אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שאל את הרב: רע"מ פסולים? תלוי מי שואל

נתניהו ואנשיו מעמידים סדר עדיפויות לפיו עדיפים ערבים על פני שמאלנים. מצידם זה בסדר, הם במאבק נחוש להשאיר אותו בשלטון על אף התנאים הקשים, כשיש רוב גדול בכנסת נגד זה. אבל למה רבנים נכנסים למשחק הזה?

שאל את הרב: רע"מ פסולים? תלוי מי שואל
  (צילום: דוד כהן/ פלאש 90)

המשחק הציני הבוטה שמשחקים נתניהו ואנשיו, בו יש אמת לשנייתה, אפילו לא לשעתה. הוא רע ופוגע בכל יחסי האמון בין החברה בישראל. וחבל שרבנים ואישי ציבור משחקים לפניו ולפני חלילו.

אם מנסור עבאס פסול לבוא גם בשעת הדחק בקואליציה – יהי כן, אם לא לא. אי אפשר לשכנע באותו ובמופתים שאסור בתכלית האיסור לשבת עם רע"מ, ולהזדעזע עמוקות מכך שבנט מעז להיפגש עם אותו יו"ר רע"מ ואז להגיד שמותר לשבת איתו בראשות נתניהו בגלל א', ב' ו- ג'..

עוד באותו נושא

מה דעתו של הרב אליהו על המכתב של הרב טאו?


35

אני סברתי כבר לפני שנה, שהתהליכים שעוברים ערביי ישראל אינם שונים מהתהלכים שעוברים באיחוד האמירויות, בחריין, ערב הסעודית וסודאן. תהליכים שיאמר לזכותו של נתניהו – שהוא קידם אותם, והפך את המשוואה שנירמול היחסים עם העולם הערבי קשור לפתרון הסוגיה הפלסטינית.

אבל גם היחס החשדני כלפיהם אותו מוביל סמוטריץ' הוא לגיטימי. בגלל הזהות הפלסטינית החצויה אצלם. בגלל התמיכה בטרור לאורך השנים. בגלל המון סיבות. החשדנות מובנת, ואין ערובה שזה לא יהיה תקדים מסוכן. אך צריך להיות דין אחד.  אם רע"מ פסולים – הם פסולים בכל תרחיש. אם הם ראויים לבוא בקהל, בשעת דחק כזו או אחת הם ראויים לכולם. אין הלכה שמכשירה "טריפות", שנוגעת רק לחלק מהיהודים.

הפערים בציונות הדתית

בעבר כבר חילקתי את הסיסמה של הציונות הדתית: עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל לגופים הפוליטיים, ובתי המדרש השונים. אז דובר על ההבדלים בין הרב רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ' ונפתלי בנט. כיום ישנם אותם שחקנים מלבד זה שהרב רפי התחלף בנועם – מפלגה מובהקת יותר בקשר שלה לרב טאו.

במשולש הזה של עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל – כל צד מחזיק את המוקד במשולש, עליו הוא שם דגש יותר. וכשיש התנגשות בין ערכים, זה הערך שגובר.

אצל סמוטריץ' ארץ ישראל גוברת. לכן הוא לא מוכן לשקול כרגע – אלא אם הלחצים יעזרו – הסתמכות על רע"מ. מבחינתו ארץ ישראל כי חשובה. ולכן הוא גם האגוז הקשה ביותר לפיצוח. כמובן שגם 2 הערכים השניים חשובים, אך מדובר במצב שצריך להכריע בין ערכים.

אצל הרב טאו, נועם – תורת ישראל תמיד גוברת. במאבק בגוש קטיף הם היו הכי פסיביים, בעוד במאבק על חוק הגיוס בקוליציית נתניהו והאחים בנט-לפיד, הם שברו את הכלים. ובפרשנות שלהם; גם גיוס נשים לצה"ל ויחס ללהט"בים, אלו הדברים שפוגעים בקדושת ישראל ובתורת ישראל. לכן; התורה קודמת לארץ. ולכן מבחינתם מרב מיכאלי ויאיר לפיד גרועים ממנסור עבאס.

אצל נפתלי בנט, העם קודם לארץ ולתורה. לכן הוא כעת קרוע. בין הפיוס עם השמאל, לצורך ייצוב המערכת, לבין ברית מחודשת עם מחנה הימין, שכרגע אחוז בידי נתניהו.

הוא מבין שבחירות חמישיות יכניסו את המדינה לסחרור, הוא מודע לנזק הערכי שנתניהו ואנשיו עושים ברמה הציבורית, שהמאבק שלהם הפך חזות הכל, לפני ערכי הימין, לפני כל ערך, והוא: שימת נתניהו בראש. הוא גם מבין שלולי סוגיית נתניהו, הפערים בין הימין והשמאל (מעבר לשוליים הרדיקליים), הם זניחים יחסית, ואפשר להתכנס לממשלה מתפקדת שמעניקה יציבות שלטונית. אם באמת הצדדים יתעלו לגודל השעה, ויהיה מנגנון פריטטי ששומר את בנט וסער עם יתרון שמראה את היחסי הכוחות בין הימין והשמאל בציבור.

מנגד הוא מבין את המחיר בבייס, את הניתוק האפשרי עם 30 המנדטים שהצביעו לנתניהו. הוא מבין שלא נתניהו ולא סמוטריץ', יתנו לדבר הזה לשקוע לכיוון פיוס. לכן המחיר גם כאן הוא גדול.

