אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | אפשר להיות דתי לפי דעתי?

ה' כועס על עם ישראל בעקבות חטא העגל עד כדי כך שהוא אומר למשה שהוא רוצה להתחיל מחדש את העם הנבחר. מי מחפש את מי העם את האל, או האל את העם? הרב יששכר היימן בסרטון קצרצר לפרשת השבוע. צפו:

צפו: קצר על הפרשה | אפשר להיות דתי לפי דעתי?
  כיפה סרוגה שאטרסטוק

פרשת כי תישא: אחד האירועים החמורים ביותר בהיסטוריה היהודית זהו חטא העגל, חטא שבעקבותיו הקב"ה אמר למשה: אני רוצה להתחיל את עם ישראל מחדש, ממך, משה. זאת אומרת שיש איזה משהו בתפיסה הבסיסית שצריך לשנות אותו, לעקור אותו, ולהתחיל משהו אחר, חדש.

מהי הנקודה הזו? מה צריך לעקור? אומר הרש"ר הירש שחטא העגל הוא השלמה למתן תורה. מה הכוונה שהחטא משלים את מתן תורה? – מי עושה את מי, האם עם ישראל עושה את אלוהיו כפי שהם אומרים לאהרון "קום עשה לנו אלוהים", או שהקב"ה עושה אותנו. זו שאלה מאוד גדולה. עם ישראל אומר מבחינתו, אני מחפש אל, אני מחפש מישהו שיוביל אותי ביציאת מצרים, מישהו שיתווה לי את הדרך לארץ ישראל, שייתן לי תורה, אני מחפש את אלוהים, אני רוצה אלוהים כזה או אחר "קום עשה לנו אלוהים".

זה מה שעם ישראל אומר מבחינתו. אבל הקב"ה אומר, זו לא תפישה נכונה, אני בא מלמעלה למטה, אתן לכם את התורה, אקבע מה קורה לכם. אנחנו לא באים מלמטה למעלה, אנחנו לא מחליטים מה נכון ומה לא נכון, איך נכון לחיות וכו', אלא ישנה קביעה אלוקית שאנחנו צריכים לזרום אתה.

עוד באותו נושא

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת כי תשא – פרה תשפ"א

על פי הרעיון הזה, האם האמונה באה מאתנו או באה מלמעלה, הרש"ר הירש מסביר את כל חטא העגל, ומאיר נקודות רבות. כמדומני, הנקודה הזו מאוד משמעותית לדורנו. פעמים רבות ישנם הרבה אנשים טובים, הרבה אנשים יראי שמים, שמנסים לעשות להם אלוהים במובן מסוים, אנשים האומרים: אני אקח מהתורה את מה שמתאים לי, אהיה דתי לפי דעתי, ובעצם הם אומרים אני יעשה לי אלוהים.

אומר הרש"ר הירש, זאת לא התפישה הנכונה, אלא צריך קבלת עול מלכות שמים, צריך את ההבנה שהקב"ה מתגלה מלמעלה ואני צריך להתאים את עצמי לרצון האלוהי, עשה רצונך כרצונו, ולא הפוך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
את הרצון עשה...
עגל הזהב = פוליטיקה | 05-03-2021 9:00
את הרצון עשה לנו אלוהים החליף עשה לך רב ומאז הפוליטיקה חוגגת.