אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שרלו מסביר למה הוא לא קרע על הרב עמיטל

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת פתח תקווה, מסביר בתשובה לשאלות הגולשים מדוע הוא לא קרע את חולצתו כשהודיעו לו על פטירתו של ראש ישיבת הר עציון, הרב יהודה עמיטל.

הרב שרלו מסביר למה הוא לא קרע על הרב עמיטל
  צילום: כנס כיפה

שאלה:
עם קבלת דואר אלקטרוני בעש"ק האחרון על פטירת מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל, קרעתי את חולצתי [ע"פ תחושתי ועל פי מה שזכרתי 'על שמועות הרעות' ועל רבו מובהק].
בהלויה ראיתי שרוב התלמידים לא נהגו כך. עיינתי ברמ"א על שולחן ערוך יורה דעה סימן רמב סעיף ל: הגה: ובימים אלו עיקר הרבנות אינו תלוי במי שלמדו הפלפול וחילוקים שנוהגים בהם בזמן הזה, רק במי שלמדו פסק ההלכה והעיון והעמידו על האמת והיושר. (מהרי"ק שורש ק"ע /קס"ט/).
וב'פני ברוך' סימן א סעיף ד.
האם טעיתי או שמא הלכות אבלות אינן ידועות?
ת.נ.צ.ב.ה.

תשובה:

שלום וברכה,
על פי ההלכה הישרה היה צריך לקרוע.
למה אני לא קרעתי ? אספר לך סיפור משנה א' שלי בישיבה (זה אירע לפני כ 35 שנים אולם משפיע עלי עד היום): ביקשו ממני להיות ש"ץ למנחה. נגשתי לרדת לפני התבה, התעטפתי בטלית, וכיוון שלמדתי במשנה ברורה כי הש"ץ מברך על הטלית – ברכתי. הרב עמיטל פנה אלי בסערה, ונזף בי. הוא אמר כי אמנם כתוב כך במשנה ברורה אולם "לא אבא שלך עושה כך ולא סבא שלך עשה כך, ולא ראית אף אחד שעושה כך", לאמור: צריך לראות גם מה שנהוג, ולא להיות מן המתמיהין.

לא זו בלבד, אלא שהוא שהטמיע בנו את המאבק בסממנים חיצוניים, ואת הרצון לעשות דברים מצד מה שהם, ולא מצד העובדה שהם נראים כמעשים טקסיים. כאשר מדובר בהלכה מובהקת – עושים אותה ללא כל התחשבות בשאלת הלב, וכמובן מנסים לכוון את הלב לכינונה, אולם זה תלוי בכך. כאשר מדובר בדברים חיצוניים אחרים – הלב צריך ללוות אותם באמת. את אבלותי אני שומר בתוך עצמי ואיני מוציא אותה החוצה.

מתוך אתר ישיבת פתח תקווה

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
shirlo is a goof more conservative than religious
moshe | 14-07-2010 12:28
does gush produce such apikorsim or is it iate
2
זו דוגמא קטנה למה הציונות הדתית לא מחוברת לספרדים.
דודי | 14-07-2010 12:31
"לא אבא שלך עושה כך ולא סבא שלך עשה כך, ולא ראית אף אחד שעושה כך". אנחנו הספרדים מברכים על טלית כשהש"ץ יורד לפני התיבה. בכלל הציונות הדתית היא זרם אשכנזי מובהק, אף פעם לא הבנתי מה ספרדים עושים שם. יש כיפות סרוגות ספרדים ההולכים בהלכה עפ"י הרב עובדיה בין להקל בין להחמיר, ובהשקפה לפי הרב קוק. למה ומדוע ? לא ברור. הרב עובדיה מספיק טוב בשביל איסור והיתר ולא מספיק טוב בשביל השקופה ?
3
בעד הנגד נגד הבעד
יואל | 14-07-2010 14:32
נראה שהרב שרלו מעמיד את עצמו במרכז היקום.להתחשבן עם הנפטר???לא נראה לכם כאן צורך בפרסומת עצמית? תמוה ומקומם.
4
הרב שרלו בכלל לא רב הוא כל הזמן אומר לשון הרע
דתי | 14-07-2010 16:35
איך הוא בכלל לא מעיף את עצמו מן הכסא ויתוודא שהוא רפורמי רשע שממציא דברים הרב הזה כל הזמן יוצא נגד החרדים והוא חושב את עצמו יודע הכל והכי חכם והוא לא מתייחס למה שכל גדולי הדור אומרים הוא מתנשא ואין לו שום כבוד!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5
נמאס כבר מהרב הזה הוא מזוייף!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
יהודית | 14-07-2010 16:42
6
מתחילה להבין את החרדל"ים...
יעל | 14-07-2010 20:20
7
קראתם בכלל מה שהוא אמר?
אשכנזיה | 15-07-2010 0:23
הרב שרלו לא אמר שאין אנשים שמתנהגים אחרת והוא לא אמר שהוא כועס על תגובתו של הרב עמיטל, הוא מדגיש את חשיבותה של המסורת (שהיא אחת מאבני היסוד החשובות ביותר ביהדות. התושב"ע עברה אך ורק במסורת לפני שכתבו אותה) ולא קבלת החמרות שנראות דתיות יותר כלפי חוץ. אני שמעתי דברים דומים מעוד מפי אבי שהוא למד מהרב אריה בינה. חוץ מזה, מה הקשר אשכנזים פה בכלל? ה' הוא אשכנזי או ספרדי? זה חשוב, כי התשובה היא כמובן שהוא אשכנזי אחרת איך אפשר להסביר שהתורה מלאה בדגשים על חשיבות הארץ? מה עם כל המלחמות האלה שביטלו תורה? ובכלל לפני שמתחילים בוויכוח על שרויה וקטניות צריך לברר אם בנ"י היו בכלל ממוצא אשכנזי או ספרדי במקור כי אז זה לא מחייב את בני העדה השניה.  תגיד, אתה נורמלי???
8
לדודי
אבי | 18-07-2010 13:49
מרן הרב עובדיה יוסף הוא מגדולי הפוסקים בדורנו אך בפסיקת ההלכה הספרדית הציונית יש רבנים אחרים שניתן להסתמך עליהם אם באמת תרצה לברר קרא על הרב עוזיאל זצ"ל על הרב יצחק ניסים זצ"ל אלו רק דוגמאות של רבנים ספרדיים שתמכו בכל כוחם במדינה וכמובן את ספרו של מרן הרב מרדכי אליהו זצ"ל שו"ת הרב הראשי בנוסף אציין גם את הרב משאש זצ"ל כך שאני בתור ספרדי מעריך כל רב ספרדי כאשכנזי אך אני נוהג בפסיקת הרב אליהו זצ"ל כך שאם באמת תרצה תוכל למצוא מספיק פוסקים ספרדיים ציונים
9
לדודי2
אבי | 18-07-2010 13:50
ולמיטב ידעתי מרן הרב יוסף אינו עוסק באידיאולוגיה אלא שניתן להבין את האידיאולוגיה מתוך התשבות ההלכתיות אז אשמח אם תוכל לפרט לפי אילו ספרי אידיאולגיה של הרב אתה נוהג?
10
עמוק עמוק מי ימצאנו.
למר"ן שרלו שליט"א | 18-07-2010 16:53
סליחה אבל כבוד הרב הגאון המקובל והאר"י שבחבורה מוהר"ר שרלו שליט"א. כבודו ימחל לי אבל תורה וללמוד אני צריך! עשה נא חסד עימדי ותרד קצת בדבריך הגבוהים והעמוקים עמוק עמוק מי ימצאנו, לשכל קודקודי, אני כל פעם נפעם ונדהם ממאמריך דברים שלא שמעתם אוזן מעולם, ומשתדל להבין את עומק המושג ואיני מבין מחמת קוצר המשיג. חידושיך ממש גבוהים כגובה הכיפה שבהר הבית, אולי לפחות תיתן לנו רמזים על דברי קדשך היוצאים מהר תבור (סליחה מלב טהור) כך שנוכל להעביר תורתך שכן הינך מעתיק השמועה, וכך לא תשתכח חלילה התורה מישראל.  
11
ידחה מנהג מפני הלכה
יוסף בן מתיתיהו | 21-07-2010 7:21
ההיגיון או' שההלכה תדחה את המנהג אך אין להתעלם מכך ששיטת הרמ"א היא לסנגר על מנהגים רעועים (ריקוד בשבת ועוד)
12
היבנתי שהרב עמיטל לא היה רוצה שהרב שרלו יצ"ו יקרע עליו!
תורה&עבודה | 21-07-2010 13:42