אבל הנזק הגדול ביותר, כפי שפתחתי את הטור, הוא נתניהו וסיעתו מוכנים להפוך כל אבן וכל נורמה. מה שמשרת את נתניהו הוא כרגע האמת. ישיבה עם ערבים כן או לא. לקיחת אחריות, טיפול בבג"צ, טיפול בטרור. חיבוק לבנט וסער. הכל מפוזיציה. נתניהו ואין בלתו. אנשים עושים את כל הטריקים והתרגילים. מפרים הבטחות שנחקקו בחוק. רומסים כל נורמה וכל דבר, בשם הישארותו בשלטון.

הרבנים ואישי הציבור רוקדים לפי האקורדים שמשמיעים נתניהו ואנשיו. עיניהם טחו מלראות את הנזק באמון הציבור שזה עושה. שהציבור שלאורך כל השנים סלד מהישענות על ערבים מבכר ערבים על פני אחיהם היהודיים. את הפתח הזה, בסולם העדפות, אתם הפעם פתחתם.

 

 

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
יש כאן חוסר הבנת הנקרא בסיסית במכתב הרב טאו
מד | 03-05-2021 11:25
בהבנת קדימויות, ביחס לרע''מ ועוד
2
קצת רצינות
קורא | 03-05-2021 11:27
הכתבה הזו מוטה באופן ברור לנטייתו של הכותב שמתייחס כאילו הוא מתבונן מבחוץ על הציונות הדתית וכאילו הוא מביע עמדה רק כלפי נתניהו. חוץ מזה שיש פה פשוט חוסר רצינות וזלזול בשכלם של הקוראים. אין פה העדפה של ערבים על פני יהודים, כי פשוט כרגע אין יהודים שיכולים לבנות קואליציה ללא ערבים. קשקושים מוחלטים לגבי עמדת הרב טאו שכאילו לא חשובה לו ארץ ישראל - אדרבא! חשוב לו שיישוב הארץ יהיה לאומי ולכן אין מקום למאבק פיזי של פרטים מהעם כנגד כוחות לאומיים כאשר המדינה החליטה לפגוע ביישוב הארץ. לכן בתחום הזה פנו יותר להסברה מאשר למאבק ניצי.
3
רבנים עושים תפקידם,לא נכנסים לשום משחק וריקוד
דח | 03-05-2021 11:29
איזה מין סגנון הוא זה?
4
רע"מ היא מפלגת האחים המוסלמים בישראל
דולי | 03-05-2021 11:30
רעמ והפלג הדרומי הם חלק מהאחים המוסלמים בישראל, נושא שישראל מאז ומעולם נכשלה בהבנה שלו. האינטרסים שלהם ארוכי טווח וכוללים צבירת כוח מצידם ואסלאמיזציה של ערביי ישראל וסיוע לחמאס ולהתערבות התורכית בארץ. חבל מאד שבמקום דיון רציני בסוגיה כל כך כבדה, הכל נמדד באינטרסים פוליטיים זולים וקצרי טווח
5
חוצפא יסגי ...
ח | 03-05-2021 11:59
חוצפא יסגי
6
יפה כתבת!
הכל סביב ביבי | 03-05-2021 12:19
ביבי בסדר, אבל לא חזות הכל. הערכים מעל האנשים
7
הכותב לא מפותח...
משה | 03-05-2021 12:20
הכותב לא מפותח כל כך. השמאל משחית את העם מבפנים. זו מלחמה שגבולות גזרותיה מטושטשים, ולכן זו מלחמה שהפילה חללים רבים שמרקיבים את החברה הישראלית. הורסים את הזהות היהודית. אבל המאבק מול הערבי הוא מאבק ברור בין שני עמים. כאן השפעת הערבי על הנוער היהודי פחותה בהרבה. מקווה שהכותב יבין
לך תחפש...
אורי | 03-05-2021 14:36
לך תחפש משהו אחר דביל מטומטם,שאתה פשוט חולה,אתה סתם דביל וחסר שכל,אימא שלך הלעיטה אותך בשטויות הללו,בטח פולנייה שמנה,ומכוערת,אז תמשיך ליסבול,ואת דעותיה של אימך תשאיר בבית,כביסה מלוכלכת תכבסו בבית,הבנתה דביל חולני,
... מי...
עוד דביל ... | 03-05-2021 13:53
... מי מחזיק את המדינה ? מי הרופאים פה ? מי המהנדסים פה ? מי המורים פה ? מי עומד בראש האוניברסיטאות? מי נמצא בחזית המדע ? ... שם יש רוב לשמאל ... זה שמרקיב את המדינה .... חה.. חה.. חה..
8
בנוגע להלכה שמכשירה...
יהודי | 03-05-2021 12:29
בנוגע להלכה שמכשירה טריפות לחלק מהיהודים...אז ראה מחלוקת אשכנזים ספרדים על בשר חלק
9
רדוד ...
רדוד | 03-05-2021 12:33
רדוד
10
אתם עיוורים?????!!!! אתם...
שלמה | 03-05-2021 13:34
אתם עיוורים?????!!!! אתם לא רואים מה קורה בארץ עם הערבים.חלם!!!!
11
עיניך טחו מלראות את ההשלכות של ממשלת שמאל
אבי | 03-05-2021 13:43
חבל
12
עוד פעם?
זאב | 04-05-2021 2:04
בה. כבר הסכמנו שאתה לא רוצה את נתניהו עוד לפני הבחירות. למה אתה כל פעם מכניס אנשים נוספים לסיר הזה, הפעם גם הרבנים לא בסדר. תעזוב הכל. תאמר: האדם הזה לא נראה לי. גם אם הוא יקבל 70 מנדטים וכולם יתמכו בו - אני נגדו.