אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ דחה את העתירה נגד ממשלת החילופים

8 שופטי בג"צ אישר את החוק שהמציא את ממשלת החילופים ומוסד ראש הממשלה החלופי, וזאת לאור העובדה שרוב השינויים נעשו בכנסת הקודמת. השופט מלצר היה בדעת יחיד

בג"צ דחה את העתירה נגד ממשלת החילופים
  (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)

בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ, דחה היום ברוב של 8 נגד 1 את העתירה של התנועה לאיכות השלטון נגד התיקון לחוק יסוד הממשלה, שהמציא את מוסד ממשלת החילופים וראש הממשלה החלופי.

תשעת שופטי ההרכב היו: הנשיאה חיות, המשנה לנשיאה (בדימ') מלצר, והשופטים: הנדל, הנדל, עמית, סולברג, ברק-ארז, ברון, קרא ומינץ. שמונת שופטים קבעו כי יש לדחות את העתירה מול דעתו של מלצר, שביקש לקבל את העתירה ולקבוע כי שינויי שלטון ייעשו רק לאחר הבחירות הבאות.

עוד באותו נושא

10 מול 1: בג"צ החליט לא לפסול את חוק הלאום


5

עו"ד אליעד שרגא (צילום/ סרוגים)

העתירה הוגשה נגד שלושה סעיפים עיקריים:

(1) ההוראה הקובעת כי במסגרת הבעת אי-אמון בממשלת חילופים, לא יוכלו ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי לעמוד בראשות הממשלה האחרת

(2) הוראת שעה הקובעת כי בתקופת כהונתה של הכנסת ה-23 לא ניתן יהיה לשנות את מרבית הוראות תיקון מס' 8 אלא ברוב של 70 חברי כנסת

(3) הקביעה כי הוראות התיקון ייכנסו לתוקף באופן מיידי כבר בתקופת כהונתה של הכנסת ה-23.

דעת הרוב – שינויים חוקתיים יחולו מיד

אשר לסוגיה הראשונה – שופטי ההרכב קבעו כי עצם צמצום האפשרות להביע אי אמון בממשלה במסגרת ממשלת חילופים אינה מצדיקה התערבות שיפוטית, לא מכוח דוקטרינת השימוש לרעה בסמכות המכוננת (ראו לאחרונה בעניין התקציב), ולא מכוח דוקטרינת התיקון החוקתי שאינו חוקתי (אשר טרם הוכרה בשיטתנו המשפטית ונדונה אך לאחרונה בעניין חוק יסוד: הלאום). זאת, בין היתר, בשים לב למגבלות קודמות שהוטלו על האפשרות להביע אי אמון בממשלה ולכך שבידי הכנסת קיימים כלים נוספים לצורך פיקוח על הממשלה.

בכל הנוגע לסוגיה השנייה, כלל שופטי ההרכב עמדו על כך שעם התפזרות הכנסת ה-23 הפכה סוגיית שריון חלק מהוראות התיקון בהוראת שעה לתיאורטית, ומשכך התייתר הצורך להכריע בה.

ביחס לסוגיה השלישית נחלקו עמדות השופטים: דעת הרוב סברה כי במקרה דנן לא נפל פגם בכך שתיקון מס' 8 הוחל באופן מידי כבר בתקופת כהונתה של הכנסת ה-23. מרבית שופטי ההרכב ציינו כי סוגיה זו הפכה גם היא לתיאורטית עם התפזרות הכנסת ה-23; וכי גם לגופם של דברים אין ככלל פסול בכך שתיקונים חוקתיים ייכנסו לתוקף מיד עם חקיקתם; וזוהי גם הפרקטיקה הנוהגת בשיטתנו מקדמת דנא.

מלצר – שינויים רק מהכנסת הבאה

המשנה לנשיאה (בדימ') מלצר סבר, בדעת יחיד, כי שינוי הכללים החוקתיים ביחס לאופן הרכבת הממשלה ולהבעת אי-אמון בה לאחר הבחירות ובטרם הורכבה הממשלה,  עולה כדי שינוי כללי המשחק תוך כדי המשחק. לגישתו, הפרקטיקה החוקתית הקיימת מצביעה על כך ששינויים משטריים משמעותיים חוקקו באופן פרוספקטיבי והוחלו רק ביחס לכנסת הבאה, וחריגה מפרקטיקה זו עשויה להוות "שימוש לרעה בסמכות המכוננת".

עם זאת, סבר המשנה לנשיאה (בדימ') מלצר כי הוצג על-ידי משיבי המדינה צידוק (חלקי) להחלת הוראות תיקון מס' 8 באופן רטרואקטיבי, ולפיכך יש לדחות את העתירות. זאת, לגישתו, בכפוף "להתראת בטלות מרוככת" לפיה אם יערכו בעתיד שינויים משטריים משמעותיים, כמו אלה שעמדו לפנינו בעתירות, אשר יוחלו באופן מיידי, להבדיל מתחולה שלהם לאחר הבחירות לכנסת העוקבת – ייתכן כי נפקותם של שינויים אלה תהיה בטלות.

התנועה לאיכות השלטון: חוקי יסוד הפכו לפלסטלינה

בעקבות דחיית העתירה נמסר מהתנועה לאיכות השלטון: "על אף שהעתירה נדחית, די לקרוא את הדברים שכותבים השופטים על מנת להבין את גודל המשבר המשטרי שאליו הוביל אותנו התיקון חסר האחריות של הממשלה הקודמת, שהפכה את חוקי היסוד של מדינת ישראל לפסטלינה הניתנת לשינוי לפי צרכי השעה הפרסונליים, וגרמו נזק אדיר לציבור הישראלי.

אנחנו שבים ומזכירים כי בימים אלו הממשלה המתהדרת בתואר "ממשלת השינוי" ממשיכה בדרכה הרעה של הממשלה הקודמת, ומוסיפה לעשות פלסתר מחוקי היסוד של מדינת ישראל, לערוך בהם תיקוני בזק ולהכפיף אותם לצרכים פוליטים רגעיים. אנו קוראים לממשלה ולחברי הכנסת בקואליציה לקרוא היטב את האמירות הנוקבות שבפסק הדין, ולבטל את ההסדר המביש ששינה בין לילה את שיטת המשטר שלנו הפך את הממשלה שלנו לממשלת שיתוק"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
הכול מכור הכל...
קולמן | 12-07-2021 15:50
הכול מכור הכל מושחת בגצ ושרגא הכל מחובר לקרן החדשה וקסטנר מפעל שפועל מתחת לראדר לשנות את מהות מדינת היהודים ולהפוך מדינה לכל אזרחייה הלכה לנו ארצנו עוברים כעת שואה שקטה עד אשר נמצא שוב בגולה בהרג
עדיין לא...
אורי | 12-07-2021 16:23
עדיין לא הישתנה אתה בן של זונה,וכדאי שתתחיל לקחת כדורים כי מאימא כזאת יוצאים רק זבל מהלך,וממזר אמרנו?כל הכדורים לא יעזרו לך עים זבל כמוך או כמו הנערת ליווי שיש אצלך בבית,אז תגיע נעשה משהו להרדים זבל כמוך לתמיד,
. 1...
רופא מחוזי | 12-07-2021 16:02
. 1 כחול ו 2 ורודים.
2
בית המשפט העליון...
אליהו1 | 12-07-2021 15:54
בית המשפט העליון לאי צדק, סניף של מר'ץ. אבל לא נורא הצבור מבין שאין שם צדק ויבא יום בע'ה והם לא יהיו שם. כי העם ידרוש אנשים ישרים טובים שהאמת נר לרגלם
. 2 כחולים...
רופא מחוזי | 12-07-2021 16:03
. 2 כחולים ו 1 ורוד
3
אורי.אתה.בן.זנונים.שאינך יודע.מי.הזריע.אותך.בטח.אחמד ...
אפי | 13-07-2021 10:41
אורי.אתה.בן.זנונים.שאינך יודע.מי.הזריע.אותך.בטח.אחמד
4
ראש.ממשלה.נוכל..רמאי.גנב..לא.מתאים.צריך.ללמד.בבית.הספר.כדי.להצליח.צריך.להיות.שקרן.נוכל.גנב..זו.הדרך.להצלחה ...
דור | 13-07-2021 10:45
ראש.ממשלה.נוכל..רמאי.גנב..לא.מתאים.צריך.ללמד.בבית.הספר.כדי.להצליח.צריך.להיות.שקרן.נוכל.גנב..זו.הדרך.להצלחה
5
בגץ יכשיר כל...
יצחק | 14-07-2021 11:14
בגץ יכשיר כל שרץ בכדי שכסאות השופטים לא יפגעו. צדק צדק תרדוף מבחינתם זו ססמא וכל השאר היסטוריה