אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עתירה נגד סגירת ישיבת שלהבת בשהם: אפליה פסולה בין בנים לבנות

הורי ותלמידי מועצת שוהם עתרו לבית המשפט נגד החלטת המועצה ומשרד החינוך לסגור את ישיבת "שלהבת" החל משנת הלימודים הקרובה. "ההחלטה פוגעת בזכויות התלמידים ולא מאפשרת להם להתחנך בהתאם לאמונתם"

עתירה נגד סגירת הישיבה בשהם: אפליה פסולה
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הורי ותלמידי ישיבת בית הספר "שלהבת" הגישו עתירה לבית המשפט המחוזי מרכז נגד מועצת שוהם, משרד החינוך ורשת אורט, בדרישה לבטל את ההחלטה לסגור את ישיבת שלהבת, המהווה מוסד חינוכי ממלכתי דתי יחיד בשוהם עבור למעלה מ-90 תלמידי כיתות ז' עד יב' .

העתירה הוגשה עקב כוונת המועצה ומשרד החינוך לסגור את ישיבת שלהבת לבנים, ולהשבית את פעילותה החל משנת הלימודים תשפ"ב, תוך הותרתה של שלהבת כאולפנה לבנות בלבד. כתוצאה מהחלטה זו, נטעם בעתירה, יידרשו כ- 100 מתלמידי הישיבה והוריהם (להוציא תלמידי כיתה יב') לעבוד למוסד חינוכי שיסכים לקלוט אותם כבר בשנת הלימודים הבאה, שכן אין מוסד ממלכתי דתי חלופי בשוהם.

עוד באותו נושא

הישיבה התיכונית נסגרת: "הבן שלנו ילך לתיכון חילוני"


8

באמצעות עורכי הדין עפר שפיר והלן רובינסקי טל ממשרד עפר שפיר ושות', טוענים ההורים והתלמידים, כי ההחלטה בדבר סגירתה לאלתר של ישיבת שלהבת היא שגויה, שכן ההחלטה התקבלה באופן פזיז ונמהר, בניגוד לחוק המסדיר את אופן סגירתו של מוסד לימודים, ותוך פגיעה של ממש בזכויותיהם. בנוסף הם טוענים לאפליה פסולה בין הבנים הלומדים בישיבה לבין התלמידות, שהוחלט כי הן תשארנה ללמוד בשלהבת.

בהקשר זה נטען על ידי המועצה, כי סגירת הישיבה תאפשר את פיתוח והעצמת האולפנה, תגדיל את המוניטין שלה, ותהווה אבן שואבת לתלמידות מבין בנות הישוב ומחוצה לו, אולם תלמידי הישוב שומרי המסורת, "מוקרבים", נזנחים ומופלים לרעה על ידי המועצה.

בעתירה נטען, כי התנהלות זו אינה עולה בקנה אחד עם ערכי יסוד של הגינות, מוסר ונורמות שלטוניות בסיסיות, המתחייבות מיחסיה של רשות מקומית עם תושביה. עוד נטען, כי גישת המועצה דוחקת תלמידים דתיים לכיוונם של זרמים חינוכיים שמרניים יותר או לחילופין, לכיוון של מוסדות חילוניים, מאחר ואין כל חלופה למוסד ממלכתי דתי בשוהם. תוצאה זו, טוענים העותרים, פוגעת בזכויות התלמידים ולא מאפשרת להם להתחנך בהתאם לאמונתם ולזרם החינוכי אליו הם משתייכים.

יחד עם הגשת העתירה הגישו באי כוח העותרים בקשה דחופה לצו ביניים, על מנת שהמועצה, משרד החינוך ואורט, לא יבצעו מהלכים חד צדדיים ובלתי הפיכים, שיקבעו עובדות בשטח ויכשילו את בירור הטענות. בהתאם להחלטת בית המשפט.

לפני כחודש, עם הידיעה על סגירת הישיבה, מסר רב המועצה המקומית שהם, הרב דוד סתיו לסרוגים: "רשת 'אורט' ומועצה מקומית שוהם עשו מאמצים אדירים בשנים האחרונות לקיים את המוסד, תוך הוצאה של מיליוני שקלים. פחות משבעים תלמידים בשש שכבות לא יכולים להחזיק ישיבה, מה גם שרוב ההורים בחרו להוציא את ילדיהם למוסדות מחוץ ליישוב. לכן בצער רב לא נותרה אפשרות אחרת והוחלט לסגור את הישיבה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו