אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הבית היהודי בבשורה להורים: מהשנה יורד שכר הלימוד באלפי שקלים

הבית היהודי מקיים את ההבטחות לבוחרים. משרד החינוך הוציא היום חוזר מנכ"ל המודיע על הורדת שכר הלימודים במוסדות החינוך הממלכתיים-דתיים, באופן שהמוסדות לא יוכלו לגבות יותר מ-6,000 ש"ח בשנה לא כולל תוספות על טיולים. מוסד שיגבה יותר מהסכומים המותרים יוזמן לשימוע

הבית היהודי בבשורה להורים: מהשנה יורד שכר הלימוד באלפי שקלים
  מורידים את שכר הלימוד. בנט וורצמן (יח"צ)

ההבטחות מתקיימות היום, שכר הלימוד במוסדות החינוך יורד.

בפעילות משותפת של יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, שר החינוך הרב שי פירון וסגן שר החינוך אבי וורצמן, משרד החינוך הוציא היום (ה') חוזר מנכ"ל המודיע על הורדת שכר הלימודים במוסדות החינוך הממלכתיים-דתיים: בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, תיכוניים, ישיבות תיכוניות ואולפנות, כולל מוסדות עם פנימיות.

חוזר המנכ"ל מגביל את הסכומים המותרים לגבייה במגמה להפחית את העול הכלכלי הכבד המוטל על הורי התלמידים בחינוך הממלכתי דתי. ההוראות יחולו כבר בשנת הלימודים הקרובה. החוזר יחול על מוסדות שמקיימים תוכנית לימודית תורנית נוספת (תל"ן).

על פי החוזר, המחיר המרבי שניתן יהיה לגבות מהורי תלמידי כיתות י'-י"ב יהיה 5,580 שקלים לשנה. בכיתות י"ב ניתן יהיה לגבות בנוסף 1,053 שקלים על טיולים, תרבות וארגון ההורים, כפי שגובים גם בבתי הספר הממלכתיים. בכיתות י-י"א המחיר הנוסף המרבי יהיה 990 ש"ח.

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

הורי תלמידי כיתות ז'-ט' ישלמו לא יותר מ- 5,310 שקלים על תל"ן ו- 747-888 שקלים על טיולים, תרבות וארגון ההורים. בכיתות ה-ו המחיר המרבי יהיה 3,305 שקלים לשנה ו- 412-622 לדברים הנוספים. בכיתות א'-ד' המחיר המרבי 2,020, ו- 261-286 לדברים נוספים.

מוסד שיגבה יותר – יענש

"הסכומים המפורטים בחוזר זה הם הסכומים המרביים המותרים לגבייה, גם אם העלויות בפועל של התכנית התורנית הנוספת גבוהות יותר", נכתב בחוזר המנכ"ל. "מוסד שיתברר בבדיקת המשרד כי בפנייה להורים ו/או בגבייה בפועל התבצעה בו חריגה מהוראות חוזר זה – יוזמן מנהלו לשימוע בפני הממונה על תשלומי הורים במשרד החינוך, ובמידת הצורך יינקטו הליכים נגד המנהל ו/או המוסד, לרבות קיזוז השתתפותו של משרד החינוך בתקציב המוסד, כולה או חלקה, ולרבות ביטול רישיון ההעסקה של מנהל המוסד".

החוזר מבהיר עוד כי התשלומים הנוספים הם בגדר רשות בלבד, ולכן לא ניתן יהיה לחייב בתשלומים אלו הורה שלא מעוניין שבנו או בתו ישתתפו בתכנית.  אם הוחלט לקיים את השירות למרות אי-הסכמת כל ההורים, יהיה על המוסד החינוכי לשתף את כל התלמידים בפעילות, או, לחלופין, לקיים פעילות חינוכית חלופית לטובת תלמידים שהוריהם אינם מעוניינים.

בנוסף, החוזר מטיל על בתי הספר חובת שקיפות כלפי ההורים, במסגרתה הם יצטרכו להודיע להורים על היקף השעות הנוספות הנלמדות במסגרת התל"ן ופיוט ייעודן, היקף הפעילות החברתית הנוספת, התשלום הנדרש עבור אחזקת תלמיד בפנימייה (למוסדות עם פנימייה) וסך כל הסכומים המרביים המותרים לגבייה.

מדובר בהפחתה דרמטית של שכר הלימוד במוסדות החינוך הממלכתיים דתיים. לפני מעל עשר שנים, היה מקובל שמוסדות החינוך יקבלו תמיכה ממשרד הדתות ומשרד החינוך שהגיעה ל-270 מיליון ש"ח בשנה. התמיכה הזאת הופסקה בשנת 2003 בבת אחת, ומאז האמירו הסכומים שמשלמים ההורים במוסדות הדתיים והאמירו לעלויות בלתי נסבלות.

על רפורמת התשלום של מוסדות החינוך הדתיים עמל מאז הקמת הממשלה סגן שר החינוך, ח"כ אבי וורצמן, שלקח זאת כמשימה אישית שלו, ופעל בסיועו של שר החינוך הרב שי פירון.

יש לנו כח לשנות דברים

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט: "אני מודה לשר החינוך הרב שי פירון על הסיוע הרב והמחויבות להוזלת שכר הלימוד, בעבודה משותפת הבאנו תוצאות חשובות לעתיד ילדינו. הבטחנו שמשהו חדש יתחיל, וקיימנו. בפעם הראשונה הבית היהודי היא מפלגה גדולה, עם כוח לשנות דברים, וכך הבאנו לביטול האפליה שפגעה באופן חמור במשפחות הציבור הדתי.

ברור לכולם שבמיוחד בציבור הדתי, בו מספר הילדים יותר גדול פעמים רבות, הרפורמה בתשלומי החינוך חשובה שבעתיים. השינוי ההיסטורי החשוב ביותר הוא עצם ההכרה של מדינת ישראל בחשיבותו הערכית של החינוך התורני שבאה לידי ביטוי ברפורמה הזאת. אני מודה לסגן שר החינוך, אבי וורצמן, שהביא את הניסיון החברתי שלו לרווחת כל הציבור הדתי לאומי, ועמל ללא לאות על הרפורמה החשובה".

סגן שר החינוך אבי וורצמן: ״כמי שעמד בראש הועדה לבחינת תשלומי ההורים בחינוך הממלכתי הדתי במשרד החינוך, אני רואה במהלך זה בשורה גדולה להורים. זהו תחילתו של מהלך גדול שיביא הקלה משמעותית להורים רבים שנענקים תחת נטל התשלומים לבתי הספר. זוהי הזדמנות עבורנו לתקן את האפליה שנוצרה בתשלומי ההורים בעיקר בחינוך הממלכתי דתי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
ברור למה יצאו עם הפרסום עכשיו.....
אלי | 25-07-2013 20:56
2
בנט הבייתה
יוני | 25-07-2013 21:13
3
ספין של השקרן נפלתי בנט מה שהיה הוא שיהיה
סרוג גאה | 25-07-2013 23:41
כיסוי ת*ת על כישלון בחירות הרבנים הראשים
4
בנט משהו חדש נתחיל מתחילים להפסיד
שי | 25-07-2013 23:43
להחליף את העגל הזה מהר
5
תרנגול מקרקר
פיני | 26-07-2013 14:54
מה עשית ממש גבר הורדת את שכ"ל ו????????? כמו שנכשלת בביטול ההקפאה כמו שנכשלת ברבנות הראשית כמו שנכשלת בעצירת שחרור מחבלים כך גם כאן כישלון חרוץ הרמה התורנית תקרוס ההצלחות בבגרות בישיבות ואולפנות תרד משמונים אחוז לארבעים אחוז ואז הוא ימצאאת מי להאשים? חל שהצבעתי לבנט
6
האמת: העלו ב500 ש"ח את הסכום המקסימלי המותר לגביה
אבא לילדים בחמ"ד | 28-07-2013 8:21
תשוו בין חוזר המנכ"ל הנוכחי לקודם ותראו שהעלו מ5000 ש"ח לתלן ל5500 לשנה.