אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב בראלי: זה מי שאסור לו להתפלל במניין בקורונה

הרב אריאל בראלי, רב היישוב בית אל, התייחס בשו"ת המרא דאתרא לסוגיית תפילות במניין בעת הגל השלישי והעוצמתי של הקורונה, וקבע כי ישנם אנשים שעליהם להתפלל ביחידות

הרב בראלי: זה מי שאסור לו להתפלל במניין בקורונה
  באדיבות המצולם

רב היישוב בית אל, הרב אריאל בראלי, התייחס בשו"ת המרא דאתרא לסוגיית תפילות במניין בעת הגל השלישי והעוצמתי של הקורונה, כאשר מדובר באבל אשר מעוניין להגיש קדיש, וכן התייחס לשאלה האם להתחסן מפני הקורונה.

כחלק מהשו"ת, הרב בראלי נשאל: "אני ובעלי בקבוצת סיכון ויש לנו ויכוח על התפילה שלו במניין. אני מפצירה בו להתפלל ביחידות בגלל ריבוי התחלואה ביישוב והגשמים, והוא מסרב בגלל שהוא אבל ורוצה לומר קדיש".

עוד באותו נושא

דרעי על החתונה בבני-ברק: "חילול השם, זו לא דרכנו"


17

הרב בראלי ענה: "אמירת קדיש עבור הנפטר היא דבר חשוב ויש בכך תועלת גדולה לנפטר, שכיוון שבנו שהשאיר אחריו בעולם הזה מקדש את ה' באמירת קדיש, מתרבות זכויותיו. אולם הזכות האמיתית לנפטר היא שבנו מקפיד על ההלכה ובכלל זאת גם על הדרכת התורה : "ונשמרתם מאד לנפשתיכם" (דברים ד, טו). על כן, אין זה מוצדק להיכנס לסיכון עבור אמירת קדיש וכבר לימדו אותנו חז"ל שאין הקב"ה בא בטרוניה עם בריותיו (עבודה זרה ג).

"אנחנו נמצאים בעיצומו של הגל השלישי כאשר שיעור ההדבקה הוא אכן גבוה. בשבוע האחרון ראינו בעיננו את הסיכון שיש בנגיף הקורונה ועל כן צריך להקפיד ביתר שאת על ההוראות, על שמירת מרחק ועטית מסכה באופן תיקני, אמצעים אלו הוכיחו את עצמם כיעילים"

הרב בראלי התייחס לסוגיית החיסונים וקבע כי יש להתחסן בהקדם: "מי שבידו להתחסן מומלץ שייעשה זאת בהקדם כי בענייני רפואה יש לסמוך על רוב הרופאים הממליצים על החיסון, למרות ההליך המזורז שנעשה לאישורו".

מי שלא עוטה מסכה כנדרש – שיתפלל ביחידות

עוד כתב הרב בראלי על תפילה במניין בעת הזאת: "דווקא בעת הזו ישנה חשיבות רבה לתפילה במניין ועם ישראל זקוק לרחמי שמיים. ועל כן מי שיש בידו אפשרות להתפלל בחוץ, ולשמור על מרחק ולעטות מסכה ייעשה זאת ובתנאי שאף המתפללים הנוספים מקפידים".

"אולם מי שיודע בעצמו שאינו עוטה מסכה כפי שצריך – יתפלל ביחיד ולא יסכן את הציבור, אף שהוא אמור להגיד קדישו, יש לו לוותר על תפילה במניין ועל אמירת הקדיש".

רב היישוב בית אל חתם את השו"ת במילים: "יהי רצון שתעבור המגפה מקרב הארץ וכול החולים יתרפאו במהרה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו