אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המשטרה סרבה לתת אישור איבה לנפגע בפיגוע אבנים

משטרת ישראל מסרבת להוציא אישור איבה לאדם שרכבו ניזוק בפיגוע אבנים לפני כשנה, בטענה כי 'אין ראיות לפיגוע'. למרות חלוף הזמן, במשטרה בחרו להגיב בצורה לקונית

המשטרה סרבה לתת אישור איבה לנפגע בפיגוע אבנים
  אילוסטרציה (Nasser Ishtayeh/Flash90)

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו הגיש ערר למשטרה על סירובה להעניק אישור איבה לאדם שרכבו ניזוק מפיגוע אבנים סמוך לואדי ערה, זאת על אף שמחומרי החקירה עולה כי דווח על אירועים נוספים של זריקות אבנים לעבר רכבים בקרבת מקום. בנוסף בני מיעוטים נעצרו בחשד למעורבותם אך הכחישו קשר לאירוע

הערר הוגש למחלקת חקירות בתחנת עירון בנוגע להחלטת המשטרה שלא לאשר בקשה לאישור איבה לאדם שרכבו נפגע מפיגוע של זריקת אבנים סמוך לואדי ערה, בכביש 65 בשנה שעברה. חומרי החקירה שהתקבלו חושפים כי ההחלטה התקבלה חרף אירועים נוספים של זריקות אבנים לעבר רכבים אשר דווחו יום לאחר מכן.

עוד באותו נושא

בית המשפט בביקורת קשה על מעצר פעילי ימין

בערר תיאר עו"ד חיים בלייכר את השתלשלות האירוע "בחצות לילה בחודש מרץ 2020 נרגם רכבו של המערער ובת זוגו באבנים, בכביש 65, סמוך למשטרת עירון. אחד מהאבנים פגע ברכבו של המערער והסב לו נזק פח. המערער ובת זוגו המבוהלים המשיכו בנסיעה עד סמוך לתחנת משטרת עירון שם פגשו בכוח משטרה. המערער מסר עדות בשטח על האירוע".

עו"ד בלייכר שלח בסוף החודש בשם המערער מכתב ייצוג למשטרה עם בקשה לאישור איבה, לשם קבלת שיפוי ממס רכוש עבור הנזק ברכב. במקביל נאמר למערער בעל פה, על ידי החוקרת בתיק, על כך שאינו זכאי לאישור המבוקש בסעיף לעיל שכן "אין ראיות לאירוע לאומני".

רכבים נוספים נפגעו מזריקת אבנים

מעיון בחומרי החקירה שהתקבלו לאחרונה עולה כי שני רכבים נוספים נפגעו מזריקת אבנים. מקרה אחד ארע באותו היום ומקרה שני ארע יום למחרת. כמו כן בחומר החקירה עולה כי נחקרו שלושה קטינים בני מיעוטים חשודים הגרים באום אל פאחם ואשר הכחישו קשר לאירוע.

למרות זאת, כשלושה חודשים לאחר ניסיון הפיגוע, נשלחה בקשה נוספת ע"י עו"ד בלייכר לתחנת עירון עבור אישור איבה למס רכוש, ובקשה להפנות אותו לגורמים הרלוונטים לשם הגשת ערעור אם לא יקבל את אישור האיבה. אך בערר צוין כי "בסוף חודש יוני קיבל הח"מ מענה קצר מאת ק' רפ"ק ארנון נהרי. במענה נאמר: כי מחומרי החקירה בעת הזו החוקר אינו יכול לקבוע כי מדובר באירוע לאומני". ביולי 2020 עודכן המערער על כך שהתיק הועבר לפרקליטות מחוז חיפה ונסגר על ידם.

ארכיון (צילום: מוחמד טורקמן)

כחודש לאחר סגירת תיק החקירה, פנה עו"ד בלייכר לקצין תלונות הציבור בתחנת חוף בתלונה על כך שהמערער אינו מקבל אישור איבה אליו זכאי, ובבקשה להפנות את המערער לערכאת ערר על ההחלטה. במענה שקיבל מקת"צ חוף, נאמר כי החלטת קצין אח"מ עירון היא סופית ובכך הסתיים הטיפול.

בהמשך הערר נכתב כי "באותו יום, שלח הח"מ מכתב נוסף לקת"צ עם בקשה למענה: היכן ניתן לערער על החלטת ק' אח"מ בעניין אישור עבור מס רכוש?" רק לאחר כארבעה חודשים, קיבל מענה בו נכתב כי "ניתן להגיש ערר לתחנה שסגרה את התיק וזאת לפי המועדים הקבועים בחוק".

בערר צוין כי "מדו"חות הפעולה עולה כי אבנים נזרקו לעבר מספר רכבים שנעו על כביש 65 סמוך לשכונת אל ביאר. זריקות האבנים פגעו ברכביהם של משתמשי הדרך בלא שהתקיים קשר כל שהו בין הנפגעים למחבלים או אפילו בינם לבין עצמם. שניים מהנפגעים היו יהודים ורכב אחד של בין מיעוטים".

איום: האם ניתן לערער טרם פנייה לבג"ץ?

עו"ד בלייכר נימק את הגשת הערר "כפי שניתן לראות זריקת האבנים לא נעשתה על רקע של סכסוך אישי בין הצדדים או על כל רקע אחר שאינו רקע לאומני. למעשה האירוע היה בשעות הלילה, בחסות החושך, בכוונה לפגוע באזרחים ישראלים הנעים בכביש ובמטרה ל התריס כנגד ריבונות המדינה. האירוע נעשה באזור מגורים של בני מיעוטים, אשר רבים מהם מזוהים עם לאומנות פלסטינית אנטי ישראלית כפי שניתן לראות בתהלוכות והפגנות המתקיימות באזור מעת לעת".

בנוסף הדגיש כי "אישור איבה למס רכוש הינו צעד מנהלי ואינו בגדר קביעה פלילית ביחס לחשודים ככל שיש. על כן לשם הנפקת אישור די אפוא ב"ראיות מנהליות" לכך שקיים סבירות לאירוע איבה. אשר על כן חוסר מציאת חשודים ואי אפשרות להוכחת המניע הלאומני בשיעור של 100% אינו אמור לשלול מהמערער את הזכות לקבל את השיפוי המגיע לו ממס רכוש".

לסיום ביקש "אבקש להוציא למרשי אישור עבור מס רכוש בגין הנזק שנגרם לרכבו כתוצאה מפיגוע האבנים על כביש 65" וביקש כי ייכתב בהחלטה על אפשרויות הערעור "האם בכך מיצה המערער את כלל האפשרויות הערעור או שמא קיימת ערכאת ערעור טרם הליכה לבג"ץ? מה היא אותה ערכאה?"

למרות שעבר זמן רב מהגשת הערר, במשטרת ישראל בחרו להגיב בתגובה לקונית: "התלונה התקבלה במשטרה ובימים הקרובים היא תיבדק ותטופל על ידי הגורמים הרלוונטיים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
בטח האבני יפגעו בשוטרים האכזריים ימח שמם
ימש''ו השוטרים | 18-01-2021 20:20
השוטרים ימש''ו ושם רשעים ירקב