כאשר הרב יובל שרלו יצ"ו (מעבר להלכה) מספר גם סיפור, ברור שהוא מצפה שנלמד בין השורות! אני בכל אופן הבנתי (שהרב שרלו חושב) כי הרב עמיטל לא היה רוצה שהרב שרלו יצ"ו יקרע עליו! וכל זאת למה!? הרי הרב יובל שרלו בסופו של דבר (בשורה התחתונה) לא הלך בעקבות הרב עמיטל מבחינת ההשקפה (אם לא מבחינת ההלכה)! ובכן הרב עמיטל (ביושרו האינטלקטואלי) היה רוצה שרק תלמידים מובהקים שלו (דווקא מבחינת ההשקפה) הם שיעשו עליו קריעה, אם בכלל! כי אילו היה הרב שרלו יצ"ו כן קורע, אז היה הציבור בוהה תוהה ומתבלבל האם הרב שרלו קורע "ספונטנית" - או שמא למראית עין כמצוות אנשים מלומדה?! צא ולמד מה רם ונשגב שהרב עמיטל זצ"ל הצליח למסור בס"ד למי ממבחר תלמידיו אפילו דקי דקויות של מראית עין בהלכה מחד, ושל יושר אינטלקטואלי מאידך! וזה המקום למחרת ט' באב לאחל לאיש היקר הרב יובל שרלו המשך הצלחה בכל מעשי ידיו, וכן יזכה לשנים רבות רבות טובות ונעימות בחסדי השם עם כל ביתו והנלווים אליו.
13
מערכת סרוגים - נא לצנזר הודעות פוגעות ומעליבות!!
נריה | 21-07-2010 20:07
לא לתת יד ללשון הרע ולפגיעה בתלמידי חכמים כמו בהודעות 5 ו6!!
14
תורה&עבודה יקר
איילת | 21-07-2010 22:56
אתה אולי חושב שהדעות הפוליטיות של האדם הן כל עולמו הרוחני. הרב עמיטל לא חשב כך. ולכן הוא ראה בין תלמידיו המובהקים, בעלי דעות פוליטיות מגוונות. גם על זה הוא אמר "אל תהיו לי עמיטלים קטנים".
15
לסיכום איילת,שיקולי מראית עין מכריעים את הכף!
תורה&עבודה | 22-07-2010 10:23
לדוגמא אין למזוג מתוך הקדרה לפני שתורד מפלטת שבת, כי עלול לבלבל ילדים שמא בוחשים בקדרה לבישול; כנ"ל תלמיד שיורד לפני התיבה הוא חניך בעצם "תורן", ואם יברך (שוב באותו יום) על הטלית עלול לבלבל את חבריו שמא הוא הסיח כ"כ את דעתו במשך היום בעניינים פחות חשובים ולכן נאלץ לברך! כנ"ל אילו הרב שרלו יצ"ו היה כן קורע, היה רק מבלבל את הציבור שלא לצורך (תגובה 12), וממילא לא היה יכול להוסיף אלא רק לגרוע מהמצווה להספיד לתלמיד חכם כראוי לו.
16
בסך הכל הדיון הוא מה תוקפו של מנהג.
יוני | 23-07-2010 8:56
זהו. לא רפורמה ולא נעליים. מי שרוצה להשמיץ תמיד ימצא איך. יש מנהג אצל רבים לא לקרוע, ולכן כך הוא נהג.
17
בת ים
שלמה | 27-07-2010 2:16
בס"ד חסרה כאן המון דעת תורה, הוא מציג שישנה הלכה אבל אם אין לי חשק בלב ו/או כיוונון הלב אז לא יקיים אותה ו/או מסורת מבית הוריו (ועדיין אינני מבין איזה מסורת קיימת למזרחיסטים??? אם בלימוד תורה וקיומה) אז לא יקיים את ההלכה, כגון: אם מישהו לא יתחשק לקיים מצוה דאורייתא או דרבנן, פשוט יוותר עליה נשמע שישנו כאן חוסר דעת תורה מפורסם של שקר, "רב של עשו", שידין יהודין ודי למבין
18
תהיה
חיים | 27-07-2010 12:59
האם באמת יש כ"כ הרבה פנטים טיפשים בתוכנו כאחוז הטוקבקיסטים המתלהם כאן ? מפחיד ...
19
קורעים על רבו מובהק
הדרשן | 29-07-2010 14:19
א. קורעים על רבו מובהק. הרב עמיטל לא רצה להיות רבו המובהק של אף אדם. זה מה שעומד מאחרי "לא רוצה לראות עמיטלים קטנים" א ו ל י זו הסיבה לכך שצרף לידו את הרב ליכטנשטיין בראש הישיבה. . [אולי. עכשיו כבר אין את מי לשאול ] ב. הרב עמיטל בתוך תוכו, היה יהודי עצמאי ולא ירא מפני איש ואפילו לא בפני עצמו... הוא לא היה מחוייב אפילו לדברי עצמו, והרשה לעצמו לשנות את עמדתו. ג. להיות תלמיד מובהק זה להכריז על חוסר עצמאות. ד. להיות רב מובהק - גם זה כרוך בויתור מסויים על עצמאות. במובן הזה הרב יובל שרלו הוא התלמיד הכי מובהק של הרב עמיטל... אגב. למקרא כמה מן ההערות כאן בא לי לקרוע..
20
למי שמחפש אמת
אבי חזן | 01-11-2010 12:37
הרב בן ציון מוצפי, רב דקליפה? מפורסם ומנהיג של שקר???? עיין הייטב!! ב - ליקוטי מוהר"ן בחלק א' עיין ב- תורה ח' אות ג', תורה יב' אות א' תורה יח אות ג, תורה כח' אות א', תורה כב' אות ד' , תורה סא' אות ב', תורה קיא', תורה י' אות ד', ובחלק ב' עיין ב- תורה ז' אותיות א' – ב', תורה עב ד"ה "אבל זה המנהיג.." תורה ח' אות א' וכן בתורה זו אות ח', תורה סח' בהתחלה, שיחות הר"ן קכו, תסד, תנה, תקלז, ספר המדות ערך בושה אות ב'. ליקוטי הלכות - חשן משפט הלכות חזקת מטלטלין הלכה ד – אות א וה' לא ימנע טוב להולכים בתמים"