הרב המקומי יעניק תעודת כשרות, אבל גם איזה רב שיהיה הנמצא בעיר אחרת, רחוקה כמה שתהיה, ממטולה ועד אילת, רשאי להנפיק תעודה. הבעיה בזאת היא שרק רב העיר המסוימת עליה דנים, יש לו "יד על הדופק". ידוע לי על מקרה במציאות שמאפיה מסוימת, בעיר אחת, הייתה מכינה לחמים ומאפים ביום שביעי של פסח, בצהרי היום. והעיד על כך עובר אורח לרב העיר שראה את הפועלים במאפיה אופים את הלחמים. כמובן יש בזה איסור אכילה של "חמץ שעבר עליו הפסח". הוא הודיע לרב העיר, והוא איים על בעלי המאפייה על ביטול תעודת ההכשר אם לא יקבלו על עצמם לא לחזור על אִיוַלְתָּם. כלום רב מעיר אחרת מכיר את האנשים והמפעלים, ויהיה עירני לבעיות הצפויות?

במה תועיל ההפרטה?

[ג] הרב אברהם יצחק קוק עמל רבות כדי לבסס הרבנות הראשית, רבנות מרכזית, שתחת סמכותה יהיו מאוגדים כל שומרי המצוות והמסורת. אבל כאשר מפצלים סמכויות, ומרבים גופי כשרות, אדם אחד לא סומך על הכשר זה, והשני לא סומך על הכשר אחר, ואינם מוכנים לאכול איש בבית רעהו. כאשר מחלישים סמכותה של הרבנות הראשית, רק מוסיפים שמן למדורה של ריבוי הפילוגים בישראל, שיש לנו מכך כבר די והותֵר!

מה שאולי השר מתכווין (ולא בטוח שזה כך) שתהיה לרבנות הראשית סמכות לבטל רשיונות ההכשרים, לאיגודים אלו אם ינהגו לפי סעיפים פסולים, או אם יקום גוף כשרות המנוהל על ידי שיטות הרפורמים. אבל אם כבר נותן לרבנות הראשית סמכות לבטל מה שלא נראה בעיני חכמי הדור, מה הועיל בהפרטה? הרי פשוט הרבה יותר שיחוקקו חוק שעל כל רבני הערים והישובים לקיים סטנדרט אחיד של כשרות, כפי הדרכת הרבנות הראשית, ולפי הוראותיהם, ולא שכל רב יקבע לעירו בנפרד.

קיצור הדבר, על השר להתייעץ אצל גדולי התורה. כבר אמרו חז"ל במסכת נדרים (מ, א) "אם יאמרו לך ילדים 'בְּנֵה', וזקנים [אומרים] 'סתור', שמע לזקנים ואל תשמע לילדים. שבנין ילדים [היא] סתירה [=כלומר: הרס], וסתירת זקנים [היא] בנין. וסימן לדבר רחבעם בן שלמה (מלכים-א פרק יב).

==

הרב משה צוריאל הוא מחבר סדרת הספרים 'אוצרות הראי"ה'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
דברי טעם ...
זלמן | 22-07-2021 15:24
דברי טעם
2
כהנא אפס רפורמי...
גהי | 22-07-2021 23:25
כהנא אפס רפורמי שבא להפריט את הדת ולהפוך אותה לעסק ובכך לגרום לבלגן אחד גדול בכשרויות הוא יגרום לפגיעה במסעדות ובתי מלון כך שאנשים דתיים אמיתיים ולא כמוהו לא יאכלו מחוץ לביתם פשוט איוולת ימינה עושה הכל כדי לפגוע בדת היהודית בשבת בכשרויות בגיור ובכל תחומי הדת היהודית האורתודוכסית פשוט הרס הדת במדינת היהודים אדם רע שנתנו לו להשתולל ללא אבחנה רשע מרושע
צודק במאה...
אמפי | 24-07-2021 15:12
צודק במאה אחוז, זאת ממשלה של תומכי טרור שגנבה שלטון עם 6 מנדטים ולא מסוגלת לעשות דבר וחצי דבר. בנט הנוכל עושה דברם של הרפורמים שרוצים להכחיד את התורה היהודית כשרות בר מצווה לכלבים נשים מניחות תפילין ואת כל זה מקדם בנט הנוכל.
3
מאמר נכון ויפה....
יאיר | 23-07-2021 0:37
מאמר נכון ויפה. מקווה שיתפרסם שיבנו שיש ברעיון הזה נזק עצום
4
צריך לבטל את...
י פרח שלום שדרות | 23-07-2021 3:21
צריך לבטל את המוסד המיותר והבזבזני הזה אל דאגה גם השר הנוכחי יתחיל לאייש כל מיני משרות מיותרות וגם ימציא תפקידים למקורבים אין מה לעשות זו דרכה של ממשלת מינוי ולא שינוי
5
נקווה שדברים היוצאים...
מייק | 23-07-2021 9:37
נקווה שדברים היוצאים מהלב יכנסו ללב השר
6
מעכשיו נאכל נבלות...
דוד ח | 23-07-2021 12:25
מעכשיו נאכל נבלות וטרפות איש הטוב בעניו יעשה בושה
7
בסד. אני מאחל...
א.אר | 23-07-2021 17:14
בסד. אני מאחל לו, שירויח כמו המשגיחים. דבריי בלע, שקר, ועלילות. משגיחים משתכרים משכורת מנימום, למשרה מלאה, במקרהה הטוב. וצריכים לעסוק בכמה עסקים על מנת להיתפרנס בכבוד. שלא יבלבלו את המוח. בורים ועמיי הארצות, שאין להם שום הבנה מהי כשרות בכלל. צריך להיות מוסד תורני ומרכזי שינהל את כל עניניי הדת בישראל,לפי ההלכה, ובדרך התורה והמצוות, וזוהי הרבנות הראשית לישראל. ואבוי לנו , אם לא. זה יצור אנדרלמוסיה, שלא יקום ולא יהיה. וכל אחד יעשה כרצונו. יהי רצון, שהממשלה הזאת תתפרק ותיפול עוד החודש, ולא תקום יותר. ובא לציון גואל.
8
שיפריטו את הממשלה
דנה | 25-07-2021 18:08
גם ככה אף אחד לא מתיחס ברצינות לממשלה הזאת...
9
מאמר מעולה. אך לכהנא לא אכפת מהכשרות...
רק הכסא מעניין | 25-07-2021 18:17
ממשלת מרמה והפרת אמונים... וגם שוחד... לצהר, 'בית הלל', תורה ועבודה, לערוץ 7, לרב מלמד...
10
זה לא כהנא
יהודי | 25-07-2021 22:57
זה שילוב של שיגעון שלטון בחסות ליברמן. וכמובן שגעון האחדות הקיים במגזר [כמובן אחדות אבל לא עם חרדים חלילה]
11
כל מילה בסלע
נח | 26-07-2021 10:25
עצוב שאדם שקורא לעצמו דתי הורס במו ידיו את הכשרות, וכמובן לא מתייעץ על כך עם המומחים לנושא שהם הרבנים הראשיים