אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: לוחמני גולני "שוכבים על הגדר"

בר"ח סיוון תשכ"ז, יצא גדוד 12 של גולני לכבוש את תל פאחר. שני לוחמים דוד שירזי ויעקב חודרה נשכבו על הגדר הלוחמים מטפסים על גבם מדלגים על גבם ומסתערים על התל

היום בהיסטוריה: לוחמני גולני "שוכבים על הגדר"
  (צילום: מיכה מן, אוסף התצלומים הלאומי)

היום בהיסטוריה: לוחמני גולני "שוכבים על הגדר" בכיבוש תל פאחר

עם חתימת הפסקת האש לאחר מלחמת העצמאות הסורים המשיכו את האש, במשך 18 השנים הבאות הפגיזו הסורים כמעט מדי מהמוצבים נוקייב, תאופיק, תל פאחר, תל עזזיאת, את הישובים  למרגלות הרמה הסורי. עין גב, האון, תל קציר גדות, דן. הפכו לשמות מוכרים בכל בית.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: כ"ט באייר – יום שחרור חברון ובית לחם

בא' סיוון תשכ"ז ביום החמישי למלחמה יצאה חטיבת גולני בתגבור פלוגת טנקים לכבוש את המוצבים ששלטו על יישובי הצפון ומשם להבקיע לרמה כולה. העלייה לרמה התאפשרה במספר קטן של צירים עיקריים, ומערך המוצבים שתל פאחר היה חלק מהם, שלט באופן מוחלט על ציר העלייה הצפוני ביותר.

נשכבים על הגדר בתל פאחר

גדוד 12 בפיקודו של רס"ן מוסא קליין יועד לכבוש את תל פאחר. בתל היו מצדיות רבות ורשת של תעלות קשר ובונקרים, חלק מהתעלות עמוקות ומחופות בבטון ובעפר. התל היה מוקף מכל עבר בשלוש רצועות של גדרות תיל.

כשהתקדמו הכוחות אל התל נפתחה עליהם אש מהמוצבים והמפקדים החליטו לתקוף מהחזית. הלוחמים הגיעו לגדות התיל ולא מצליחים לחתוך אותם האש מתגברת. שני לוחמים דוד שירזי ויעקב חודרה נשכבים על הגדר הלוחמים מטפסים על גבם מדלגים על גבם ומסתערים על התל. חודרה חבול מתרומם ומצטרף לחבריו שירזי מתאושש קצת אחריו מסתער יחד עם כולם ועל התל כשיזדקף לירות מהמא"ג יהרג. לאחר מותו יזכה בעיטור הגבוה ביותר עיטור הגבורה. בתל נלחמו חיילי גולני בגבורה בקרבות פנים אל פנים. המג"ד מוסא קליין יהרג אף הוא.

גיבור ישראל דוד שירזי הי"ד

מאז קרב תל פאחר הפך הביטוי לשכב על הגדר למטבע לשון המבטא נאמנות ורעות ללא סייג. מספר ימים קודם לכן בחזית הדרומית בקרבות אום אל כתף שכב עזרא וישניא על הגדר ואפשר לחבריו לעבור עליו ולכבוש את המחתם.

ומהימים ההם לזמן הזה, כל הארץ חזית וכל אזרח לוחם אך תושבי הדרום כשירזי וחודרה שכבו על הגדר במשך שנים בשביל כולנו ובשם כולנו, עוטפי מדינת ישראל, וכולנו שוכבים על הגדר למען ירושלים תשובתינו נחושה נצח ירושלים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו