אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | מאיפה יהיה אוכל בשמיטה?

איך יהיה אוכל לציבור בשנת השמיטה? אומרת התורה שבשנה לפני כן, היבול יהיה פי שלוש. אבל מה קורה אם זה לא כך? השנה היה פי שלוש? על השאלה הזו עונה הרב יישכר היימן בסרטון קצרצר לפרשת השבוע. צפו:

צפו: קצר על הפרשה | מאיפה יהיה אוכל בשמיטה?
  (צילום: ענת הרמוני/ פלאש 90)

פרשות בהר- בחוקותי מפגישות אותנו עם עם ישראל שחי בארצו.

בפרשת בחוקותי כל התוכחה כל השפע והברכה זה לעם בארצו. פרשת בהר מצוות רבות עוסקות בקשר החקלאי והכלכלי בארצו, בבתי ערי חומה ודברים נוספים. כמובן מצוות היובל שנוהגת כשכל עם ישראל בארצו. ומה שחשוב היא מצוות השמיטה שתגיע אלינו בעוד כמה חדשים.

במצוות השמיטה, עם ישראל חי בארצו, יש פה מדינה יהודית, וצריך להאכיל אותה. אסור לעבוד בשדה. אז יש את הפסוקים המפורסמים בתורה: "וכי תאמרו מה נאכל בשנה השביעית", ממה יהיה אוכל בסופר? פירות וירקות? צריך להאכיל מדינה שלמה – אומרת התורה: "וציוויתי את ברכתי לכם בשנה השישית ועשתה לשלושת השנים". הקב"ה אומר אני אתן שפע. הכל יגדל פי שלוש. אני לא חושב שזה מה שקרה אצלנו השנה, בשנה השישית, שיש לנו יבול פי שלוש.

עוד באותו נושא

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת בהר בחוקותי תשפ"א

אומרת התורה "והארץ לא תימכר לצמיתות, כי לי הארץ". הארץ לא תימכר בצורה קבועה. ומה קורה עם מכירה זמנית? כל הפתרונות ההלכתיים, המגוונים והעשירים שעולם ההלכה יודע להציע היום: אוצר בית דין, יבול חו"ל, חממות, ערבה דרומית – כולם פתרונות סקטוריאליים, נקודתיים. אלו לא פתרונות שיכולים להאכיל מדינה שלמה. אין שום פתרון הלכתי שיכול להעניק אוכל ל-למעלה משישה מיליון היהודים במדינה לשנה שלמה. המענה היחיד רמוז בתורה: "והארץ לא תימכר לצמיתות", לא לצמיתות, אבל בצורה זמנית – היתר מכירה המפורסם. כן. רק היתר מכירה נותן מענה למדינה שלמה. לעם שלם.

לכן, מה שהתורה מצפה ממנו, כל עוד שאין את הברכה האלוקית של פי שלוש, אז האכלת המדינה תעשה על ידי היתר מכירה. ולמה? כי הוא פתרון לאומי ולא פתרון לקבוצה מסויימת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הרבי
נועם | 09-05-2021 6:13
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף
2
קונסטרוקציה בעייתית
משה אהרון | 10-05-2021 1:24
בסד. בעיניי קונסטרוקציה בעייתית. יש כאן הרכבה מאולצת בין מינו שאינו מינו. מה הקשר של השמיטה לאיסור מכירת הארץ .ואיך איסור זה מוליך למסקנה של מכירה זמנית כדי להשתמט משמיטה. אלא בעיניי קיימת קונסטרוקציה אחרת הגיונית יותר. אשר אני נותן לכם . אם אין הוא נותן לנו בשישית יבול משולש. לא מתקיים אשר אני נותן לכם [את הארץ]ואזי הארץ עדיין כביכול לא ניתנה לנו ורשאים אנו למוכרה זמנית . או אפילו לעבדה בשמיטה