אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | למה ה' עשה לנו סיבוב?

מדוע הקב"ה מוביל את עם ישראל דרך ארצות זרות, עליהם הוא אומר בפירוש שלא יהיו שייכים להם? ומה הקשר האקטואלי? הרב יששכר היימן בסרטון קצרצר לפרשת השבוע

צפו: קצר על הפרשה | למה ה' עשה לנו סיבוב?
  (צילום: אור יזרעאלי)

פרשת חוקת: בעקבות חטא המרגלים עם ישראל מסתובב במדבר ארבעים שנה, בסופם הוא מחפש את הדרך להיכנס לארץ ישראל, כידוע.

מסופר בפרשתנו שהם מגיעים לגבול האדומי, אך אדום יוצאים עם צבא ולכן הם מקיפים את אדום ועוברים לעמון ומואב שטיהרו בסיחון, כובשים את ארץ סיחון, ומשם נכנסים לארץ ישראל, והדברים ידועים, אך יש נתון שבדרך כלל לא חושבים עליו, עם השלכות כבירות אלינו היום במדינת ישראל.

עוד באותו נושא

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת חוקת תשפ"א

 

כשעם ישראל מסתובב במדבר הוא לא הולך לאן שהוא רוצה, איך שבא לו, אלא ענני הכבוד מובילים את העם מפה לשם, ארבעים ושמונה מסעות.

אם כן, ברור שעם ישראל מנסה לעבור באדום כי ענני הכבוד הובילו אותו לנסות לחצות את השטח האדומי.

למה? הרי הקב"ה אומר למשה "אל תתגרו בם, כי לא אתן לכם מארצם עד מדרך כף רגל, כי ירושה לעשו נתתי את הר שעיר", זה לא בשבילם, אם כן למה הוא הוביל אותם עם ענני הכבוד פנימה? למה צריך את ניסיון הסרק הזה? מה ה' מלמד אותנו דרכו?

יש פה שיעור מאוד גדול לעם ישראל, עד ימינו אנו…

לפני שעם ישראל נכנס לארצו, לפני שהוא כובש את כל העמים שחיו כאן, אומר הקב"ה לעם ישראל: "יצב גבולות עמים", לכל עם בגלובוס יש את השטח שלו. ארץ ישראל שלכם, אבל קודם אני מוביל אתכם לאדום, ואתם תיתקעו ותחזרו אחורה, כדי להראות לכם שכל מקום שלא שלכם – הוא לא שלכם, ולכן אל תגעו בו. ורק אחרי שהבנתם את העניין הזה ניתן להיכנס לארץ ישראל.

השיעור הזה חשוב ביותר כי הוא מלמד אותנו על הקשר שלנו לארץ שלנו! בדיוק באותה מידה שאדום שייכת לאדומים ואפילו ענני הכבוד נסוגים מפני הצבא האדומי, באותה מידה ארץ ישראל היא שלנו.

מאז הבטחת הארץ לאברהם אבינו והביצוע של יהושע, עד ימינו, כבר יותר משלושת אלפים שנה, ארץ ישראל היא שלנו, ומבחינה לאומית אין לעמים אחרים מה לחפש פה בארץ ישראל, כשחטאנו וגלינו מארצנו אומות העולם שלטו פה בצורה זמנית, אבל כשהסתיים העונש, וה' החליט להחזיר אותנו לארצנו – היא שלנו בלבד, וכמו שלנו אין מה לחפש אצל האדומים כך לעמים ישמעאליים אין מה לחפש אצלנו, לכל עם יש את השטח שלו בעולם, בצורה מסודרת ומדוקדקת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
כמה טוב שיש...
פיכסה מורכבות | 18-06-2021 11:02
כמה טוב שיש כוח תבוני מתכנן, מארגן, עם נרטיב מסודר, שעוטף את קיום האדם מבחוץ. כל כך נוח להשאר עם סיפור פשוט שמסביר הכל. ילדותי, נאיבי ופשוט.
2
הקשר לארץ ישראל אינו נבנה מהיסק אגבי שכזה
משה אהרון | 18-06-2021 14:51
הסיבה הפוכה. להראות שכשם שיש הבטחה לנו. הארצות מסביב הובטחו לאחרים ועלינו ללמוד לכבד זאת
3
לא רק העם נוסה בניסיונות ...
משה אהרון | 18-06-2021 14:52
עשר ניסיונותיו של משה (משה אהרון ) בסד. עשר ניסיונותיו של משה =================== כשם שאב המון גויים - אברהם , נוסה בעשר ניסיונות כך גם נוסה הרועה הנאמן לבית ישראל. וכך כשם שאברהם לא עמד בהצלחה מלאה בניסיון העשירי והאחרון. שהרים יד לשחוט את בנו. שאם היה אך מטיח הסכין באדמה וזועק : אני יודע שאינך מתכוון ..... עשית הכל ועד לרגע זה ואת המאכלת אני תוקע או נועץ באדמה. ואזי לא מלאך היה קורא לו נשמיים . אלא הקבה בכבודו ובעצמו היה יורד אליו עם מתנת נצח :עם בית המקדש מהשמיים . וכך ההיסטוריה של האנושות כל כולה הייתה נראית אחרת . כך גם משה בניסיון העשירי והאחרון במי מריבה. כבר לא עמד לו כוחו כאדם . המטה שבידו שהורגל להטיות ולחבטות . הכה שוב במקום למלא את בשורתו החדשה. בשורת הכניסה לארץ. וכך בלי מטה ראוי מכוייל לארץ לא זכה להיכנס לארץ משה אהרון