אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ברברים: בימים ההם בזמן הזה

הסדרה ברברים, מתארת מנהיג מאחד משבטי הגרמאנים שמצליח לאחד אותם לישות אחת שנאבקת מול הרומים הבלתי מנוצחים. אבל זה גם עוד מבט למגמה ולרצון לחזור לימי טרום הציווליזציה המערבית

ברברים: בימים ההם בזמן הזה
  מתוך הסדרה ברברים: צילומסך

הסדרה 'ברברים', כמו 'ויקינגים' לפניה, וכן 'הממלכה האחרונה' וסדרות נוספות המוצגות בנטפליקס, פותחות צוהר לעולם הפגאני הטרום נוצרי – מערבי. עולם שם החושים, השבטיות, הטבע והיצריות משמשים בו בערבוביה.

האלים משחקים תפקיד, הגורל, וכל מה שמאפיין קצת את הניו אייג' העכשיווי. תלבושות הברברים ותסרוקותיהם, דומות לאופנה שתמצאו במסיבות טבע מגניבות במיוחד, או אפילו ברחוב הומה אדם – רק בלי מסכות הקורונה.

מיטב האופנה הברברית (צילומסך, יוטיוב)

סדרות אלו מצביעות איך העולם שלנו, שכבר זרק מעליו את עול הנצרות, מנסה לשוב למקומות האלה של טרום הציוויליזציה המערבית, בשילוב כמובן של סיפורי אומץ, אהבה, להטוטי קרב ואף חירות מינית פעמים רבות.

עוד באותו נושא

משחקי הכס עם כיפה: למה דתיים צופים בפנטזיה?


13

העולם המערבי הקלאסי בנוי משילוב של שני עולמות: היווני-רומי והנוצרי. הסדר, היופי, התרבות, הפילוסופיה ההלניסטית-רומית יחד עם האמונה הנוצרית.

המערב כבר מזמן  פרק מעליו את הדיכוי הנוצרי וחליפות מחוייטות, השלב העכשיווי הוא להחזיר אותנו תודעתית אל זרם הרגשות, היצרים והאלים הקדמונים של אירופה הברברית. אם את האל ניטשה כבר הרג, והמוסר שעבר לבני אדם התנפץ עם עליית המשטרים הטוטליטריים (כמו הנאציזם, הפשיזם והקומוניזם), מה שנשאר בצד הדמוקרטיות המערביות, זו רק הכמיהה לעבר הפראי.

גדולי הפילוסופים המערביים ניסו לשחזר מה היה מצבו של האדם לפני יצירת החברה המורכבת, התרבות והעיור ומאפייניהם, אותו כינו: "המצב הטבעי". מכאן כל אחד גוזר את הטוב אליו האדם המודרני צריך לשחזר כתוצאה מכך. והיום זה מתבטא החל מדיאטות פליאו (שחוזרות לעידן הפליאוליטי) סדנאות ליקוט, אימוני כושר מסויימים וכלה בכל הסוגיות של איך נראה התא המשפחתי, מה הם מרכיבי הבריאות הפיזית והנפשית וכמובן מה המוסר שנגזר מכך.

כבר לא נחלתם הבלעדית של החנונים

בעולם הדיגיטלי שלנו להחריד- כולנו רוצים לשוב לשם. ואל תוך כל אלו נמזגות גם סדרות הפנטזיה, שאם פעם היו נחלת מיעוט שנתפסו בטריטוריה הבלעדית של חנונים שמוצאים מפלט מדחיה חברתית, סרטי שר הטבעות וההצלחה המסחררת של משחקי הכס הפכו כבר מזמן למיינסטרים. צאו וראו את התחפושות הפופולריות בחנויות לקראת פורים. תראו כמה מאיתנו יודעים מי הם האלים הנורדים תור ואודין. כולנו נשאבנו לעולמות הקסומים שמעניקים מרחבים מעבר לכאן ועכשיו וליכולות הארציות שלנו.

בסדרה אחרת של נטפליקס 'מכשפת', אשר נוגעת במיתולוגיה של ראשית בריטניה, עם דמויות מסיפורי המלך ארתור – רואים שם מאבק מוחשי, בין צלייני האפיפיור, שמבצעים טבח דתי ביצורים קסומים, מפוצלים וצבעוניים האוחזים בכישוף. שילוב של ציד מכשפות, מסע צלב וגזענות – עם פנטזיה. הדת הנוצרית האטומה הדוגמטית והממוסדת אל מול חירות הכשפים, הטבעיות וההטרוגניות. לשם העולם מתגעגע. למיתוס ולאתוס שמתחת ליסודות התרבות.

'מכשפת' מסע צלב נגד מכשפים (צילומסך)

אם נחזור לסדרה ברברים, מה שצורם ליהודים שכמונו, זו הגרמנית המדוברת בפיהם של השבטים. זה יפה היסטורית ועובדתית, כשהרומים מדברים לטינית (או איטלקית), והשבטים הגרמאנים מדברים גרמנית. זה אמין יותר מאשר כשכולם מדברים אנגלית בכל הסדרות האמריקאיות. אבל אי אפשר לשכוח שהיטלר הילל את העידן הגרמני הקדום הזה בדיוק, במיוחד כשהגיבור ארמיניוס, כשדם נמרך על שפמו, איך נאמר.. מעלה ליהודים כמוני קונוטציות אותם יאיר גולן היה מכנה "תהליכים".

ארמיניוס הגיבור הגרמאני

מעבר לכך, זו סדרה שנעשתה על בסיס סיפור היסטורי המקובל של שחרור (לאומי במסגור אנרכוניסטי) מעול הכובש הרומי. כאן המקום להיזכר בגמרא המצמררת ממסכת מגילה על כך ששלוש מאות נסיכים גרמנים נלחמים במקביליהם מגרממיא (גרמניה), ואילולי זאת, היו יוצאים ומחריבים את העולם. גמרא שכאילו ניבאה את ברית מדינות הציר, במרכזם היטלר ומוסוליני.

האבסורד בכמיהה הנאצית, היא שהם דווקא היללו את הסדר והמודרניות, אל מול החייתיות, הכמעט אינדיאנית של השבטים הקדומים והאליליים. הסדר, המשמעת והפדנטיות של הנאצים לא דמו לשבטים הפראיים מאז. אבל התשוקה ללאומיות קדומה, הארית, הייתה בדמם ובשילוב יכולות מודרניות היא הובילה לרצחנות שיטתית מהאכזריות שידעה ההיסטוריה.

רגנאר לות'ברוק עוד גיבור נורדי שמגיע מהתקופה הקדומה ישיר אלינו (צילומסך)

גיבור לאומי

הסיפור הוא סיפור היסטורי על קרב יער טויטובורג, שם הובס הצבא הרומי בידי שבטים גרמאניים.

אך הוא מתחיל קודם, בדמותו של ארמיניוס (ארי) המנהיג הגרמאני ההיסטורי, בן לרייך (- מנהיג) שבט הכרוסקים, שנלקח כנער לרומא לשרת שם. הרומים חושבים שהחינוך לקידמה אותו הם מעניקים לו וההזדהות עם עוצמתם תביא אותו לשרת את מטרתם ברחבי גרמאניה. ועל אף שהוא מבקש לשרת את הלגיון במקום אחר, הוא מונח דווקא שם. ארי נקרע בין הערצה לפאר הרומי מול הקונפליקט מול בני ארצו, וההבנה שהם רואים אותם כאנשים נחותים, ולא משנה מה הוא עצמו יעשה, הוא לא יכול להיות רומאי. מה שמוביל אותו לבסוף, להנהיג מרד של הגרמאנים עם הטקטיקה אותה ספג מהרומאים ואיתה היכולת לאחד את השבטים המפוצלים שלא רואים שום שייכות אחד לשני (מלבד זהות לשונית מול כובש חיצוני).

מלבדו צריך להזכיר אולי את הגיבורה האמתית של הסדרה: תוזנלדה. שהיא עם החושים, הגאווה והבוז לרומאים הכי בולטים, מצליחה לגרום לרבים כולל ארי ללכת אחריה ומשלמת על כך גם מחירים כבדים.

ארמיניוס הוא עוד סיפור לאומי כמו וייליאם וולאס, הסקוטי מסרט הפולחן 'לב אמיץ' והמשכו סיפורו של רוברט דה ברוס – מלך סקוטלנד אחריו, כמו ז'אן דרק, ווליאם טל ושאר הגיבורים הלאומיים שהפכו מודל וסמל עם משמעות לאומית בתקופה המודרנית. אם נחבר לימים הללו אז צלנו זה כמובן יהודה המקבי – שנשא את שם ה' אל מול הכובש היווני ותרבותו שניסה לשנות את הצביון ביהודה.

חנוכה הוא בדיוק הזמן בו נבחנת הנקודה היהודית מול העמים ותרבותם, בעותה העת כשהתרבות ההלניסטית נכפתה על יושבי יהודה בניסיון למחוק את זהותם ודתם. גבורה, טקטיקת קרב, מלחמת תרבות וזהות. מעבר להשוואה מול עמים אחרים, זה זמן לבחון את המגמה בענקית הסטרימינג מול התרבות העכשווית ולאן זו הולכת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
אמור לי מה התכנים באתר - ואגיד לך מי אתה
מביך ברמות על. | 13-12-2020 19:41
זה מה שנקרא בספרות האקדמית, התייונות. סרוגים?? מה?!
2
בולשיט פמינאצי מגוחך,לא מתקרב לסדרות כמו רומא
ליאור | 14-12-2020 1:34
או אפילו מסחקי הכס- למרות שגם שם לא חסר בולשיט פמיניסטי.
3
אחלה סדרה נהנתי מכל רגע
צחי הימני | 14-12-2020 12:24
ממליץ בחום למי שלא מתחרפן מקצת נודס
4
מן הראוי שיהיה גם ציון על צניעות הסדרה
צבי שפירא | 14-12-2020 21:20
עקב הכתבה הזו ראיתי את הסדרה ואם הייתי יודע מה היא צופנת בחובה כנראה שלא הייתי מתחיל אותה. אז אנא מכם פעם הבאה ציינו את רמת הצניעות והאלימות ומשלא עשיתם זאת אכתוב כאן: יש כמה קטעים עם אשה ללא לבוש ממש. בנוסף לזאת רמת האלימות בסדרה הפתיעה אותי מאד. לדוגמא שר הטבעות זה אלים אבל על גבול הטעם הטוב, פה זה אלים פי 2.