אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו כפר בכתב האישום ועזב את הדיון בבית המשפט

בית המשפט מקיים היום דיון בעניין תשובת ראש הממשלה נתניהו לכתב האישום שהוגש נגדו. נתניהו לשופטת רבקה פרידמן פלדמן: "מאשר את התשובה לכתב האישום שהוגשה בשמי"

נתניהו כפר בכתב האישום ועזב את הדיון בבית המשפט
  צילומים: רובי קסטרו/פול, יונתן זינדל, אוליבר פיטוסי\פלאש 90, חיים גולדברג\סרוגים

הדיון במשפט נתניהו התחיל הבוקר בשעה 9:00, וצפוי להימשך עד שעות הערב המוקדמות. ראש הממשלה הודיע לבית המשפט כי הוא כופר בכל האישומים המיוחסים לו, והיום (שני) הוא אישר זאת בנוכחותו באולם בית המשפט.

הדיון היום מתחלק לשניים, כאשר החלק הראשון עוסק בתשובה לכתב האישום ומחייב את נוכחות הנאשמים, בהם ראש הממשלה. בפתח החלק הזה השופטת רבקה פרידמן פלדמן וידאה שאין מה להוסיף לתשובה לכתב האישום, ונתניהו אמר בקולו: "אני מאשר את התשובה שהוגשה בשמי".

לאחר מכן השופטים עברו לחלק השני של הדיון, שהתקיים ללא נוכחותו של נתניהו. החלק הזה של הדיון עוסק בבקשות למחוק 'אירועי סיקור' מנספח כתב האישום בשל הטענה כי נתניהו לא נחקר עליהם ועל כן לא ניתן להאשים אותו בעניינם, וכן בבקשות לבטל אישומים נגד ראש הממשלה בשל היעדר אישורי יועמ"ש מתאימים כנדרש בחוק.

"עניין אישורי היועמ"ש הוא חוקתי – חוק היסוד אוסר לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה ללא אישור היועמ"ש" אמר עו"ד בועז בן צור, פרקליטו של נתניהו בתיק 4000. "חוק יסוד הממשלה נחקק ביראת קודש – הפרקליטות מתנהלת מולו בזילות. ראש הממשלה אשכול התייחס לחוק ואמר שהחוק שתכליתו הוא ביצור יסודות שלטון ומשפט דמוקרטי בישראל – ח"כים הבהירו שיש לחוק מקום מיוחד בחוקה".

לדבריו, "הפרקליטות מנסה לתרץ ולהמעיט את ההוראות של החוק לאישור היועמ"ש לחקירות. הפרקליטות יודעת שהיא הפרה את הוראת חוק היסוד, ולכן הם מנסים להמעיט את חשיבות ההוראות. בעבר הפרקליטות אמרה שכל שלב ושלב נבדק ואושר על ידי היועמ"ש- אך אישורי היועמ"ש המושחרים הם מה שגורד כדי לבסס אישומים. בתיק 1000 אין אישורים לחקור את רה"מ. ב4000 יש בקושי רסיס של אישור".

"מנדלבליט אומר שאין בחוק היסוד זכות פרטית של ראש הממשלה לדרישה שפתיחה בחקירה נגדו תהיה באישור היועמ"ש" הוסיף בן צור. "הוא אומר את זה כי הוא יודע שזה לא המצב, לומדים את זה מדבריו של מנדלבליט עצמו בעבר. אישורי יועמ"ש בעל פה לחקירות נתניהו, לא תקפים – בטח שלא אם הם סותרים את מה שנחזה להיות כאישור כתוב".

"הנושא צריך להתברר עכשיו!"

בהמשך בן צור דרש לערוך דיון מחדש בנושא, כשלדבריו "בית המשפט העליון קבע כי גם חקירות של גורמים אחרים שקשורים אל ראש הממשלה, דרושים אישור יועמ"ש". השופטת רבקה פרידמן-פלדמן אמרה כי "אדוני הגיש מסמכים מפורטים, זה לא כדי שנקיים דיון מחדש". "אני מבקש לתת לי את אורך הרוח – מדובר בסוגיה מהותית וחוקתית" הגיב בן צור, ומיד נענה כי "אורך הרוח מוגבל".

"בואו נדבר על ה'מסמכים' שהוגשו – קשה לי לקרוא להם 'אישורים לפתיחה בחקירה'" טען בן צור. "כל מה שהיה צריך זה שהיועמ"ש יכתוב 'אני מאשר לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בעניינים כאלה וכאלה'. אני מוחה על ההבדל בין המזכר ששלח היועמ"ש, ובין האישורים שניתנו לחקירות בפועל. הפרקליטות לא יכולה להתחמק ולהגיד שהיו קטעי חקירות ללא אישור היועמ"ש, תפסנו אותם כשהם הודו שהם תיעדו את הכל – בכל שלב".

עוד באותו נושא

יריב לוין: "דחו את שלב ההוכחות במשפט נתניהו"


13

 

"התשתית העלובה, הפגומה, לאישורי היועמ"ש, זה מה שיש לפרקליטות בעניין הזה. פעם אחר פעם דיברו על ההיקף של אישורי היועמ"ש, והרשות החוקרת פעלה באופן פרטיזני!" תקף. "המשטרה ורשות ניירות ערך חקרה את תיקי 1000 ו-4000 ללא סמכות! הנושא הזה צריך להתברר עכשיו!".

"כשהיועמ"ש לא ידע שבית המשפט לא יסתפק במזכר אלא ידרוש את האישורים המקוריים, הוא מתאר מה הוא אישר – אבל ב'אישור' סוו קולד, מה שיש שם – זה שונה" הבהיר. "אני מחזיק אצבעות לפרקליטות שההשחרות של האישורים הם רק שיח פנימי – ולא אישורים לחקירה".

"אין אישור לתיק 1000"

בנוגע לתיק 1000, עו"ד עמית חדד טען כי "יש אישור לחקור את תיק 2000 – לא תיק 1000. יש שתי פעולות חקירה, בהן חקירת בן כספית, שנעשו לפני שניתן אישור היועמ"ש לחקירות – ועל זה אין חולק". בתגובה התובעת ליאת בן ארי אומרת שבן צור לא חידש כלום, והיועמ"ש אישר את כלל החקירות – פשוט לא בכתב, ושאין דרישה לאישורים בכתב.

השופטים אמרו לפרקליטות כי "יש פער גדול בין מה שאתם מציגים בחלק הכללי – ומה שיש". לדברי התובעת ליאת בן ארי, "כל מה שאנחנו צריכים להציג זאת הסכמה של היועמ"ש לפתיחה בחקירה".

השופטת: "אישור היועמ"ש לחקור בתיק 4000 ניתן הרבה אחרי שהחקירה התחילה. טענתם שניתן לתת את האישורים בעל פה – אבל אין אישורים מפורשים בפרוטוקולים". בן ארי: "היה שיח שלם על כל פעולה. אולי זה לא מספיק ברור, אבל אפשר להבין שניתן אישור כזה".

יהודית תירוש, התובעת בתיק 4000: "היועמ"ש לא סבר שצריך תיעוד בכתב כי הוא אומר שהוא אישר הכל. תיעוד שלא נעשה, הוא קצת נתון לפרשנות ולא משקף דברים כהווייתם. חזקת התקינות של היועמ"ש קיימת, והוא אומר שהוא אישר – אז הוא אישר". בשלב הזה הסנגורים והפרקליטים החלו לצעוק אחד על השני, בשאלה האם הבקשה לחשוף את כל הפרוטוקולים מישיבות הקשורות לאישורי היועמ"ש נחשבות לבקשה בעל פה או לא.

מחוץ לאולם: מפגינים נגד נתניהו

בעוד שתומכי ראש הממשלה וחברי הליכוד נשארו בבית בהתאם לבקשתו של נתניהו, מאות ממתנגדיו התכנסו מחוץ לבית המשפט המחוזי והפגינו מחוץ למבנה. במקביל פעילי תנועת "אין מצב" הקימו מיצג מחאה שנקרא "ניקוי השחיתות" גם מחוץ למעונו ברחוב בלפור.

סנגוריו של ראש הממשלה נתניהו הם עורכי הדין בועז בן צור ועמית חדד, את הזוג אלוביץ' מייצגים עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, את נוני מוזס תייצג עורכת הדין נוית נגב. את המדינה מייצגים מטעם הפרקליטות עורכי הדין יהודית תירוש, אמיר טבנקין ואסף עיסוק שיתמקדו בתיק 4000, בעוד עורכי הדין קרן צבירן והדר וינשטיין יתמקדו בתיקים 1000 ו-2000. מעל שני הצוותים, התובעת הראשית בתיק – עו"ד ליאת בן ארי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
למה לדחות? גם...
מוזר מאד מאד מאד | 08-02-2021 9:30
למה לדחות? גם מסבירים לנו שברגע שיתחיל המשפט, כל התיקים יקרסו, וגם מסבירים לנו שהמשפט רק מחזק את ביבי ויביא לו 40 מנדטים. אם כך למה לדחות???
כי...
ינון | 08-02-2021 12:54
כי הם באים אליו חודש לפני הבחירות כך שלפני הבחירות הוא יצא אשם, ואם אחרי הבחירות יצא שהוא זכאי, הוא כבר נדפק בבחירות מזה.
2
פה זה לא רוסיה
עקיבא | 08-02-2021 9:40
וביבי לא פוטין ישתבח שמו תודה לאל. אחיי היהודים וכל הישראלים, בואו נעיף קבינימט את ביבי כדי לגאול עצמנו ממלחמת אזרחים. האיש מתנהג כמו ראש ארגון פשע עוד לפני המשפט ויש סיבה למה מגבילים כהונה. בהצלחה למדינה הקטנה והאהובה שלנו
3
לא סתם נתניהו...
סוף | 08-02-2021 12:04
לא סתם נתניהו עושה הכל לדחות ולהמלט מהמשפט. הוא יודע היטב מה עשה ומה דינו ורוצה מאוד שאתם לא תשמעו את העדויות האמיתיות.
4
אני בעד שנת...
חרדי | 08-02-2021 17:41
אני בעד שנת יהודה ילך הביתה. אבל אחרי המשפט להצביע דוקר לנתניה בשביל להשפיל את הדיקטטורה של בגץ.