אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כך השפיעה הקורונה על מספר המתגרשים בישראל

למרות תחזיות קודרות על פירוק התא המשפחתי בגלל האבטלה והסגרים, דו"ח פעילות בתי הדין הרבניים בשנת הקורונה מראה צניחה במספרי הגירושין וסכסוכי המשפחה בישראל 

כך השפיעה הקורונה על מספר המתגרשים בישראל
  צילום: שאטרסטוק

למרות תחזיות לקטסטרופה משפחתית בגלל האבטלה, הסגרים והחששות, שנת 2020 הסתיימה בירידה במספר המתגרשים בישראל.

עם תום שנת 2020 מפרסמת הנהלת בתי הדין הרבניים דו"ח פעילות ממנו עולה כי העלייה המתמדת במספר המתגרשים והמבקשים להתגרש (פתיחת תיקים) בשנים האחרונות לא רק שנבלמה אלא אפילו ירדה מעט בשנת הקורונה.

עוד באותו נושא

צפו: אחרי הגירושים – יובל דיין ונעה ירון דיין בראיון זוגי


120

ירידה של 3% במתגרשים ו-7% בפתיחת התיקים

בשנת 2020 התגרשו בבתי הדין הרבניים בישראל 11,076 זוגות לעומת 11,451 שהתגרשו בשנת 2019, דהיינו ירידה של 3% במתגרשים.

בשנת הקורונה והסגרים נפתחו בבתי הדין 3,852 תיקי גירושין בסכסוך לעומת 4,158 תיקים לגירושין בסכסוך שנפתחו בשנת 2019. כלומר ירידה של 7%.גם בכמות התיקים שנפתחו לאישורי הסכם גירושין בהסכמה מסתמנת ירידה – 5,660 בשנת 2020, לעומת 5,701 בשנת 2019 דהיינו ירידה של אחוז. אפילו במספרי התיקים שנפתחו בבקשה משותפת לגירושין ניכרת ירידה.

בתי הדין פעלו כסדרם למעט 3 ימי עבודה

בשנת הקורונה המשיכה המערכת השיפוטית של בתי הדין הרבניים למלא את מלאכת השיפוט. פעילותה של המערכת נעשתה בהתאם להנחיות משרד הבריאות וה"תו הסגול", ובחלק מהתקופה אף פעלה תחת ההנחיות שנקבעו בתקנות חירום עליהן החליטה הממשלה.

לצורך בדיקת ההשפעה בתקנות חולקה תקופת החירום למספר תקופות זמן. תקופת הזמן הראשון מייצגת את הזמן מתאריך 20.3.2020 ועד 24.5.2020 בה פעלה מערכת בתי הדין הרבניים על פי תקנות החירום. התקופה השנייה מייצגת את הזמן מ-25.5.2020 ועד 18.9.2020 אשר בה פעלו בתי הדין כרגיל ובהתאם להנחיות התו הסגול. התקופה השלישית מייצגת את הזמן של הסגר השני והחלת תקנות הדיינים וסדרי הדין בבתי הדין הרבניים במצב חירום.

כאמור, בסך הכל פעלו בתי הדין הרבניים בשנת הקורונה מדי יום ביומו למעט שלושה ימי עבודה.

מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכא הודה לכבוד דייני ישראל ולכל עובדי מערכת בתי הדין הרבניים שדאגו למתן שירות בפעילות שגרתית  ככל האפשר בתנאי קורונה תוך שמירה על כללי "התו הסגול". כל זאת למרות שמספר דיינים ועובדים אף חלו בקורונה. הרב מלכא ציין את העובדה כי בניגוד להערכות ותחזיות להשפעת הקורונה על סכסוכי משפחה, הרי שמשבר הקורונה יחד עם המתח והשהיה בבתים לא החמיר את המצב ומספר המתגרשים אף ירד – ויש לברך על כך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו