ביקורת סרטים: "ללא מעצורים" • גם ראסל קרואו מתעצבן בכביש

אחרי שתראו את הסרט החדש של ראסל קרואו, "ללא מעצורים", תחשבו פעמיים כשתרצו לצפור בכביש. הסרט מגולל את עלילת המרדף של קרואו אחרי מי שהצליחה לעצבן אותו, רק בגלל צפירה

ביקורת: "ללא מעצורים" • ראסל קרואו מתעצבן בכביש
  (צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

אחרי יותר מעשרים שנים בתעשייה, ואוסקר אחד על המדף, נראה כי ראסל קרואו מעדיף בשלב הזה בקריירה שלו ליהנות ולא לדפוק יותר מדי חשבון. סרטו החדש, "ללא מעצורים", מהווה הוכחה חותכת לכך.

עוד באותו נושא

ביקורת סרטים: "עוזרת אישית" • שתיקה רועמת

ראסל קרואו הוא אחד השחקנים הבודדים בהוליווד שמשקלם וממדי גופם מסוקרים ומעסיקים באופן תדיר את מדורי הרכילות, ולרוב לא לחיוב. פעם הוא עם זקן מרושל ולוק מוזנח, ופעם אחרת הוא עם עודף משקל קיצוני. בעשור הקודם, בזמן שהצטלם ל"רובין הוד", נאלץ במאי הסרט להחליף בזמן הצילומים את מי שגילמה את מושא אהבתו לשחקנית בוגרת יותר, מאחר והראשונה נראתה לידו ילדה, מה שגרם לסצינות האהבה שלהם להראות מגוחכות וקריפיות.

ב"ללא מעצורים" קרואו מגלם איש קשה יום ופגוע שהחיים התאכזרו אליו. ממדי גופו, שכאמור סוקרו לרעה בשנים האחרונות, תורמים לדמותו ומעניקים לו את אחד הלוקים המלחיצים ביותר על המסך. כמה מלחיצים? האמינו לי שלא תרצו להתעסק איתו על הכביש, או בכלל. מבלי לספיילר יותר מדי, סצינת הפתיחה של הסרט מתחילה על 100 קמ"ש ומשם הסרט רק לוחץ עוד ועוד על דוושת הגז במשך כל 90 הדקות שלו. התוצאה – אחד מסרטי המתח והאקשן האפקטיביים של השנה.

ללא מעצורים

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

קרואו מגלם אדם מעורער ולא יציב נפשית שהחיים התאכזרו אליו, והוא נוהג לו במכוניתו על הכביש. גם לרייצ'ל (אותה מגלמת קארן פיסטוריוס) החיים לא חייכו יותר מדי, היא בעיצומו של הליך גירושים מעיק, מצבה הפיננסי דוחק, והלקוחה שלה מפטרת אותה בטלפון בגלל שאיחרה לה. ועם כל המטען הזה היא ממהרת לשים את בנה (גבריאל בייטמן) בבית הספר. העניינים מתחילים להידרדר לאחר שרייצ'ל מוצאת את עצמה תקועה על הכביש ובתגובה צופרת בחוזקה ובחמת זעם לאדם שמולה – כן, ניחשתם נכון במי מדובר.ללא מעצורים ראסל קרואו

(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

באותה צפירה ארורה רייצ'ל לא יודעת שהיא פתחה על עצמה את שערי הגיהנום. לאחר שהיא מבינה לאן היא נקלעה, היא מוצאת את עצמה במרדף חסר רחמים. היא לכודה על ידי הנהג המטורלל שלנו, שמבחינתו יעשה את הכול כדי להרוס לה את החיים.

קשה להרחיב יותר מדי על ההמשך מבלי לספיילר, אך המודל שעליו נשען "ללא מעצורים" זהה מאוד לסרטים "קחי אותי לגיהנום", "לעולם אל תשחקו עם זרים" ו"לא לנשום". בכולם הדמות הראשית נרדפת ונלכדת ע"י דמון כלשהוא ובכולם, כולל ב"ללא מעצורים", יש שלושה מוטיבים מרכזיים שהופכים את התוצר לתענוג אמיתי: מתח מורט עצבים, נגיעות ביזאר והומור שחור וסרקסטי.

קארן פיסטוריוס ללא מעצורים

רייצ'ל (צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

הסרט ריאליסטי מתמיד, כי נושא הזעם בכבישים מקורי מאוד ולא מטופל מספיק בקולנוע. נדמה כי אין אחד שלא יוכלו להזדהות עם הסוגיה המחרפנת הזו. נסיעה שלמה ברחובות תל אביב, או בכלל, בכבישי ארצנו, תספק לכם את מנת הזעם היומית.

קרואו ופיסטוריריוס מעניקים תצוגת משחק סימביוטית, קצבית ומותחת. נראה שקרואו מתענג על כל רגע בתפקיד המטורלל ונהנה לגלם את החתול הרע. ראוי גם לציין לטובה את אורך הזמן של הסרט, 90 דקות אפקטיביות שמנוצלות עד תום. רבע שעה יותר הייתה סתם מורחת את הסרט יתר על המידה. הסרט קולח ומכיל טוויסטים נהדרים.

המסר: אנחנו לא יודעים יודעים מה הנהג שלידכם עבר באותו יום, כדאי להיות יותר סבלניים על הכביש ופחות שיפוטיים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מהטריילר נראה שלקחו את זה פי 100 יותר מדי
יקיר | 02-06-2021 10:35
סרט על עצבים בכביש זה מעולה, אבל סרט על פסיכופט שמתעלל ככה זה לא בריא לנפש
2
אסור להקרין סרטים...
אליהו | 19-07-2021 6:48
אסור להקרין סרטים כאלו,צריך להחזיר את הצנזורה .זה עלול להיות מודל לחיקוי