אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

להגיד שלנובי גוד אין קשר לנצרות זו היתממות

לא נכון לשמר את התרבות של יהודי רוסיה מהתקופה בה הדת הוגדרה כאופיום להמונים - מה שהוביל מאוחר יותר לכך שהאופיום הפך לדת להמונים. צריך וראוי לשמר ולהרים על נס את התרבות של יהודי רוסיה בזמן שזו הייתה תרבות יהודית

להגיד שלנובי גוד אין קשר לנצרות זו היתממות
  ארוחה חגיגית בנוביגוד (צילום: הדס פורוש/ פלאש 90)

בשנה הקודמת, ציינה תנועת הנוער בני עקיבא את הנובי גוד בפעם הראשונה מאז היווסדה. כדבריו של יונתן דובוב: "20 שנה הייתי צריך לבחור בין להיות דתי לבין להיות רוסי. הדור הנוכחי כבר לא יהיה נתון בדילמה הזו – אפשר גם וגם, מבלי לוותר על שום חלק בזהות וליהנות מכל העולמות". אלא שיש פה בעיה קשה: המחשבה שאין כאן ויתור על שום חלק מהזהות היהודית, היא טעות חמורה.

ולנטיינז, האלווין, כריסמס וסילבסטר כבר נכנסו לז'רגון הישראלי. באופן לא מפתיע, דווקא בחברה שמנותקת מכל תרבות יהודית. אני יודע שנובי גוד אצל יהודים שמוצאם מרוסיה הוא חג משפחתי נטול כל סממנים דתיים, והוא החג היחיד שהותר לחגוג ברוסיה הקומוניסטית. ואני לא חושב שכל מי שמציין את הימים האלה הוא עובד עבודה זרה בהכרח.

עוד באותו נושא

זהות רוסית ודתית: קושניר מחזיר אותנו לשנות ה-90


3

אבל מעבר להנצחת קיומו של האפיפיור סילבסטר שסייע בניצור האימפריה הרומית, מעבר להנצחת קיומו של הקומוניזם בשעה שהוא חדל מלהתקיים, יש לדעת שחז"ל מציינים ימים אלו (גם אם בפער של מספר ימים קטן), כימים שמאז ומעולם היו חגים אליליים, כפי שנאמר בתלמוד: "תנו רבנן: לפי שראה אדם הראשון יום שמתמעט והולך, אמר: אוי לי, שמא בשביל שסרחתי עולם חשוך בעדי וחוזר לתוהו ובוהו, וזו היא מיתה שנקנסה עלי מן השמים, עמד וישב שמונה ימים בתענית ובתפלה, כיון שראה תקופת טבת וראה יום שמאריך והולך, אמר: מנהגו של עולם הוא, הלך ועשה שמונה ימים טובים, לשנה האחרת עשאן לאלו ולאלו ימים טובים, הוא קבעם לשם שמים, והם קבעום לשם עבודה זרה".

להגיד שלנובי גוד אין קשר לחג הנוצרי, זו לא רק היתממות – שהרי הסיבה שהותר לחגוג אותו, היא מפני שהעם הרוסי לא היה מסוגל להתנתק מהמסורת הזו – אלא גם טעות חמורה מבחינה הלכתית. דברים רבים אסורים בהלכות מפאת היותם 'דרכי האמורי' או 'חוקות הגויים' על אף שהם במבט שטחי שייכים לעבר.

מקורם האלילי של הכריסמס, הסילבסטר או הנובי גוד לא נעלם. הוא משפיע על התרבות ועל הנפש. גם בשושן הבירה הרבה יהודים השתתפו במשתה אחשוורוש כי "יש סיבה למסיבה" ו"אין פה שום דבר בעל משמעות אלילית" בלי לדעת שעצם הישיבה המשותפת במשתה היא תוצאה של השתקעות תרבותית ודתית בין העמים, וגם סיבה אליה.

הגיע הזמן להשאיר את הגלות, ואת כל התוצרים שלה בגלות. אם התרגלנו להדליק נר חנוכה בגלות בתוך הבית מפני הסכנה, אין שום סיבה להמשיך בזה פה בארץ. אם במהלך הגלות, היינו חייבים להביע את הערכתנו למלכי מרוקו או לאפיפיורים הנפלאים, בארץ אנחנו יכולים להגיד את האמת. אם התרגלנו להנמיך את הראש בגלות, כל זמן שישנו גוי שעובר, הגיע הזמן שלפחות בארץ נפסיק עם זה.

אם יש יהודים שהתרגלו לעבוד את אפיס במצרים, אין סיבה להמשיך לעבוד את העגל בצאתנו ממצרים, כי יש לנו מרכיב מצרי בתרבות. אדרבה ואדרבה: לפי מה שאמרו רבותינו עם ישראל נגאל ממצרים, רק בזכות שלא שינו את שמם לשונם ולבושם, כלומר הם שמרו על מאפייני זהות ותרבות שונים. אלו שהחליטו להיטמע בתרבות המצרית נשארו שם. גם היום יש אנשים שרלוונטי לגביהם מה שאנו אומרים כל שנה בהגדה של פסח: "ואלו היה שם לא היה נגאל".

עוד באותו נושא

קראתי את מה שפרסם הרב אברהם סתיו, והזדעזעתי


28

מקום המפלט של המשפחתיות ליהודים שגדלו ברוסיה הקומוניסטית (שהתפרקה לפני 30 שנה, למי שלא זוכר), יכול למצוא מקום בראש השנה, בסוכות, בשמחת תורה, בחנוכה, בפורים, בפסח ובשבועות. אפילו בכל שבת רגילה, במקומות שהתרבות המערבית שנכנסה לפה לא הרסה גם את אותה. אולי אפילו יש לקיים יום חג על התפרקותה הסופית של ברית המועצות (בי"ח בטבת), כפי שעשו חכמי ישראל בימי בית שני, במגילת תענית. לא חייבים לאמץ חג רוסי, כולל ה"תרבות" הרוסית של שתייה עד כדי שחמת הכבד.

לא נכון לשמר את התרבות של יהודי רוסיה מהתקופה בה הדת (ובמיוחד זו היהודית) הוגדרה כאופיום להמונים – מה שהוביל מאוחר יותר לכך שהאופיום הפך לדת להמונים. צריך וראוי לשמר ולהרים על נס את התרבות של יהודי רוסיה בזמן שזו הייתה תרבות יהודית – תרבות שהצמיחה גדולי תורה ובוני הארץ.

השלטון הקומוניסטי ורדיפת היהדות באלימות נוראה, יצרו וואקום המחייב את היהודים שמוצאם מרוסיה להתמלא בתרבות יהודית רוסית מקורית. לא בתרבות גויית בה מנציחים דווקא את אויביהן של התורה והיהדות.

=======

הרב חננאל זייני הוא ראש בית המדרש בישיבת ההסדר 'אור וישועה' בחיפה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
היתממות?
יהודי-ישראלי | 31-12-2020 17:13
להגיד שלנובי גוד אין קשר לנצרות זו היתממות -- מי שאומר דברים אלה, אחת משתיים : הוא מיתממם או שאין לא מושג על חג זה [הנובי גוד , לא הסילבסטר].
2
הרב מפגין את בורותו
אתאיסט | 31-12-2020 17:20
חג השנה החדשה הוא לא חג דתי של הנצרות. חגים דתיים יש להם רק שניים, את כריסמס ואיסטר. למעט הזרם הנוצרי אורתודוקסי שאצלם החג מקושר לאפיפיור סילבסטר, שאר העולם הנוצרי (צפון ודרום אמריקה, מערב אירופה) לא מכירים בכלל את המושג סילבסטר. החג הוא לכבוד השנה החדשה.
3
ספר את זה...
מורדוך ועשתורת | 31-12-2020 17:23
ספר את זה לחובשי השטריימל
4
ממה הרב מפחד? גם לחגים יהודיים יש מקור פגאני
המורה להיסטוריה | 31-12-2020 18:39
חנוכה נחוג שלא במקרה בימי החורף הקרים, בהם הפגאנים סגדו לשמש וקיוו לגרש את החושך. שבועות וסוכות הם זכר לחגים חקלאיים בימי שלפני היווסדות היהדות. כמו בהרבה מקרים אחרים, הלבישו על חג קיים משמעות חדשה. פסח - כל טרפת הניקיון מקורה כמובן בניקיון האביב שבאירופה הקרה. חלק מחוקי התורה מקורם בחוקי חמורבי, וסיפור המבול מסופר במספר מיתולוגיות - עלילות גלגמש למשל וכמובן במיתולוגיה היוונית. ואלו רק חלק קטן מהדוגמאות. אין מה לפחד מלחגוג את ראש השנה האזרחית. כאילו שתמוז למשל לא היה אל בבלי, או ששמות החודשים העבריים הם כולם יהודים. מי שבאמת מאמין בדת שלו, לא צריך להטיל רפש או לפחד מדתות ומסורות אחרות. זה ממש מזכיר את הילדים שמסבירים שאבא שלי יותר חזק מאבא שלך, ואלוהים שלי יותר חזק מאלוהים שלך. כנאמר : מי כמוך באלים ... תמיד היו הרבה אלים. ותמיד יהיו. ושכל אחד יבחר במה ובמי להאמין , בלי לפגוע באחר.
לזה שחושב שהוא אמיתי
המורה להיסטוריה עונה | 01-01-2021 12:45
כנראה שהבנת הנקרא לא חזקה אצלך במיוחד. האזכור היחידי לפסח בתגובתי היה לטרפת הניקיון שהיא ממזמן פולחן מפורע שמונע מאנשים לעבוד ולחיות במשך כחודש. וידוע לכל שטרפת ניקיון זו אכן מקורה בניקיון האביב, בדיוק כפי שדמי חנוכה מקורם במתנות חג המולד. אבל במהירותך לתקוף ללא סימוכין בכלל, ובלי להתייחס בפועל לטענות היסטוריות כלשהן - חשפת שהדת אצלך היא מעל הכל - בטח מעל היסטוריה ארכיאולוגיה או מדע. סיפורי הבריאה הם אגדה משעשעת, ומסכתות מעניינות בעיקר את מי שמתפרנס מהדת. האם גם אתה דתי מקצועי? לדת יש תפקיד חשוב בחיי האדם, רק שבישראל הפכה הדת אצל חלק גדול מהציבור לפרנסה. יש הרבה אנשים דתיים שהדת מלווה את חייהם. הם עובדים, חיים, לומדים, חושבים וגם מקיימים פולחן דתי כראות עיניהם, ואולי גם חיי קהילה ענפים. ויש אנשים רבים מידי שהפכו לדתיים מקצועיים. דתיותם - הכנסתם, ופרנסתם - על הציבור. דתי מקצועי עסוק בלקדם את הדת, אולי כדי להבטיח שיהיה לו סידור עבודה קבוע ?
, בין...
חופשי ברוחו | 01-01-2021 6:48
, בין אם כך ובין אם כך - מה הבעיה בכך שיש מי שמציין את כניסת השנה האזרחית החדשה במסיבה ? איך זה פוגע באושיות יהדותו של רב פלוני או רב אלמוני ?
שיעור מתנה...
עדי | 31-12-2020 23:50
שיעור מתנה למורה האמיתי, היו חגים חקלאיים בעולם עוד לפני מתן תורה.
אפילו וולהאוזן ז"ל לא היה מעיז להגיד כך...
מורה להיסטוריה אמיתי | 31-12-2020 22:30
בטח, פסוקי התורה שמדברים על השבתת הסעור וכל החצי הראשון של מסכת פסחים מקורם בחורף האירופאי... אחי, חלאס, כמעט בכל משפט שלך יש טעות ענקית. ברוך השם שבמערב התקדמו מזה וכעת אפילו האתיאיסתים שם מלגלגים על לובשי פדורה כמוך. תחזור לreddit. בקרוב אצלינו.
, פנייה...
דת מול הגיון אזרחי | 31-12-2020 22:28
, פנייה אל השכל וההיסטוריה לא תועיל כאן. אנשי דת תמיד נלחמים בדתות אחרות - ולא מהיום. אבל, המעניין הוא שהיהודים מקשרים את נובי גוד לנצרות בעוד שהחוגגים עצמם לא רואים כל קשר....כך או כך, לטעמי, מי שרוצה לחגוג - שיחגוג. גינויים של מינהגי דת זו או אחרת אף פעם לא הועילו. מכל מקום , זכותו של כל אדם לחגוג מה שנראה בעיניו ראוי לחגיגה.
אתה מורה להיסטוריה - כמו שאני
אוראור | 31-12-2020 22:04
רקדנית בלט - או מקסימום דוגמנית צמרת - והמבין יבין! יאללה!
5
כמה גאווה? כמה...
יואב | 31-12-2020 23:49
כמה גאווה? כמה זלזול? כלי ריק שאין בו כבוד לכלום פרט לעצמו.
6
מילים מדויקות אבל...
שבת שלום | 01-01-2021 3:53
מילים מדויקות אבל באתר הלא נכון.... אין אוזניים להקשיב לדבר אמת פה יתקפו כל מה שהוא מחיקת החלום של הדוס הנאור להיות ככל העמים בית ישראל... כל כך רוצים להיות כמו החילוני רק עם כיפה שפשוט גם אם תוכיח שכדור הארץ עגול הם יגידו לך שאתה אומר את זה בגלל שהכיפה שלך עגולה... עצוב
, מה...
דוס נאור | 01-01-2021 6:45
, מה רע בלהיות דוס נאור ? דוס שלמשל מכבד גם דתות אחרות ? דוס שלא מפריע לו לכבד את מי שחוגג את כניסת השנה האזרחית החדשה ? מה הבעיה ? חייבים לראות במי שלא דוס אויב ? איום ? מה ?
7
במחילה, כבוד הרב. אבל...
יהודי | 01-01-2021 8:50
במחילה, כבוד הרב. אבל אם שם המשפחה שלך היה דוסטויבסקי, זה היה נראה אחרת. לגמרי. לרצות לבוא ולהעלים חלק מחגיגה משפחתית מהותית שאכן כמו שכתבת הייתה משמעותית מאוד לכמעט מיליון אנשים פה בארץ- זה פשוט חוסר הבנה של המציאות. אפשר לבוא ולנסות לתת לזה אינטרפטציה אחרת, הקשר אחר וכד'. אבל חוסר ההבנה של החשיבות של זה, בעיניי זה לוקה בחסר. יתירה מכך- גם בעדות השונות , גם ממוצא מזרחי ישנם חגים שונים וימים שונים עם מנהגים שונים- אז עכשיו נמחק את כולם? החל מעיד אל בנאת ועד סיגד ועוד ועוד? למרות שברור שמועדים אלו הושפעו מתרבות מקומית. מנהגים וכד'.
8
זה חג שמסמל את מחיקת היהדות ברוסיה
דתי לאומי | 01-01-2021 11:44
לעולי רוסיה הדתיים, החג הזה זה יום גזירות אנטיוכוס. זה יום שמבטא מחיקת תרבות, מי שלא חגג אותו נחשד שהוא שומר מצוות ונשלח לכל החיים לסיביר.
9
מילים כדורבנות !...
קפוסטה יעקב | 01-01-2021 13:16
מילים כדורבנות ! כול מילה בסלע !!! חובה להפיץ בכל הכוח לדיון בכל אתר וקבוצת עולי-חבר העמים...