אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך מחלוקת 'מרכז' – הר המור הפילה את נתניהו?

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה ברגע האחרון לרתום את רבני ישיבות מרכז הרב והר המור להכשיר את המהלך של רע"מ, אבל היה חוסר בהיכרות עומק עם הפערים בין הצדדים ולכן המהלך נכשל

איך מחלוקת 'מרכז' - הר המור הפילה את נתניהו?
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

איפשהו בשנות ה-70 בואך 1982 – פינוי סיני וימית במסגרת הסכמי השלום עם מצרים התגבשה אצל הרב טאו, (אז עדיין ר"מ במרכז הרב) העמדה כי הדבר החשוב ביותר זה התודעה. תודעת העם היהודי היושב בציון, תודעה יהודית וציונית ברורה, חשובה אפילו יותר מאשר המאבק על הארץ.

תודעה מתוקנת – יהודית וציונית, טען הרב טאו, תביא גם את ארץ ישראל השלימה. סברה הגיונית באופן כללי, אבל יותר מזה היא גם הולמת כיוונים שנמצאים בתורת הרב קוק ובנו הרצי"ה.

עוד באותו נושא

שאל את הרב: רע"מ פסולים? תלוי מי שואל


14

מצד שני, אצל רבנים אחרים במרכז הרב, לא התגבשה עמדה שכזו והם גם לא אימצו אותה בעקבות הרב טאו. לדידם, האתגר הלאומי הראשי של העם היהודי בדורותנו היה ונשאר המאבק על ארץ ישראל.  למען האמת זו גם עמדה שעולה בפירוש מדברי הרב קוק ובנו. ומה לגבי התודעה של עם ישראל אצל אותם רבנים? לא חשוב שתהיה תודעה יהודית וציונית? ברור שזה חשוב! זה סופר סופר חשוב אבל זה לא סותר, זאת זירה נוספת של פעילות – אם נרצה, זה סמינרים, אם נרצה זה הפצת ספרים, זה הקמת גרעינים ובתים יהודיים, זה כן לפעול גם דרך משרדי הממשלה הרלוונטיים ועוד ועוד. אבל לגבי מדינת ישראל וממשלת ישראל, לדידם עיקר תפקידה הוא שמירה על עם ישראל בארצו לגבולותיה האידיאליים.

שתי העמדות האלה – בטחון פיזי מול בטחון רעיוני-אידאולוגי – הלכו והתפתחו הלכו והתגבשו עם השנים והאמת היא שהם רק חלק מהסיפור הגדול שהביא ב1997 לאותו פיצול של מרכז הרב לשתי ישיבות – 'מרכז הרב' ו'הר המור', ואחת מתוצאותיו החיוביות היא שכמות התלמידים בשתי הישיבות סה"כ הכפילה את עצמה.

לענייננו, בסופו של דבר, קיבלנו שתי הגדרות שונות של האויב הראשי: לדעת רבני מרכז הרב, הארץ היא העיקר ואם כך אז האויב הראשי הם בני ישמעאל הטוענים לבעלות על ארץ ישראל, אך לדעת רבני הר המור התודעה היא העיקר ואז האיום הראשי הוא אויב תודעתי.

את האויב התודעתי אי אפשר לחסל ברובים וטנקים, כדי לחדור אלינו הוא לא צריך לחצות גדר גבול הוא פשוט יושב ומחכה לנו ברשת, בסמרטפון וגם בתכניות של ארגוני שמאל שונים ומפלגות שמאל שונות, הוא חמקמק יותר, מסוכן יותר ומתוחכם יותר מהאויב הפיסי שיורה עלינו מעזה או מלבנון, ובשביל לעצור את האויב התודעתי הזה שווה אפילו לכרות ברית עם מפלגה ערבית.

העניין הוא שבעיני סמוטריץ', בן גביר ואנשי מרכז הרב לא בטוח בכלל שהאויב הזה קיים, לפחות לא בפרופורציות האלה. וממילא לשים את הראש בגיליוטינת רע"מ זה הדבר האחרון המתקבל על הדעת.

כשביבי רץ בדקה ה-90 לשכנע את הרב טאו להישען על רע"מ הוא לא הבין שזה לא יזיז את סמוטריץ' ובן גביר מילימטר, כשביבי חשב בדקה ה-91 שאם הרב טאו השתכנע אולי גם הרב דרוקמן ישתכנע זה כבר היה ברור שחוסר ההיכרות של ביבי ואנשיו את עומק ההבדל בין מרכז הרב להר המור, או בין אלה הרואים בפלסטינים את האויב הראשי לבין אלה הרואים את הפוסטמודרניזם את האויב הראשי, סוללת לו את הדרך המהירה אל האופוזיציה.

 

הרב ספי גלדצהלר, ראש בימ"ד הרוח הגדולה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
ידוע לכל קוראי...
מוטי | 09-05-2021 13:47
ידוע לכל קוראי עיתוני השבת שביבי איבד את המנדט בגלל ניואנסים בתוך המגזר החרדלי. אבל, זה לא מונע מביבי, ודאי שלא מסמוטריץ, להאשים דווקא את בנט בכישלון.
אני כבר למעלה מ-60 שנה מסתובב בעולם
איציק | 09-05-2021 16:15
הישיבות ובעיקר כתלמיד מרכז לפני עשרות שנים ומחובר עד היום. מעולם לא נתקלתי בשמו של הכותב הנל שכותב דברי הבל. זו הבעיה הגדולה של פרחי הכהונה - הרבנים הצעירים אצלינו שידם קלה להתימר להבין כמעט בכל דבר -ציבורי פוליטי וגם הלכתי לרוב. אחת התוצאות: רוב רבנינו נשארו ללא מפלגהכלומר נטולי השפעה.
לא יודע...
אברהם | 09-05-2021 15:09
לא יודע אם יש צדק מוחלט להאשים את בנו בכישלון, אבל יש קצת. לא להישען על ערבים זה מינימלי שבנט התחייב שהוא לא יעשה-אז זה שבנטמנסה לזרוק אחריות על סמוטריץ' זה סתם. הטענה שהמשא ומתן נכשל בגלל בנט קצת נכונה, כי סביר יודע שלבנט יש אופציה של ממשלת שמאל והוא מפחד מבחירות חמישיות אם היו לא היה אומר שמה שהכי חשוב לו זה שלא יהיה עוד בחירות-יש סיכוי שסער היה נכנס כי הוא היה נמחק בעוד בחירות.
2
צ
יהודי | 09-05-2021 14:05
איך השטחיות מחריבה את עולם הרוח והאמונה............
3
לכבוד הכותב הנכבד. לא...
אמיתי | 09-05-2021 14:24
לכבוד הכותב הנכבד. לא יודע בן כמה אתה. לדעתי בנימין נתניהו מכיר שיש הבדלים בין הרבנים. וקצת מצחיק לכתוב דברים מוחלטים בלי להביא עובדות. עובדה אחת אני יכול להעיד שלפני כ20 שנה בעודי נער- ראיתי את פמליית ראש הממשלה נכנסת באותו יום לבית הרב אברהם שפירא זצל וכן לביתו של יבדלא הרב טאו. (לא זוכר סביב לאיזו סוגיא פוליטית) כנראה כבר אז לפני הקמת הר המור- היה מי שהסביר לו שיש כאן שתי גישות שונות...
היה צריך להיוועץ בדתי שלו שמצלם מתחת לחצאיות
ספי | 09-05-2021 17:32
חבל שלא עשה זאת.
4
לדידם,האתגרהלאומיהראשי המאבקעל ארץ ישראל?
להד''ם. | 09-05-2021 14:26
פשוט לא נכון לכל מי שלמד איזה תקופה בישיבה והקשיב קצת לדבריהם
5
מי שהולך לישון...
לא חדש | 09-05-2021 14:35
מי שהולך לישון עם כלבים קם עם פשפשים
6
זה לא רק התודעה
אבי | 09-05-2021 14:40
זה בכלל היחס לדת ומדינה, ויהדותה של המדינה, ללא הזהות היהדות אין לנו תקומה, והזהות הזאת בסכנת עקירה ממשית היום
יהדות אורתודוקסית...
דיכוטומיה כוזבת | 10-05-2021 4:32
יהדות אורתודוקסית וצרכנות אינן שתי השקפות העולם היחידות שקיימות (אם אפשר בכלל לקרוא לצרכנות השקפת עולם). יש זרמים נוספים ביהדות, דתות אחרות, קוסמופוליטיות, ליברליזם, נטורליזם מתודולוגי, חילוניות (הכוונה לחילוניות אידאולוגית ולא לדתילוני כפי שתיארת, שמתנהג רוב הזמן כחילוני אבל מאמין בדת ולמעשה לא סגור על עצמו).
בתור חילוני, לדעתי טאו צודק
גג | 09-05-2021 18:54
הקרב על התודעה הוא הנכון והחשוב. כנער נחשפתי למעט מאוד תכנים מהיהדות, בבתי ספר ממלכתיים יש מעט נגיעה ליהדות. הציבור החילוני מונע הרבה מרצון לשפר את רמת החיים (לווא דווקא את איכות החיים). הרצון לפיתוח כלכלי של ישראל מכניס הרבה חברות שמפרסמות באופן בוטה מאוד. ישנה כניסה של תרבות רעה ושטחית - בעיקר מארהב. הנוער הולך אחריי זה. יש הרבה זיוף של היהדות, רבנים שהולכים ושמים כיפה על זמרים כמו עומר אדם או אייל גולן (שמנהלים אורח חיים הולל וחילוני למהדרין) ומידי פעם מתחבקים עם יקירי המגזר או מצטלמים בכותל. המסר שעובר לנוער הוא שאפשר להיות פריץ הולל, אחכ לצום בכיפור ולשוב לסורך. אני חושב שהציונות הדתית מגשימה את האידאל של הציונות מכיוון שיש בה אהבת הארץ, יהדות, צניעות ודרך ארץ. מקווה שרוב הציבור ילך בדרך זו.
7
הבעיה היא שהרב דרוקמן השתכנע...
יצחק | 09-05-2021 15:02
עובדה הוא נפגש עם עבאס....... סמוטריץ העמיד לו אולטימטום שהוא לא היה יכול לעמוד בפניו... השאר שטויות...
8
נראה לכם שכל...
םם | 09-05-2021 16:22
נראה לכם שכל זה מעניין את נתניהו-חוצפניהו? הוא מנסה לעשות הכי טוב שהוא יכול (טוב לאינטרסים שלו, הכוונה), ואם יצליח אז מה טוב. הוא לא מתחיל להבין לעומק מה בית המדרש חושב. גם ככה הוא משתמש וזורק.
9
המשותף הוא הפחדים וחוסר האמונה
יהודי | 09-05-2021 19:41
המשותף להר המור ולמרכז, כפי שהן מוצגות כאן, זה שהן מונעות מפחדים יותר מאשר מתקוות ומהפרדה ויצירת אויב יותר מאשר יצירת קשרים
10
תלמד את החומר לפני שאתה כותב!
מוישי | 09-05-2021 22:33
היציאה של הרב טאו ממרכז הרב היתה על רקע אחר. הוא עזב ולא הם התפצלו. גם היום מוסדות הרב טאו הם היחידים שטובים לעם ישראל. רק הוא יודע
11
ארץ ישראל בונה תודעה
סופי | 10-05-2021 17:03
פעם כתבתי ספר חשבתי שכך בונים תודעה, היום אני יודע שבשביל לבנות תודעה צריך מעשים ועולם של חומר שמקרין תודעה הרבה יותר מהגות מנותקת. לכן ההבחנה בין תודעה לארץ היא ממש דבילית. כמו כן, בנושא קרוב, אומרים שאין לעלות להר הבית עד שתבנה תודעת מקדש האמת היא שהעליה היא שבונה את התודעה.
12
מי שחושב שהעויילם סובב סביב מרכז הרב-הר המור
מפדלניק משופם | 11-05-2021 22:38
כותב כאלה תגובות הזויות.
13
איזה גיבובי שטויות,...
אביחי | 12-05-2021 21:10
איזה גיבובי שטויות, מי נתן לך לכתוב במקלדת, אם אינך מכיר את הגישות כדאי ללמוד אותן לעומק, הרב טאו שליטא הוא ענק רוחני שלא קם כמותו מאז הרציה, הרציה בעצמו ראה בו ממשיך והוא אמר זאת בכל הזדמנות, אפחד לא ניסה להכחיש זאת, הרב שפירא הוא ענק בהלכה, לא ראיתי ספר שלו בענייני מחשבה ואפחד לא העלה על דעתו שהוא יחליף את הרציה, לכן זה הזוי שזה נתון, הוא לא ישב בשיעורי הרציה ולמד את השקפתו לעומק, לא כמו הרב טאו ולא כמו שאר תלמידי החכמים שהיו בשיעוריו של הרציה, הרב טאו עזב את מרכז בגלל אסון שקרה לתלמידו וכשחזר מינו את הרב שפירא. לקבל חיבוק והערכה על משנתו ההלכתית מהרציה לא קשור להמשך משנתו הייחודית של הראיה, הרציה וכן הלאה... לא כל מי שתלמיד חכם מחבק, אומר שהמחובק מבין את משנתו. הרב טאו בהתנתקות סבר ואמר שאם יש דרך לעצור את האסון, אז זה נכון להיעשות, אבל לא היה פתרון... גם כאן, האסון הרוחני של הר הבית, כאילו עם אשמנותק מהקודש, אחדים ממנו יעלו, אז יפעל, הוא רעיון מגוחך, שאין בו כלום וגם כאן חייבים לומר ששיטתו של הרב טאו מובנת מאוד.... יש כאן תהליך בירורי ארוך שהרב טאו מזהה ואם אפשר למנוע אסון כמו הר הבית, נכון להיעשות, והלוואי שראש הממשלה נתניהו ימנע לעלות להר הקודש, עד שנעלה יחדיו עם כל אחינו בית ישראל ולא יחידים... בזה ה' אינו רוצה
14
תודה על המאמר המחכים ביותר!
מודה | 14-05-2021 12:26
יישר כוח