אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רגב ומארק באיום: אם מינוי שופטים ימשך- נעתור לבג"ץ

לאחר שהוועדה למינוי שופטים התכנסה למרות החרם של שלושת חברי הגוש הלאומי, השרה מירי רגב וח"כ אוסנת מארק שורדות לעצור את פעילות הוועדה ולמנוע את פרסום החלטותיה

רגב ומארק באיום: אם מינוי שופטים ימשך- נעתור לבג"ץ
  הדס פורוש/פלאש 90

חברות הוועדה למינוי שופטים, שרת התחבורה מירי רגב המייצגת את הממשלה וח"כ אוסנת מארק מהליכוד פנו הערב (ראשון) לשר המשפטים אבי ניסנקורן בדרישה כי יעצור את פעילות הוועדה למינוי שופטים וימנע מפרסום החלטות שהתקבלו הערב, במידה ואכן התקבלו.

רגב ומארק הדגישו כי "אין מדובר בהיעדרות אקראית. בפועל כרגע פועלת הוועדה מבלי שנציגי הריבון, הרשות המחוקקת, נוכחים בה". לדבריהם, "אין מדובר בפוליטיקה מפלגתית או מוסדית, שכן מדובר בנציגים משתי סיעות שונות". בנוסף, איימו השתיים כי במידה ודרישתן לא תתקבל, תוגש על ידן עתירה לבג"ץ.

עוד באותו נושא

למרות החרם של מארק: שופטים חדשים ימונו הערב


4

מוקדם יותר פרסמנו כי למרות החרם של שלושת נבחרי הציבור בוועדת לבחירת שופטים – נציגת הליכוד, ח"כ אוסנת מארק, השרה מירי רגב וצבי האוזר – הוועדה למינוי שופטים תתכנס הערב, זאת לאחר שהתקבלה חוות דעת מיועמ"ש משרד המשפטים, עו"ד לאה רקובר, כי יש צורך בכינוס של רוב חברי הוועדה המכהנים בכדי לייצר קוורום – מספר מינימלי של משתתפים בהצבעה בכדי שתהיה תקפה.

רקובר כותבת כי לגבי הסעיף שדורש כי מספר חברי הוועדה לא יפחת משבעה, עלתה בפסיקה השאלה האם סעיף זה מתייחס לשאלת הנוכחות בוועדה ומחייב נוכחות של רוב חבריה החוקיים בכל הצבעה והצבעה, או לשאלת הרוב הנדרש לקבלת החלטה, "ואז לכאורה ניתן לטעון כי הוועדה יכלה לקבל החלטותיה בכל מספר שהוא של חבריה, ובלבד שהיה רוב בהצבעותיה".

יועמ"שית משרד המשפטים כותבת כי חוות דעתה הינה פרשנות אישית בלבד ולא כזו המסתמכת על פסיקה: "שאלה זו לא הוכרעה בפסיקה, והושארה בצריך עיון". לדבריה, "הצעתנו היא לפרש את הסעיף 'לחומרה', כמתייחס לשאלת הנוכחות בוועדה וקובע כי נדרשת נוכחות של רוב חבריה החוקיים של הוועדה (תשעה) – דהיינו, חמישה חברים ומעלה, או במקרה שבו מכהנים שבעה חברים בוועדה – נוכחות של ארבעה חברים ומעלה".

המשמעות המשפטית היא כי רקובר קובעת שלצורך כינוס הוועדה למינוי שופטים אין צורך בשבעה חברים לכל הפחות ככתוב בחוק, אלא שצריך רוב של החברים המכהנים (בין תשעה לשבעה) ושההחלטות שיעברו יהיו בהתאם לאותו רוב.

כזכור, על רקע קידומו הצפוי של שופט השלום עבאס עאסי לבית המשפט המחוזי בירושלים, שלושה מחברי הוועדה למינוי שופטים – השרה מירי רגב, חברת הכנסת אוסנת מארק מהליכוד וצבי האוזר מסיעת דרך ארץ – החליטו להחרים את ישיבת הוועדה שהייתה אמורה להתכנס הערב בכדי למנוע את מינוי השופט הערבי.

הסיבה להתנגדות שלושת חברי הוועדה הנחשבים חלק מהמחנה הלאומי שבה, אינה גזענות, אלא נעוצה לטענתם בפסיקותיו של השופט עאסי נגד צה"ל, כאשר זכויות אדם נעות באורח פלא לטובת ערבים בעוד הן אינן עומדות לזכותם של יהודים העומדים באולם המשפט שלו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
לא מאומן, 2 נשים צרחניות, מחפשות רק ריב ומדון
ליליאן | 06-12-2020 20:54
לא נותנות לועדה למינוי שופטים לעבוד, מחפשות לריב בכל מקום בכל מחיר
2
חחחח... יפני לבג"ץ. מצחיק מאוד
אוריאל | 06-12-2020 21:26
תפנו למנדבלייט... חחח... תפנו לשי ניצן... תפנו למאפיה השלטת...
, הוועדה...
לא כל דבר הולך בכוח | 06-12-2020 22:56
, הוועדה למינוי שופטים מחליטה בהצבעה, והרוב קובע. אוסנת מארק וחבריה מוזמנים לשכנע ולהצביע. אם יהיה רוב לעמדתם - יופי. אם יהיה רוב לעמדת חברים אחרים - גם יופי. אי אפשר לשתק את הוועדה, רק משום שיש בה רוב לטובת מועמד זה או אחר. כל פעם צד אחר ייעדר כדי למנוע מינוי שלא נראה לו. כך אי אפשר לעבוד. מצביעים וממנים שופטים על פי הצבעת הרוב.
3
לשנות את החוק,...
היגיון | 06-12-2020 21:49
לשנות את החוק, ולהעביר מינוי שופטים לכנסת!!! ברוב מוחלט של הדמוקרטיות המערביות הפרלמנט ממנה שופטים, לא יקרה כלום אם גם אצלנו זה יהיה כך במקום החונטה שיש עכשיו...
4
אז אל תבואו...
מצא מין את מינו , סיבוני את מארק ,הזרזיר והעורב .... גועל נפש ... | 06-12-2020 22:44
אז אל תבואו ... גם ככה אתן לא מוסיפות הרבה לדיון ... אין לכן אמירות חכמות במיוחד ... מה שכן לפחות מארק מוסיפה הרבה (מי) חמצן ... איך כזו תת רמה בוחרת שופטים בישראל ? איך ?
5
לא הבנתי? דורשות...
חחחח | 07-12-2020 8:18
לא הבנתי? דורשות מבגץ להתערב בעבודת של הוועדה? מעודדות אקטיביזם שיפוטי? הגמל לא רואה את דבשתו
, הן...
הגיון ברזל | 07-12-2020 9:05
, הן דורשות מבגצ להחליט שיש להן זכות לשתק את הוועדה. דהיינו, לא הרוב בהצבעה בוועדה קובע. לדעתן, מיעוט שמועמד מסויים לא מוצא חן בעיניו - יחליט על היעדרות קבוצתית מהוועדה וכך הוועדה תשותק. הדבר עובד לשני הצדדים, וכך נקבל מצב שבמקום הכרעת רוב - נקבל שיתוק על ידי המיעוט.
6
שיפנו לבגץ... מצחיק...
מערכת המשפט מעל לעבריינים! | 07-12-2020 11:39
שיפנו לבגץ... מצחיק שהשפלות הללו, אלה שתוקפות את בגץ ואת מערכת המשפט ואכיפת החוק, הן תחתית השפל, עברייניות שתומכות בעבריין. ניסנקורן צריך להמשיך בדרכו ולא לסטות ממנה כהוא זה!
7
רגב ומארק, מה...
יהודה | 07-12-2020 13:01
רגב ומארק, מה קרה? פתאום אתן סומכות על בגץ?!