אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמוטריץ' הוא היורש של כור ההיתוך המפא"יניקי

כשצפיתי בנאומו של סמוטריץ' זה היה נראה לי מוכר. הנסיון להכניס את כולנו לסד מאוד מסוים של "ציונות" ושל "יהדות". לפמפם השכם והערב שיש רק דרך אחת להיות ישראלי, יהודי או ציוני

סמוטריץ' הוא היורש של כור ההיתוך המפא"יניקי
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90; תמונה קטנה: גיל יערי/פלאש90)

כתבה קצרה על המפגשים בין עמוס עוז, הסופר הצעיר ודוד בן גוריון, ראש הממשלה הכל יכול, תפסה את העיניים של חברות וחברים רבים שלי, המחוייבים למסורתיות מזרחית.

עוד באותו נושא

מצעד הדגלים שהפך למצעד הבושה


36

הכתבה עסקה בפער בין התיאור הספרותי של המפגשים, ב"סיפור על אהבה וחושך" ובין המציאות כפי שמתגלה בפרוטוקולים של הפגישות.

אחד הציטוטים נגע לעלייה מארצות ערב. עמוס עוז מצוטט שם כמי שאומר: "אם עתידנו להיהפך למדינה לבנטינית מוטב שלא יבואו… בעיניי השאלה אינה כמה יהודים יבואו ומאין יבואו אלא איזה צלם נעניק להם".

(צילום: ערוץ כנסת)

לא מדובר בדברים חדשים, אלא בבחינת מה שמאשש את הידוע והנחקר. הבדיחה אומרת שכור ההיתוך לקח יהודי אשכנזי ויהודי מזרחי ויצר יהודי בדמות אחת: אשכנזי. הלך הרוח הזה שאב ממגמות של עליונות והתנשאות מערביים ובוז עמוק ליוצאי אסיה ואפריקה.

באופן מפתיע, יש יורשים נמרצים לאותה תפיסה של כור היתוך, המתיך את כולנו לדמות אחת. היורש המובהק של כור ההיתוך הוא לא אחר מאשר בצלאל סמוטריץ' ומפלגת הציונות הדתית.

עוד באותו נושא

איש השמאל הודיע: מתפטר ממרצ: "מפלגה חילונית"


89

המפלגה הזו חיה על אדי הלהט הדתי של העומד בראשה, שאפילו הרב טאו, הנחשב לשוליים החרד"ליים של הציונות הדתית, אמר עליו: "אל תהיה צדיק הרבה", בהתייחסו לקנאות והטהרנות האידיאולוגית של יו"ר המפלגה.

סמוטריץ' הצליח בכור ההיתוך של המפלגה שלו לחבר כהניזם, מאבק בלהט"בים ושנאה "פשוטה" לשמאלנים. לאחרונה, הוא שופך את "הצדיקות הרבה" שלו על שותפיו הפוליטיים במשך שנים, נפתלי בנט ואיילת שקד.

בנאומו האחרון במליאה הוא הטיח בשקד: "זכות השיבה של איילת שקד, זה מה שיצא ממך? עמדת כאן ודיברת כמו הדוברת. לא של רע"ם, אלא של בל"ד… מה נשאר מאיילת שקד הציונית?". המילים הן בטמפרטורה גבוהה, אבל שפת הגוף הייתה "חמה" עוד יותר, מאיימת ומלאה בנפנופי אצבעות מאשימים.

עוד באותו נושא

צפו: סמוטריץ' משתולל על איילת שקד: "סמרטוט"


102

אחרי שהגדיר בהבל פיו את האזרחות של הערבים בישראל כ"זמנית", והצעיד בהמות ברחבי ירושלים כדי להמחיש לעשירית מהישראלים (כולל בחברה הדתית) מה הוא חושב עליהם, מנסה סמוטריץ' לירוק לבאר שממנה שתה ולהפיל את הבית כולו על יושביו, בעת ובעונה אחת.

כשצפיתי בנאומו של סמוטריץ' זה היה נראה לי מוכר. הנסיון להכניס את כולנו לסד מאוד מסוים של "ציונות" ושל "יהדות". לפמפם השכם והערב שיש רק דרך אחת להיות ישראלי, יהודי או ציוני. סמוטריץ' הוא היורש המובהק של כור ההיתוך המפא"יניקי. בזמן שבעולם כולו מבינים שהגישה הזו נכשלה, ממשיך סמוטריץ' להטיף לנו שכל אחת ואחד מאיתנו חייבים להיות בצלם מאוד מסוים: צלמו שלו. צלם סמוטריץ' שמחליף את צלם אלוהים הייחודי, שקיים בכל אחת ואחד מבני האדם בעולמנו.

סמוטריץ' לא מקורי. הוא מעתיק בלי בושה ממפא"י וממודלים גרועים יותר. הוא גם מלא השראה מהפוליטיקה הימנית האמריקאית של "מסיבת התה".

הטירלול האמריקאי הביא לפילוג מוחלט בין שתי המפלגות שמובילות את הציבוריות האמריקאית ולנשיאה על כפיים של נשיא לשעבר שמנפנף בבורות ובשנאה, והיה המנהיג שעמד מאחורי נסיון הפיכה ממש בקפיטול, בהצבעה לאישור מי שניצח אותו בבחירות דמוקרטיות.

אנחנו עומדים לפני ציון יום החורבן הנורא. רוב האנשים הדתיים, כולל רבנים ורבות, לא מתגעגעים בהכרח לבית המקדש ועבודתו. ועדיין, החורבן שלו סימן שיא בהתמוטטות חברתית ומנהיגותית עמוקה.

רבים מאיתנו ישתמשו באותו החורבן בדיוק כדי להצביע על יריביהם הפוליטיים, כמבשרי חורבן. זה מסוכן. אני לא רואה את הקואליציה, וודאי לא את בנט ושקד שציינתי, כחפים מהמשחק הזה. יש להם אחריות להפוך את קואליציית הבדיעבד הזו, לבשורה אמיתית לישראל.

ועדיין, אני יודע שמה שניסה להפוך את המשפחה המזרחית- ימנית- דתית- פריפריאלית שלי למשהו אחר, בשנות החמישים וקדימה, הרסני לא פחות ב-2021. את המשאבים הללו אנחנו צריכים להשקיע בלתת מקום אמיתי לקולות ולמגוון הישראלי המבורך, שזימנו לנו חסדי ואתגרי שמיים.

כל מי שנאחז בכור ההיתוך, כפי שנחשף גם בשיחה של עוז ובן גוריון, איננו ראוי לכוח ההנהגה שלנו. לקנאים יש גם מקום בעולם והם קיימים, אבל כפי שפנחס היה חייב לקבל את "ברית השלום" כדי לעבור מקנאות להנהגה, כך גם אנחנו צריכים להרחיק את הקנאים ולתת את הכוח בידי מי שאוהבים ורודפים שלום.

=======

אבי דבוש הוא פעיל סביבתי, חברתי ופוליטי. משמש כמנכ"ל שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
49 תגובות - 31 דיונים מיין לפי
1
תכתוב בהארץ
מה דבוש קשור לסרוגים | 15-07-2021 16:59
איכס
הארץ
משאש | 15-07-2021 17:40
מבחנית המלחמה בתורה ובמצוות האתרים של הסרוגים עקפו כבר מזמן את הארץ מימין או לייתר דיוק מימינה
2
הפלגה
ציון | 15-07-2021 17:13
יש הבדל בין ציונות דתית אשכנזית הקיצונית לבין ציונות דתית מזרחית המתונה שהיא הרוב בעם.
הפלגה או דור הפלגה
משאש | 15-07-2021 17:32
מר ציון לא ידוע לי שיש מחלוקת בין השולחן ערוך לרמא באיסור החמור של משכב זכר
3
אבי דבוש הוא...
יהושע קליין | 15-07-2021 17:16
אבי דבוש הוא רב, אבל לא מבית הלל, אלא רק עם כל העולם כולו. הוא לא שמאל, הוא שמאל קיצוני ומטורלל. מה שייכת הרגשת הקיפוח המזרחית המתמדת הזאת עם השקפת עולם שאבד עליה הכלח, והוא ודומים לו מנסים להחיות כל הזמן מחדש. רק במוחו הלוהט סמוטריץ ירש את מפאי. זה מעיד עליו כאלף עדים שהוא לא מבין בפוליטיקה כלום. גם לי יש ביקורת חריפה על סמוטריץ, אבל לא בכיוון שלך. מצידך אנשים שהביאו בהגיונם הפוליטי המעוות את הסכם אוסלו, וגרמו ישירות לרצח של אלפי ישראלים, הם הראויים להמשיך ולהנהיג את עם ישראל???? מתי ייפקחו עיניכם??? כל פעם שאני קורא את דבריו של הרב הזה, אני מגחך. לך ללמוד קודם, היסטוריה, אקטואליה פוליטית, מדינאות ועוד ועוד ואחכ אולי תשמיע את דבריך. אגב, אתה טוען שלסמוטריץ יש ראיה חד צדדית מיהו יהודי ראוי ומה אתך??? טול קורה מבין עיניך.
4
סמרטותריץ. נער גבעות שהרס את הציונות הדתית
אזולאי | 15-07-2021 17:21
מאז שהמטורף הזה בכנסת ,קרנה של הציונות הדתית בפילוג והתרסקות. איש של ריב ומדון .
חבל
נער הרים | 15-07-2021 18:51
אז אני מבין שפחות התחברת?
5
בלה בלה בלה
יקיר | 15-07-2021 17:27
טוב שלא הבאתם את עמוס עוז שיכתוב את דעתו
אין יאוש בעולם
איש תם | 15-07-2021 18:12
אדוני המיואש אין צורך להצטער ,ביתו ממש לא מצטערת על הליכתו,
מה לעשות
המיואש | 15-07-2021 17:53
והוא כבר לא איתנו
6
אתה בוגר מרץ,...
ארי | 15-07-2021 17:27
אתה בוגר מרץ, אל תלמד אותנו
7
עורו ישנים משנתכם קריאת השכמה
עמדין | 15-07-2021 17:28
אם הוא היורש של מפאי אז אתם צריכים לעלות אותו על נס,הרי אתם היום חלק אינטגרלי מאבירי השמאל,2,הנושא והתיעוב של תרבות ה להטבים הוא דבר שגם הצדוקים והקראים מגנים אותו בגלל שהם פסוקים מפורשים בתורה שבכתב ולא רק החשוכים החרדים שמאמינים בתורה שבעל פה ,מאמינים בו, בגמרא מבואר שלא מביאים פר העלם דבר של צבור על דבר שהצדוקים מודים בו מרוב פשיטותו 3.הארגון שאתה מייצג רבנים למען זכויות הלהטבים כמוהו כארגון רופאים למען מחלות או כארגון מצילים למען טביעות או ארגון שוטרים למען אנרכיה 4.בגמרא במסכת חולין מבואר שאחד משלשהדברים שבזכותם יש קיום לאומות העלם מפני שלא כותבים כתובה לזכרים,אם כן ארגון הרבנים שלך גרוע מהצדוקים וממשיכיהם הקראים ומאומות הברבריותו החשוכותהעתיקות ,מה שנותנים במה לך ולשכמותך באתרים הרשמיים של הדתיים לאומיים מעידה על השפל הרוחני והתוהו ובוהו שהם נמצאים ,,המעט מכם שיש עדיין יראת ה בלבבם מוזמנים לעלות על קברם של קנאי ירושלים שהתריעו מראש על ההשלכות של הגות הרב קוק4.אם החטאים שלכם היו פרטיים היה צריך אולי להתעלם מכך הלעיטהו לרשע וימות אבל בגלל שאתם מנסים לכפות דרך מסוכנת זו על כל יושבי הארץ ולעשות חור ענק בספינה של כולנו צריך להשמיע קול מחאה
8
אבי דבוש
מרענה מרעננה | 15-07-2021 17:28
לקבל ביקורת ממך זה מחמאה. עזוב את הציונות הדתית בשקט ואל תחלק לנו ציונים - תתרכז בלהפיץ שנאה בקבוצה שלך. תתרכז בלכתוב על דו קיום עם עוד פורץ בדואי שאונס ילדה בחד השנה.
בוא ציונות...
קצת צניעות ופחות אקשן… | 15-07-2021 19:28
בוא ציונות דתית זה מכובד, אבל אתם לא אלילים והשמש לא זורחת מכם כמו שהיא לא זורחת משום קסוצה אחרת
9
דבוש
אחד העם | 15-07-2021 17:43
כי כל שאור וכל דבוש לא תקטירו ממנו אשה לה
מטו ומחילה
אחד העם | 15-07-2021 22:51
אני מבקש סליחה אם הסחתי את דעתך רגע כמימריה מעומק הדיון,אני כשלעצמי לא מבין על איזה דיון אתה מדבר בכלל ,הקבה אומר שזה תועבה ,ודבוש וכל חביריו רבני היצר הרע אומרים שזה דבר תרבותי יש פה דיון בכלל?דברי הרב ודברי התלמיד דברי מי שומעין?
ביקורת לגופו...
משה | 15-07-2021 20:44
ביקורת לגופו של עניין תוביל לדיון מעמיק ומועיל.
10
ההבדל הקטן
אליעזר שך | 15-07-2021 17:50
הכותב הרדוד מנסה לגייס גם את הביקורת של הרב הצדיק טאו על סמוטריץ לשרותו ,מה שמזכיר לי שפעם פנה המופתי לרב זוננפלד ואמר לו הרי שנינו מתנגדים לציוניים אז אולי נעבוד בשיתוף,ענה לו הרב זוננפלד בכל זאת יש הבדל קטן אני התנגדותי מונעת מאהבת ישראל ואילו אתה מתנגד משנאת ישראל ,יחי ההבדל הקטן.
11
כמה שטויות אפשר לכתוב בטור אחד
המיואש | 15-07-2021 17:52
שאלה לי אליך, מר נופת צופים שאלה כנגד אחת השטויות שכתבת, איפה סמוטריץ' אמר או רמז שצריך להיות מודל אחד של יהדות וציונות ? ידוע שהוא מציג מודל מסויים וקרא לכל מי שמזדהה לבוא ולהיות שותף ולא מעבר
, סמוטריץ'...
המאוד מיואש | 15-07-2021 18:45
, סמוטריץ' תוקף כל מי שחושב אחרת ממנו, בטענה שהוא בוגד במדינה/ בערכים/ בעצמו. אכן, יש ממה להיות מיואש. אין ויכוח ענייני על דרך ודיעות - יש האשמות פופוליסטיות.
12
איש שמאל קיצוני...
אבי דבוש | 15-07-2021 18:05
איש שמאל קיצוני
, לא...
ססססמולן תומך בן גביר | 15-07-2021 18:40
, לא משנה אם הוא שמאל או ימין. משנה תוכן דבריו. תתייחס לגופם של דבריו ולא לגופו של הכותב.
13
שקד ובנט הם...
ההתחסדות של שקד ובנט לא קשור לימין או שמאל | 15-07-2021 18:58
שקד ובנט הם פשוט לא אמינים זה לא קשור לימין ושמאל. הונאה לא מבדילה בין ימין לשמאל. מסכימה אתך שצריך ריבוי קולות
14
שיצאו לך העיניים
ימפל | 15-07-2021 19:36
אין על סמוטריץ הבחור דוגרי,,, לא נעים לך שהוא מציב מראה לבנט ושקד. רואים שהצבעת בנט בבחירות
סמוטריץ' הוא...
דנה | 15-07-2021 20:43
סמוטריץ' הוא בייניש ממוצע, שצועק, מתלהם ולא לוקח אחריות על כלום. עם טיפה שאר רוח הוא היה נכנס לממשלה, ומייתר את רע'מ.
15
סמרטוט קטן ועלוב....
גד | 15-07-2021 20:38
סמרטוט קטן ועלוב. לידתו של דיקטטור מוטרף.
16
ייתכן שיש כאן...
רחל | 15-07-2021 21:44
ייתכן שיש כאן הבעת טהרנות ביינישית אשכנזית מתנשאת מצד סמוטריץ', אך השמאל, ספיח הקומוניזם, הגלובליזם וכל מה שלא יהודי, שבניו אנשי השבט הלבן לרוב, הוא הגזען הגדול, המתנשא, ההרסני, המתבולל שגם מחקה על כל צעד ושעל את תרבות הפוליטיקלי קורקט, המי-טו, וכו' האמריקאית. הימין כאן לא מהדהד את הימין בארהב, בשום אופן. הוא אינו מתבולל, השראתו היא ביהדות. הדמיון הוא נסיבתי. שמרנות,דתיות, לאומיות - אלה מתחזקים בכל העולם מנגד לגלובליזציה, טישטוש הגבולות, והתחזקות קיצוניים בשל כל אלה, באופן אירוני. מפאי היתה ונשארה בצד השמאלי של המפה ועולליה ממשיכים לגרור אותנו אל פי התהום - תהום הנשייה.
יפה כתבת....
אמיר | 16-07-2021 7:06
יפה כתבת.
17
מה הקשר אבי דבוש ממרץ?! חסר לכם כותבים?
אדיר | 15-07-2021 21:59
דתילוני
18
סמוטריץ דווקא מרחיק מצביעים של עוצמה
עומר | 15-07-2021 22:09
לת
19
עפר לרגליך ......
אמיר | 15-07-2021 22:39
עפר לרגליך ... סמוטריץ מייצג את הזהות היהודית בארץ ישראל.. המלחמה שלנו היא על הזהות היהודית.. מלחמה כלכך עמוקה ... מה שקרה לביבי עם המשפט וכל התקשורת המגוייסת להפיל ממשלת ימין אמיתית עם ערכים יהודים זה כלום עד כמה שזה באמת עמוק עד הפרטי פרטים.. ביבי הוא לא העניין אלה מי שעומד מאחוריו... השמאל בריון אלים שכל מי שעומד נגדו הוא מסכן את עצמו.. היום במיוחד עם הממשלה הנוכחית אי אפשר לאמור שזוג אבות זה לא נורמאלי ופסול. שמצעד דגלים זה פסול..שאי אפשר לסמוך על ערבים.. בעצם כל מה שלא הולך בקו ישר עם התורה.. ... המערב מרחק שנות אור מהתורה.. שם יש הרבה עצבות ושנאה ועקמומיות שאין לתאר ואת זה השמאל מנסים להחדיר לתודעה .. כך היה בדור הפלגה שרצו לעשות מגדל שמגיע לשמימה ולומר זה הארץ שלנו ושהוא ישאר בשמים. חס וחלילה. וכמו דור המבול שמה שעשו שם בין היתר משכב זכור .. דרך אגב הדגל שלהם צבעי הקשת מבטא יפה מאוד את דור המבול. בנוסף בספר המידות של רבי נחמן כתוב על מידת גאווה שהיא מולידה משכב זכור ה' ירחם. יש משיכה להרבה דברים שהם אסורים וזה העבודה של הבן אדם בעולמו. או שאתה שומר תורה ומצוות או שאתה נגד. הרפורמים הם מהרסייך ומחריבייך.. נכון יש תמימים שצריכים לחזור בתשובה אבל אלה שהתחברו עם הקליפה וחיזקו אותה ומכוח זה הם רוצים למחוק כל סממן יהודי בארץ .. 7 מכל 10 יהודים רפורמים בדרום אמריקה מתבולל.. שתבינו מה הולך פה. סמוטריץ גם אם אתה מדבר בצורה שלא נעים לשמוע זה האמת. וכל השאר זה שקר. וזה גם קשה לשמוע מכיוון שפסלתי דעות של השמאל הליברלי שחושב שזה אמת.. אז בואו אני יאמר לכם משהו חשוב. הארץ של ה' ועכשיו הכל נראה הפקר חס ושלום. אבל שבעל הבית יראה שהוא נוכח . סמוטריץ וחבריו יקבלו מדליה. מכיוון שהיו בצד הנכון. יום טוב
. יש ספר...
אמיר | 15-07-2021 23:44
. יש ספר המדות של רבי נחמן...
נהניתי
עמדין | 15-07-2021 23:13
דברי טעם,תודה רבה,מה זה ספר המדות?שמעתי על הרבה ספרי ברסלב לא שמעתי על ספר זה,
20
פוסט ציוני - לא מקבלים את ההבלים שלכם
אסף | 15-07-2021 22:59
״רוב האנשים הדתיים, כולל רבנים ורבות, לא מתגעגעים בהכרח לבית המקדש ועבודתו״ - אין דבר כזה רבה. אני שמעתי רק על אמורא רבא זצ״ל. אנחנו יהודים מאמינים, מתפללים לפחות ג׳ פעמים ביום שיבנה בית המקדש במהרה בימינו, לא בית מקדש צמחוני טבעוני - אלא למנגל קורבנות לכהנים לחדש ימינו כקדם. אנחנו במלחמה דתית ולאומית וטריטוריאלית ותרבותית וגרעינית יהודים נגד ערבים, יהודים נגד מתיוונים. אנחנו נלחמים בעמלק. הבא להורגך השקם להורגו לא תחונם לעשות נעכבה בשונאים
21
לפי הכתבות לאחרונה...
ליאת | 15-07-2021 23:17
לפי הכתבות לאחרונה נראה שסרוגים ממומנים מהקרן החדשה...
מימון
עמדין | 15-07-2021 23:42
ליאת,הרב ליאור רמז את זה על אתר מתחרה שנחשב יותר דתי מסרוגים קל וחומר אתר זה
22
עצוב מאוד!!!
עצוב | 16-07-2021 0:20
זה כמו לאמר שהיהודים הפכו את הנאצים לרוצחים בעל כרחם. נפתלי בנט ואיילת שקד הם אלו שהתרחקו אלפי שנות אור מהמחנה הלאומי ולא השאירו לציבור הימני - אמוני כתובת אחרת חוץ מסמוטריץ'
23
אתה במרצ מה אתה כותב פה
אני | 16-07-2021 1:31
את מי זה אמור לעניין
לא הבנתי
עמדין | 16-07-2021 2:20
להפך אם הוא במרץ אז מקומו הטבעי באתר סרוגים,מה כבר שכחת מבנט ושקד?
24
אני כל חיי...
בינימין בן אביב | 16-07-2021 5:43
אני כל חיי הצבעתי למחל ואחרי שהבנתי שהדמוקרטיה בישראל היא רעל הזורם בנחלים ובנהרות מהם אנו שותים ועולה חדש מרוסיה יכול להגיע לישראל עם תוכנת שפוטין הכין לו ועולה מארצות הברית שמכיר בברית החדשה חושב שלשים כיפה על ראשו ולשקר בלי חשבון עם שלם אלו דברים שדרגתם הפלילית היא פשע כנגד היהדות,ולכן החלטתי שהתשובה לכל הסכום ומורה שמתרחש בימינו אני החילוני בוחר בבצלאל סמוטריץ כמנהיג של כל מי שהוא ימני אוהב ישראל ויחד עם איתמר בן גביר שילחו בבחירות הבאות כ-30 מנדטים ויקימו ממשלה שתוציא את מפלגות מרץ ומפלגות הערבים אל מחוץ לחוק,וזה יהווה פתרון מוחץ למעשיו של נפתלי בנט.
שני משתמטים משירות...
תבדוק טוב קודם | 16-07-2021 9:11
שני משתמטים משירות בצבא אוכלי חינם
25
שמע אדון דבוש...
נהג מונית | 16-07-2021 8:15
שמע אדון דבוש , הבנאדם הזה היה 4 חודש שר תחבורה ובזמן הזה הוריד לנו את ההכנסה ב30% ,אף אחד לא היה מסכים שיפגעו בפרנסתו כשהכל רק עולה . יש רק סיבה אחת שעשה זאת , אנחנו לא בצבע הנכון . ה' ישלם לו ולסובבים אותו , כמו שנאמר אבות אכלו בוסר ושיני בנים תכהנה ה' לא ינוח אדון סמוטריץ' עד שתקבל עונש אכזרי ביותר.
מסכימה איתך יבוא...
צודק במוטרחץ ייענש מהשם | 16-07-2021 9:10
מסכימה איתך יבוא על עונשו עוכר ישראל סמוטרית הסמרטוטית אמן
26
בגללו כל הציונות...
נהג מונית | 16-07-2021 8:16
בגללו כל הציונות תתרסק .
27
סמוטרית נגזר מהמלה...
איש מלא שנאה סמוטרית הסמרטוטית | 16-07-2021 9:00
סמוטרית נגזר מהמלה סמרטוטית וכך הוא מסריח כמו סמרטוט הסמוטרית אצלי הוא כמו השטיחון לניגוב נעליים
28
כתבה רדודה ומבטאת...
אליהו1 | 16-07-2021 9:22
כתבה רדודה ומבטאת בלבול בהבנה מה זאת מדינת ישראל שקמה בפעם השלישית אחרי 2000 שנות גלות באופן פלאי ונהפכה תוך זמן קצר למדינה בעלת השפעה עולמית בכל תחומי החיים. בלבול מה היעוד של המדינה הזו להנחלת הצדק והמוסר ותקווה לאנושות כולה שחיה היום מהיאוש ש'רק החזק שורד'. הקמת מדינת ישראל מבטאת הכי חזק שיש צדק מובנה בהסטוריה. הקמת ממשלת בנט מבטאת רמיסת היושרה והצדק הבסיסי ביותר שדרוש לחברה כדי שלא תקרוס לתוך עולם החרדות וההשרדות האכזרית של 'כל דאלים גבר'.
29
אבי דאבוש אתה...
עמוס דעדוש | 16-07-2021 11:04
אבי דאבוש אתה בושה לעדה הטריפולטאית. יש בך אפס ציונות אפס מסורת וטפס כבוד ליהדות. אתה מתחבר לשמאל שזרק את אבותיך למעברות ודחק אותם לשולי החברה, חבורה של צבועים שרוממות השוויון בגרונם ושיא הגזעמות שליבם.
30
דבוש - ראשי תיבות דובר שטויות
אביחי | 18-07-2021 10:50
דבריו של דבוש ריקים מתוכן ומעובדות ומביעים רק שנאה יוקדת לדבר שהוא מרגיש שהוא אמיתי ממנו ומחבורתו. רבנים למען זכויות אדם - עוד גוף שמאלני קיצוני המתיימר לדבר בשם תורת ישראל. מושחתים נמאסתם
31
עדיפה מדינה לבנטינית...
אליה | 21-07-2021 12:40
עדיפה מדינה לבנטינית מאשר סמורטינית