אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרקליטי נתניהו דורשים: דחייה בשלב הבא במשפט

סנגורי נתניהו ביקשו מבית המשפט דחייה של שלב ההוכחות במשפט בשלושה עד ארבעה חודשים. בפרקליטות התנגדו וטענות כי כל החומר אצלם למעלה משנתיים. ראש הממשלה כפר באישומים נגדו

פרקליטי נתניהו דורשים: דחייה בשלב הבא במשפט
  רובי קסטרו/פול

לראת תום הדיון היום (שני), בבית המשפט המחוזי בתיקי נתניהו. פרקליטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד בועז בן צור, ביקש מהשופטת רבקה פרידמן פלדמן דחייה של שלב ההוכחות במשפט ב3-4 חודשים. מה שיוצא לאחר הבחירות לכנסת ולאחר יום העצמאות.

לטענת פרקליטיו של ראש הממשלה התיק לא בשל, והם לא ערוכים בכדי להגיש, אך הפרקליטות מתנגדת לכך והיא אומר כי לסנגורים את כל המסמכים למעלה משנתיים.

עוד באותו נושא

גנץ: "איש אינו חסין בפני החוק – גם ראש הממשלה"


17

הערכתי (א"ב) האישית, היא כי החלטת בית המשפט לגבי הבקשות שנידונו היום תהיה מעורבת, ולא תרצה את הסנגורים או את הפרקליטות.

בנוגע למחלוקת אודות תוקפם של אישורי היועמ"ש אני מעריך כי בית המשפט יתן לאישורים תוקף – כאשר קיים סיכוי גבוה שהדבר ייעשה ללא חשיפת האישורים במלואם לפני הסנגורים. לגבי אירועי הסיקור, ככל הנראה לא תתקבל החלטה בנידון כעת.

עם זאת נראה כי בית המשפט יתן ארכה עד תחילת שלב ההוכחות כך שהוא יתקיים לאחר הבחירות, וכן כי יורה לפרקליטות כי טרם שלב ההוכחות היא תציג את קלסר המוצגים שיובאו לפני העדים.

ראש הממשלה כפר באישומים ועזב את הדיון

הדיון במשפט נתניהו התחיל הבוקר בשעה 9:00, וצפוי להימשך עד שעות הערב המוקדמות. ראש הממשלה הודיע לבית המשפט כי הוא כופר בכל האישומים המיוחסים לו, והיום (שני) הוא אישר זאת בנוכחותו באולם בית המשפט.

הדיון היום מתחלק לשניים, כאשר החלק הראשון עוסק בתשובה לכתב האישום ומחייב את נוכחות הנאשמים, בהם ראש הממשלה. בפתח החלק הזה השופטת רבקה פרידמן פלדמן וידאה שאין מה להוסיף לתשובה לכתב האישום, ונתניהו אמר בקולו: "אני מאשר את התשובה שהוגשה בשמי".

לאחר מכן השופטים עברו לחלק השני של הדיון, שהתקיים ללא נוכחותו של נתניהו. החלק הזה של הדיון עוסק בבקשות למחוק 'אירועי סיקור' מנספח כתב האישום בשל הטענה כי נתניהו לא נחקר עליהם ועל כן לא ניתן להאשים אותו בעניינם, וכן בבקשות לבטל אישומים נגד ראש הממשלה בשל היעדר אישורי יועמ"ש מתאימים כנדרש בחוק.

"עניין אישורי היועמ"ש הוא חוקתי – חוק היסוד אוסר לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה ללא אישור היועמ"ש" אמר עו"ד בועז בן צור, פרקליטו של נתניהו בתיק 4000. "חוק יסוד הממשלה נחקק ביראת קודש – הפרקליטות מתנהלת מולו בזילות. ראש הממשלה אשכול התייחס לחוק ואמר שהחוק שתכליתו הוא ביצור יסודות שלטון ומשפט דמוקרטי בישראל – ח"כים הבהירו שיש לחוק מקום מיוחד בחוקה".

לדבריו, "הפרקליטות מנסה לתרץ ולהמעיט את ההוראות של החוק לאישור היועמ"ש לחקירות. הפרקליטות יודעת שהיא הפרה את הוראת חוק היסוד, ולכן הם מנסים להמעיט את חשיבות ההוראות. בעבר הפרקליטות אמרה שכל שלב ושלב נבדק ואושר על ידי היועמ"ש- אך אישורי היועמ"ש המושחרים הם מה שגורד כדי לבסס אישומים. בתיק 1000 אין אישורים לחקור את רה"מ. ב4000 יש בקושי רסיס של אישור".

"מנדלבליט אומר שאין בחוק היסוד זכות פרטית של ראש הממשלה לדרישה שפתיחה בחקירה נגדו תהיה באישור היועמ"ש" הוסיף בן צור. "הוא אומר את זה כי הוא יודע שזה לא המצב, לומדים את זה מדבריו של מנדלבליט עצמו בעבר. אישורי יועמ"ש בעל פה לחקירות נתניהו, לא תקפים – בטח שלא אם הם סותרים את מה שנחזה להיות כאישור כתוב".

"הנושא צריך להתברר עכשיו!"

בהמשך בן צור דרש לערוך דיון מחדש בנושא, כשלדבריו "בית המשפט העליון קבע כי גם חקירות של גורמים אחרים שקשורים אל ראש הממשלה, דרושים אישור יועמ"ש". השופטת רבקה פרידמן-פלדמן אמרה כי "אדוני הגיש מסמכים מפורטים, זה לא כדי שנקיים דיון מחדש". "אני מבקש לתת לי את אורך הרוח – מדובר בסוגיה מהותית וחוקתית" הגיב בן צור, ומיד נענה כי "אורך הרוח מוגבל".

"בואו נדבר על ה'מסמכים' שהוגשו – קשה לי לקרוא להם 'אישורים לפתיחה בחקירה'" טען בן צור. "כל מה שהיה צריך זה שהיועמ"ש יכתוב 'אני מאשר לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בעניינים כאלה וכאלה'. אני מוחה על ההבדל בין המזכר ששלח היועמ"ש, ובין האישורים שניתנו לחקירות בפועל. הפרקליטות לא יכולה להתחמק ולהגיד שהיו קטעי חקירות ללא אישור היועמ"ש, תפסנו אותם כשהם הודו שהם תיעדו את הכל – בכל שלב".

"התשתית העלובה, הפגומה, לאישורי היועמ"ש, זה מה שיש לפרקליטות בעניין הזה. פעם אחר פעם דיברו על ההיקף של אישורי היועמ"ש, והרשות החוקרת פעלה באופן פרטיזני!" תקף. "המשטרה ורשות ניירות ערך חקרה את תיקי 1000 ו-4000 ללא סמכות! הנושא הזה צריך להתברר עכשיו!".

"כשהיועמ"ש לא ידע שבית המשפט לא יסתפק במזכר אלא ידרוש את האישורים המקוריים, הוא מתאר מה הוא אישר – אבל ב'אישור' סוו קולד, מה שיש שם – זה שונה" הבהיר. "אני מחזיק אצבעות לפרקליטות שההשחרות של האישורים הם רק שיח פנימי – ולא אישורים לחקירה".

"אין אישור לתיק 1000"

בנוגע לתיק 1000, עו"ד עמית חדד טען כי "יש אישור לחקור את תיק 2000 – לא תיק 1000. יש שתי פעולות חקירה, בהן חקירת בן כספית, שנעשו לפני שניתן אישור היועמ"ש לחקירות – ועל זה אין חולק". בתגובה התובעת ליאת בן ארי אומרת שבן צור לא חידש כלום, והיועמ"ש אישר את כלל החקירות – פשוט לא בכתב, ושאין דרישה לאישורים בכתב.

השופטים אמרו לפרקליטות כי "יש פער גדול בין מה שאתם מציגים בחלק הכללי – ומה שיש". לדברי התובעת ליאת בן ארי, "כל מה שאנחנו צריכים להציג זאת הסכמה של היועמ"ש לפתיחה בחקירה".

השופטת: "אישור היועמ"ש לחקור בתיק 4000 ניתן הרבה אחרי שהחקירה התחילה. טענתם שניתן לתת את האישורים בעל פה – אבל אין אישורים מפורשים בפרוטוקולים". בן ארי: "היה שיח שלם על כל פעולה. אולי זה לא מספיק ברור, אבל אפשר להבין שניתן אישור כזה".

יהודית תירוש, התובעת בתיק 4000: "היועמ"ש לא סבר שצריך תיעוד בכתב כי הוא אומר שהוא אישר הכל. תיעוד שלא נעשה, הוא קצת נתון לפרשנות ולא משקף דברים כהווייתם. חזקת התקינות של היועמ"ש קיימת, והוא אומר שהוא אישר – אז הוא אישר". בשלב הזה הסנגורים והפרקליטים החלו לצעוק אחד על השני, בשאלה האם הבקשה לחשוף את כל הפרוטוקולים מישיבות הקשורות לאישורי היועמ"ש נחשבות לבקשה בעל פה או לא.

מחוץ לאולם: הפגינו נגד נתניהו

בעוד שתומכי ראש הממשלה וחברי הליכוד נשארו בבית בהתאם לבקשתו של נתניהו, מאות ממתנגדיו התכנסו מחוץ לבית המשפט המחוזי והפגינו מחוץ למבנה. במקביל פעילי תנועת "אין מצב" הקימו מיצג מחאה שנקרא "ניקוי השחיתות" גם מחוץ למעונו ברחוב בלפור.

סנגוריו של ראש הממשלה נתניהו הם עורכי הדין בועז בן צור ועמית חדד, את הזוג אלוביץ' מייצגים עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, את נוני מוזס תייצג עורכת הדין נוית נגב. את המדינה מייצגים מטעם הפרקליטות עורכי הדין יהודית תירוש, אמיר טבנקין ואסף עיסוק שיתמקדו בתיק 4000, בעוד עורכי הדין קרן צבירן והדר וינשטיין יתמקדו בתיקים 1000 ו-2000. מעל שני הצוותים, התובעת הראשית בתיק – עו"ד ליאת בן ארי.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
למה לדחות? כל...
לא ברור | 08-02-2021 14:09
למה לדחות? כל הזמן מספרים לנו שכל התיקים יקרסו ברגע שהמשפט יתחיל. אז במקום להזדרז לסיים את התיק רוצים לדחות? מה ההגיון? מה מסתירים מאיתנן?
2
גנץ תכף מגיעים...
נוני | 08-02-2021 14:23
גנץ תכף מגיעים אלייך. רק אצלך זה אמיתי ולא תפירה.חמור
3
אתה מתנהג כמו פושע עוד לפני
שמיר | 08-02-2021 15:18
המשפט. כולם יודעים שאתה איש ללא מילה וללא מנדט מוסרי. שגעון גדלות עובר עלייך ואתה מאיים עלינו, אזרחי ישראל השפויים במלחמת אזרחים. הכל כדי להימלט מאימת הדין. גם אם זה יהיה הדבר האחרון פה בארץ, אתה את הדין תתן וכמובן שאתה לא ראוי להיות ראש ממשלת ישראל. בנימין נתניהו אתה אזרח בושה
4
בחיים לא ראיתי כזה
אריק | 08-02-2021 16:35
אזרח שטוען שהוא חף מפשע ומשקשק מהמשפט שלו... נתניהו כולנו יודעים שאתה מסריח ולא אמין. הגיע הזמן לבעוט אותך כי אתה מתבלבל שיהיה פה מלחמת אזרחים בשבילך
5
לחוצפה אין...
בועז | 13-02-2021 13:22
לחוצפה אין גבולות, די לשקר לעם,עם אין כלום ולא היה כלום אז תוכיחו ותפסיקו לשגע את כולם, גם לעם מגיע לדעת את האמת.
6
עוד פרשן...... ...
בועז | 13-02-2021 13:24
עוד פרשן......