אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא ללכת בעיניים עצומות אחרי הכריזמטיות

אחת התופעות בציונות הדתית בשנים האחרונות היא הנהייה אחרי רבנים כריזמטים. מחפשים אצלנו כוכבים להסתופף בצילם. הערצה הזו היא סוג של כמיהה אישית של כולנו לאהבה וקבלה

לא ללכת בעיניים עצומות אחרי הכריזמטיות
  מחפשים פתרונות קסם (פלאש90)

קצת מחשבות בעקבות היום שאנו נמצאים בו. ראש חודש אלול והרשעת הרב אלון.

אחד המכנים המשותפים במספר פרשות שקרו לציונות הדתית בשנים האחרונות ופגעו בציבור הוא הנהייה אחרי כריזמה. מחפשים אצלנו כוכבים להסתופף בצילם. אפשר לומר שאנשים בציבור מחפשים דמויות שקל להעריץ ושמבטאות סוג של כמיהה אישית של כולנו לאהבה וקבלה.

לעיתים הרצון הזה מתבטא ברצון לדמות נאהבת על ידי הציבור החילוני בארץ. לעיתים אנחנו רוצים דמות שתאהב את כולנו בצורה גדולה מהחיים. אפשר להגדיר את זה בכך שהציבור הציוני דתי מחפש לעצמו אדמו"ר סרוג.

לעיתים מדובר על דמות שתחשוף לפנינו את צפונות החיים ושערי הרוח או שתסדר אותנו בתוך מסגרת ברורה וסגורה. בכל מקרה תמיד מדובר במשהו שייקח את האחריות מאיתנו באיזה שהוא מובן.

בפועל מדובר כמובן ברצון ילדותי לפתרון קסם של בעיה שמטרידה אותנו. אלא שקסמים כמו בועות סבון הם דברים נוצצים שעפים באוויר ומתפוצצים בלי להותיר כלום.

אחת הסיבות למציאות הזו הוא לדעתי משבר שיש לכולנו עם העולם המודרני ועם קיומה של מדינה יהודית ישראלית בתוך העולם הזה כשהיא עדיין לא משיחית. כולנו גדלנו על חינוך בעל עוצמה רבה ששם דגש עם משמעות לחיים שלנו כחלק ממהלך א-לוהי שמתבטא גם במדינת ישראל. אלא שהמציאות, מעצבנת שכמותה, אינה נוצצת ולא מתפקדת בדיוק כמו שאנחנו רוצים.

● מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

כך נוצר פער שקשה מאד להכיל בין העולם הרוחני שגדלנו עליו לבין מה שיש בפועל. חלקנו בינתיים מתייאשים ומאבדים את הרוח המשיחית. חלקנו מנסים לברוח מהמציאות תוך היתלות בכל מיני משיחים קטנים. מיעוטנו מנסים לתקן עולם במלכות ש-די בתוך הברדק הכללי.

לצערי אני יכול לומר על עצמי בוודאות שאני מהטיפוסים שגם יתייאש וגם יחפש סוג של משיח להפיל עליו את האחריות לכל מה שקורה. זה קרה לי בעבר כבר כמה פעמים וככל הנראה זה עלול לא עלינו לקרות לי בעתיד שוב.

אלא שאני רואה במצב שלי חולשה, משהו שנובע מהילדות הקשה שהיתה לי ומהחיפוש הבוער שלי אחרי דמות אב. עצוב לי לגלות שמדובר בחולשה כללית, בה כולנו מחפשים דמות אב כל שהיא להיתלות בה במקום לתקן את עצמנו מבחינה מוסרית ומעשית.

מבחינה זו מאד מתאים הפסוק של דוד המלך שאומר "כי אבי ואמי עזבוני ויי יאספני", אותו התחלנו לקרוא הבוקר בתפילה. ולכך נוסיף תפילה אישית:

אנא יי אכן קשה לנו

חטאנו לפניך

חיפשנו אלילים וכוכבים

ועדיין לא שבנו מטעותינו

ואין לנו פנים לעמוד לפניך

רק שאין לנו גם לאן ללכת

קבל נא צעקתנו והושיענו

כי גלי המציאות עלו למעלה ראש

וכשל כוח הסבל

אנא יי

השיבנו אליך

איננו מבטיחים אפילו אז לשוב

אבל אנחנו בודדים

יהי רצון שמתוך ראש החודש הזה נצליח קצת להתרומם וקצת להתאושש מהמכה שחטפנו ושהציבור כולו יקבל כלפיים כוח לעוצמה ותושייה.

==

אסף גולן הוא עורך המהדורה היומית של 'מקור ראשון'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
ללכת בעינים עצומות אחרי רב מקלל ומחרחר לקרוא לו מרן ??
פולחן קברים טוב ??? | 07-08-2013 14:03
2
נכון שאסור להאליל בני אדם ואני לא פריקית של הרב אלון
לקס ברכה | 07-08-2013 14:06
אבל בטוחה בחפותו ולא מאמינה בפורום תקנה. אם הרב יעקב אריאל נחפז להודיע לעיתונות שמבחינתו הרב אלון מורשע תהיה אשר תהיה תוצאת המשפט, דהיינו הוא נחפז ללכלך את הרב אלון כדי להגן על שמו אם "חלילה" יצא אלון זכאי, בכך הרב אריאל לכלך את עצמו וביטל כל האמון שהיה יכול להיות כלפיו.
3
פוליטקאים ורבנים
יוסי | 07-08-2013 14:24
אולי גם שכחנו שלא ללכת בעיניים עצומות אחרי פוליטיקאים כריזמטיים, או שעל זה תכתוב רק אחרי שבנט יעוף מכל המדרגות של הפוליטיקה הישראלית...
4
אדם וספר אל מול האלוקים בלי פולחן רבנים , קברים ועסקנים
אין מלבדו | 07-08-2013 14:25
5
עבודת אלילים, אבל מכיוון אחר.
הדר | 07-08-2013 14:28
מה אתה דוחף במאמרך את נושא המדינה באמצע. עוד לא גמרת לסגוד לה? הזוי!
6
מי שצריך גם לעשות חשבון נפש זה מפטרי ראשי הישיבות אצלנו
| 07-08-2013 14:51
היה ראש ישיבה חרדי בישיבת הכותל ולקבוצת האחראים על הישיבה לא היה נעים שעומד בראשה ראש ישיבה חרדי. אז החליפו ועוד פעם החליפו, חיפשו גימיק מי שמושך אנשים ואולי גם תורמים. אך לא בטוח מי שיביא אותם ללימוד גמרא ופוסקים בעיון ודרך ישרה. לצערי סיפור זה לא קרה רק בישיבת הכותל.
7
למה אתה משליך על ציבור שלם חולשות שלך?
איתי | 07-08-2013 20:53
חבל להוסיף עוד אש למדורה, כדרכם של עיתונאים, האם לא מספיק מה שעובר על הרב אלון, עוד מלבים את הדיון ומעמיקים בזה. איננו יודעים אם הרב אלון טעה או לא, עדיף שכל אחד יתעסק בליכלוכים שלו, ויתפלל שכאשר הם יתגלו, שהעיתונאים לא יחטטו יותר מידי, ורבותיי- חודש אלול הגיע, אפשר גם להאמין שיש תשובה, לכל אחד. התשובה שלו זה העסק שלו מול רבש"ע. ועיתונאי יקר- אנא השאר את הבעיות שלך במחברת האישית שלך ואל תפרסם לציבור
8
אני לא יודע אם זה נכון, אבל בית המשפט לא ראוי לדון!
| 07-08-2013 22:31
9
חבל שלא כל רב משדר אהבה קבלה ואיכפתיות!
| 08-08-2013 8:24
10
מי סומך על שופטים ובפרט בגץ-מעוזי הסמול????
האמת נעדרת | 08-08-2013 13:49
פסקי דים שיש בהם הכל מלבד האמת והצדק - יש שופטים יוצאים מן הכלל אך לא רבים הם!!!
11
זכאי
| 08-08-2013 15:18
גם אני מצטרפת לקבוצת התלמידים הרבים והוריהם שמכירים את הרב אלון כיהודי יקר חם ואוהב אדם, אנו בטוחים בחפותו .הרב אלון סייע וקרב רבים רבים . חבל שבחור זה ,אשר נעזר ברב רבות,בחר לצאת נגדו עם שקרים אילו.
12
הרב אילון קורבן של ציד מכשפות
נופר | 09-08-2013 0:42
לא היה לו סיכוי מול התקשורת השמאלנית וארגוני הנשים המתלהמות. הם רצו דם והם קיבלו.
13
כמו רבים גם אתה פספסת את הנקודה.
אהרון שנפלד | 09-08-2013 0:54
אומרים על הרב מוטי אלון שהוא כריזמטי ייתכן. אך זה לא מה שקנה את האנשים ואת האוהבים הרבים. מה שקנה אותם זו האהבה ללא גבולות של כבוד הרב.והנתינה שלו לכלל בכל המצבים. אישית אני יכול להעיד על אנשים שהוא ממש הציל כשהוא חיבק אותם במשבריות קשה מאד. אותם רבנים שיצאו נגדו ברובם לא מצליחים להזדהות מלכתכילה עם אותם חיבוקים מה לעשות לא לכל אחד יש כח נתינה שכזה. אשר לפס"ד אישית איני מתרגש ממנו כלל.בכל הכבוד לשופטת לא היה לה הכלים להכריע שהחיבוק הוא חיבוק מיני .זה קישקוש מקושקש.הקישקוש נובע לצערנו "מהאווירה" לצערי הרב התנהלות הפורום בפרשה היא מתחת לכל ביקורת.
14
מכיר את כב' הרב אלון שליט''א. איש קדוש וטוהר. איש אלוקי
הרב א. שינפעלד | 09-08-2013 13:39