אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שידור חי: סיפורה של עדת המפתח במשפט אייכמן

במסגרת פרויקט Zoom In, ביוזמת הליגה נגד השמצה ובית העדות, יעיד היום ראובן קמפניינו, בנה של חולדה קמפניינו ז"ל, שהייתה מהעדות החשובות במשפט אייכמן שהתנהל לפני 60 שנה

שידור חי: סיפורה של עדת המפתח במשפט אייכמן
  צילום: באדיבות לע"מ

לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, סרוגים מזמין את צופיו להתחבר לפרויקט Zoom In – עדויות שורדי שואה מתוך הבתים, אותו הגו ויזמו בשנה שעברה הליגה נגד השמצה ובית העדות להנחלת זיכרון השואה, מתקיים זו הפעם השנייה לאורך השבוע האחרון, לקראת יום השואה וכמובן היום, במהלכו.

הדגש השנה ניתן דגש מיוחד במסגרת הפרויקט למשפט אייכמן, במלאת 60 שנים למשפט המכונן בתולדות עם ישראל ומדינת ישראל. במסגרת הפרויקט מעיד ראובן קמפניינו, בנה של חולדה קמפניינו, שליווה את אמו שהייתה עדה מרכזית במשפט, כנציגת יהדות איטליה. משפטו של אדולף אייכמן החל ב-11 לאפריל 1961.

צפו בשידור החי:

חולדה קמפניינו תחילה סירבה להעיד. היא הרגישה כי הזיכרונות שיעלו וישובו יהיו קשים מנשוא, אך עם זאת חשה חובה גדולה כלפי הקהילה היהודית באיטליה, כלפי העם היהודי היושב בארץ ישראל, כלפי יקיריה שנלקחו בידי היד הנאצית, בעלה ואחיה שחירפו נפשם לעזרה לאחיהם היהודים בגולה וחובה כמחנכת בישראל כלפי הדור הצעיר ובראשם ילדיה שלה. היא שוכנעה לאחר שנאמר לה שעדותה תסייע בהצגת תמונה רחבה לפשעיו של אייכמן.

קמפניינו הגיעה לאולם בית העם בירושלים כשהיא מלווה, כאמור, בבנה ראובן בן ה-19. היא עלתה על דוכן העדים וסיפרה את סיפורה של יהדות איטליה, החל מהתקופה הראשונה של חוקי הגזע, בהם יהודים סולקו ממקצועות חופשיים, וסיפרה על אביה שהיה פרופסור לשפות שמיות באוניברסיטת רומא והורחק מעבודתו יחד עם עוד כ-94 פרופסורים יהודים, וכן על המעבר שלו לארץ ישראל. היא סיפרה על העבודה שלה ושל אחיה שנפגעה כי יהודים לא יכלו לעבוד במקצועות כגון הוראה. היא סיפרה גם כי בפקודתו של אייכמן נשלח תיאודור דנקר לרומא עם פקודה ישירה לעצור מיד את אלפי היהודים באיטליה ולשלוח אותם לצפון ל"חיסול".

מחנה אושוויץ בירקאנו (צילום: יצחק הררי/פלאש 90)

"בספטמבר 1943 השתנו הדברים מקצה אל קצה", העידה קמפניינו. "אז נכנסו הגרמנים כשליטים לרוב חלקי איטליה. מיד התחילו רדיפות מסוג שונה לגמרי. הפעולה הראשונה שעשו הגרמנים כשנכנסו לעיר הייתה לקיחת רשימת היהודים בעיירה. הם נכנסו מבית לבית, הוציאו את היהודים והעבירו אותם למחנה מעבר… הייתי אז בפירנצה. הייתה בהלה גדולה בין היהודים, אבל הם לא הבינו אל נכון את הסכנה. אחי, ד"ר נתן קאסוטו, השתדל להחזיר ליהודים את הכרת הסכנה, ממש עבר מבית לבית ושידל אותם להיכנס למנזרים, לברוח לכפרים, להסתתר בשמות מזויפים. הוא ארגן עם כומר אחד ועד עזרה… היו שמועות על תאי הגזים, אבל היהודים האמינו שכאן זה לא יקרה. הם חשבו שגם בתקופה זאת אפשר יהיה לחיות ושגם הגרמנים יסתפקו בהפעלת האפליה שכבר הכניסו הפשיסטים. כמובן זה לא היה כך…".

בעדותה סיפרה גם את סיפורה האישי: כיצד הסתתרה עם ילדיה במנזר ונדדה ממקום למקום. היא סיפרה על בעלה וגיסתה שנאסרו ומתו במחנה ליד אושוויץ ועל אחיה שנרצח גם הוא באחד מהמחנות בסמוך לשחרור.

60 שנים בדיוק לאחר עדותה של חולדה במשפט, משמש בנה ראובן עד בשם אמו ובשם משפחתו ומספר את גורל המשפחה בשואה ולאחריה.

עוד באותו נושא

נזף בקצין SS ושרד; בגיל 93 עדיין מתנדב במד"א


5

קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל: "פרוייקט זום אין, המביא עדויות שורדי שואה מתוך הבתים, מאפשר לנו להנגיש בדרך אחרת את סיפורי השורדים. העובדה שהשורדים מדברים מהמרחב הפרטי שלהם ונמצאים על מסכי אלפי תלמידות ותלמידים משווה לאירוע העדות נופך מאוד אישי ובלתי אמצעי ובו בזמן מנגישה את עדותם לאלפים בו זמנית. המפגש הזה הוא הזדמנות עבור הליגה נגד השמצה בישראל לחשוף את הקהל לנושא האנטישמיות הגלובלית, על המגמות השונות ועל היקף התופעה״.

רחל רוזנמן, מנכ"לית בית העדות להנחלת זיכרון השואה: " שורדי השואה המגיעים בקביעות לבית העדות לשוחח עם קבוצות התלמידים המבקרים במקום, מתאימים את עצמם בשמחה למציאות שנכפתה עלינו בשנה האחרונה וישתתפו גם השנה במפגשי זום עם אלפי תלמידים. שום דבר לא יעצור אותם מלספר את סיפורם ולהמשיך לרגש".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו