אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סילפו את הרצי"ה?! תגובה לרב משה צוריאל

לאחר שהרב משה צוריאל טען כי סילפו את את הלקח של הרב צבי יהודה קוק בנוגע לישיבה עם ערבים, עונה לו גבריאל כהן צדק ואומר כי ניתן להתווכח על הפרשנות אך לא לטעון כי סילפו את דבריו

סילפו את הרצי"ה?! תגובה לרב משה צוריאל
  הרב צבי יהודה (באדיבות: ארכיון המדינה)

אתם רציניים? 'בציונות הדתית סילפו את הלקח של הרצי"ה'?! הם סילפו? אפשר להתווכח על פרשנות של דברים, אבל איך אפשר להאשים אחרים בציטוטי חצאי דברים וסילוף הפרטים ואז לעשות אותו דבר?

נכון, קשה לפתוח ספר שלם במאמר קצר, אבל מישהו כאן הסתכל בפנים במקור שצוטט, קרא את דברי הרצי"ה ולא רק ראה שמצטטים איזה מקור מ"להלכות ציבור"!?

עוד באותו נושא

בציונות הדתית סילפו את הלקח של הרב צבי יהודה


22

אז אתם מוזמנים לפתוח! שלא יסלפו אתכם! תסתכלו בפנים! דבריו ברורים ומפורשים לחלוטין!

קשה לכם לפתוח? אז בינתיים ציטוט קטן מתוך הספר – "תמיד אמרתי לפעול בתוך הממשלה, אבל עכשיו זו לא ממשלה" "ממשלת מיעוט זה ריקבון. ריקבון לא מתקנים".

והרב צבי יהודה מסביר שממשלה שנתמכת על ידי גויים ובעזרתם מושלת על רוב העם היהודי היא לא ממשלה! הוא 'צעק ובכה' שזו 'חרפה לעם ולמדינה', חילול ה' שאין לו 'שום תיקון' ושום 'היתר' חוץ מלפרוש מהממשלה הזו! וזה לא רלוונטי שיש סוגיות בוערות ביותר למדינה היהודית כמו "מיהו יהודי" וכדומה! וגם אין שום זכות לנופף בשם 'מפלגה דתית לאומית' כשתומכים בממשלה כזו!

אז ב'ציונות הדתית סילפו'?! כל זה כתוב שם! תפתחו, תלמדו!

יש לכם פרשנות אחרת לדברי הרצי"ה? לדעתכם הוא לא התכוון לכל מה שהוא כתב ואמר – ש'אין להעלות על הדעת' ו'שאין שום מקום להקמת ממשלה בארץ ישראל על הרוב היהודי בעזרת המיעוט הלא יהודי'? אז בואו תתווכחו, אבל אל תאשימו אחרים ב'הפצת חצאי אמיתות וסילוף היסטורי'!

ומי שגם למד את דבריו ההלכתיים של אביו הראי"ה על 'דמוקרטיה' [שהרצי"ה פרסמם ב'משפט כהן' עמודים של"ו-של"ח], מבין שהתוקף לממשלה יהודית דמוקרטית בארץ ישראל הוא שהשלטון נקבע לפי דעת הרוב היהודי במדינה היהודית – "דעת הקהל". גם אם יש מטרות טובות וסכנות, אי אפשר שמיעוט הקהל היהודי בארץ ישראל יהיה הרוב השולט! וכדברי הרצי"ה זו 'מדינה יהודית בלי ממשלה יהודית'!

ובמיוחד בימי ההודאה לה' על התשועה בדורותינו עולה הקריאה מכותרת כרוזו של הרצי"ה – "לכו ונלכה ונחדש המלוכה!"

 

גבריאל כהן צדק, הוא מחנך, מנחה, מלווה מורים ומעביר השתלמויות למורים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
הבעיה האמיתית של הדור
ארי ברקוביץ | 22-04-2021 11:10
אתם יודעים מה הבעיה? מה שורש כל חוסר הדעת שהולך פה? זה שלא לומדים ומעיינים בכתבי הרב קוק והרב צבי יהודה, גוזרים משפטים ושומעים קטעי מילים, השנה זכיתי ללמוד את כל הלכות ציבור מההתחלה עד הסוף, מי שלא למד את הנושא הזה אין לו זכות לדבר עליו, תלמדו, תפנימו ואז תביעו דעה, בלי זה כל ההכרות האמוניות שלנו שטחיות ולוקות בחסר ואז ממילא הם מוזנים על ידי התקשורת המעוותת שמנסה לחבל בתחיית עם ישראל בארצו. אכן הרב צבי יהודה קרא לממשלת מיעוט טרגיקומדיה, עליבות והשפלה של המפעל הציוני, חזק וברוך לבצלאל סמוטריץ שמביע את עמדתו ללא מורא וללא חת!
האם מרנן הראי''ה והרצי''ה תכננו שרפורמים....?
רפורמים עלייך מדינתנ | 26-04-2021 9:00
הלא בנט ושקד רפורמים מוצהרים ימח שמם, ויש מוסיפים ''וזכרם''
לדעתי הבעיה...
חי | 22-04-2021 13:56
לדעתי הבעיה היא שנתלים אך ורק ברב צבי יהודה ובונים תילי תילים על דברים עמומים (לפעמים גם מפורשים) שאמר. יש תורה גם מחוץ לרב צבי יהודה, יש עוד רבנים רבים במהלך ההיסטוריה הארוכה ויש שכל ישר שיכול להסיק מסקנות. הבלעדיות הזאת שנשנעת על רב מאוד מסוים שכל הזמן יש מחלוקות מה בדיוק אמר ומה בדיוק עשה, וכל אחד סותר את דברי חברו/יריבו- היא מאוד מאוד מסוכנת.
2
ההבדל בין אז...
אברהם | 22-04-2021 11:23
ההבדל בין אז להיום שכיום הרוב היהודי בימין וזה רק להיעזר בערבים למען הרוב היהודי, אז זו מציאות אחרת מממשלת המיעוט שהייתה אז.
3
ההבדל בין אז להיום - אז הרוב היהודי היה נגד
מלכיאל | 22-04-2021 12:17
והיום הרוב היהודי הוא בעד אלא כנגד ערבים משתמשים בערבים אבל הרוב הוא יהודי
4
כמו שאינכם מביעים...
אריאל דוד | 23-04-2021 18:11
כמו שאינכם מביעים דעה על בניית חללית - כי אינכם מבינים בזה כך בבקשה אל תביעו דעה בדברי תורה בצורה עקומה. כותב המאמר כתב אמת - לכו ותקראו בפנים מה אמר הרב. אכן יש כאן תגובה ששואלת מדוע דווקא הרב קוק הוא הפוסק. יפה, זה מקובל. מותר לאדם ללכת על פי רבנים אחרים. אבל מה לעשות ורבו של סמוטריץ הוא הרב צבי יהודה והוא הולך על פי תורתו. וכאן במחילת כבוד תורתו, הרי שהרב צוריאל כלל לא דייק. ומי שמכיר את דברי הרב צבי יהודה והם מפורסמים מזה שנים, לא התגלו לאחרונה. מאז ומעולם הוא יצא נגד ממשלות מיעוט ובחריפות עצומה. ולכן אין מה לדבר , סמוטריץ לא יצטרף לזה בשום מצב. ולמען האמת, לפני חודשיים גם ביבי ובנט חשבו כך. אז מותר להם לשנות דעה. אך אל תתקפו את מי שישר ונאמן לדרכו ולדבריו ולתורה ולרבותיו וגם למצביעיו שמסכימים עימו.