אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אסור שהמשטרה תהיה בת ערובה ותשרת עיתונאים

איינאו פרדה סנבטו סבור שיש קשר בין חבישת כיפה סרוגה ופיאות ארוכות, חרדים בלבוש שחור ויוצאי אתיופיה, בשלושת המקרים המשטרה מתייחסת אל המפגינים שונה מהיחס להם זוכים מפגיני בלפור למשל

אסור שהמשטרה תהיה בת ערובה ותשרת עיתונאים
  הפגנות חרדים היום בירושלים (צילום: חיים גולדברג/ סרוגים)

משטרת ישראל צריכה להיות משטרת העם והמדינה ולא משטרה שמייצגת אג'נדה פוליטית ובת ערובה של השמאל והתקשורת.

אם אתה עם כיפה גדולה וסרוגה ופאות ארוכות, זה הופך אותך לחשוד של המשטרה. אם אתה חרדי ולובש שחור, חשוד בעיני המשטרה, אם אתה בן העדה האתיופית ,המוצא וצבע עור שלך הופך אותך לחשוד.

לעומת זאת, אתה יכול להיות אנרכיסט ותשחית רכוש ציבורי ותאיים ברצח ראש הממשלה ואנשי ימין, זה לגיטימי בעיני המשטרה נחשב כחלק ממחאה דמוקרטית, כי המשטרה נשלטת בידי התקשורת השמאלנית הממוסדת. הם מייצרים את הסיפור ומדיווחים עליו. זאת התקשורת הישראלית.

מפגינים נגד נתניהו בעימות עם המשטרה (צילום: אולביה פיטוסי/ פלאש 90)

שמענו על ניסיון פריצה של מפגינים משמאל לבית ראש הממשלה בירושלים ברחוב בלפור. זו כבר אינה מחאה לגטימית, ברגע שמפגינים פועלים לפרוץ מחסום משטרתי, כי הם לא מנסים לפרוץ כדי לחבק את ראש הממשלה בנימין נתניהו אלא לפגוע בו פיזית.

לו היה ניסיון כזה מצד מפגינים מהימין הסיפור היה נגמר בירי חי ואסונות. לא שאני טוען למה לא ירו, אלא שמשקפת כאן התנהלות של משטרת ישראל שמפלה ביחסה בין הימין ולשמאל ובין המגזרים השונים.

אסור שתהיה אנרכיה, אבל המשטרה צריכה להשתחרר מפחד העיתונות

השתתפתי בהרבה הפגנות כמפגין וגם סקרתי לא מעט. המשטרה מנסה להצית אש ורוצה אקשן, היא ממש מגרה את המפגינים. יש אנשים שנופלים למלכודת שלהם והופכים מקורבן לאשמים.

מדינה צריכה להשליט סדר במדינה ואסור שיהיה אנרכיה חלילה, אבל המשטרה צריכה להשתחרר מהפחד הזה של העיתונות הנשלטת בידי עיתונאים שמאלנים ולנהוג בכל אדם ואדם על פי החוק ולא כפי שקורה היום, על פי המראה החיצוני ואידיאולוגיה פוליטית ודתית.

המתיישבים היהודים הנמצאים בחזית המדינה נרדפים על טרורסיטים ונרצחים, ולמרבה הצער משטרת ישראל תייגה אותם בצורה שלילית ופוגעת בהם אנושות.

לא אמנה את כל הקורבנות אציין רק את הקורבן האחרון. אהוביה סנדק ז"ל נהרג תוך רדיפה משטרתית, כי משטרת ישראל כבר תייגה כל נער בהתיישבות כשלילי. בגלל תפיסה מעוות כזאת, נער שיש לו אהבה למדינת ישראל ותורת ישראל נרצח. כך נגדעים חיי אדם בגלל ההכתם שהוטל על מתיישבים היהודים.

מפגינים לחקירת מותו של אהוביה סנדק (צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90)

יוצאי אתיופיה יצאו בזעקה על הריגתו של סלומון טקה ז"ל, משטרת ישראל במקום שתתקן את עצמה, רסיסה מלח על פצע המדמם וטענה שהוא היה בעייתי ומוכר למשטרה. נניח שאתם צודקים. האם זה מצדיק להרוג אותו? אפילו השופטים אינם יכולים לדון אדם למוות כי אין חוק כזה.

מקרה זה ואירועים נוספים מעידים שמשטרת ישראל ממציאה חוקים ופועלת בניגוד ושמה את עצמה מעל החוק.

אפשר 'להתלבש' על חרדי, או יוצאי אתיופיה ולתדלק שנאה

העדה החרדית על כל גווניה היא התאומה הסאמית של המתיישבים ויוצאי אתיופיה שהפכו לשק החבטות של משטרת ישראל. הם הדוגמה הרעה כמעט לכל דבר שלילי שקורה בתעסוקה, ברפואה ועוד. למרות שהם קהילה שיש להם הרבה ארגונים שמסייעים לכלל אזרחי המדינה בתחום הרפואה , המזון ועוד.

סרטון באדיבות מחאות החרדים הכללי

אבל כל מי שרוצה להיכנס לפוליטיקה הופך אותם למטרה ומשמיץ אותם, העיתונות השמאלנית אוהבת את זה, דמם הפקר. אפילו מכנים אותם בתקופה זו רוצחים. יש גם בתוכם יפי נפש שמשתפים פעולה עם הסתה.

לא כל קהילה היא מושלמת, בכל קהילה יש כאלה שפועלים מרגש ולא חושבים על ההשלכות והופכים את עצמם לכלי לתעמולה אנטי של קהילתם, כי ברגע של הפגנות אנשים רוצים להביע כאבם ולשחרר מעצמם את התחושות שבגין יצאו להפגין. התקשורת מציירת את המציאות לפי רצונה והשקפותיה ולא מסקרת את המציאות כפי שהיא.

מחאת קהילת יוצאי אתיופית (צילום: מאיר ועקנין\פלאש 90)

מבחינת העיתונות כל העדה החרדית היא מקשה אחת ואפילו יתר מזו כל הקהילה מתאספת ומחליטה ואין אדם פרטי שיש לו שם ,זה שהוא חרדי או יוצאי אתיופיה לא הופך אותו לנציג עדתו. אבל מבחינת העיתונות הישראלית הוא נשלח מטעם עדתו או קהילתו לבצע את הפשע

מי ששונא חרדים ולמרבה הצער, לא חסרים כאלה ואפילו יש מפלגות כאלה שהוקמו על אך ורק על שינאת החרדים. יכול להתלבש כחרדי ולעשות הכול כעולה על רוחו וזה ישרת את אותן המפלגות וזה יכתים את הקהילה החרדית ויתכן שמפלגות ששונאות את החרדים הם אלה שמדלקות את הבערה כי זה משרת אותם פוליטית. הפוליטיקה הישראלית בימינו בנויה על שינאה.

העדה הוכתמה בידי אנרכיסטים, אריתראים וסודנים

בהפגנה של יוצאי אתיופיה בשנת ה-2015 נשלחתי לסקר, המפגינים חסמו את כביש איילון והתקשורת זעקה והיו קריאות מצד עיתונאים להלום במפגינים. בכמה צמתים שבו הייתה תגרה בין המפגנים לשוטרים. ראיתי אריתראים וסודנים מידים אבנים לעבר השוטרים והם לא שונים מאיתנו כמעט במראה החיצוני והיו אנרכיסטים לבנים שהלהיט את האוירה ועוד. בסופו של דבר העדה כולה הוכתמה כאלימה. למרות שקומץ קטן ושולי הביע את תסכולו בצורה שונה.

קשה לשלוט ברגישות ברגע כזה שכל העליבונות ואלימות שאגרת לאורך השנים מהשוטרים ועוד מתנקזים בך. אלימות אינה מוצדקת בשום צורה כלשהי מילולית ופיזית, אבל המשטרה מתסיסה את הפגנות לרוב.

לא כל השוטרים כאלה, כפי שאני טוען לא לעשות הכללה על אירוע של איש כלשהו על קהילה שלמה או על כל המתיישבים. מה שכן, המשטרה יכולה למנוע את התלקחויות המיותרות.

המשטרה צריכה להיות משטרה של כולנו ולפועל על פי חוק ולנהוג כלפי כל אזרח על פי החוק ולא להחמיר עם מגזרים ובעלי דעות ימניות. כל אדם יכול להשתנות לחרדי, הרי שוטרים אינם בוחני כליות ואסור לשפוט לפי המראה החיצוני כהוא מטעה תרתי משמע.

גם לנו השחורים דומים האריתראים והם היו חלק מאתיופיה ודוברים את השפה ואין בנינו שוני מעבר לדת. לכן, משטרת ישראל, צאו מהסטיגמות ופחד מהשמאל ששולט בכלי התקשורת תבצעו אכיפה עניינית ודעו כל אדם הוא אדם פרטי ושייכותו לקהילה או לישוב לא הופך אותו לנציג.

 

איינאו פרדה סנבטו, הוא פובליציסט, חוקר מורשת קהילת ביתא ישראל ויזם חינוכי וחברתי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
איך תבחין המשטרה בין מעורבים לסתם אתיופים??
ניסו שחם | 26-01-2021 15:08
לא ידעתי שלה לה לנד זה באתיופיה... אי אפשר לפזר הפרת סדר אלימה הכוללת זריקת אבנים וגרוע מאבנים בפינצטה הגיע הזמן שהכותב כמו החרדי ונער הגבעות המצוי יכניסו לקודקודם שגם השוטרים הם בני אדם ויש להם משפחות שמחכות בבית ואין שום סיבה שיסכנו את עצמם כי למישהו מתחשק להסתובב 20 סמ מהפרת סדר והוא גם מצפה שהשוטר יבחין (לאור הצמיג הבוער)בין סודני לאתיופי ובין חסיד מכנובקה לחסיד ויזניץ מרכז
2
באמת. הנחות יסוד...
החרדים הרוויחו ביושר את הפעילות המשטרתית | 26-01-2021 20:38
באמת. הנחות יסוד מוטות ושגויות והתקרבנות מתבכיינת. המשטרה היא גוף מגיב. חוק פעולה ותגובה קובע שכעוצמת הפעולה - כך עוצמת התגובה. קהילות שמאופיינות ברמת עבריינות גבוהה או רמת אלימות גבוהה, מחייבות את המשטרה להגיב ביותר כוח. ואגב, הכותב - משום מה - מתעלם מהמיגזר הערבי... מעניין למה. גם שם יש אלימות שמצריכה תגובה כוחנית יותר. בתכל'ס - משטרת ישראל רכה מדי.
3
ואוו. איש מוכשר...
סטודנט | 27-01-2021 4:05
ואוו. איש מוכשר ביותר. כתבה מקצועית ומעניינת. תודה רבה איינאו
, ממש...
סוציולוג ולא דמגוג | 27-01-2021 7:01
, ממש לא מקצועית. מניחה הנחות שונות כעובדות - למרות שאלו הנחות מוטות וסובייקטיביות. המשטרה לא מתנדבת להפעיל כוח כשלא צריך. היא מפעילה כוח כשאין ברירה. עם כל הכבוד לאתיופים - זו קהילת הגירה שקורה לה מה שקורה פעמים רבות בקהילות כאלה : התפרקות המסגרות המסורתיות והמשפחה - וכתוצאה : יותר עבריינות ואלימות, ופחות הכנסה והשכלה מהממוצע בחברה. הגופים החברתיים נכשלים ואז המשטרה נאלצת לטפל בעבריינות ובאלימות. זה כל הסיפור בקליפת אגוז.