אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנציב שהם דחה תלונה על מינוי שופטים בקומבינה

הנציב אורי שוהם דחה תלונה על פרקטיקת מינוי שופטים, פסולה לכאורה, שמתבצעת על ידי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, בטענה כי הדבר לא נעשה במסגרת תפקידה כשופטת

האם אסתר חיות ממנה שופטים לא כנשיאת העליון?
  יונתן זינדל/ פלאש 90

הנציב אורי שהם דחה תלונה שהגיש ארגון בצלמו נגד דרך עקיפה למינוי שופטים אשר מתבצעת על ידי נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, בטענה כי הוא לא מוסמך לברר את התלונה.

מדובר בהתנהלות המעלה סימני שאלה: מועמדים של הנשיאה חיות שעולים בפני הוועדה למינוי שופטים אשר נדחים על ידי הוועדה ממגוון סיבות, מוצאים את עצמם ממונים על ידי הנשיאה חיות, זמן קצר לאחר שמועמדותם נדחתה, לאותו תפקיד בדיוק כ'מינוי זמני'.

עוד באותו נושא

תלונה נגד הנשיאה חיות: מקדמת שופטים בקומבינה


22

על פי גורמים בוועדה למינוי שופטים, הנשיאה חיות ביקשה להפוך מינויים זמניים שביצעה בעבר כמינויים קבועים כיוון שלדבריה לא ניתן להוריד שופט ברמת השופט לאחר שעלה בה.

כך יוצא ששופט בבית משפט שלום אשר הוועדה למינוי שופטים קבעה כי לא למנות אותו מסיבות שונות לתפקיד שופט בבית משפט מחוזי, והנשיאה חיות רוצה לקדם אותו, היא מבצעת את הקידום כמינוי זמני ולאחר מכן דורשת להפוך אותו לקבוע – וכך אכן קורה.

כך למשל, קידומו של השופט מיכאל קרשן מבית משפט השלום בכפר סבא  לשופט בבית משפט המחוזי בלוד נבלמה על ידי הוועדה למינוי שופטים לאחר ביקורת ציבורית עזה שהתעוררה עקב עונשים מקלים ביותר שגזר על אביה של עדי ביטי שפגע מינית במעריצות של בתו וכן על שוטר שניצל מינית אישה שבקשה ממנו עזרה, דבר שהוביל להתאבדותה. עם זאת, הנשיאה חיות החליטה לקדם את קרשן כשופט במחוזי לוד ב'מינוי זמני'.

כאמור, תלונה שהגיש ארגון בצלמו אודות פרקטיקת המינויים של הנשיאה חיות, נדחתה על ידי הנציב שוהם באופן כמעט מידי – בטענה כי אינו מוסמך לברר את התלונה כיוון שאקט מינוי השופטים, המוקנה לה מכוח היותה נשיאת בית המשפט העליון, 'לא נעשה על ידה במסגרת מילוי תפקידה כשופטת'.

מארגון בצלמו נמסר: "המערכת ממשיכה לדאוג לעצמה. מי ידאג לאזרחי ישראל? מי ידאג לכל הנפגעות תקיפות מיניות ? מי ידאג ששוטרי ישראל לא יטרידו מינית? את הנשיאה והנציב זה לא מעניין. אנחנו נפנה למבקר המדינה שיבדוק דבר זה. דבר אחד בטוח, ארגון בצלמו לא ירפה במאבק למען הצדק".

מטעם הרשות השופרת נמסר: "אין שחר לנסיון שנעשה בכתבה להטיל דופי בתהליך המינויים הזמנים לשיפוט. מדובר במינויים המעוגנים בסע׳ 10 לחוק בתי המשפט ולפיו מוסמך שר המשפטים למנות שופט בפועל בהסכמת נשיא בית המשפט העליון. כך מונו שופטים בפועל על ידי השרה שקד בהסכמת הנשיאה נאור וכך מונו שופטים על ידי השר אוחנה בהסכמת הנשיאה חיות וכיום על ידי השר אבי ניסנקורן בהסכמת הנשיאה חיות".

"מינוי בפועל נועד ככלל לבדוק את מידת התאמתו של השופט בטרם ימונה למינוי של קבע ובניגוד לאמור בכתבה ניתן להצביע על דוגמאות רבות שבהן המינוי הזמני לא הפך למינוי של קבע משום שהשופט/ת לא נמצאו מתאימים לכך. אילו טרחתם לפנות לקבלת התייחסותנו לפני פרסום הכתבה ייתכן שהיה נמנע פרסום דברים שאינם תואמים את המציאות".

עימות בין נשיאת העליון ופרקליט נתניהו | ראבליו: "הסוגיה לא שפיטה", חיות: "טיעון פופוליסטי. ארכיון. (קרדיט: לע"מ)
מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
נוכלת ונוכל מה...
דנדי | 13-12-2020 13:09
נוכלת ונוכל מה מצפים שלא יכסו אחד על השני, יש להם תקציב בלתי מוגבל ועושים ככל העולה על רוחם בכספי הציבור ללא כל בקרה,אוכלי חינם מנוולים
''ביום ההוא בתי משפט יהפכו למאורןת נחשים''
עמוס | 14-12-2020 13:17
וממשיך: ''והכחדתים והעברתים לארץ גזירה.ואת הנשים שבהם אשלח בהם את הנגיף''
, אם...
משפטן דייקן | 13-12-2020 15:12
, אם יש עבירות בנייה - שיעמידו אותה לדין. מה הבעיה ? כבר היו דברים מעולם. נציב הקבילות מטפל בתלונות שאינן פליליות, אלא התנהגות חריגה באופן כזה או אחר. למשל, יכול שופט לקבל דוח חנייה או דוח תנועה כזה או אחר - הרשות המתאימה מטפלת בזה.
ומעניין...
מולי אפשטיין | 13-12-2020 14:43
ומעניין מה הוא אומר על עבירות הבנייה בביתה.... בטח גם זה לא בסמכותו...
, הבנו...
משפטן דייקן | 13-12-2020 13:45
, הבנו שאתה שונא אותם. בסדר. אבל העובדות אינן נכונות. התקציב מוגבל מאוד. יש תיקצוב כמו בכל גוף ממשלתי. השופטים עובדים קשה מאוד והם ממש לא אוכלי חינם. הנציב שוהם הסביר שקידום במעמד זמני ( לא מינוי אלא קידום מאינסטנציה לאינסטנציה - דבר שקיים מדורי דורות ) של שופטים איננו פעולה שיפוטית. הדבר הוא במסגרת הסמכות הניהולית של נשיאת העליון , בתפקידה כמנהלת המערכת, ולא פעולה כשופטת. אין מדובר בהחלטה של שופט אלא בהחלטה של מנהל. אפשר להתווכח עניינית אם מבקר השופטים מוסמך לבקר גם החלטה כזו - לא חייבים לשנוא ולהשתלח.
2
מיכאל קרשן היה...
מולי אפשטיין | 13-12-2020 14:41
מיכאל קרשן היה בפרקליטות בירושלים. זה לבד מסביר את ההתנהלות בעניין קידומו המטאורי.
מערכת מושחתת...
לחי | 13-12-2020 14:58
מערכת מושחתת יד רוחצת יד חבורה של עבריינים בחסות החוק
3
די עם האי...
יוסף | 13-12-2020 14:45
די עם האי אימון במערכת המשפט כל תלונה מצוצה מהאצבע ומטרתה לערער מערכת המשפט אסתר חיות ישרה והגונה הלוואי עלינו הרבה כמוהה
יש לך...
גד | 13-12-2020 21:24
יש לך הומר חד.
, יופי....
משפטפטן | 13-12-2020 20:33
, יופי. איזה קללות וכינויי גנאי, ממש שיא החוכמה ונועם ההליכות. תגובה עניינית ומנומקת. יישר כוח. ולעצם העניין : השופטים אינם מעל החוק אבל הם פרשני החוק. ואכן, אסור להם לעשות חשבון לנבחרי ציבור מאחר ולעיתים נבחרי הציבור מגיעים לאולם בית המשפט כנאשמים. אם אתה לא כל כך מבין איך העסק עובד - במקום להשתלח, לך ללמוד. כל בור יכול להתקדם וללמוד, אפילו אתה.
לא עדיף...
צורי | 13-12-2020 19:37
לא עדיף נחש מישקפיים שלא עושה חשבון לניבחרי ציבור,היא מעל החוק,ומעל למדינה,ואתה יכול עים התואר שלך להיכנס לאחוריים של הסוס של מחמיד
למה להתבחבש...
משפטן בכיר | 13-12-2020 18:00
למה להתבחבש הרבה - נמנה את אורלי לב לנשיאת העליון....לחילופין דודי אמסלם או אוסנת מארק. אנשים כלבבנו. יהיה כיף לא נורמלי....
הלוואי עליך ועל...
שימי | 13-12-2020 16:13
הלוואי עליך ועל אויבינו.ישרה כמו פלס עקום.מתאימה לכם לאג'נדה האנטי ציונית
4
על מה אתם...
עמיר מ. | 13-12-2020 17:47
על מה אתם סרוגים מלינים.?! זאת פרוצדורה שמתנהלת עשרות שנים וזה לחלוטין בסמכות המנהל (אסתר חיות)של מערכת המשפט... ועכשו,כל נאד של המערכת זה סיבה למסיבה שלכם...... מעניין,שבתקופת שקד עם השירקאס עם אפי נווה...הסתכלתם לצד שני. טלו קורה מבין עיניכם. עצוב.
5
הנציב שוהם לשעבר...
גבי | 13-12-2020 18:25
הנציב שוהם לשעבר שופט בעליון מצוי בניגוד עיניינים . הוא עצמו בתוך הקומבינה.
6
נחש מישקפיים ששולטת...
בני | 13-12-2020 19:35
נחש מישקפיים ששולטת בכל המדינה יותר מכל ניבחר ציבור,תקציבים מועברים ללא כל שאלות לפרקליטות ולבית המשפט העליון,
, קשקוש...
תקציבאי | 13-12-2020 20:27
, קשקוש בלבוש. מניין האגדות הללו שאתה מספר ? יש תקציב מוגדר לפרקליטות ותקציב מוגדר לבתי המשפט - כמו לכל גוף ומשרד ממשלתי. מספיק עם השטויות המטורללות. משרד האוצר לא מעביר כספים ללא תקציב מוגדר ומפורט.
7
איזה קטע, אני...
המופתע שלא ציפה | 13-12-2020 23:21
איזה קטע, אני בהלם הייתי בטוח שהוא יכנס באסתי על מה שהיא עשתה ויתן לה בראד, כי הרי הם כולם שופטים, וצדק הם רודפים ואין להם משוא פנים, מעניין.
8
רק בישראל מערכת...
שם מלא | 14-12-2020 21:34
רק בישראל מערכת המשפט מובילה בעבריינות ונוהגת כמו הקוזה נוסטרה