אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעיה לא מדוברת: תחינה לרחמים לניצולות סחר מיני

הסיפור אינו שייך לימין או שמאל אלא קשור ללב בלבד. 27 קורבנות סחר בנשים שנחטפו מאתיופיה חיות היום בישראל, הן לא יהודיות, ואני לא בטוחה איך הסיפור יתקבל בקרב הקהילה שלי - הציבור הדתי ציוני

בעיה לא מדוברת: תחינה לרחמים לניצולות סחר מיני
  (צילומסך: כאן 11)

אני מהססת לספר סיפור קשה מאוד, על זוועות ואכזריות שחוו 27 קורבנות סחר בנשים שחיות היום בישראל. אני מהססת, כיוון שהסיפור הוא כה בלתי נתפס ומזעזע, עד שאני מתקשה לחשוב עליו ולשתף בפרטיו. נוסף על כך, אני לא בטוחה איך הסיפור יתקבל בקרב הקהילה שלי – הציבור הדתי ציוני.

הנושאים הקשורים בו לא עולים בדרך כלל בשיח בשכונתי – סחר בבני אדם, עינויים, וזרים בישראל. לא מדברים על הדברים האלה. אבל ישנם רגעים בחיים בהם צריך לקבל החלטה, למרות הקושי שכרוך בדבר. החלטתי לספר, כי בסופו של דבר בקרבי פועם לב יהודי, ויש בי אמון שבעם הנפלא הזה, יש יכולת לשמוע את זעקתם של חסרי אונים.

עוד באותו נושא

בציבור הדתי מתחמקים מהנושא החשוב הזה


6

מדובר באזרחיות אתיופיה, לא יהודיות, שנחטפו ממולדתן כאשר היו צעירות מאוד (רבות היו קטינות), נלקחו על ידי סוחרי אדם לסודאן ומשם לשבי בסיני. אחרי חודשים ארוכים של תופת במחנות העינויים בהם חוו אונס והתעללות קשה, הן שוחררו על ידי שוביהן בגבול עם ישראל בתחילת שנת 2012.

הקטינות אשר חצו את הגבול היו במצב פיזי ונפשי קשה ביותר, כשרבות מהן פצועות, מורעבות ומבועתות. אף אחת מהנערות לא תיארה לעצמה לאן היא נלקחת ואילו זוועות היא תעבור. הן לא יכלו לדמיין שבסוף המסע הזה, הן ימצאו עצמן בישראל, שהפכה ממקום זר ולא מוכר, למקום שבו הפצעים החלו להגליד. בשנים שחלפו מאז הן עברו שיקום במקלט לקורבנות סחר ועבדות, חלקן הקימו משפחות וכולן ממשיכות מדי יום להתמודד עם הצלקות שעוד נותרו בגופן ובנפשן, ועם הזיכרונות שאינם מרפים.

כשהגיעו ארצה ופוזרו בין פנימיות שונות נהגו הבנות להצמיד את מיטותיהן בחדר, והיו ישנות מחובקות, בשל הטראומה הקשה שחוו.

הנשים הללו, כיום בשנות העשרים לחייהן, הוכרו על ידי המדינה כקורבנות סחר בבני אדם ועברו תהליך שיקום ארוך בישראל. עם זאת, בימים אלו חלקן מועמדות לגירוש ומעמדן של כולן רעוע ביותר והן נטולות כל זכויות סוציאליות במדינה. לחזור לאתיופיה אינה אופציה מבחינתן. חלק מהנשים עברו פגיעות בבית ולכן מצאו את עצמן ברחוב בגיל צעיר, אחרות התייתמו בגיל צעיר. גם מי שיש לה קשר לקרובי משפחה באתיופיה – לא תתקבל על ידם באם תשוב, בשל הסטיגמה הנוראית שיש באתיופיה ביחס נשים שעברו תקיפה מינית.

מאז חודש יוני, היו מאמצים רבים מול שר הפנים אריה דרעי, בבקשה להעניק להן מעמד הומניטרי בארץ, אבל השר דרעי עדיין מתעלם מהבקשה. חשוב לציין שכל יום שעובר בלי החלטה הוא עוד יום של חוסר וודאות לנשים, והמצב הנפשי שלהן מתדרדר. התקופה הזאת של איום בגירוש מחזירה אצלן את טראומות העבר.

יש כבר קבוצה שהח"כים, לרבות ח"כים מהליכוד וישראל ביתנו, שתומכת בלהעניק מעמד לנשים. בעיניי, הסיפור אינו שייך לימין או שמאל אלא קשור ללב בלבד.

עכשיו הגיע הזמן שהציבור הרחב יצטרף לקריאה אל השר דרעי, שלא להעלים עין ולעשות חסד עם קבוצה קטנה של נשים שנפלו קורבנות לרוע, וזקוקות למקלט בארץ. כדתיה וציונית, אני מצרפת את קולי, לא למען הנשים האלה בלבד, אלא גם מתוך השאיפה הציונית שלי לבנות חברה של צדק ורחמים, חברה שיכולה להושיט יד לחלשים ביותר בקרבנו. נכון, המדינה הקטנה שלנו לא יכולה לכלול את כל אלה שסובלים בעולם, אבל במקרים שכאלה, חובה עלינו למצוא מקום בארץ, ועוד קודם לכן – בלב.

קרן פויער, עובדת כמנהלת אדמיניסטרטיבית ב"מכון פרדס" ובנוסף היא ליצנית רפואית מוסמכת. היא פעילה במאבק נגד מכירת יצוא ביטחוני למדינות רצחניות ורצה עם מפלגת "הלב היהודי" בבחירות האחרונות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
יש צרות גדולות יותר.שהשמנים של להבה יקפצו כבר
חנהל'ה | 15-11-2020 14:51
חסר צרות של יהודיות?
צרות גדולות יותר
קרן פויער | 17-11-2020 14:35
בטח שלא חסר. אבל זאת לא סיבה להתעלם מהסיפור הקשה הזה. אני מאמינה שהלב שלנו מספיק גדול להכיל גם את זה וגם את זה.
2
אפשר לשלוח אותן...
חנה | 15-11-2020 15:40
אפשר לשלוח אותן לאירופה
RE אפשר לשלוח אותן...
קרן פויער | 17-11-2020 14:37
למה מדינה יהודית לא יכולה להכיל מספר קטן של אנשים שככ זקוקים לעזרה ולהגנה? בשבילי, זה עניין של מהות מדינה יהודית. בנוסף, לשלוח אנשים שעברו טראומה גדולה למקום חדש ,עלול לגרום עוד טראומה.
3
גבירתי איך אפשר לעזור?
ירחם השם | 15-11-2020 15:44
כששמחו המלאכים, מותם של המצרים כשטבעו בים סוף, גער בהם יושב שמיים: יצירי כפי טובעים, ואם צוהלים? וכי אין אני אל רחום וחנון? גם אנחנו מצווים לגלות רחמים וחמלה, לילדות קטנות. ומי שיכתוב אחרת, הוא רשע מרושע! אנחנו עם שיש בו רחמים, כי אבינו שבשמיים הוא אל מלא אבל מלא רחמים, ומי שיצייץ ברשעות מעטה, יבוא איתו חשבון שופט כל הארץ, גבירתי איך אפשר לעזור?
RE: גבירתי איך אפשר לעזור?
קרן פויער | 17-11-2020 15:09
תודה על תגובתך. ניתן לכתוב לשר דרעי: sar@moin.gov.il שנזכה לחברה מתוקנת, מלאת רחמים ורצון לעזור.
4
יש הבדל גדול...
צוריאל אריאל | 15-11-2020 16:23
יש הבדל גדול בין רחמים על כל המדוכאים באפריקה ובין המסכנות הללו שהגורל הביא אותם לפתחנו. אני לא תומך בתרומות לפליטים מסוריה למרות שהם בהחלט מסכנים, אבל כשמסכנות כזאת מגיע אליך הביתה ואתה לא מרחם? איזה מן לב יש לך?
5
שיקום נשים ונערות מאפריקה בביתך אצלך לא אצלי
אזרח רגיל | 15-11-2020 23:57
כמי שחי בשכונה שמוקפת כולה מסתננים מכל אפריקה ושוהים בלתי חוקיים מהפיליפינים מזרח-אירופה אסיה ודרום אמריקה, הגישה הנכונה לשקם אותן היא בארצן בלבד, בבקשה אל תפתחי סדק רחמים, מפני שדרך הסדק הזה יכנסו הרבה מאוד נשים ונערות שעברו צרות באפריקה או ארצות ערב. ברור לכל מי שמצוי בעניינים האלה לאן הן יגיעו בסוף השיקום והיכן יתגוררו והיכן יקימו או ירחיבו את משפחתן - זה לא יהיה בשכונה או בישוב שלך - זה יהיה אצלי, ולזאת איננו מוכנים !!! השיקום יהיה בארצן: יקבלו דרך השגרירות באתיופיה כסף לרכישת דירה מכובדת, באזור סביר (בפרברים), וסכום כסף חודשי לקיום של 4-5 שנים - דמי הסתגלות להן ולמשפחתן. הדירות ירשמו בטאבו המקומי - עם הערה, כך שלא ימכרו או ימושכנו ללא הסכמת השגריר הישראלי - זה שיקום הוגן מעל ומעבר לכל מי שעברה צרות באפריקה. *** רק לא בישראל ***
RE בביתך אצלך לא אצלי
קרן פויער | 17-11-2020 14:41
תודה על תגובתך. חשוב מאוד להקשיב לאחים שלנו בשטח. לא טוב שיש אוכלוסיה גדולה של זרים בכמה שכונות בלבד. אבל במקרה הזה, הפתרון הוא לא להחזיר את הנשים לאתיופיה אלה למצוא מקום בלב ובארץ. לא הייתי מתנגדת לכך שכמה נשים מהקבוצה הזאת יעברו לגור במעלה אדומים. הן לא עבריניות או אויבות, הן כבר עובדות ורוצות לתרום לטובת המדינה.
6
תסתכלו בסוף הכתבה...
יהודון עדיין עם ראש | 16-11-2020 7:19
תסתכלו בסוף הכתבה פעילה עלק.. אני לא אוכל את הלקרדה הזאת. לשם שינוי דרעי צודק. אם ככ כואב לך תני להם את האזרחות שלך. זה מה שצריך לקדם.
7
נשמע שזה כתבה...
טל | 16-11-2020 9:41
נשמע שזה כתבה ממומנת היטב על ידי גורמים כמו הקרן החדשה. תעבירו אותם לצרפת תורכיה או שוודיה שונאי ישראל. שם יוכלו להמשיך את השיקום .
8
אסור לתמוך בקמפיין...
נועם | 16-11-2020 14:22
אסור לתמוך בקמפיין הזה ולא בכל האחרים למען המסתננים, זו שיטת הסלמי של השמאל הקיצוני; מבקשים רחמים על כמה אומללים כדי להקהות את חוק השבות. זה קרה כבר עם מתן מעמד למאות ילדי עובדי זרים שאחריהם כבר באה הדרישה להשאיר כאן עוד עשרות אלפי ''פליטים'' מרחבי העולם השלישי.
9
אם הן היו...
רחל | 16-11-2020 14:41
אם הן היו יהודיות עם סיפור כזה בכל מקום שהוא בעולם הייתם נזעקים: אנטישמיות! אכזריות של גויים! איך עם סובל ונדכא כמונו הפך את לבו לאבן מרגע שמצא לו מקום משלו. פשוט חרפה!
RE: אם הן היו...
קרן פויער | 17-11-2020 14:43
אני מצפה יותר מהעם שלי מאשר מאומות העולם. ועם זאת, אני יכולה להבין את הפחד שזורם מההיסטוריה הקולקטיבית הלא פשוטה שלנו. אני מקווה שבמשך הזמן, עכשיו שיש לנו מדינה חזקה משלנו, אפשר להושיט יד לאחרים כשהמצב דורש כך.
10
אם אן אפשרות...
שיר רוט | 16-11-2020 21:15
אם אן אפשרות להמשך שיקום בארופה אז להשאיר אותן כאן להחזיר אי אפשר זה אכזרי
11
אני קורא את...
יוני | 17-11-2020 11:13
אני קורא את התגובות ומסתבר שיש הרבה רוע לב בחברה הערכית שלנו.
RE: אני קורא את...
קרן פויער | 17-11-2020 15:08
יש עוד דרך ארוכה כדי לחזור מהגלות ולשוב להיות מי שאנחנו באמת. לא להתייאש מעם ישראל. אין סיכוי שהלב היהודי לא גדול ורחמן