אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך דווקא בהילולה של רבי שמעון, קרה אסון כה נורא?

בד בבד עם התפילות לשלום הפצועים והאבל הכבד על ההרוגים במירון, מתחילות לצוף השאלות: כיצד דווקא במאורע קדוש מעין זה קרה אסון כה נורא? מה עם 'בר יוחאי נמשחת אשריך' ו'אמרתם כל לחי רבי שמעון בר יוחאי'?

איך דווקא בהילולה של רבי שמעון, קרה אסון כה נורא?
  (צילום: דודי כהן/פלאש90)

האסון בהר מירון – קדושה אינה תעודת ביטוח

בד בבד עם התפילות לשלום הפצועים והאבל הכבד על ההרוגים במירון, מתחילות לצוף השאלות: כיצד דווקא במאורע קדוש מעין זה מתרחש אסון כה נורא? מה עם 'בר יוחאי נמשחת אשריך' ו'אמרתם כל לחי רבי שמעון בר יוחאי'?

התשובה נעוצה בהבנה בוגרת יותר של המושג 'השגחה אלוקית'. לצערנו, האסון במירון אינו הפעם הראשונה (וחלילה עלול להיות גם לא הפעם האחרונה) שבה מעמד קדוש מסתיים באסון. קדושה אינה תעודת ביטוח מאסונות. הסיבה שבגללה אנו מקיימים מצוות או עושים מעשים טובים איננה בגלל הבטחה ודאית לכך שחיינו בעולם הזה יהפכו להיות טובים יותר כאן ועכשיו (אף שפעמים רבות כך אכן מתרחש), אלא פשוט מפני שזהו הדבר הנכון לעשות מצד האמת הנצחית.

עוד באותו נושא

האסון במירון: כך נראו רגעי האימה, דקה אחר דקה. צפו


45

הרב יצחק יוסף על האסון במירון (צילום: "דר וסוחרת", באדיבות הרבנות הראשית לישראל)

בהתאם לזאת עשיית מעשה טוב אינה פוטרת מהתחשבות בחוקי הבטיחות של העולם הזה. ההבטחות שנכתבו בתורה כתגמול למעשים טובים, כדוגמת 'למען יאריכון ימיך' יש להבינן במשמעות העמוקה כחיבור לחיי הנצח, כפי שדורשים זאת חז"ל: "ליום שכולו ארוך". על מנת שהיום שכולו ארוך יתבטא גם בעולם הזה יש להתנהל בהתאם לחוקי הטבע שבו יצר ה' את עולמו: בטיחות, הערכת סיכונים, ראיית המכלול של כל הגורמים; או במילה אחת: ממלכתיות.

דרוש חשבון נפש עמוק

התקופה שלנו היא תקופה מובהקת לטיפוח אישיות שעושה דברים לשם שמיים מתוך שיקול דעת. כך גם היה בימי הקורונה שפגעה ללא הבחנה בין דת, לאום והתנהגות מוסרית ויצאנו ממנה מתוך הכוח שנתן הקב"ה לרופאים לרפא ולחסן; וכך באסון מירון.

הפקת הלקחים לאחר האסון אינה אמורה להביא להזיות אודות רמזי גימטריות על מספרי ההרוגים, חשבונות מיסטיים מדוע התרחש האסון, האשמות לא מבוססות מתוך סערת רגשות, או דרישה לביטול האירוע הטוב שלעצמו – אלא חשבון נפש עמוק כיצד לנהל אותו בעתיד באופן ראוי יותר, מתוך שיקול דעת ותבונה.

אורו של רשב"י ימשיך להאיר בעולם גם אחרי ל"ג בעומר תשפ"א. תפקידנו לדאוג לכך שהאור הזה יופיע ללא צללים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
הקבה כועס שעזבו את הר הבית והולכים למירון.
הקבה כועס | 02-05-2021 12:54
הקבה כועס שעזבו את הר הבית והולכים למירון. מצוות עלייה לרגל. הדלקת המנורה. הכל עבר למירון. המצאתם דת חדשה!!!
אתה חצוף...
מאיר, קרית ארבע חברון | 03-05-2021 5:15
אתה חצוף גדול ובושה וכלימה שאתר סרוגים העלה את תגובתך החצופה!!! דע לך, אדון לא ולא!!!! הקבה לא נעלם ולא יעלם מעולם!!!! הוא הזהחר בתורתנו הקדושה על השואה הנוראית אך יהודים רבים לא שעו לדבריו הקדושים של מלכנו, בוראנו ואלוקינו!!!! וגם לא לרבנים שהשהירו בתקופת השואה הנוראית לעלות לארץ ישראל!!! בושה וכלימה לאתר סרוגים שהתיר לפרסם את דבריך, כופר רשע ואכזרי!!!!!
איך אתה מדבר על הקדוש ברוך הוא
בושה וחרפה | 02-05-2021 18:32
עפר לפיך עוכר ישראל
/ תתבייש!!! ...
אני 2 | 02-05-2021 15:15
/ תתבייש!!! מי שמדבר על עונש הוא כנראה קהה רגש. נראה לך שלפני קום המדינה הבריטים ששלטו מ-1918 (סוף מלחמת העולם הראשונה) היו מאפשרים למליונים להגר לכאן. עוד קודם אנשים ברחו מהארץ בשל עוני רעב מוות ומגפות במלחמת העולם הראשונה. מספרים שסבא שלי זל מצפת הבטיח לדודי זל לבנות לו בית מכיכרות לחם כשתיגמר המלחמה.
הקבה אפשר...
עידן | 02-05-2021 14:54
הקבה אפשר את השואה והשואה זה עונש על הקהילות באירופה כולל החרדים שרצו להישאר בגולה.
הקבה נעדר...
לא ולא | 02-05-2021 13:17
הקבה נעדר מאז השואה. למעשה לא ברור אם הוא עדיין בין החיים, וגם אם הוא בין החיים לא ברור אם הוא מתפקד
2
האסון קרה בגלל...
תשובה | 02-05-2021 12:57
האסון קרה בגלל הפקרות
3
מי היה באמת רבי שמעון בר יוחאי ? איזו בורות,
ציון | 02-05-2021 13:06
רבי שמעון היה לוחם ידוע נגד הכובש הרומי, היה מקל גדול בכל הלכות השבת, והיה מתחלחל מהחרדים האנטי-ציונים שמחללים את מורשתו
4
איך קרה? לצערינו...
אבי קידר | 02-05-2021 14:04
איך קרה? לצערינו עם ישראל הולך שולל אחר מעשי גויים ומקיים כנגד רצונו הקבה. חגיגות לג בעומר זה חטא גדול רטה דברים יח'. האמינו בתנך דברי אלוקים חיים ולא בדברי חזל דברי אדם שלא הוסמכו על יג השם יתברך שמו.
וגם השומרונים...
יעל | 02-05-2021 20:59
וגם השומרונים כבר נשארו 800 איש מתוך 3 מיליון...
חבריך הקראים...
שלמה | 02-05-2021 18:58
חבריך הקראים כבר נעלמו מהעולם...
5
חומר למחשבה
חומר למחשבה | 02-05-2021 14:12
כל המנסה למצוא אשמים ואחראים לאירוע הנורא במירון, הוא בגדר קטן-אמונה... (וזאת בלשון המעטה!). המסר משמים הוא חד וברור: אנא הסירו את המילה הנוראה הזאת נאצים מהלקסיקון החרדי! זו מילה גסה! זה ניבול פה גמור! בעוון ניבול פה בחורי ישראל נופלים... זה חילול ה' נוראי!!! הרגלנו את הילדים הקטנים לצעוק נאצים באופן אוטומטי!!! האלימות זורמת בדמנו כסם מפעפע... למה שמידת הדין תחריש? למה שהרשבי הקדוש וכל פמליא דיליה לא ייטלו את חלקם (כמו באידרא רבא!?) רק כדי לעצור אותנו מהטירוף הזה של שנאת אחים. בזכות הזהר הקדוש עתידין ישראל להיגאל... אבל איך אפשר להיגאל אם השנאה אופפת אותנו? שנאה עצמית! ושנאת האחר! כל המוכיח את חברו בכעס, בזעם ואלימות, הוא פשוט אדם פגום מתוכו ומקולקל בפנימיותו. שלא לדבר על כך שתוכחתו לא מתקבלת כלל... (עיין חזל). יהי רצון שכל הטהורים שנעקדו על קידוש ה' במירון (כי בקרובי אקדש), יעמדו לפני שוכן מעונה שיערה עלינו רוח טהרה של אהבת ישראל ולימוד זכות על כל יהודי ויהודי באשר הוא שם. כל מה שכתוב כאן זה לא קיטרוג חו! והוא רחום יכפר עוון. רבי שמעון בר יוחאי הוא שמלמד אותנו בזהר הקדוש מה היא גלות השכינה. האסון קורה דוקא באיזור של מה שמכונה אהרן שתולדותיו עבדו בבית המקדש... האם אין הכותל המערבי שלא זזה ממנו שכינה תובע את עלבונו??? האם לא על זה הוא מה שאומר שלמה המלך מזה ומזה אל תנח ידך...
/ מסכימה...
אני 2 | 02-05-2021 15:26
/ מסכימה שיש חומר למחשבה ומסקנות. אבל אי אפשר לפטור מאחריות ומעונש כל מי שידו הייתה באירוע .עובדה שלאחר האסון במירון ב-1910 למינינם, בו נכחו קרובי משפחתי החסידים מצפת; הטילו אחריות על הגבאים : שאחראים היו לתיקון ושיפוץ המקום. מקום שהיה חורבה- לפי ההיסטוריה עד לשיפוץ של משפחת עבו מצפת והחגיגה הראשונה ב- 1833 למינינם.עובדה שלאחר מכן לא היו אסונות ואפילו אחי הובל אחר כבוד עם סבא לטקס החאלקה ב- 1950.
6
הקבה דחה מנחתו של קין
גכע | 02-05-2021 14:14
והמבין יבין
7
ללא מדינת הלכה...
אליהו | 02-05-2021 15:04
ללא מדינת הלכה , יהיו הרבה אסונות
. אין...
אלחנן | 02-05-2021 18:27
. אין דבר יותר רחוק מההלכה מאשר סגידה למתים. ובכלל כל תורת הנסתר היא תורת בעל ולא יהדות.
8
זה קרה בגלל...
שימי | 02-05-2021 15:21
זה קרה בגלל הרשעים מפוניבז
9
די לפולחן הקברים.
משה אהרון | 02-05-2021 18:53
התורה בכוונת מכוון העלימה קבריהם של מש ואהרון . זה עמוק בגיא וזה גבוהה בהור ההר שרגל אדם לא תגיעו אליהם. והנה בניגוד לכוונותיה אלה של התורה .פתחנו את תורת הפולחן של קברים ושכללנו את הדרישה למתים לכלל מאגר של ניסים.....
10
קשה קשה
משה אהרון | 02-05-2021 18:55
עד לג בעומר תלמידי רבי עקיבא מלג בעומר תלמידי שמעון בר יוחאי
11
ללכת להתפלל בקבר של מת זה עבודה זרה
משיחת אמת | 02-05-2021 22:12
אחד האלמנטים של היהדות בת זמנינו הוא לעלות ולציין קברי צדיקים. קדושת המוות היא בניגוד גמור ליהדות, וכל ההילולה הזו היא עבודה זרה
העם זקוק לעגל...
שמעיה. | 03-05-2021 5:51
העם זקוק לעגל זהב, לפסל, לעצם ממשי שיהפוך את הקדושה לארצית ומובנת. מציע לרבנות למכור להמוני ישראל ערכת קבר הכוללת עצם של קדוש ולבנה מחפירות הכותל. בטוח שזה יהיה רב מכר ויעשיר את הקופה המדולדלת של העסקונה.
12
הכל בגלל עגל...
זה הדבר | 03-05-2021 9:29
הכל בגלל עגל הזהב נתניהו
@לכל המאמינים יש...
אאלון שלו | 03-05-2021 17:46
@לכל המאמינים יש לי חדשה בשבילכם: אין השגחה גם אם יש אלוהים. בקושי השגיח על אדם וחווה אז על 8 מיליארד. אף אחד מאיתנו לא מעניין אותו, מהרב הגדול ביותר ועד האתאיסט המושבע. אין שכר ועונש אלוקי. רעיון מטומטם כסם להמונים. ומשהבנתןם תתחילו לדאוג לעצמכם ודבר לא בידי שמיים.
13
{ס} יח וְכֻפַּר בְּרִיתְכֶם אֶת-מָוֶת, וְח
משה אהרון | 03-05-2021 10:39
..והייתם למרמס (משה אהרון ) טז לָכֵן, כֹּה אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה, הִנְנִי יִסַּד בְּצִיּוֹן, אָבֶן; אֶבֶן בֹּחַן פִּנַּת יִקְרַת, מוּסָד מוּסָּד--הַמַּאֲמִין, לֹא יָחִישׁ. יז וְשַׂמְתִּי מִשְׁפָּט לְקָו, וּצְדָקָה לְמִשְׁקָלֶת; וְיָעָה בָרָד מַחְסֵה כָזָב, וְסֵתֶר מַיִם יִשְׁטֹפוּ. {ס} יח וְכֻפַּר בְּרִיתְכֶם אֶת-מָוֶת, וְחָזוּתְכֶם אֶת-שְׁאוֹל לֹא תָקוּם; שׁוֹט שׁוֹטֵף כִּי יַעֲבֹר, וִהְיִיתֶם לוֹ לְמִרְמָס. יט מִדֵּי עָבְרוֹ יִקַּח אֶתְכֶם, כִּי-בַבֹּקֶר בַּבֹּקֶר יַעֲבֹר בַּיּוֹם וּבַלָּיְלָה; וְהָיָה רַק-זְוָעָה, הָבִין שְׁמוּעָה. כ כִּי-קָצַר הַמַּצָּע, מֵהִשְׂתָּרֵעַ; וְהַמַּסֵּכָה צָרָה, כְּהִתְכַּנֵּס. כא כִּי כְהַר-פְּרָצִים יָקוּם יְהוָה, כְּעֵמֶק בְּגִבְעוֹן יִרְגָּז--לַעֲשׂוֹת מַעֲשֵׂהוּ, זָר מַעֲשֵׂהוּ, וְלַעֲבֹד עֲבֹדָתוֹ, נָכְרִיָּה עֲבֹדָתוֹ. כב וְעַתָּה, אַל-תִּתְלוֹצָצוּ, פֶּן-יֶחְזְקוּ, מוֹסְרֵיכֶם: כִּי-כָלָה וְנֶחֱרָצָה שָׁמַעְתִּי, מֵאֵת אֲדֹנָי יְהוִה צְבָאוֹת--עַל-כָּל-הָאָרֶץ.
14
החוצפה תשגה
משה אהרון | 04-05-2021 11:42
החוצפה תשגה..... (משה אהרון ) אני מתבייש ראו רבותיי החסידים השוטים . מי מאתנו הקריב זה מכבר ארבעים וחמישה קורבנות אדם פולחן ההבל של הקברים שלטון המוות תורגם למוות של חיים . במקום לשבת שבעים נקיים ולשאול מה ה שואל מאתנו מה= 45] רבנים גדולים בעיני עצמם ובעיני חסידיהם השוטים ממשיכים בכיסלם . להמשיך ולאחוז בדחלילים מוסריים בהנהגה מושחת ההיסטוריה עוד תוקיע אתכם
15
שישה מתוך שמונה חברים
משה | 05-05-2021 9:21
ישבנו שמונה חברים והקשבנו לדבריו של ירון לונדון אודות האסון. שישה מתוך השמונה הזדהו עם דבריו של לונדון - אנחנו לא אותו העם ואנחנו לא רוצים שום חיבור ואחדות אל אתכם. ואת זה אומרת קבוצה של חברה משכילים ורגועים שחלקם מגיע ממשפחות מסורתיות.
16
תשובה פשוטה
משה אהרון | 05-05-2021 11:10
מי שהאמין כי עשרים אלף תלמידים הלכו על כי רבם לימדם בטעות כי ואהבת לרעך כמוך זה רק כלל גדול בתורה ולא כל התורה כולה על שתי רגליים. ואותו המאמין מאמין גם שבלג בעומר נפסקה המגפה, כנראה שרשבי ביקש למסור כי התנהגותינו כיום מצדיקה חידוש המגפה וזה יותר מתמרור אזהרה בעיקר לשלומי אמוני ישראל שעושים הכל לפלג ולשסע את העם הזה אלה מעדיפים אהבת קברים ומתים על אהבת אחים חיים ויהיו מי שיהיו ואפילו ארבעת הבנים