אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: פיצוץ בית הכנסת 'החורבה' ונפילת הרובע היהודי

בל"ג בעומר פוצצו הירדנים את בית הכנסת החורבה, למחרת, כשהוא בן 24 ויומיים בלבד מחליט מפקד הרובע היהודי משה רוסנק להיכנע. בהחלטה שקיבל לבד וללא גיבוי מציל משה את אלפי היהודים הנצורים ברובע

היום בהיסטוריה: פיצוץ 'החורבה' ונפילת הרובע
  בית כנסת החורבה החרב (משה מילנר, לע"ם)

היום בהיסטוריה: י"ח באייר – פיצוץ בית הכנסת החורה ונפילת הרובע

משה רוסנק נולד בי"ז באייר תרפ"ד (1924) בקושיצה למשפחה דתית וציונית. המשפחה עלתה ארצה והתיישבה בירושלים. משה מצטרף לברית החשמונאים, ובשנת תש"ה (1945) התגייס משה להגנה ועבר קורס ממי"ם.

משה סיים את קורס הממ"ים וחיכה שיציבו אותו לתפקיד, לאחר החלטת החלוקה נפתחת מלחמת העצמאות. משה ניגש למפקדו זלמן מרט ושאל איפה צריך לעזור? ענה לו מרט לך לעזור לישראל פונד ברובע היהודי לשבוע בלבד. שבוע שיהפוך לשנה וחצי.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: הקרב שהציל את קיבוץ רמת רחל

משה נכנס לרובע מחופש לרופא, ונכנס לעניינים, רוסנק מחליף את שני מפקדי הרובע פונד והלפרין,  למרות שאיננו מתאים כדבריו, ליבו לא נותן לו לעזוב את הרובע.

רוסנק מכנס למפקדה אחת את שלושת אצ"ל לח"י והגנה דבר נדיר באותם ימים. באחת הפעמים כשהבריטים באו להחרים נשק חיוני, פקד רוסנק להחזיר את הנשק בכל מחיר מתפתח קרב יריות והנשק הוחזר.

למרות שכוחות פלמ"ח פרצו לרובע וניתן היה לכבוש הם קיבלו פקודת נסיגה והירדנים החלו לצור ולסגור על הרובע.

מצב הרובע הלך והחמיר ילדים הופכים ללוחמים ניסים גיני בן 9.5 גיני חלל צה"ל הצעיר ביותר נהרג בי"ז אייר כשהוא בעמדה על גג ביתו.

י"ח באייר, ל"ג בעומר, רעש אדיר מחריד את הרובע החורבה בית הכנסת המפואר והגבוה מפוצץ. משה כתב "החורבה – חורבה".

בית הכנסת 'החורבה' כיום (משה מילנר לע"ם)

יום שיש י"ט באייר הרבנים מינצברג וחזן מבקשים להיכנע, עבדאללה א-תל מפקד הליגיון, מוכן לדבר רק עם המפקד הצבאי. משה כבר מבין או שנכנעים ומצילים את מי ומה שאפשר או שיהיה אסון נוראי.

בלב כבד מחליט משה והוא בן 24 ויומיים בלבד להיכנע ובהחלטה זו שקיבל לבד וללא גיבוי מציל משה את אלפי היהודים הנצורים ברובע. הנשים ילדים וזקנים יצאו לעיר החדשה והגברים והלוחמים הלכו לשבי.

משה רוסנק בהר הזיתים 2001 (יובל מלחי)

לאחר מלחמת ששת הימים בא רוסנק לרובע ודאג להעביר את גופות חייליו להר הזיתים וביקש להיקבר לצידם.

בשבי יאמר משה: "מאחורינו השארנו עיר הרוסה עולה בלהבות… אולם אדירה אמונתינו שלא רחוק היום, בו שוב נחזור ונכבוש את העיר העתיקה ונבנה. כי אתה ה' באש הצתת ובאש אתה עתיד לבנותה!"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו