אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רופא צבאי עובד בשגרה 24/7, ועכשיו העומס גדל ב-40%

סרן ד"ר דוד חן הוא הרופא החטיבתי של גבעתי. בשיחה עם סרוגים לרגל יום הרופא הוא מספר על הקורונה בצה"ל, על האתגר האישי והמשפחתי שנוסף לו, ולמה הוא לא היה בוחר במקצוע אחר

רופא צבאי עובד 24/7, ועכשיו העומס גדל ב-40%
  ד"ר סרן דוד חן (דו"צ)

לרגל יום הרופא, שוחח עם סרוגים, סרן ד"ר דוד חן, רופא חטיבת גבעתי, תושב ירושלים ובוגר המכינה בעלי, על הקורונה בצה"ל, על האתגר האישי והמשפחתי שנוסף לו, ולמה הוא לא היה בוחר במקצוע אחר.

באירוע עולמי כזה כמו הקורונה, כמה שונה הטיפול הרפואי עכשיו לעומת הטיפול בשגרה?

אנחנו נמצאים בעומסים אחרים, בדרך כלל רופא מתעסק בטיפול בחולים וניהול הגדוד, כעת הוא עוסק בחלק ניכר מהזמן גם בנושא הקורונה. העומס עלינו הוא 30-40% יותר מהיקף העבודה הרגיל שלנו.

עוד באותו נושא

חיסון לקורונה: להקשיב לרופאים ולרבנים

רופא צבאי עוסק במחלות או בפציעות?

גם מחלות וגם פציעות. הוא אחראי על כל הרופאה בגדוד, עם כל המשמעויות שלה, וכעת יש לו עוד עיסוק שלוקח לו חלק ניכר מתשומת לב.

כאשר קורה אירוע מבצעי, וחייל נפצע. עד כמה הקורונה משחקת תפקיד?

כשיש פציעה משמעותית, בזה יתעסק הרופא. יותר בהצלת חיים ופחות בקורונה.

אתה אומר שיש עומס של 40% יותר על הרופאים, אבל בצבא אין משמרות, אתה לא הולך הביתה ומישהו מחליף אותך, אז במה זה מתבטא?

בצבא גם ככה הרופא נמצא 24/7 בגדוד, אבל בדרך כלל הוא מתעסק במרפאה שלו ובתאג"ד ובישיבות עם המג"ד והיום הוא צריך להתעסק בחולים מאומתים בגדוד ובבידוד כל מי שהיה בקרבתו. לוודא שהוא יוצא מהגדוד כדי לא להדביק אחרים. וצריך לוודא שלא מבודדים מי שלא צריך, כדי לשמור על המרחב הצבאי. לתאם את הבדיקות למי שצריך ועוד. יש עיסוק מוגבר בגלל זה.

בצבא חייל לא אמור לדאוג לעצמו לבידוד ולבדיקות, יש מסביבו מעטפת גדודית שתדאג לו להכל.

מה קורה עם הרופא הגדודי נכנס לבידוד, איך מחליפים אותו?

אם הוא צריך בידוד, הוא נכנס לבידוד. זה כבר קרה לנו. מעבירים את מה שאפשר לעבודה דרך הטלפון. בודקים מרחוק שכולם יטופלו כמו שצריך. במה שאפשר הפרמדיק הגדוד לוקח אחריות. כל זה בשגרה. אם צריך, מקפיצים מישהו שיחליף.

העורף שלנו הם גיבורים גדולים בשבילנו

אתה אישית נשוי עם ארבעה ילדים, זה אתגר יותר גדול, כשהגדוד פרוש בצפון או בדרום? בניגוד לרופאים רגילים שחוזרים בערב הביתה, אתה רק כל שבוע או שבועיים.

זה נכון. ואשתי עומדת בזה בגבורה. היא עצמה מורה לחינוך מיוחד ונדרשת להמשיך בשגרת הלימודים שלה כרגיל. היא מלמדת מהבית ואיפה שאפשר נדרשת להגיע ודואגת שהילדים לא ייפגעו. העורף שלנו הם גיבורים גדולים בשבילנו והם נותנים לנו את האפשרות לרוץ קדימה.

היום זה יום הרופא, מה המחשבות שלך על המקצוע שבחרת? יש חרטות?

מתחרט? לא הייתי בוחר בשום מקצוע אחר. היכולת שלך לגעת באנשים ולהשפיע על חיים אנשים, ברגעים הכי מורכבים שלהם, היא יכולת שקשה מאוד למצוא בתחומים אחרים, אולי אולי בתחום החינוך במקומות מסוימים. לא הייתי בוחר מקצוע אחר עוד 5 פעמים.

למי ששוקל קריירה רפואית או עתודה צבאית בתחום הרפואה, מה אתה מציע לו?

המקצוע של רופא בצבא הוא מאוד ייחודי. יכולת ההשפעה שלך בין על מפקדים ובין על חיילים היא משמעותית מאוד. אני חושב שצוותי הרפואה שלנו בין בגדודים, בין בבא"ח וביחידות, ובמחלקת הקורונה בצה"ל, עושים עבודה יוצאת דופן למרות כל העומסים שהם נתקלים בהם. בשורה התחתונה. שמח מאוד שאני עושה מה שאני עושה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו