אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: כיבוש קטמון ב-48' הציל את חזית רמת הגולן ב-73'

בליל שביעי של פסח יצא כוח של הפלמ"ח לכבוש את שכונת קטמון בירושלים. רפאל איתן נפצע קשה בראשו אך המשיך להילחם, המוטו שליווה אותו בקרב עזר לו לייצב את חזית רמת הגולן במלחמת יום הכיפורים 25 שנה מאוחר יותר

היום בהיסטוריה: כיבוש קטמון ב-48' השפיע עד 73'
  צילום: אוסף התצלומים הלאומי

היום בהיסטוריה: כ"א וכ"ב ניסן – כיבוש קטמון ב-48' הציל את חזית רמת הגולן ב-73'

מועד יציאת הבריטים הלך והתקרב החשש היה כי הערבים ישתלטו על עמדות מפתח מסביב לירושלים ובתוכה. בהגנה גיבשו תוכנית, בשם מבצע יבוסי, שאחת ממטרותיו הייתה, לנתק את דרום ירושלים מכפרי הרי חברון, ליצור רצף ישובי בדרום העיר, בכיבוש קטמון שהייתה עמדת מפתח ושלטה על שכונות דרום העיר, בפסח תש"ח יצא לדרך מבצע יבוסי.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: מבצע 'ביעור חמץ' וכיבוש העיר חיפה

הניסיון הראשון לתקוף את קטמון היה בעיצומו של חג הפסח, בדרך אל היעד נחשף הכוח והחליט לסגת. כעבור שלושה ימים בליל כ"א ניסן ליל שביעי של פסח תש"ח הלוחמים שחלקם ניצולי שואה ואף נצר אחרון עלו אל קטמון, כשהיעד כיבוש המנזר העומד בראש הגבעה, והפעם כובשים בכל מחיר. בשלב הראשון הכיבוש עבר מהר יחסית. אך כשעלה השחר החלו הערבים לתקוף באש מקלעים ומרגמות וללא הרף הסתערו על כוח הפלמ"ח. לאורך כל היום עמדו הלוחמים ברעות שכזאת ובאומץ לב. החובש אברהם קלאר זחל תחת אש לחלץ פצוע, אברהם שמחון עלה לגג החשוף לשתק את האש, רפאל איתן (רפול) לאחר שנפצע בראשו התאושש התיישב על כסא ובמשך דקות ארוכות שיתק כדור אחרי כדור את אש התוקפים.

צילום: ד"ר אבישי טייכר

ככל שעבר הזמן מספר הפצועים וההרוגים הלך ועלה התחמושת הלכה ואזלה. החליטו המפקדים כי מי שיכול ללכת יסוג ואת הפצועים קשה ישאירו להתפוצץ על התוקפים. אריה חייקניד כחבלן שיכול היה ללכת לא רצה להיות מעמסה על הנסוגים פתח את התחבושות ונפטר. את ההחלטה מי יחיה ומי ימות השאירו בידיו של אברהם קלאר שבעצמו עבר סלקציה באוושויץ. לפתע קם בני מהרשק, ואמר כשיורד גשם עליך גם על האויב יורד גשם.

שקשה לך תדע שגם לאויב קשה השאלה מי ימצמץ ראשון. ובאותו רגע הגיעו הדיווחים מהעורף כי רואים נסיגה של ערבים מקטמון. קטמון שוחררה, ודרום ירושלים חוברה למערבה.

ומה הייתה תרומתם של לוחמי גוש עציון לקרב? והקשר לקרב מכריע ביום כיפור…

רגע לפני שלוחמי הפלמ"ח תכננו את מצדה בירושלים, לפוצץ את הפצועים הקשה שלא יפלו בידי האויב. ברגעים הגורליים האלו גם לאויב היה קשה.

איברהים אבו דאיה סגנו של חוסייני קרא לעזרה לכוחות ירדנים מחברון ולמתנדבים בוסניים מדרום ירושלים. אנשי גוש עציון קיבלו הודעה לחסום את הדרך ולמנוע את ההגעת התגבורת. כשהגיע השיירה לכביש גוש עציון ירדו לוחמי הגוש ולוחמים מהפלוגה הדתית וחסמו את השיירה מלעבור התגבורת מחברון לא הגיע, גוש עציון הציל את ירושלים. המחלקה הדתית בפיקודו של משה הרלניג שישבה במקור חיים חסמה את הדרך לכנופיית המתנדבים הבוסניים, וכך כאשר ללוחמינו היה קשה גם לאויב היה קשה, בכ"ב ניסן תש"ח הושלם שחרור קטמון, ובכך מנעו מלוחמי הלגיון וכוחות נוספים לחדור לירושלים.

יחלפו 25 שנים ביום כיפור תשל"ד (73) פורצת מלחמת יום כיפור. בעמק הבכא נלחם גדוד 77 בפיקודו של אביגדור קהלני מפקד האוגדה רפאל איתן אחד מגיבורי הקרב ההוא בסן סימון קטמון פסח תש"ח. קהלני וחייליו נלחמים מול מאות טנקים סורים, טנקים רבים נפגעים הפגזים הולכים ואוזלים קהלני משווע לעזרה. מפקד האגודה עונה לו: תחזיק מעמד תחזיק מעמד… העזרה תגיע.

העזרה לא הגיעה אבל קהלני וחייליו החזיקו מעמד והסורים נשברו ויאנוש קרא בקשר לקהלני אתה גיבור ישראל הצלת את מדינת ישראל. אחרי המלחמה שאלו את רפול:

איך ידעת שהוא יחזיק מעמד? ענה רפול לא ידעתי! רק ידעתי מהקרב ההוא בסן סימון קטמון כשקר וקשה לך גם לאויב קר וקשה השאלה מי יחזיק מעמד.

הרמטכ"ל רפאל איתן (רפול) (סער יעקב לע"ם)

חולפות חמש שנים, בניסן תשל"ח ('78) רפול מתמנה לרמטכ"ל. ומכל הקרבות בהם השתתף במהלך שירותו התייחס רפול בנאומו, הנאום הקצר ביותר שנשא רמטכ"ל, לקרב ההוא בסן סימון קטמון: "לא הרחק מכאן, לפני שלושים שנה, נקבע בקרב כבד עתידה של ירושלים- לחזור ולהיות בירת עם ישראל לנצח. הייתה לי הזכות לקחת חלק באותו קרב וכבוד גדול היום במקום הזה, לקבל את כהונת הרמטכ"ל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו