אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: 102 שנה למותו של אהרון אהרונסון

בזכות הידע העצום של אהרון, אישיותו המיוחדת, בשהותו במצרים, הפך לאחד מן היועצים הבולטים למודיעין הבריטי. במושבה הצבאית הבריטית שבמצרים נפוצה האמרה ש"אהרונסון מנהל את המטכ"ל". היום לפני 102 שנה נפל

היום בהיסטוריה: 102 שנה למותו של אהרון אהרונסון
  אהרון אהרונסון

היום בהיסטוריה: ט"ו באייר תרע"ט – 102 שנה למותו של אהרון אהרונסון

אהרון נולד בכ"ז אייר תרל"ו (1876) בבקאו שברומניה למשפחה דתית. בשנת תרמ"ב עלה עם הוריו ארצה והקימו את זכרון יעקב. אהרון מגיל צעיר התגלה כברוך כישרונות והוצג כתלמיד הטוב ביותר בבית הספר.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: נפילתו של הרב הראשון של הכותל

כבר בילדותו התעניין בחקלאות. ויצא לחרישה עם אביו ובהפסקות חיפש אהרון צמחים ועשבים ולהשוותם לאלה הנזכרים בתנ"ך. בהשראת האב והבן כתב משורר התקווה את שירו דגל המרד של בר כוכבא.

בזכות כישרונו, נשלח על ידי הברון רוטשילד ובמימונו ללימודי אגרונומיה בבית הספר הגבוה לחקלאות בגריניון שבצרפת. עם סיום לימודיו שימש כמדריך החקלאי הראשון של המושבה מטולה.

אהרון ערך מסעות מחקר רבים ובשנת תרס"ו גילה את אם החיטה. תגלית זו הביאה לאהרנסון תהילה עולמית, והתקבל בכבוד רב ובהערצה בכל מקום. בעזרת הקשרים שיצר, הקים אהרון חוות ניסיונות חקלאית בעתלית, הראשונה מסוגה במזרח התיכון.

אגרונום ומרגל

בשנת תרע"ה (1915) במהלך מלחמת העולם הראשונה תקף גל ארבה את ארץ ישראל והשלטון התורכי ממנה את אהרון להיות אחראי למלחמה בארבה. מצבו של היישוב הלך והורע. אבשלום פיינברג ידיד המשפחה העלה את הרעיון לעזור לבריטים במלחמה נגד התורכים ורתם לעניין את אהרון. השניים הקימו את רשת הריגול שלימים תקרא ניל"י.

אהרון היה אחראי על קשרי החוץ. למחתרת תצטרף האחות שרה ובני משפחה נוספים. מחתרת ניל"י העבירה כספים להטבת מצבם הקשה של יהודי הארץ, ותרמה לכיבוש הארץ באמצעות המידע הרב שהעבירו לבריטים. בזכות הידע העצום של אהרון, אישיותו המיוחדת, בשהותו במצרים, הפך לאחד מן היועצים הבולטים למודיעין הבריטי. במושבה הצבאית הבריטית שבמצרים נפוצה האמרה ש"אהרונסון מנהל את המטכ"ל".

אהרנסון היה בין המשפיעים על מתן הצהרת בלפור, טיוטה של ההצהרה הועברה לעיונם שלו ושל אחיו שמואל אהרנסון. לאחר מלחמה ניהל את ענייני היישוב היהודי בארץ ישראל, והשתתף בועידת השלום בפריז, בשל מומחיותו לארץ ישראל הגיש תכנית לגבולות הארץ מליטני שבצפון ועד לאל-עריש שבדרום.

בט"ו באייר תרע"ט (1919) סמוך ליום הולדתו ה 43, באחת מטיסותיו בין לונדון לפריז, נעלם המטוס הצבאי הקטן בו טס מעל תעלת למאנש. אהרון אהרונסון נחשב לחלל שמקום קבורתו לא נודע.

כעבור 29 שנים בחודש בו נולד ובו נהרג חלומו של אהרונוסון שבשמו פעל התגשם, ומדינת ישראל קמה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו