אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דו"ח חושף: היקף הפסולת החקלאית שפוגעת בסביבה

הפורום לישראל ירוקה מפרסם דו"ח מפורט על שריפת פסולת חקלאית שפוגעת בסביבה. מחר יערך כנס בנושא בשיתוף השר לאיכות הסביבה גילה גמליאל. "נזק אדיר ואף בלתי הפיך לאוויר שכולנו נושמים"

דו"ח חושף: היקף הפסולת החקלאית שפוגעת בסביבה
  צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

כנס ייחודי בנושא שריפת פסולת חקלאית בישראל, צפוי להתקיים מחר (ג') בהשתתפות השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל. את הכנס יזמו בפורום לישראל ירוקה, וזאת לאור התגברות תופעת שריפות הפסולת החקלאית אי אורגנית בישראל.

לקראת הכנס, מפרסמים היום (ב') בפורום לישראל ירוקה דו"ח מפורט על "שריפת פסולת חקלאית אי-אורגנית בישראל – סקירת התופעה ופתרונות אפשריים", הדו"ח סוקר את סוגי הפסולת, הפגיעה בסביבה כתוצאה מטיפול לקוי בהם, סקירת היקף התופעה, החקיקה הקיימת בתחום כיום בישראל וסקירה מקיפה ממצאים בשטח. ולאחר מכן מציג הדו"ח את דרכי ההתמודדות של מדינות שונות בעולם עם הפסולת החקלאית, לסיום מציע הדו"ח פתרונות שונים לטיפול בפסולת אי-אורגנית בישראל.

עוד באותו נושא

בגלל ביוב של צה"ל – צמצום באספקת המים ביו"ש

בדו"ח מציין הארגון כי ענף החקלאות בישראל מייצר מידי שנה פסולת בהיקפים עצומים, הפסולת מחולקת לפסולת אורגנית (צמחית) ופסולת אי- אורגנית הכוללת בעיקר פלסטיק לסוגיו. על-פי נתוני משרד החקלאות ומשרד הגנת הסביבה, כפי שהם מובאים בדו"ח, כ-11,000 טון פסולת חקלאית אי-אורגנית בשנה לא מטופלת כראוי. הפסולת מושלכת בשטחים פתוחים וחלקה נשרפת בניגוד לחוק.

הפסולת הנשרפת, כוללת בתוכה פלסטיק לסוגיו, ואף אריזות של חומרי הדברה וחומרים מסוכנים. שריפת הפסולת בצורה לא מבוקרת ולא חוקית, גורמת לפליטה לאוויר של חומרים מסוכנים לסביבה שעשויים לגרום לשלל בעיות בריאותיות לאדם ולחי ביניהם: פגיעה נשימתית, התפתחות מחלות סרטניות, בעיות בכבד ועוד. בנוסף לבעיות החמורות האלו, עולה מהדו"ח כי השריפות גורמות מפגעי ריח קשים לתושבים הגרים סמוך לאזורים החקלאיים. מעבר לכך, השריפות מזהמות את מי תהום, ובמקרים מסוימים נחלים סמוכים.

הדו"ח מציע פתרונות שונים להתמודדות עם תופעת הפסולת אי-אורגנית כגון – איסוף ואצירה במקום ריכוז מסודר במשקים, במכולות, גדרות ובתחנות איסוף, העברה למפעלי מחזור בארץ, העברה למפעלי מחזור בחו"ל על ידי חברות שאוספות את הפסולת מאתרי ריכוז. כמו כן, מציעים בפורום לבצע טיפול ייעודי בפסולת חומרי הדברה הכולל שטיפת האריזות, ניקובן וסילוקן למכלים ייעודיים לאריזות חומרי הדברה.

פתרון נוסף שמוצע הוא חקיקת חוק אחריות יצרן מורחבת על היצרנים. "מהותה של ההרחבה הינה להפוך את היצרן של המוצר לאחראי עליו לאורך כל מחזור החיים שלו, ובמיוחד בשלב האיסוף בחזרה, ההעברה למחזור והסילוק הסופי" הסבירו את ההצעה בדו"ח.

גלעד אך מנכ"ל הפורום מסר: "כולנו חווים את שינויי האקלים שנגרמים עקב המעורבות המזהמת של האנושות במערכות האקולוגיות. שרפות פלסטיק בכמויות גדולות כפי שמתרחש בישראל גורמות נזק אדיר ואף בלתי הפיך לאוויר שכולנו נושמים. בחודשים האחרונים ערכנו מחקר מעמיק על התופעה ואנו מקווים למעורבות של מרבית הגורמים הרלוונטים בכדי להביא לשינוי מהיר ויעיל ככל הניתן לעצירת תופעה זו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו