אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עתירה: על המדינה לנמק מדוע לא דורשים את שאר כספי השילומים

עו"ד גלעד שר את העתירה המבקשת מבית המשפט לחייב את ממשלת ישראל לנמק מדוע אינה דורשת את השליש החסר מדמי השילומים, חלקה של מזרח גרמניה המוערך בכ-17 מיליארד דולר

למה לא מבקשים מגרמניה את חוב השילומים הנותר?
  פגישת רה"מ נתניהו וקנצלרית גרמניה מרקל ב2018 (צילום: הדס פורוש/ פלאש 90)

ערב יום הזיכרון הבינלאומי לשואה הגיש עו"ד גלעד שר עתירה לבג"צ בשמם של תשעה עשר עותרים, יחידים וארגונים, המבקשים לחייב את הממשלה לנמק מדוע אינה פונה לממשלת גרמניה לקבל את השליש החסר מדמי השילומים.

בראשית שנות החמישים דרשה ממשלת ישראל בראשות ראש הממשלה דוד בן גוריון שילומים בסך מיליארד וחצי דולר אמריקאי, אשר ישולמו כדלקמן: שני שליש – כמיליארד דולר תשלם גרמניה המערבית, ושליש נוסף – כחצי מיליארד דולר, תשלם גרמניה המזרחית, שהייתה כחלק מהגוש הסובייטי.

גרמניה המערבית שילמה את חלקה בהסכם, אולם למרות מספר בקשות מטעם ממשלת ישראל, בתחילת שנות החמישים ומאוחר יותר בתחילת שנות התשעים, לאחר איחוד גרמניה, לא שילמה גרמניה המזרחית את חלקה, חלק זה – השליש החסר מהסכם השילומים מוערך בכ-17 מיליארד דולר על פי חישוב שערך הכלכלן האמריקני סידני זבולדוף.

לעמדת העותרים על ממשלת ישראל חלה חובה לפנות לשלטונות גרמניה בתביעה לתשלום 'השליש החסר' מהסכם השילומים, היעדר פעולה מצד הממשלה בנושא זה לוקה בחוסר סבירות קיצוני.

העתירה מנמקת מדוע תביעת השילומים אינה עוד נושא מדיני 'רגיל', שבו מוקנה לממשלה שיקול דעת נרחב האם לבצע פעולה מסוימת או להימנע ממנה. מדינת ישראל ראתה עצמה כמצווה לתבוע מגרמניה את השילומים שהיא חייבת כלפי העם היהודי בכללותו, ולטענת העותרים יהא זה בלתי סביר באופן קיצוני מצידה להתכחש כעת למשימה זו.

עו"ד גלעד שר המייצג את העותרים אמר: "מתשלום השילומים למדינת ישראל מהעם הגרמני, הוחסר שליש, שטרם נפרע, חלקה של גרמניה המזרחית בהסכם. השווי הנוכחי של 'השליש החסר' עומד על כ-17 מיליארד דולר, ויש לא מעט שימושים שהמדינה יכולה לעשות בכספים אלו למען ניצולי השואה".

העותרים פונים לבית המשפט הגבוה לצדק כדי שיורה לממשלת ישראל לפנות לממשלת גרמניה ולעמוד במחויבותה ההיסטורית והמשפטית, העותרים דורשים כי בית המשפט יורה לממשלת ישראל לפנות אל ממשלת גרמניה על מנת להביא אל סיומה הצודק את תביעת השילומים של העם היהודי מגרמניה.

לדברי יוזם העתירה ד"ר אהרון מור, מייסד קבוצת העבודה להשבת הרכוש יהודי, אשר שימש כיועץ בכיר להשבת רכוש יהודי במשרד ראש הממשלה וכמנהל בכיר להשבת רכוש יהודי במשרד לאזרחים ותיקים, אמר: "פנינו לבג"צ לתיקון עוול היסטורי מאחר ולא הצלחנו בשום דרך לגרום לממשלה לפעול בנושא.לא מתקבל על הדעת כי סכומי עתק יישארו בידי גרמניה בזמן שהיא מחויבת לשלם אותם על פי הדין והצדק".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
די תרדו כבר מהגרמנים
וולטר | 26-01-2021 14:34
מצצצתם אותם עד לעצם קצת רחמנות יהודונים ....
/ אפשר להתבטא...
אני 2 | 26-01-2021 16:22
/ אפשר להתבטא בצורה פחות פוגענית ומתריסה; אם היו רוצחים לך סבא סבתא דודה בת שלושים ושלושה ילדים קטנים ; גם לך היה מגיע פיצוי. מעבר לכך; אל תקרא לנו יהודונים בנימה אנטישמית. לא אהבתי. באשר לפיצוי הכספי: גרמניה עשתה לאורך השנים מעל ומעבר. בזמנים קשים לכולם זה לא הזמן להזכיר זאת.
2
חלק מעסקת הצוללות???
נתנאל | 26-01-2021 14:37
חלק מעסקת הצוללות????? בן הדוד של ביבי עוכר-ישראל עשה כסף ממכירת הצוללות וכנראה שגם נהנתניהו הנהנתן - אז למי אכפת מכספי השילומים - הרי מדינת ישראל והעם היהודי נוצרו כדי שנהנתניהו ומקורביו יוכלו להזרים כסף לכיסהם הפרטיים
3
גרמניה על סף...
אבי | 26-01-2021 15:42
גרמניה על סף פשיטת רגל. לצעירים שם אין עבודות בגרוש. נראה לכם שנכדים שלא פשעו ישלמו על מה שהסבא עשה ? אין לזה אח ורע בשום מקום. על צעירי גרמניה להתקומם ולבטל את כל השילומים. נראה מה תעשה ישראל הגיבורה אז עם כל הערסים החרדים והלא זולים שלה . שילכו לעבוד בטוריה. פרזיטים נאלחים. אני אתמוך בשילומים כשרובם מגיעים לחרדים צעירים ולרוסים זקנים ? שגימל וליברמן יתמכו. אני לא. נ.ב. הנה מכנה משותף של גימל וליברמן. מי יתן וזה יפתח פתח לשלום ואחווה בין המפלגות. חחחחחחחחח...